Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-2017-05-05-22h53m19s56.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224530
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Buna seara dragi colegi . Eu sunt Bogdan si am nevoie de voi


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Bogdan Lungu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2017
Mesaje: 3



Localitate: iasi

MesajTrimis: 07 Ian 2017 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Buna seara dragi colegi . Eu sunt Bogdan si am nevoie de voi
Raspunde cu citat (quote)

Bogdan Lungu , Iasi ( oras ) , Inginer.

M-am inregistrat deoarece imi doream sa pun nite intrebari unei comunitati de pasionati.

Am un buget ( aproximativ 2000 +/- 500 Ron si as dori sa fac o alegere buna ).

Imi imaginez ca indiferent cat de mult studiu fac eu, un sfat din partea unui profesionist face toti banii Smile.

Probabil fiecare firma in fuga dupa vanzare face "greseli" in specificatii Smile gen :  10 x , cand echipamantul respectiv nu ii poate fructifica ... 

Pe scurt :  vreau un sfat , de la niste oamani care sa ma ajute sa cantaresc corect  daca :

Apertura de 200 mm ( Newton ) , este un avantaj masiv fata de cea de 102  ( Maksutov ) ?, punand in balanta colimarea , dimensiunile si nu in ultimul rand calitatea ocularelor din chit .

Imi doresc o sulutie decenta cu care sa pot sa il vad eu cu ochii pei pe saturn ( poate mai tarziu o poza cu un EOS )...

Alegerile mele in moementul de fata sunt cele din link-urile de mai jos , insa accept cu mult drag si pareri din partea comunitatii . 


Skywatcher Telescop Maksutov MC 102/1300 SkyMax EQ-2


Skywatcher Telescop Dobson N 200/1200 Skyliner Classic DOB Set


PS : mai exista Ieseni pasionati de astronomie ? Stiti cumva zone ferite de poluare din care se poate vedea cat de cat cerul ? Smile

Multumesc.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Ian 2017 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bogdan

Bine ai venit pe forum , iti urez succes in achizitionarea telescopului dorit.
Eu nu cumpar telescoape ,prefer varianta autoconstruirii dar avem colegi care te vor sfatui pe partea comerciala.
Insa iti semnalez o ocazie aici pe forum , care se incadreaza in bugetul tau si cred ca nu te vei intalni prea repede cu ceva similar :

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=162326#162326

Intrumentele pe care ti le-ai ales ca variante sunt raspandite , deci ai sanse mari sa le incerci efectiv inainte de decizia de cumparare.

Succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2017 01:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt doua instrumente destul de diferite si greu de comparat. Makul e mic, usor, pe montura EQ, destul de firava dealtfel, dar e ok pt mak. Newtonul e mare, greu, pe montura dobson, apertura sensibil mai mare decat makul. Doar focala e comparabila.
N-as lua decizia pe baza ocularelor de kit.
De unde vei face observatiile?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Ian 2017 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Makul e bun si pentru terestru , in rest apertura mica , putere destul de mica , il pot cred compara cu un newton 114/900 sau pe aproape . Pina la 200mm ...e ceva . Cel ma bine e sa incepi cu un 150/ 1200 Dobson , dar daca ai stabilit 200 e ok .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2808

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Ian 2017 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da si eu zic la fel, ca sunt doua instrumente ce iti dau doua abordari diferite; Dobson-ul 200mm este un telescop "static", adica il vei folosi dintr-o locatie relativ fixa, iar mak-ul de 102mm este unul foarte portabil. Deci diferentele sunt de puterea de captare a luminii unde dobson-ul castiga detasat si de portabilitate unde mak-ul castiga detasat. Depinde cum, de unde si in ce conditii faci observatiile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2017 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Din câte știu există o serie de astro-amatori în Iași însă nu sunt foarte activi, trebuie să-i cauți.

Trebuie să ții cont că ocularele de kit sunt slăbuțe dar sunt bune pentru început, ca să-ți faci o idee ce poți vedea cu telescopul, acesta e rolul lor. Ocularul este jumătate din telescop așadar bugetul pentru ele (un set decent) trebuie să fie cel puțin la fel de mare ca tubul+montura. Avantajul este că le poți achiziționa pe rând și la second-hand pentru că nu se prea uzează dacă sunt folosite corect. Eu am luat doar vreo 2 noi, restul second și am și construit vreo două. Până la urmă tot la oculare de top ajungi așadar poate că e mai bine să le iei de la început pe cele mai bune pe care ți le poți permite.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Bogdan Lungu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2017
Mesaje: 3



Localitate: iasi

MesajTrimis: 08 Ian 2017 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Continuam...
Raspunde cu citat (quote)

@Valy, multumesc pentru raspuns - Iasul este inconjurat de 7 coline . [ probabil de pe una din ele ]

@Mircea Pteancu - Frumos projectul semnalizat de tine , multumesc mult pentru oferta , insa as dori ceva " nou " cu documentatie aferenta , posibilitate de service-are ...

@2SKYl, multumesc pentru raspuns, insa nu inteleg de ce imi sugerezi : 150/ 1200 Dobson in pofida Dobson N 200/1200 ?

@tudor, multumesc pentru raspuns. Observatia ta este fix nedumerirea mea [ am o masina , pot sa deplasez "sculele " - sugestia este sa merg pe un 200mm , corect ? ]

@Erwin,multumesc pentru raspuns. Te citez : "Ocularul este jumătate din telescop"
Am observat ca putem gasi telescop fara accesorii ...

Avand in vedere ca toti intr-un mod mai mult sau mai putin evident mi-ati sugerat sa nu neglijez "puterea de captare a luminii " am decis ca 200mm este specificatia minima pe care voi merge .

Acuma apelez din nou la voi , pentru a face alegerea oprima:

2000 Ron ± 500 Ron - Care telescop si care oculare ?

Propunerea mea : Omegon Dobson N 203/1200 DOB (without accessories) + Orion Premium Telescope Accessory Kit, 1,25"

PS: Alegerea mea nu este bazata pe conostinte practice in acest domeniu , de asta vreu sa ma contraziceti vehement daca este cazul .

Va multumesc tuturor .
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Ian 2017 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai 2500 lei, ai o curte unde sa il folosesti, iti recomand un Dobson de 200mm de la SkyWatcher. De restul sumei poti sa mai iei 2-3 oculare bune , plossl, ortoscopice sau cu camp mai larg de 60-70 grade (de exemplu Celestron X-Cel LX, Baader Hyperion, PWA Planetare Sky-Watcher).
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Bogdan Lungu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2017
Mesaje: 3



Localitate: iasi

MesajTrimis: 09 Ian 2017 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius, multumesc pentru raspuns.


PWA 2,5mm , PWA 9mm, PWA 25 mm

Sau

Ocular Plössl 4mm (CV 40 grade), Ocular Plössl 17mm (CV 40 grade),Ocular Plössl 40mm (CV 40 grade)

Sau

Hyperion 3,5mm, Hyperion 24 mm

( as vrea sa pot sa vad ...detalii bune la nivelul lunii ,si un saturn frumos )

Voi ce oculare imi recomandati mai exact ?

Multumesc .
Sus
Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2016
Mesaje: 24



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Ian 2017 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare! Sint citiva pasionati in Iasi si se fac iesiri, mai ales vara. E un grup pe facebook, Astroclubul Iasi. S-au facut observatii in zonele Rediu-Aldei, Aroneanu, Bucium, Dobrovat etc.

Ca incepator, ia un Dobson, clar. Montura e mult mai usor de manipulat si poti vedea destule obiecte chiar si cu ocularele din dotare. Vezi ca are spre 25 kg. Nu te grabi si petrece multe ore cu el, nu arunca imediat banii pe oculare scumpe. De vazut o sa vezi multe lucruri faine, daca ai rabdare si iti fomezi ochiul si daca petreci citeva ore studiind in prealabil ceea ce vrei sa vezi.

Eu am un astfel de telescop si pot sa iti spun ca inca folosesc ocularul de 25 de mm, care imi da imagini acceptabile. Cel de 10mm nu ma ajuta deloc, dar am alte variante. Stau la casa, in Aroneanu si Dobsonul e usor de folosit in cazul meu. Am un cer acceptabil, oricum mult peste ce este in orice zona a orasului.

Daca te ajuta, poti veni sa vezi ce e cu telescopul asta. Din pacate, de multe saptamini nu prea am avut cer bun.
toate cele bune!

_________________
Catalin Cretu
https://picasaweb.google.com/calpatin
Telescop: Skywatcher 203/1200 cm Dobson
Oculare: GSO Superview 2" 30 mm, Gold Line 6mm 1.25'', Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm
Binoclu: Nikon Monarch 10X42
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2808

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Ian 2017 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru inceput eu zic sa folosesti ocularele cu care va veni telescopul in dotare. Sunt sigur ca si acestea iti vor da imagini cu Luna si Saturn care te vor bucura cel putin o vreme. Strange bani pentru oculare mai bune si peste un timp petrecut cu ocularele din dotare vei sti mai usor de ce oculare mai performante o sa ai nevoie.
In legatura cu portabilitatea, simplul fapt ca ai masina si poti cara telescopul nu inseamna ca un dobson de 200mm este portabil. Sigur il poti cara cu masina dar acest telescop nu exceleaza la portabilitate. Este mare si voluminos. Unde mai pui ca trebuie sa ii asiguri un transport sigur la zdruncinaturi, deci iti trebuie cutii, genti sau alte solutii cu material care sa absoarba socurile pe parcursul drumului ca sa nu se decolimeze. Acest lucru iti va mari si mai mult volumul bagajului. Portabil ar insemna ca pe langa telescop in masina sa incapa si alte bagaje (de ex. bagaje pt. concediu pe o saptamana), sa il poti urca pe un deal foarte repede, sa il poti repede scoate din casa gata montat, sa-l iei in carca si sa-l muti de colo-colo foarte usor etc. Astfel, un telescop portabil il poti lua in concediu sau in mici excursii fara mari probleme, eventual poate chiar intr-un rucsac in spate. Nu este cazul dobsonului de 200mm. Asta nu inseamna ca nu il poti scoate din oras cu masina dar lucrul asta nu o sa se intample prea des si iti va ocupa cam tot spatiu dintr-o masina normala. Dar avantajul dobsonului de 200mm este ca iti va colecta mai multa lumina si ca este cea mai ieftina configuratie de telescop cu astfel de apertura. Ar fi bine sa ai curte, balcon mai mare sau terasa pentru ca 80%-90% de acolo vei face observatiile.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2017 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chestiunea portabilității depinde de fiecare cât e dispus sau poate căra cu cârca. Eu sunt limitat de discopatie, alții mai tineri poate nu. Din casă la mașină și invers poate fi greu dacă stai la etaj și nu ai parcarea chiar lângă bloc. Dacă stai la casă sau ai un garaj unde poți ține telescopul e mai simplu și te descurci și cu un telescop mai mare. De la 200 in sus există și varianta flextube care simplifică transportul. Sau un truss construit cum e cel aflat acum la vânzare.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 09 Ian 2017 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E treaba buna daca nu mergi pe a treia alternativa si ramii la 200mm/f6 . Daca mai ramii cu 1000 lei dupa cumparare , eu nu as lua set , ci as merge pe ocular 2" 30-32mm pt DSO , in continuare ai avea 25 si 10 mm venite cu telescopul si aici apar variantele , din ce am inteles Baader Hyperion, se comporta bine la focale de peste f8 , deci pica . Eu am mers pe PWA Planetare Sky-Watcher si sint foarte bune , dar intre acestea si Celestron X-Cel LX cred ca este diferenta si ca pret si ca performanta fiind si mai noi Celestron X-Cel LX . Asa ca e bine daca iei un 4mm si un 7mm PWA Planetare Sky-Watcher si un 12 si 18 Celestron X-Cel LX . Bugetul e cam depasit , dar toate se iau in timp si pe linga , vei mai avea nevoie de un colimator , barlow , ..etc
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact