Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_2.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu zoom sau 2 binocluri cu magnificatii fixe?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 16 Dec 2016 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu zoom sau 2 binocluri cu magnificatii fixe?
Raspunde cu citat (quote)

Încep cu a-mi cere scuze pentru eventuala "poluare" a forumului cu prea multe subiecte deschise in scurt timp..
Imi doresc un binoclu mai bun decat Auriolul de 10x50 pe care-l am si după multe căutări am ajuns la următoarele modele:
Nikon aculon 10-22x50
Nikon aculon 10x50
Celestron 25x70
Olympus DPS 10x50
Bresser Special Zoomar 12-36x70

As vrea apertura 50+ si sa meargă bine atat la astro cat si terestru.Am inclus Celestronul pentru ca m-am gandit
si la varianta să achiziționez 2 binocluri fixe Smile.
Nikon-ul cu zoom are f multe recenzii pozitive dar si un camp vizual mult mai mic decât cel fix.Despre Bresser chiar nu stiu nimic,decat ca se încadrează la un zoom realist pentru un binoclu.Olympus e mai accesibil ca pret decat Nikon cam la aceleasi performante.
Stiu care e parerea celor avansați despre zoom,dar as vrea un "trei in unul" ,daca exista asa ceva..Cel putin Nikon nu ar trebui sa faca firmă de rusine.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 16 Dec 2016 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu zoom sau 2 binocluri cu magnificatii fixa?
Raspunde cu citat (quote)

Chesster a scris:
un camp vizual mult mai mic decât cel fix.


Asta e valid la zoom mic. Pe masura ce cresti zoom-ul, campul aparent creste si el. Buba e ca in astronomie binoclul e mai des folosit pentru observatii de camp larg, si putere de marime mica. Ori un binoclu co zoom o sa iti ofere un camp mic la zoom mic.

Un binoclu cu zoom care transmite comanda de zoom prin roti dintate de bronz e chiar OK (am vazut la cumnatul meu un 'japonez' de 40mm, zoom 7x-18x parca ...).

Majoritatea binoclurilor insa transmit comanda de zoom folosind o banda elastica de otel - si aici apare problema: transmiterea comenzii e elastica, adica poti ajunge cu cele doua tuburi pe zoom-uri usor diferite.

D-asta lumea nu recomanda binoclurile cu zoom - nu au campul larg al unui binoclu cu zoom fix la putere mica, respectiv cele mai multe modele transmit comanda de zoom cu banda elastica.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Dec 2016 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dece vrei neaparat zoom? La magnificatii mari o sa tremure imaginea daca il tii in mana. Ce nu iti place la Auriolul de 10x50?
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 16 Dec 2016 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-ar placea sa am un binoclu care sa mareasca si in acelasi timp sa pastreze calitatea imaginii.Dar cred ca totusi am sa renunt la ideea asta si voi alege un binoclu mai puternic cu magnificatie fixa. Auriol-ul se preteaza satisfacator pe timp de zi si nu prea e logic sa-mi iau unul la fel chiar daca e mai performant.Sunt chiar multumit de Auriol,dar vreau si unul mai puternic chiar daca pe stativ.
Deci Ce spuneti de Celestron 25x70 sau Nikon 16x50?Pretul e acelasi,doar performanta si posibil calitatea e diferita.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Dec 2016 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este sa nu te repezi la magnificatie mare. Daca vrei pentru Astronomie atunci as recomanda urmatoarele puteri maritoare per apertura:
12 X 60 - nu prea se gasesc
15 X 70
20 X 80
25 X 100
...aici ma opresc Smile
si binenteles trepied aferent. Astfel oricare din ele va face casa buna cu 10x50 existent.
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 18 Dec 2016 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

25x100 iese din calcul din cauza pretului si greutatii.Pentru mine are mai mult sens 20x80 ,15x70 sau poate 25x70. Mi-a placut Oberwerk 20x80 LW dar ma costa enorm livrarea din state.Mai e Bresser,Konus,Celestron,Orion la marimea asta,dar nu stiu ce sa aleg si mi-e frica ca vor fi decolimati.TS optics are recenzii bune dar e si o diferenta de pret semnificativa ..La categoria 15x70 sau 25x70 Celestron are un pret imbatabil si recenzii bune.
Poate sunt colegi care detin astfel de binocluri si pot spune mai multe despre ele.
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 18 Dec 2016 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt mai mult ca sigur ca voi alege intre astea doua:

http://www.teleskop-express.de/shop/produc...tions.html

http://www.teleskop-express.de/shop/produc...Giant.html
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2016 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recomand cu caldura 20x80 LE ...chiar daca mai astepti si mai strangi ceva bani ...este mai spectaculos decat 15x70 .
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 04 Ian 2017 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru sfaturi!!Am incercat multe binocluri pana ce in sfarsit m-am hotarat la un Pentax XCF 12x50.Auriolul meu e jucarie,degeaba scrie 50 apertura pe el ca e vizibil mai mica decat la Pentax.In sfarsit mi-am luat binoclu.. Very Happy .Comparativ cu Celestron Cometron 12x70 ,XCF-ul este mult mai sharp si luminos .Am ramas uimit de diferenta,desi apertura de 70 ar trebui sa capteze mai multa lumina.Am renuntat la TS 20x80 pentru portabilitate si TS 15x70 LE pentru review-urile destul de proaste.La fel Nikon Aculon 12x50,are recenzii slabe din cauza luminozitatii mult mai scazute decat omologul 10x50 si aberatiile cromatice care le prezinta acest model.Celestronul Astromaster 15x70 se decolimeaza usor,senzatie de binoclu ieftin facut in China (ca si cometronul de altfel) si apertura e mai mica de 70 (mai exact prismele sunt subdimensionate pentru aceasta apertura).Mai elevat decat Pentax-ul meu,dintre binoclurile vazute de mine, a fost tot un Pentax,mai exact modelul SP 12x50 WP,dar cu diferente minime de optica,luminozitate,un camp mai larg si o constructie mai moderna .Probabil umplut cu gaz si coating de ultima generatie. La capitolul optica ,SP-ul a cam batut tot ce "misca" in magazinul ala..binocluri,lunete terestre,telescoape (bineinteles ca nu m-am obosit sa ma uit printr-un Carl Zeiss sau Swarovski Smile ).
Acum sa trecem la XCF.Constructie robusta,cauciucat,compact.Am cam fost dezamagit de capacele de protectie,care sunt din plastic destul de dur si sunt independente,se pot pierde usor.Cureaua binoclului nu este foarte sigura sau nu am stiut eu cum sa o leg.Am sfarsit cu doua noduri asa..ca de la tara Very Happy.
Cireasa de pe tort a fost o reducere de pret substantiala cu doar 39 euro+transport!Eu nu am stat pe ganduri Cool

http://www.ebay.de/itm/Pentax-Fernglas-XCF...SwgQ9VhbyX

sau: http://www.astroshop.de/pentax-fernglas-xcf-12x50/p,12517
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Ian 2017 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru achizitie! Am un prieten care are varianta SP si e foarte multumit de el. Dar cred ca e similar cu XCF-ul. Cred ca diferenta mare intre SP si XCF este constructia mult mai robusta si stratul de pe lentile pentru devierea apei, uleiului, prafului si murdariei la SP. Oricum ce imi place cel mai mult la amandoua modelele este sistemul de focalizare intern, putin neobisnuit pentru un binoclu porro, ce le face foarte compacte, solide si cu o focalizare de "neclintit"

Ultima modificare efectuata de catre tudor la 04 Ian 2017 23:03, modificat de 1 data in total
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 04 Ian 2017 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar SP-ul e mai robust,carcasa este stil "sandwich",parca dintr-o bucata.Obiectivele nu se insurubeaza ca la XCF.Dar si pretul e pe masura.Cred ca momentan nu exista binoclu cu raport calitate pret mai bun decat XCF-ul.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Ian 2017 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chesster a scris:
... si apertura e mai mica de 70 (mai exact prismele sunt subdimensionate pentru aceasta apertura).


O mică precizare , corecta dimensionare a prismelor unui binoclu nu ține in primul rând de apertură ci de luminozitatea obiectivelor .
Adică , poți foarte bine să elimini vignetarea dată de prisme , înlocuind obiectivele cu unele de același diametru dar cu focală mai mare .
Sigur , crește si grosismentul , dar asta e o altă problemă .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact