Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0430~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu CZ Binoctar 7x50


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Noi 2016 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Superb!
Acest binoclu este exact ceea ce mie imi place sa numesc cu adevarat un binoclu istoric. Superb intretinut si 100% functional. O placere sa il privesti si sa si privesti prin el.
@zoth - daca imi ajuta cel de sus, si imi iese lucrarea de la servici, voi avea o masina de tiparit 3D metal in circa 1-1,5 ani. Atunci poate reusim sa rezolvam inclusiv acest surub. Sa pregatesti o schita cat de cat dimensionata, eventual cote pe o poza a unui surub identic, inclusiv materialul din care este facut, forma capului etc.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Noi 2016 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A ce bine ca stia Mircea unde le-am pus! Eu uitasem cu desavarsire Sad Multumesc.
Sa nu va inchipuiti ca am cumparat binoclul asa cum il vedeti. Nu, nici poveste.
L-am zarit prima data intr-o consignatie si mi-a atras atentia prin forma lui. Mi-am zis atunci ca trebuie sa fie un binoclu foarte vechi si interesant. L-am luat in mana si pe corpul lui nu se distingea niciun marcaj. Forma era interesanta insa un binoclu fara nici o inscriptie pe el nu valoreaza mai nimic oricat de vechi ar fi. Dezamagit l-am pus inapoi pe raft si am plecat. Peste o saptamana am revenit in consignatia respectiva sa vad ce s-a intamplat. Nimic nou, binoclul statea cuminte pe locul lui. Am mai pierdut vremea uitandu-ma si la alte exponate si am vazut ca din timp in timp binoclul mai era luat in mana si de altii, studiat si pus la loc pe raft. Am hotarat atunci sa-i verific putin optica. Lentilele ocularelor nu erau clare pe tot diametrul lor dar incercand cu unghia pe o margine am vazut ca dau semne de claritate. Obiectivele erau mai ok, cu mai putina murdarie pe ele si nezgariate iar prismele nu zornaiau cand agitam usor corpul binoclului. Mi-am propus sa-mi iau inca o saptamana de gandire in care sa ma decid daca voi cumpara binoclul sau nu. Peste o saptamana am revenit, am platit binoclul si am intins-o acasa cu el.
Au urmat doua saptamani de munca migaloasa in care am indepartat stratul consistent si intarit de murdarie de pe intreg corpul binoclului si de pe lentile si surpriza finala a fost extraordinara: nu numai ca existau marcaje pe binoclu dar erau si conservate extraordinar de bine. Dupa restaurare binoclul arata ca in pozele gasite de Mircea.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2016 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa se explica forma de "tinerel" a binoclului. Chiar ma gandeam ce noroc ai avut ca ai gasit asa ceva de Ok. Cand colo ce sa vezi ... tot munca asidua si oase rupte Very Happy . Oricum in acest caz a meritat.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Noi 2016 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am avut nici pe departe atata de lucru la ocularele naziste descrise aici :

http://observoergosum.blogspot.ro/2009_05_01_archive.html

Stratul de mizerie asezat pe lentile de-a lungul deceniilor a fost atat de gros incat nu trecea prin ele decat o geana de lumina.
A fost totusi util , optica a fost protejata.... ''rubber armored'' ! Very Happy

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2016 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Experienta proprie imi spune sa nu va recomand totusi metoda mea de cumparare. Poate in cazul unor chilipiruri cum a fost acela descris de Mircea in linkul de mai sus este ok, se poate merge pe zicala "ce-am avut si ce-am pierdut". Altfel, cand e vorba de investitii mai serioase cazurile norocoase sunt extrem de rare, cele mai multe fiind generatoare de pierderi financiare si dezamagiri. De multe ori putem da peste piese incomplete sau care au probleme mecanice imposibil de rezolvat, formule optice cu defecte sau incomplete, etc. Toate astea duc la imposibilitatea de a reconditiona corespunzator intr-un final piesa respectiva si de a-i scoate in evidenta valoarea.

Dorin, multumesc pentru oferta, nu prea imi dau seama cum e cu imprimanta 3D in metal dar vedem ... Te pot ajuta la randul meu cu relipirea obiectivelor de la binoclul Zeiss daca prezinta fisuri in stratul de sudura a lentilelor.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Noi 2016 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricum, varianta de cumparare care are "contact direct cu binoclul" este mult mai buna decat cea in care el este cumparat "blind" dupa poze si/sau explicatii date de vanzator. Chiar si in acest moment pe olx, radeam singur acum vreo 2 zile, exista o copie zeiss facuta de japonezi cu poze numai bune de completat articolul ala celebru "cum deosebim un CZ fals de unul original".
Si mai este ceva , din nefericire cam trebuie sa stii ce vezi ... trebuie citit si inteles cat mai mult despre un echipament optic, inainte de testele de precumparare.
Nu de alta dar preturile sunt din nefericirea astronomice si nu justifica clar raportul pret.calitate indiferent de "brand", mai ales la echipamente mai vechi.

@zoth - multumesc la randul meu de oferta, se noteaza. Smile
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Dec 2016 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun si eu niste poze cu binoclul vecinului meu. Este un Carl Zeiss 7x50 din seria Bc Nr5. In ciuda faptului ca obiectivele si ocularele pareau fara strat antireflex si murdare imaginea mi-a placut. Tonurile culorilor sunt apropiate de realitate. Campul vizual al binoclului este prevazut cu gradatii. Parea bine colimat. Trusa este completa avand filtre de ceata si etui de piele. Pana la urma acest tip de binoclu este pentru armata romana si daca da cam din ce an sa fie?
am gasit aici ceva informatii
http://www.historicacollectibles.com/it/bi...umeno-1941

dar niste confirmari din partea voastra ar fi binevenite. Multumesc!



PC211036m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1023.44 kb
 Vizualizat:  de 3540 ori

PC211036m.jpg



PC211030m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1 MB
 Vizualizat:  de 3540 ori

PC211030m.jpg



PC211029m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  961.49 kb
 Vizualizat:  de 3540 ori

PC211029m.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2016 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anulde fabricatie este sigur 1941 dar nu mai sunt asa de sigur ca a fost fabricat si la "IOR-ul" acelor ani , el fiind se pare facut de germani pentru romania.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Dec 2016 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird, multumesc inca odata pentru informatie!
Super! Vecinul o sa fie fericit cand o sa afle anul; Binoclului o sa-i curat eu pe exterior optica si corpul si o sa-l imprumut pentru niste observatii astro, sa mai vad cum se comporta! Binoclul are mult praf in interior, dar imaginea este clara; Mai tineti minte ca in filmele de razboi cand se dadea o imagine prin binoclu, aproape inevitabil imaginea prin binoclul era standard, cu praf si mici particule ce se suprapuneau peste o imagine clara. Asa se vede si prin Zeiss-ul asta. Se vad niste particule ce dau si ele farmecul vechiului binoclu, creand impresia ca privesti spre trecut prin acest binoclu Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact