Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclu 25x100


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
reiand
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2014
Mesaje: 9



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2014 02:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@2SKY da .. pentru chestii pe cer , si din ce am citit diametru mai mare inseamna mai multa lumina blabla...
@sternchen tu de pe ce site ai luat ?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 06 Noi 2014 04:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bun pretul , greutate , firma , luminos , marire , pentru a si vedea ceva , acel Celestron 20-100 / 70 . Nu l-am vazut din prima . http://www.spy-shop.ro/binoclu-celestron-skymaster-20-100x70.html . Nu poate fi comparat la pretul asta .
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 06 Noi 2014 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cei de la astroshop germania zic ca-i foarte bun la astro,desi se zice ca cele cu zoom nu-s asa bune..Eu am cumparat de la Astroshop.de si au avut dreptate in descriere.Daca au dreptate si cu celestronul,ramane totusi de vazut.
Eu am privit cu BTC 20×60 la tara si se pot vedea dso nebuloase si galaxii,fara detalii deosebite.un binoclu mai mare cu marire mai mare ar putea aduce un plus de detaliu.
Fiind vorba de un binoclu zoom,n-are rost sa-l iei de afara la pretul asta.Nu cred ca ar fi diferenta de calitate ca binoclurile cu zoom sunt fabricate in numar mai mic decat cele fixe.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 06 Noi 2014 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prisma e Bak4,e ok,romanii au uitat sa puna un "a" la descriere Smile
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 06 Noi 2014 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am testat mai multe binocluri cu zoom de la Nikon din seria Action si Aculon si am fost profund dezamagit. In primul rand din cauza proastei colimari si a efectului de tunel dar si din cauza lipsei de luminozitate comparat cu un binoclu standard cu aceeasi apertura. Eu nu recomand in niciun caz un astfel de binoclu, cel putin nu in urma experientei pe care am avut-o.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Noi 2014 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
S-ar putea sa fie mai mult decat gentuta. Daca poti i-al din germania.Eu toate accesoriile si telescoapele le-am comandat de acolo cu exceptia unor maruntisuri si am fost multumit.Ma rog, stau in austria, dar totusi ar putea fi o diferenta intre marfa pt nemti si ceilalti.


amice... daca tu, in anul 2014, crezi ca exista linie separata ptr produse ce urmeaza sa fie vandute in Germania, si linie separata ptr produse ce urmeaza sa fie vandute in Romania, esti naiv... naiv grav de tot...
ce nu iti e clar, ca produsele din gama asta de pret sunt facute de acelasi Chan Kun Koi din China, si pleaca din China la acelasi pret de xxx Yuani (care probabil este 20% din pretul de vanzare la cumparatorul final). Diferenta de pret la cumparatorul final o genereaza, poate gentuta aia de care se facea vorba mai devreme, sau marja de profit a vanzatorului, sau taxele si accizele impuse de statul respectiv, TVA, si alte rahaturi de astea economice... asa ca nu te mai imbata cu apa rece, cu binoclu ptr Germania si binoclu ptr Romania..... sunt sanse mari ca galbejitii aia de asambleaza jucariile astea nici sa nu stie unde se afla Romania si/sau Germania pe harta...si nici sa nu-i intereseze.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2014 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binenteles ca sunt chinezesti. Ajung atat la noi cat si la nemti prin Rotterdam, devenind europene Very Happy
Insa binoclul in cauza este acelasi si acolo si la noi. Si este un binoclu destul de reusit in pofida pretului mic.
PS- In nici un caz , indiferent de firma, nu lua un binoclu cu zoom!
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 06 Noi 2014 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce te face sa crezi ca firmele nemtesti arhicunoscute cum ar fi astroshop sau TS nu au o anumita toleranta a produselor ce urmeaza sa le vanda.asta nu inseamna ca toate produsele din est sau de pe amazon sunt rebuturi,dar logic vorbind marja de eroare poate fi mai mare..In cazul asta nu stiu care poate fi mai naiv..ca ai adus vorba Laughing
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Noi 2014 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

reiand a scris:
acum ca m-am decis mai am o intrebare Smile de ce e mai ieftin la noi decat la nemti pe site ?

http://www.astroshop.ro/ts-optics-binoclu-...r_0_select

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...apter.html


@sternchen: hai sa lamurim niste detalii. Discutia a plecat de la intrebarea de mai sus, adica de ce e mai ieftin la noi decat in Germania ACELASI binoclu model TS 20x80 ... tu afirmi ca e mai bine sa cumperi binoclul TS 20x80 din Germania, ca baietii de la TS au dat si ei o atentie la chinezi, sau au facut o comanda speciala ca la ei sa vina un binoclu de calitate mai buna... mai bun decat acelasi model de binoclu, TS 20x80, comercializat de catre astroshop... Laughing Laughing Laughing sper ca realizezi ca e o aberatie afirmatia asta...

pe de alta parte, vii si-mi arunci in fata chestii despre tolerante Laughing mai vii si zici ca nu toate produsele de pe amazon sunt rebuturi, doar ca alea comercializate de TS direct au o "anumita toleranta" . pai daca nu au toleranta prescrisa, nu inseamna implicit ca e rebut? sau ce intelegi tu prin rebut? eu inteleg ca rebut=produs care nu e in specificatii.

spune-mi te rog daca iti e familiar un proces de productie (mecanica, nu brutarie sau confectii)... spune-mi te rog daca iti este familiar termenul de 6 Sigma, stabilitatea procesului, distributia valorilor in interiorul campului de toleranta, termenul de clasa de precizie, si cum anume se determina cele mai inainte enuntate. Cand o sa citesti o carte sau un curs de tolerante, cand o sa ai idee cum se proiecteaza si regleaza o linie de asamblare (nu neaparat robotizata, cu operatori umani) atunci accept sa discut cu din nou despre cum cei de la TS "au o anumita toleranta" si restul de binocluri TS20x80 nu o au. Adica acelasi binoclu TS20x80 vandut de catre TS prin magazinul lor online este mai bun decat un binoclu TS 20x80 vandut de un alt magazin online... ca si cum un Logan cumparat din showroom de la Pitesti e mai bun decat un Logan luat din showroom de la Timisoara... pricepi analogia?

aceste binocluri TS 20x80 sunt facute in aceeasi fabrica din China, de catre aceiasi operatori, urmand aceleasi specificatii, si sunt verificate in acelasi mod. La sfarsit se aplica eticheta cu TS (Telescop Service) si se expediaza in Europa, cum bine zicea @Dbird in acelasi port din Rotterdam unde sa face importul in Europa. Din acest centru logistic, binoclurile asjung in magazia celor de la TS. Care le vand aceste binocluri prin magazinul online propriu, sau prin alti distribuitori (gen astroshop & restul) ... deci TOTI vand ACELASI produs ... indiferent ca iei un TS 20x80 din Germania/Austria/Romania, vei lua exact acelasi lucru ... doar ca este supus unor taxe/accize/TVA diferite si are o marja de profit diferita de la magazin la magazin, de la tara la tara.... dar cu siguranta nu exista NICI O DIFERENTA de design, de executie(desigur in campul de toleranta stabilit) intre ele.... si cu asta ma opresc.... spor la cumparaturi din Germania! Wink


@reiand: ia binoclul TS 20x80 de unde il gasesti mai ieftin (considera si costurile de expediere in socoata) si/sau de unde ai garantie mai mare, si/sau de unde primesti mai multe accesorii/bonusuri....sau in cele din urma, de unde ai chef... va fi exact la fel de bun ca orice alt TS 20x80, indiferent de unde e luat Very Happy


pa! va las...ma duc sa testez niste controlere de airbag ptr Fiat facute la noi in fabrica din Timisoara ...o parte din ele se vor asambla de catre Fiat la fabrica din Torino, iar o alta parte se vor asambla de catre Fiat in fabrica lor din Varzea Paulista. Brazilia.... oare or fi la fel de bune? Wink

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 06 Noi 2014 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Foarte bun pretul , greutate , firma , luminos , marire , pentru a si vedea ceva , acel Celestron 20-100 / 70 . Nu l-am vazut din prima . http://www.spy-shop.ro/binoclu-celestron-skymaster-20-100x70.html . Nu poate fi comparat la pretul asta .


nu vad mare afaracere in asta , pe amazon se vind cu 102$, iar la noi dublu.., si din cate am citit dupa 50x nici macar nu se mai vede clar, sa nu vorbesc de colimare care la asa marire trebuie sa fie brici dar nu e
Sus
reiand
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2014
Mesaje: 9



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2014 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru ajutor, am comandat TS 20x80 triplet de pe astroshop revin cu feedback cand ajunge ... acolo scrie 3-5 zile.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2014 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa fie intr-un ceas bun si sa il stapanesti sanatos ! Nu uita ca iti trebuie un sistem de sustinere (trepied sau montura de binoclu) si ca si noi asteptam un review legat de acest binoclu Very Happy
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 27 Dec 2016 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar as fi curios sa stiu ce se intampla cu toata optica returnata la magazinele din Europa (cea mai cu motz ca cea estica) , se intoarce in china ? ce se intampla cu produsele decolimate , toate ajung in china la producator pentru colimare sau la cel ce asigura garantia ? dupa recolimare , la ce pret sunt vandute ? de unde stiu eu sigur ca produsul este nou , ca nu a fost resigilat si vandut ca nou? ce se intampla cu cele cu defecte de prelucrare optica si returnate de clienti la magazinele de unde le-au cumparat ? toate ajung inapoi in china ? sunt aruncate ? cine pierde la faza asta ? unde ajung toate astea ?

mai degraba cred ca e mai plauzibil ca unele produse refuzate de clienti din tari cu reguli mai stricte , sa fie "deviate" dupa mici ajustari spre tari cu reguli mai lejere si vandute la pret de "nou" . Ma mai gandesc ca daca o fabrica din china face optica pe care o verifica si o sorteaza pe categorii , e mai plauzibil sa puna componentele mai bune pe corpuri cu brand "mai scump" cu ceva depuneri antireflex pe prisme, pe cele medii pe un brand "mai ieftin" , si pe cele mai proaste pe un brand care da la pace cu unele supermarketuri ; la prima vedere toata lumea e multumita , marfa pentru toate buzunarele . Imi inchipui ca din cauza asta sunt multe binocluri care par la fel ca dimensiuni/specificatii dar de calitati diferite la preturi usor diferite . Acum de unde stie clientul ca FMC e chiar FMC , adica depus regulamentar pe optica la un binoclu cu aceleasi specificatii ,dar cu pret foarte putin mai mare fata de unul multi coated si branduri diferite? .

Eu am mai frunzarit forumurile straine si m-a mirat ca unii dintre cei mai "civilizati" si mai cu experienta in ale calitatii si cu nivel de trai mai bun ... si ...cu o "bila" in plus fata de ceilalti muritori ... cumpara binocluri de 100 de dolari si apertura de 80-100 mm ca apoi sa se smiorcaie ca au aberatii , nu au ...feeling, nu au transmisie , au vignetare ,etc , dar sunt free shipping...

Deci si mie mi se pare comica treaba cu cel care ambaleaza binocluri in baxuri si pe unul mai bun de brandul x il expediaza spre sua , unul mai slab ,dar sub acelasi brand x , spre bulgaria , etc , etc .

Chinezul se adapteaza dupa cerintele brandului care face comanda , la modele identice , branduri diferite , calitati diferite , cum "umfla" brandul sau distribuitorul specificatiile, nu prea mai e treaba lui , daca cei doi le umfla fata de ce i se cere producatorului prin contract , o fac pe barba lor .

Acum mai e si o parte buna : cele ieftine ( nu ma refer la cele cu obiective de plastic care fizic in loc de 60 mmm au 50 mm , zoom de 280, depuneri "rosii" si alte jucarii) sunt accesibile mai multor oameni cu venituri mici , daca s-ar produce - spre exemplu-doar binocluri de foarte buna calitate , ar fi accesibile pentru un grup mai restrans de oameni si ma gandesc ca sunt oameni pentru care 50-60 de dolari ,cat costa un binoclu pe care unii il numesc gunoi ( desi sunt gunoaie mai gunoaie decat un 10x50 de 50-60 de dolari, firma mai cunoscuta oleaca) , inseamna salariul lui pe o luna , doua si normal ca ma gandesc : cel mai bun instrument e cel pe care il ai , nu cel la care visezi si pe care poate nu o sa-l ai niciodata .

...parerea mea.

_________________
cer senin sticla !
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Dec 2016 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca o fabrica din China face optica pe care o verifica ... inseamna ca a fost invadata de japonezi. Wink
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 27 Dec 2016 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ai dreptate , trebuia sa scriu daca : "DACA"Smile)
_________________
cer senin sticla !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact