Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Dare_de_stele_2.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224531
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Spalarea oglinzilor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Ian 2017 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru inceput inlaturarea prafului se face cu dus in cada , ce mai ramane lipit e foarte fin si necesita sapun lichid , sampon si se plimba un servetel fin (batistuta ) pe toata suprafata oglinzii. se face iar clatire cu dus si alt servetel atins usor pana scartaie. apa distilata nu e necesara nu ajuta . se lasa in final sa se scurga apa 10-20 secunde cu oglinda pus vertical si cu servetel fin (Zewa folosesc eu) se absoarbe apa ramasa prin tamponare frecare astfel apa nu mai se evapora sa lase minerale. la final se abureste prin suflare si se mai sterge cu servetel fin.
cei care pot procura alcool etilic 99,9 sau eter etilic 99,9 pot sa mai stearga la final . oglinda va arata ca noua fara zgarieturi daca a fost corespunzator aluminizata + strat protectie .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2017 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alcool izopropilic 99% e bun? Nu lasã pete.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2017 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unu doua fire de praf n-o fi foc.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Iun 2017 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Metoda mea de spalare e simpla, folosesc apa de robinet filtrata folosind un filtru special care inlatura nu numai clorul dar si celelate substante care le baga astia in apa se poate infileta si un furtun pentru spalare. Filtrul il gasiti la Dedeman la sectiunea sanitare nu mai stiu denumirea tine 6 luni apoi se schimba cartusul, apa este ca de izvor clara precum cristalul nici nu mai clateam cu apa distilata oglinda mai spalam chiar si obiective cu ea si detergent bagate intr-o pompa si amestecate apoi spray-te pe servetele.
Pentru oglinzi eu pun apa filtrata de robinetul de la bucatarie intr-un lighean apoi se baga oglinda se pune putin detergent de vase nu mult altfel lasa urme ( 2 picaturi) si sta asa vreo 20 - 30 de min.
Apoi golesc si fac alta si reintroduc inapoi oglinda, o mai tin 10 min si iau niste bucati de vata, care ating oglinda de sus in jos foarte usor, straturile astea moderne de al + sio2 is mai rezistente dar sa nu ne pierdem cumpatul si sa frecam pana e al naibi de curata ca am prapadit-o, eu aici am putin praf stand la tara si efectiv nu influenteaza fiind telescopul intr-un tub.
Metoda a fost testata de multi si a dat roade, deci nu s-au produs zgarieturi sau alte probleme, atata timp cat este facuta cu grija si nu se induce nici o tensiune se lasa vata sub propria greutate foarte incet, cu oglinda in solutie, si nu se ia o bucata uriasa, medie cat folosim cand ne taiem si punem pe rana.
Se mai poate atinge usor oglinda cu mana splata calumea, dar poate lasa urme deci nu incercati.
Am curatat oglinda unui prieten de 150mm acasa folosind metoda asta si secundara, a lui era asa de murdara incat nu va vine a crede vreo 4mm grosime avea prafu, 5 -6 ani nu a umblat la ele.
Dupa operatiunea cu vata sanitara se clateste cu apa filtrata de robinet la furtun fara sa avem o presiune mare apoi clateala finala cu apa distilata, daca nu e perfect curata si eventual oglinda a fost atat de murdara incat a mai ramas mizerie pe ea se reia operatiunea de la inceput, din nou o bagi lighean cu solutie lasata cateva minute dupa care intervii cu vata, la clateala finala de mentionat e ca apa distilata lasa urme ma refer cea folosita de mine, am cumparat-o de la o benzinarie, ce e interesant ca apoi am reclatit-o cu apa de la robinet filtrata pura, si nu a lasat urme, nu mi-a venit sa cred, nu am avut alte solutii. A iesit super curata dupa.
Dupa ce o clatesti se lasa in pozitie orizontala si se pune pe niste servetele zewa daca raman urme mari atingi usor servetelul de oglinda nu sa freci, doar atingi usor ca nu moare oglinda doar sa mai reduci din apa ramasa, daca ramane multa apa dupa clateala se reclateste din nou pana reuseste tot cu apa distilata. Daca nu avem apa distilata se poate si alcool izopropilic 99%, sau apa de robient pura filtrata cum am eu, am curatat si obiective cu ea dar e de alternativa.
Idea ar fi sa facem acasa apa distilata pura si astfel ar fi foarte ok, nu spalati cu apa de ploaie, sau o clatiti poate contine acid si alte tampeni din atmosfera si efectiv poate dauna stratului.
Apa filtrata de robinet pura e foarte ok si apa distilata pura, chestia e ca greu gasesti apa distilata pura poate deloc.

Oricum spalarea se face extrem de rar, chiar daca e murdara oglinda sub orice critica si am avut astfel de cazuri dupa spalare nu se observa diferenta la ocular. Cel mai bine e sa protejam optica cu capace, husa cand nu e folosit pe teren si in casa, si da sigur prefer o oglinda murdara decat zgariata si ultra curata.

La secundara, el avea suportul din metal asa ca am bagat-o cu totul in lighean, cu fata reflectorizanta in sus la fel ca la oglinda primara, fara exagerari in curatare, daca raman urme alea nu influenteaza nimic.
Trebuie doar sa ne uitam la telescoapele mari profesionale si apoi sa comparam cu ce avem noi si ne-am lecuit.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact