Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Revision2_100k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224539
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu SAKURA 60x90


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2017 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu SAKURA 60x90
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu SAKURA 60x90

Probabil de la mare distanta cel mai celebru si tentant binoclu de pe piata noastra, notiunea de binoclu devenind aproape identificabila cu acest nume. Pretul mic in comparatie cu performantele promise dar chiar si cu gabaritul real fac din aceasta oferta un veritabil chiilipir pentru cel ce ar dori sa inceapa o aventura legata de acest echipament. Un binoclu de 60 mm la doar 100 lei chiar pare o mica afacere. Caci este evident ca marcajul in sine 60x90 este ceva complet iesit din standardele unui binoclu normal, desi probabil pentru un incepator o magnitudine de 60 plasata pe un obiectiv de 90 nu pare chiar imposibil. In realitate nu numai ca nu mareste de 60 de ori ci doar de 8X dar nici nu avem la dispozitie un obiectiv de 90 mm ci de 60 mm. Totusi este un 60mm foarte ieftin, desi as spune mai corect “relativ ideftin”. Revin la termen.
Deci un 8x60. Primul lucru ce acum este demn de surprindere campul 168ft/1000m respectiv 56m/1000m, care culmea pare a fi singurul parametru corect. Un camp demn de un 16X dar destul de penibil pentru un 8X. Si totusi in mod neasteptat suntem undeva la limita efectului de tub, suntem aproape de efectul de tub al unui “japonez clasic de 5 grade (89/1000m)”, ceea ce minimizeaza totusi senzatia efectiva a unui camp redus. Mecanica este daca vreti o versiune identica a lui Bresser 10x50 dar cu tuburi mai mari aferente obiectivelor de 60. Acum cred ca am aflat si sursa binoclurilor Bresser 8x60 de pe piata noastra Laughing . Totusi sa fim corecti. Mecanica este foarte reusita. Reglaje ferme, totul culiseaza ok, corpul este metallic si tuburile de plastic , frumos inclusiv din punct de vedere al rezistentei la decolimare. In mod cert insa foarte sensibile la insurubare desurubare tuburi , care daca nu o faceti corect filetul metallic va distruge pe cel de plastic ! Dar in ansamblu am fost destul de multumit de mecanica. Bratele port ocular sunt din plastic si ar putea flamba daca ar exista frecare mare in timpul culisarii, dar culmea este ca nu se intampla. Si totusi as recomanda intarirea bratelor port ocular cu rasina tip POXIPOL , Bison etc, pe suprafata inferioara dupa modelul prezentat de mine anterior, cred la Celestron 10x50.

Date tehnice:
Obiectiv = 60 mm
Putere de marire = 8X
Camp unghiular= 3,2 grade
Camp liniar=65m/1000m
Eye relief=15mm
Prisme = BK7
Depuneri antireflex ocular = fara
Depuneri antireflex obiective = verde cu albastru (destul de dense - MC)
Ocular = dublet in 2 grupuri (Ramsden)
Greutate=1017 grame (fara curea – exact ca in poza)
Sistem de focalizare =central
Sistem de prindere pe trepied=Da
Eyshields nedemontabili, dar pot fi utilizati cu ochelari dar in contact cu marginea de cauciuc.
Etansare la umezeala = Nu


Ma reintrorc la relativ, deci acest model are cel putin 2 versiuni de obiective , una acoperita dens cu celebrul antireflex roscat galbui, si altul …culmea cu depuneri destul de dense albastre si verzi. Cel din urma pare ca are viitor in acest binoclu slab totusi. Caci ajungem acum la oculare. Primul soc sunt pupilele de 7,5mm mari frumoase promitatoare. Apoi urmeaza vizualizarea. Ma asteptam la ceva groaznic, si poate aceasta este cauza pentru care nu am avut un soc asa cum am preconizat. Imaginea este relativ buna, suferind de un vag moir alb-bleu foarte slab dar sesizabil cu puternice irizatii in mai multe culori in partile de contralumina. Totusi calitativ slabut, dar nu periculos respectiv as fi lasat un copil sa il foloseasca fara sa imi fie frica ca privind mult prin el ar putea fi in pericol. Binoclul este destul de luminos, contrast relativ ok, normal as spune, definitia oarecum mai dubioasa si aberatiile irizante deranjante alaturi de moir-ul mentionat anterior ma face sa nu va recomand sub nici o forma sa investiti bani in el. Fie ei foarte putini. Si atunci de ce facem acest review? E simplu (pontul e “vandut” de colegul nostru Mircea Pteancu ) , pentru ca banuim ca am putea remedia ceva la el. Initial am vrut sa schimb ocularele complet. Dar nu dispuneam deca de 7X–uri. Apoi am desfacut ocularele originale si am gasit un fel de Ramsden ….doar 2 lentile. Cea mare binenteles era din plastic de foarte proasta calitate. Am schimbat-o cu alta de plastic de la un Celestron 10x , imaginea sa imbunatatit sensibil, deci si plasticele pot fi prelucrate mai bine si mai prost la randul lor. Apoi, complet noroc, am gasit 2 lentile superb depuse cu antireflex mov+albatru dens de la un japonez 7x50 din anii 90. Ceea ce sa imbunatatit a fost definitia imaginii si coloritul acum curat fara moir si natural, precum si luminozitatea (cel mai probabil din cauza elimiarii moir-ului). Lumina este excelenta , in mod cert mai multa decat primeste ochiul meu batran. Rezultatul este un binoclu utilizabil cu succes atat in mod astro cat si terestru.
Binoclul nu am apucat sa il testez in aceasta noua, sa zicem, forma in regim astro coparativ cu alte binocluri, acest lucru se amana pentru o periada cu cer ceva mai limpede si poate mai multa caldura si voi reveni cu rezultatele.
In final un binoclu nerecomandat decat celor ce doresc sa “mestereasca” pe un corp de binoclu reusit mecanic si chiar cu niste obiective ok daca utilizati modelul cu acoperiri Verzi si albastru.



Sakura60x90mic.jpg
 Descriere:
Sakura60x90 un binoclu nerecomandat decat celor ce doresc sa “mestereasca”
 Marime fisier:  848.6 kb
 Vizualizat:  de 5324 ori

Sakura60x90mic.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2017 23:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si atunci dece 90? Sau e 60 in oglinda, ca la atnalubma?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Ian 2017 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Si atunci dece 90? Sau e 60 in oglinda, ca la atnalubma?''

Ce intrebare valy...60x90mm face parte din ''mirajul Orientului'' ! Very Happy

Multumesc lui Dbird pentru review , asa aflu ce ghidusii au mai facut producatorii de cand am cumparat binoclul meu Sakura.
La ocularele mele am putut pastra lentilele de ochi care sunt dublete cu o acoperire albastru palid.
Am avut in schimb lentilele de camp din plastic si acestea au fost schimbate cu lentile din sticla cu acoperire AR de la proiectoarele de diapozitive.
Pentru intarirea bratelor care sustin ocularele am cumparat deja Poxipol.
Binoclul meu ,din pacate, are acoperiri rubby si acesta este dezavantajul principal deoarece imaginea este puternic virata in albastru.
Ce nu inteleg din review este ca se vorbeste de doua valori de camp vizual.
La al meu confirm campul efectiv pe cer de 5 grade.
Rezolutia si magnitudinea limita nu le depasesc pe cele ale binoclului 10x50mm.
Eu pretuiesc binoclul meu Sakura : a costat vreo 90 de lei asa ca nu tremura inimioara in mine sa-l folosesc la telescop pentru cautarea asterismelor , cautare in cursul careia se aude cate un ding-dang din cand in cand.
Iar la stele duble binoculare Sakura face fata oricand concurentei cu 10x50mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 01:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci de la pret vine 90-ul.


Serios, eu chiar ma gandeam: 60 e magnificatia si 90 apertura, sau invers chiar, 90 magnificatie si 60 apertura, ca apertura de 90 cam greu.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2810

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Ian 2017 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Deci de la pret vine 90-ul.


Laughing
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista pe corpul binoclului vreun marcaj sau alt indiciu din care sa putem afla cine-l produce?

Numele e frumos dar oare ajunge numai atat?

Citat:
Sakura (桜 sau 櫻 sau さくら sau サクラ?) este numele florii cireșului japonez (Prunus serrulata, Prunus x yedoensis, Prunus sargentii, Prunus speciosa)

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere SAKURA 60x90 este numele unei variabile ce contine in interiorul ei mai multe tipuri de binoclu. Faptul a il gasesti cu mai multe lentile sau mai putine in ocular, cu sau fara depuneri de aceeasi sau nu culoare...etc m-au facut sa nu il recomand.
Binenteles ca nu esxista vre-un indentificator. Atat cat vedeti in poze. La acest model mi-au revenit in minte cuvintele unuia dintre voi , scuze nu imi aduc aminte cine , care spunea ca " rebuturile oare ce or face cu ele chinezii ? ".
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In concluzie este un binoclu chinezesc si chiar unul de slaba calitate ... zic bine?
Dupa nume ma asteptam sa aiba alta provenienta ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze! Credeam ca toata lumea stie , bineinteles ca este un chinez ! Numai si numai chinez ! Toate versiunile si cel cu zoom si cele de 50 mmm etc.
Intre timp am demontat distructiv port ocularele pentru a monta in ele oculare clasice triplet de japonez 8x30 (7,5 grade) frumos acoperite. Aceasta modificare mi-a fost imposibila de facut in contextul mentinerii reglajului de dipotrii. Deci a trebuit sa-il fac cu reglaj fix (se poate reface reglajul dar tot prin lipire). Am fost nevoit sa cobor mult ocularele. Ma rog ideea este ca rezultatul este mult mai spectaculos. Deci a rezultat un 13x60 cu un super efect de wide, toate caracteristicile fiind mult mai bune. Lumina si definitie mai buna , luminozitate mai buna , dar as spune ca singurul care parca este la fel pare a fi contrastul (ma asteptam sa fie mai contrast putin). Oricum tot in acest moment am incercat o noua tehnologie de etansare a tuburilor port obiectiv, plasand pe filet lipici din pistol cu lipici cald. Vom studia in timp etanseitatea si rezultatele. Mai ramane sa gasesc o solutie cat mai elegata si estetica pentru a inlatura surplusul de lipici din jurul cuplajului. Probabil voi incerca cu un cutter foarte fin ....acest lipici de pistol pare a fi foarte interesant pentru etansari. NU este un lipici "etern" deci se poate totusi dezlipi la nevoie, este elastic dar este mai greu de ..manipulat.



sakuraModmic.jpg
 Descriere:
Poze Sakura remodificat cu oculare de 8x30. In faza inca nefinisata.
 Marime fisier:  879.39 kb
 Vizualizat:  de 5271 ori

sakuraModmic.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că la piese auto se găsește un silicon negru pentru etanșări, ar fi ceva mai estetic. Într-adevăr, dacă ai deja niște oculare recuperate merită să le montezi într-un corp bun și să faci o chinezărie să funcționeze. Am văzut la piață varianta cu zoom și am constatat efectul de tunel și la mărirea minimă. Dar obiectivele sunt din plastic sau sticlă și au 60mm sau mai puțin?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2017 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obiectivele sunt dublet integral din sticla. Seamana periculos de mult cu obiectivele TS10x60. Sunt de 60 mm ok. Mare atentie insa si la depuneri. La exact acelasi model am vazut cu acoperiri simple rosii, galbene sau albastre. Deci recomand sa le verificati live. Din nou mare atentie la modelele zoom, care sunt prezentate unele x80 dar si aici sunt convins ca nu are efectiv obiective de 80.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact