Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter0001_10-10-11_23-33-59_st3700_realigned_cut.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Buna seara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2017 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

peron a scris:
Pe mine la aparatul cu film m-au impresionat deosebit de mult culorile vii. D...Singurele aparate digitale care mi s-au parut ca stiu sa faca poze sunt cele utilizate la evenimente (nunti, botezuri) dar de obicei alea costa mii de euro cu tot cu obiectiv.
Nu e deloc asa...orice aparat iti scoate poze oricat de vii vrei, eventual le poti procesa. Iar la nunti ai sa fii surprins cu ce prastii se fac poze cateodata.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Ian 2017 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Normal ca anunt pentru cumparare telescop , (faceam o comparatie intre sistemele analogic /digital doar ) . Se poate sa ai sansa , dar cel mai bine in locul tau as deschide 2 anunturi , cumparari telescoape . Unul cu ceva mediu 150mm/1200 Dobson si unul principal cu 254m - 305 mm , in ideea sa nu stai luni , poate ani , pina reusesti sa gasesti unul si totodata mai achizitionezi ceva oculare , colimator , barlow ...etc intre timp . Smile
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2017 00:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar voiam sa intreb dar am gasit intre timp, nu stiam daca exista oculare pentru doi ochi, nu ma incanta prea tare ideea sa urmaresc cu unul singur. Au preturi beton, cele mai ieftine 200 euro Mr. Green

Pentru observare in spatii foarte poluate ca luminozitate, nu exista posibiltiatea montarii unor lentile sau ceva care sa reduca din efectul nedorit, din ,,interferenta'' luminii artificiale a orasului cu lumina pe care vrei s-o capteze telescopul?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Ian 2017 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista filtre de poluare luminoasa. Dar ideal ramane totusi sa gasesti un loc poluat cat mai putin luminos!
Ma bag si eu putin off topic si intervin si eu in discutia analogic vs digital, unde pot spune ca aparatul digital are multe avantaje fata de analog dar nu trebuie neglijat aspectul unic al peliculei pe film. Fotografi celebrii inca mai fac fotografii pe film dar mai ales pe format mare sau mediu. Aceste formate mari analogice se comporta foarte bine cand le maresti, deci vei avea si rezolutie mare. Mie personal imi place fotografia pe film tocmai ca nu are aspectul 'digital' adica are o structura uniforma, densa si placuta nu de tip pixel sau taioasa. Culorile si calitatea depind de ce film folosesti dar si de procesare. Deci intra foarte multe in ecuatia fotografiei pe film, de aici venindu-i si dezavantajele. Dar aceste sisteme analogice pe langa faptul ca nu sunt asa de productive sau fiabile cand vine vorba de usurinta postprocesarii (sa nu mai amintesc ca nu poti verifica pe loc poza) mai sunt si costisitoare. In concluzie e mai usor si ieftin sa faci poze cu aparatul foto digital. Dar la unele proiecte fotografice aparatul analogic are poezia lui de netagaduit. Eu fotografiez 95% pe format digital iar restul de 5% pe format analogic.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2017 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

peron a scris:
Chiar voiam sa intreb dar am gasit intre timp, nu stiam daca exista oculare pentru doi ochi, nu ma incanta prea tare ideea sa urmaresc cu unul singur. Au preturi beton, cele mai ieftine 200 euro Mr. Green
Chiar ma ieftin, ai si oculare incluse Smile
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=16179
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2017 01:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este interesant chit-ul vandut de colegul dar vreau mai intai sa vad ce telescop o sa cumpar. Cel mai probabil o sa caut un dobson 254/1200.

Exista si vreo diferenta in materie de capabilitati intre flextube si tubul clasic? Am inteles ca fextube se strange si ofera avantaj la transport, dar strict ca si calitati de telescop, este vreo diferenta?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2017 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă e același producător ai parte numai de abaterile de prelucrare ale opticii caracteristice producătorului respectiv, iei de la firma x ai calitatea Cx, de la firma y calitatea Cy. Unii care se respectă dau certificat de calitate cu măsurători cu tot dar și prețul e pe măsură. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 31 Ian 2017 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite unul mai mic putin , la pret bun . https://www.olx.ro/oferta/telescop-skywatc...15e5733894
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2017 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O recomandare de carte sau atlas din care sa aflu bazele acestei stiinte? As vrea ceva cat mai calitativ, preferabil sa aiba si fotografii de calitate, nu de alta dar s-o deschid cu placere, nu ca pe manualul de matematica din liceu Laughing

Momentan am amanat achizitia telescopului pentru momentul in care voi avea buget sa-l cumpar cu tot ce trebuie. M-am ales in schimb cu un binoclu cu care voi cerceta cerul in perioada urmatoare.

Chiar daca este o jucarioara comparat chiar si cu un telescop ieftin, este suficent de puternic pentru a-mi ocupa timpul, cel putin la inceput. De asemenea sunt in cautarea unui trepied.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2017 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo! Cu binoclul vei putea învăța temeinic multe lucruri despre cer. Folosește cu încredere aplicația Stellarium sau alte planetarii virtuale. Există cărți vechi foarte bune dar n-au fost reeditate, poate găsești pe la biblioteci, dar și una nouă "Stele și Constelații" de Marcel Jinca. Multe lucruri vei afla chiar de aici de pe forum vizitând secțiunile Educație, Instrumente sau Observații (începători). Succes!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2017 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce trepied merita sa cumpar pentru binoclu? Ma uitasem la asa ceva http://www.cel.ro/trepiede-si-stative/trep...0wodJCIO6Q dar nu prea inteleg cum se prinde binoclul acolo. Este vorba despre un Celestron Skymaster 20X80.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Feb 2017 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bara metalica a 20x80-ului are o gaura filetata, in care infiletezi surubul ed 1/4 de la trepied. Poza din pagina de mai jos e mai sugestiva

https://www.optiekmertens.be/index.php?opt...0wodTvIOsw

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2018 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului: mak
Raspunde cu citat (quote)

Dupa mai bine de un an de folosit binoclul, am hotarat sa merg pe un maktusov de 8 inch. Am calculat toate variantele si consider ca este dificil sa plec in vacante cu un newtonian de peste 1 metru lungime.

O sa urmaresc rubrica de vanzari sa vad daca apare ceva interesant.

Credeti ca este mai bine sa aleg un produs gata facut, spre exemplu un mak cu goto sau este mai indicat sa cumpar separat o montura de calitate buna si un tub?

Monturile oferite cu produsele de-a gata mi se par destul de subrede. Nu am avut ocazia sa testez dar imi displace plasticaraia la modul general.
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iul 2018 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma am ales un instrument nou. Am achizitionat un dobsonian fex de 10 inch. Decat sa raman cu gandul la ampertura, mai bine sa-mi rupa cocoasa la transport (apropo, nu prea pot sa-l car prin casa decat pe bucati, am incercat cu tot cu montura si dupa cativa metri m-a rupt Mr. Green )

Urmatorul pas este sa-mi dau seama cum sa-l colimez. Nu am avut inspiratia sa comand si un instrument special de colimare.

Exista un tutorial pe acest forum, care sa-mi explice pas cu pas ce este de facut?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Iul 2018 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...ght=#63743

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=154187

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...ht=#152910

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...ght=#55100

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact