Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP7260.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Proiectul unui observator privat romanesc in Canare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 01 Mar 2015 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

as vrea si eu sa postez aici si as incepe cu rugamintea de a intelege cele spuse de mine, direct si fara devoalari sau scoateri din context :

- am propus lui Ovidiu ca CFF Telescopes sa participe cu telescopul ca parte din investitie. Ma ofer sa pun la dispozitie un 400mm f8 cu primara de Supremax si corector inclus (ptr chipuri mari/60mm).
Pot accepta si variante diferite, primara de Quartz la cel de 400mm f8 sau RC de 500mm f8, cu conditia ca diferenta de la 10.000 Euro pina la valoarea instrumentului sa fie suportata financiar de catre ceilalti participanti la proiect.

- cand propuneti instrumente, ganditi'va extrem de bine la 'calitatea' si accesibilitatea la 'service/customer care' pentru acel instrument. Motivul : cumparind de la firme mari (aici incluzind GSO, care dupa mine e o gluma f proasta) risti ca in caz de probleme sa astepti cu lunile dupa ei. Mai mult, cu cit esti mai izolat ca locatie, cu atit mai rau. Nu prea e de gluma cu 'lamai' in asemenea conditii.
Ca sa fiu si mai precis, sint sigur ca nu multi dintre voi stiu ca GSO (inclusiv toate divagatiile pe aceeasi tema, rebranduri ale GSO) NU produce Ritchey Chretien real in afara de cel de 10''/250mm
Restul, sint o struto-camila si au implicatie maxima la alegerea monturii!
Cine nu a vazut un 12'' facut de aceeasi firma, ar fi bine sa vada si apoi o sa inteleaga ce spun. Este cu cca 15cm mai lung ca un RC adevarat de 12'' si mult mai greu in partea din fata, datorita secundarei supradimensionate (140mm brut la GSO vs 125mm la un RC normal).
Extrapoland pentru 16 si 20'', cred ca trebuie considerata o montura IMENSA pentru a putea avea tracking cum trebuie cu un monstru de 20'' GSO.

- mergind mai departe, montura trebuie la fel, achizitionata din EU pentru a avea acces rapid la service. E in stransa legatura cu dimensiunea telescopului.

- camera si toate celelalte accesorii, pana la cupola/dom, la fel, sint strans legate si trebuiesc alese cu grija.

Ma ofer (subliniez si insist pe acest detaliu) fara a avea vreun beneficiu financiar sa ajut la achizitia cat mai multor componente, in sistem de 'pret de Dealer' (am preturi cu discount de la majoritatea producatorilor) pentru a ajuta la scaderea costului total.

Ideea mi se pare excelenta fara discutie, insa asa cum mai spunea cineva aici, factorul uman e decisiv. E nevoie de sprijin financiar din partea celor interesati si logistic din partea lui Ovidiu.

Astept si eu mai multe informatii de la Ovidiu pe masura ce se creaza un nucleu de oameni interesati. Detaliile sint extrem de importante si cunoscand aproape direct ce inseamna observator la distanta (am 3 prieteni aici in Polonia pentru care am facut telescoape si au observatoare private in Spania, Italia si Chile), treaba nu va fi usoara.

_________________
mersi,
Catalin
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Mar 2015 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei care nu stiu, pentru ca sunt mai multi membri veniti in ultimul an, GSO vinde sub diverse denumiri, in functie de piata. Astfel acel Astrotech mentionat de Radu G este de fapt un GSO, adica Ghuan Sheng Optics. Avand ceva experienta cu ele pot spune ca sunt oarecum acceptabile pentru pretul lor, de 3-4 ori mai mic, dar nu se pot compara cu instrumentele intradevar bune. Si nu stiu sa fie vreun observator remote care sa fie echipat cu ele, desi diferentele de pret, mai ales la aperturi mari sunt masive.

Cat priveste oferta lui Catalin Fus, este deosebita, cel putin, si nu pot decat sa o salut.

_________________
Dragos N
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 04 Mar 2015 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut din nou,

Ca idee, a aparut relativ de curand (si chiar pe acelasi site) anuntul vanzarii unei proprietati care contine unicul observator privat comercial din La Palma (al unui spaniol din peninsula stabilit demult in La Palma).

Pe scurt, nu cere "decat" 400 de mii si posibil ca nici macar telescoapele nu intra in banii astia Smile - anuntul aici: http://www.angel-immobilien-sl.com/C-2269EN.php

Asa ca concurenta in domeniul asta, practic nu prea exista in La Palma (foarte curios dar adevarat) - eu mai cunosc doar vreo doua initiative similare dar nici un alt observator privat pentru public aici, afara de cel de mai sus unde orice vizita la observatii cateva seri costa destul de mult.

Referitor la proiectul meu, luni vom merge sa vedem cele trei proprietati de care v-am zis. O sa va scriu dupa asta mai multe celor interesati in privat, vom analiza si discuta, apoi vom hotara daca si cand facem ceva, si poate chiar sa mai discutam in Romania unde voi veni in vacanta intre 15 mar - 2 mai.

Multumesc foarte mult lui Catalin pentru interes si oferta, neaparat sa ne vedem in Bucuresti cei interesati si sa discutam mai multe (in saptamana 15-21 martie).

Ovidiu

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
radug
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2012
Mesaje: 116

Motto: "We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars"- Oscar Wilde

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2015 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Trebuie avuta in vedere pozitia pe insula a terenului de cumparat, daca se merge mai departe cu initiativa. In afara de cerintele de baza (zona izolata, cat mai sus posibil, departe de lumini artificiale), mai e cerinta de a se afla in calea curentilor de aer de deasupra oceanului. Din cate stiu partea vestica e situata "in vant". Partea estica nu e practica la altitudini mai joase de 2000m deoarece apar vartejurile de aer (turbulentele), dupa ce curentii trec de zona inalta.
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 27 Noi 2016 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Cateva updates legate de acest posibil proiect:

PROS:

- Internetul a mai evoluat in La Palma in ultimii 1-2 ani, insa doar pe domeniul wireless: au aparut mai multe antene/repetitoare, a mai crescut viteza (avem 3G sau chiar 4G insa la viteza 3G..), insa exista restrictii de limita totala de banda lunar (35-50 GB); Alternativ mai exista solutii prin satelit sau chiar o noua firma Verimax ce necesita antena acasa (vizibila insa deocamdata doar pe o mica parte din est);

- Turismul a mai crescut clar in Canare si La Palma in ultimul an (cred, cu vreo 30%, mai multe hoteluri sunt acum pline, se inchiriaza clar mai multe masini, etc);

- Cererile de astro-nights (2-3 ore) din partea turistilor obisnuiti s-au marit, prin Astro Travels primesc lunar cate una-doua astfel de cereri, insa din partea cuplurilor si nu a vreunui grup.. Si firma mai mare care se ocupa cu astro-turism (Astro Camp La Palma) a confirmat recent ca aproape nu mai face fata solicitarilor (ei duc grupuri ziua in vizita la ORM aproape zilnic acum, cat si astro-nights ~2h in lucurile amenajate - astro-miradors).

- Incepand cu noiembrie 2016 a aparut cursa directa de avion Bucuresti - Tenerife via Wizzair (saptamanala), iar din Tenerife inca un avion scurt (30 min) sau vapor (3-4h) pana in La Palma. In plus, au aparut mai multe curse turistice directe din Europa catre La Palma (Spania, Franta, Anglia, Suedia, posibil si Danemarca, Norvegia si Finlanda);

- Dupa 20-30 de ani de vorbe ale guvernului insular (da, ati citit corect), s-au alocat recent cca 2 MEUR pt constructia unui nou "centro de visitantes" sus la observator, iar de vreo doua luni chiar a inceput constructia lui, desi acesta nu va fi destinat observatiilor nocturne (un plus pentru noi);

- Sotia mea si-a deschis aici acum 1 an un business (o mica cafeterie vegana), desi cererea si vanzarea sunt inca destul de mici;

CONS:

- principala incertitudine este daca eu voi mai ramane sau nu aici in La Palma, dat fiind un clash avut cu ING in vara trecuta pe tema instrainarii telescopului INT, o magarie care probabil sa va produce in 2018 (cf cu ING).

- inca nu am mers (desi avem in plan) la cei 2 primari de comune din mai insoritul NW (Garafia si
Puntagorda) ca sa-i consultam daca permit instalarea unui astfel de observator privat in zona extra-vilana, la inaltime mai mare (minimum 1000m). Ca idee, toate telescoapele de la ORM sunt instalate pe terenul "judetului" Garafia, dar DACA cumva nu va ramane in Hawaii (ceea ce eu nu cred posibil), viitorul TMT pare ca va veni in La Palma, si a ales la ORM o zona pe terenul "judetului" Puntagorda (care este si ceva mai senin).

- in ciuda legilor existente din 1985, poluarea luminoasa e in crestere si in La Palma, si observ acum noi becuri albe si foarte puternice LEDs ca apar la casele dimprejur (este drept ca locuim in partea mai populata din est, opusa zonei proiectului de NW), in vreme ce institutul IAC insarcinat sa vegheze la masuri anti-poluare recunoaste ca primeste foarte putine reclamatii, ca n-a dat absolut nici o amenda (decat a amenintat ca da cateva), ca practic nici nu le poate da (...) si ma sfatuieste pe mine sa vorbesc prieteneste cu toti vecinii poluatori... Iar afara de directionarea luminii, problema principala este ca nu se prea mai gasesc de vanzare nimic afara de LEDs. De fapt, aici pe insula pare ca va avea loc schimbarea stradala, inlocuind vechilor luminarii superbe (low pressure sodium) cu noile LEDs (IAC-ul recomandand mai prietenosul "pure amber", vom vedea ce va iesi)...

ALTE stiri:

- doua din cele 3 proprietati anuntate de mine initial acum un an jumatate s-au vandut, ramanand doar aceasta: http://www.angel-immobilien-sl.com/C-2200EN.php

- observatorul la 400 mii EURO inca nu s-a vandut (nici ca ne-ar interesa la pretul asta, si in plus zona e mai populata si iluminata)..

- mai aparuse inca o proprietate mai izolata, la peste 1000m, chiar in caldera, tot la un pret foarte
mare (300 mii), pare ca s-a vandut recent.

- pentru un site bun (senin cat mai mult, putin luminat, si cat mai sus min 1000m) problema principala ramane daca legea locala (si in special cei 2 primari) permit sau nu amplasarea unui astfel de proiect astro-turistic (eventual si agrar) insa cu putini vizitatori. In ciuda nesigurantei mele cu ING, intentionez sa mergem la cei 2 primari sa discutam in curand.

O sa va trimit acest mesaj si pe email, grupului de 10 interesati care mi-ati scris.

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact