Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_7a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitionarea primului meu telescop.


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
esc0
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Noi 2016
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Noi 2016 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitionarea primului meu telescop.
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Imi doresc sa ma ajutati cu o parere despre telescopul Skywatcher Maksutov MC 127/1500 SkyMax BD AZ-S GoTo - http://www.astroshop.ro/skywatcher-telesco...r_1_select , si cu raspunsuri la cateva intrebari.
Fiind novice in ale astronomiei, m-am gandit ca m-ar ajuta enorm pentru inceput un sistem GoTo.
Sunt dezavantaje in folosirea monturii azimutale cu sistem GoTo?
Ce accesorii af fi cazul sa cumpar pentru inceput? Eu ma gandeam la un filtru Lunar si eventual o lentila Barlow.
Ati avea o recomandare de achizitionare a unui alt telescop in bugetul de 2500 RON?
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

_________________
"Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another."
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Noi 2016 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acelasi telescop (tub optic), cu o montura asemanatoare, dar mai buna - mai precisa:

http://www.skywatcher.ro/Cel/nexstar127slt.htm

Filtru lunar e inutil la acest telescop. Lentila barlow - idem. Poti cumpara niste oculare in schimb. Cele 2 incluse sunt cam de ultima speta. Un ocular de 32mm Plossl, un ocular de 15mm si un ocular de 7mm ar trebui sa fie suficient pentru inceput. Ce fel de design de oculare - depinde de buget. Ocularele bune incep pe la 4-500 lei. Cateva exemple: X-Cel LX Celestron, Baader Hyperion, SkyWatcher PWA (planetare), ortoscopice etc.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Noi 2016 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur ca la mana a doua se va gasii ceva mai bun in suma asta, dar daca vreti un telescop nou, cred ca este ok alagerea. Avantajul acestui telescop fata de celelalte din aceeasi categorie de pret cred ca este portabilitatea, care-l va face sa nu stea in casa fara sa vada cerul. Decat un diametru de 200mm inchis in casa (sau chiar in oras), mai bine unul de 127mm sus pe munte. Dar depinde si cat de sedentar sau excursionist sunteti si dumneavoastra, depinde si de unde faceti cel mai des observatiile, depinde si ce fel de observatii vreti sa faceti...depinde... Iar despre montura nu va pot ajuta ca nu am experienta cu asftfel de monturi. Dar sigur alti colegi va vor ajuta cu ea si cu alegerea telescopului. Cel mai bun telescop e ala pe care-l veti folosi cel mai des.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Noi 2016 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate indrepta la zenit telescopul pe acele monturi? Asa din ochi pare ca loveste in montura.

O alta optiune ar fi: http://skywatcher.ro/SK/Dob8pyrex.htm dar, asa cum zicea si colegul, depinde de cerintele tale, de modul de observare si locatie.
Sus
esc0
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Noi 2016
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Noi 2016 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius
Multumesc pentru recomandari.
Daca balanta va inclina in favoarea NexStar 127SLT, deja sunt un pic peste buget si cred ca ocularele le voi achizitiona ulterior.
Dupa ce am citit mesajul tau am mai cautat pareri (pe site-uri de afara) despre montura, respectiv software...si am gasit mult mai multi utilizatori multumiti de SkyAlign decat de SynScan...desi din cate inteleg ambele sunt produse de acelasi producator

tudor
Multumesc.
Sunt convins ca la mana a doua as gasi un produs mai performant, insa avand in vedere ca sunt incepator merg pe nou initial. Probabil ca atunci cand voi avea mai multa experienta imi va fi mai lesne sa cumpar ceva SH avand mai multe cunostinte in domeniu.
Portabilitatea primeaza, deci clar observatii la munte! Chiar o ecursie in luna August la Moeciu m-a facut sa ma gandesc serios la achizitionarea unui telescop. Avand in vedere ca stau in Bucuresti, imi e greu sa cred ca voi fi multumit de modalitatea in care il voi putea folosi in lumina becurilor stradale.

valy
Multumesc pentru intrebarea la care nu m-am gandit Very Happy
Am vazut un review pe youtube la Maktsutov-ul de 130mm, pe aceeasi montura cu GoTo.
Desi experienta nu ma recomanda, imi pare din clip ca tubul ar ajunge la o inclinatie de 90 de grade (desi in clip are un unghi mai mic de 90 de grade...nu pare a fi inclinat maxim), te rog daca ai timp sa urmaresti si tu clipul de mai jos si sa-mi spui parerea ta.
https://www.youtube.com/watch?v=C03CdNY71k8

_________________
"Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another."
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 05 Noi 2016 02:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut , esc0 vezi ca intre Maksutov MC 127/1500 si Newtonianul de pe You Tube sint mari diferente . La Mak iti trebuie oglinda diagonala 90gr , dar si asa este f incomod cind telescopul este spre zenit (ar veni sa stai mai mult pe jos ). Iar cel din clip nu cred ca are 130mm , deci Mak 127 mm poate lovi intradevar montura , unde mai pui ca diagonala + ocularul lungesc tubul . Aceste telescoape sint si mai greu de colimat , iar cimpul vizual este mai mic , dar daca vrei sa fie mai portabil decit un Newton 150-200mm , totusi mai gindestete . Rolling Eyes
Sus
esc0
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Noi 2016
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2016 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY
Corect! Am fost atat de atent la GoTo incat n-am observat constructia telescopului Very Happy
Am gasit insa un clip pe youtube cu Celeeston NexStar 127 SLT in care e orientat aproape la 90 de grade https://www.youtube.com/watch?v=mc63EiiH2m8 .
Astazi am adresat o intrebare pe skywatcher.com si se pare ca telescopul poate fi orientat fara probleme la zenit. Trepiedul poate fi ajustat de la 80 cm la 130 cm...imi dau seama ca pozitia nu e tocmai comoda.
Inca ma mai gandesc cat de importanta este portabilitatea.
O varianta(mai putin mobila)ar mai fi si un Newtonian pe o montura ecuatoriala NEQ5: http://skywatcher.ro/SK/SK2001PEQ5.htm si sa cumpar ulterior un GoTo update kit.
Pentru DSO banuiesc ca e mult mai indicat newtonianul cu montura NEQ5...corect?
Care este parerea voastra - sa incep cu o montura cu GoTo? Sau sa ma documentez serios si sa invat sa folosesc o montura fara GoTo?
Multumesc din nou.
PS - parca pe masura ce aflu informatii e mai greu sa aleg ceva Confused

_________________
"Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another."
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Noi 2016 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''PS - parca pe masura ce aflu informatii e mai greu sa aleg ceva''

Eu inteleg problema ta si te asigur ca vei lua decizia gresita cu o probabilitate de 99% daca vei continua sa alegi de pe ecran.
Urmareste iesirile amatorilor din Bucuresti , dute si tu cu ei , ofera-ti sansa sa intalnesti ''telescopul'' in lumea reala.
Bestiile astea sunt totusi altceva ''in carne si oase''.
GO TO este util pentru DSO , montura ecuatoriala are rost atunci cand sta cu anii in unul si acelasi punct.
Daca o plimbi ,vei fi instalator de monturi ecuatoriale ,nu astronom amator.
Cand ceilalti isi strang satisfacuti instrumentele dupa o sedinta buna de observatii ,iaca termini si tu pusul in statie. Shocked

Portabilitatea este foarte importanta daca vei face deplasari pentru observatii.
Lasa adunatul prafului in seama aspiratorului nu al telescopului ales gresit adica cu portabilitate scazuta.
Daca telescopul va fi fix , atunci montura ecuatoriala este cea mai buna iar portabilitatea nu conteaza.
Dimpotriva, un telescop fix cu cat este mai masiv ,cu atat mai bine.

Iti doresc insa succes orice vei alege , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
rugy
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2009
Mesaje: 434

Motto: cer senin

Localitate: ORADEA

MesajTrimis: 07 Noi 2016 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da.E foate greu sa alegi primul tau telescop.Nu stii ce domenii din astronomia de amatori o sa-ti placa,poate vrei sa te uiti la planete ,poate vrei sa arunci o privire la dso ,poate o sa vrei sa faci astrofotografie si atunci lucrurile se complica,sunt multe domenii in astronomie,si toate se fac cu instrumente dedicate.
Cel mai bine(cum zice Mircea) e sa mergi daca poti pe teren cu alti amatori sa vezi concret instrumentele la lucru si pe urma iei o hotarâre.
Dar daca te intereseza instrumentul mak 127/1500 pot sa-ti spun ca il detin si fac observatii vizuale cu el pe o motura Celestron SLT ,e un instrument care are un contrast foarte bun,usor de intretinut si de transportat (poti sa citesti si review despre mak 127/1500 ) montura slt e usor de folosit ,se poate alinia si fara sa ai vizibila steaua polara (in unele cazuri e util)
E un instrument care se poate utiliza la observatii planetare ,are focala lunga pentru grosismente mari de care ai nevoie la planete ,se poate folosi si la dso are un contrast foarte bun aici folosesti un grosisment de pâna la 30, 50 si cu oarece indemânare se pot obtine si fotogtafii la planete si la dso(dar aici e o alta poveste) Nu am intrat prea mult in detalii tehice despre instrument si montura dar daca ramâii la acest model poti sa le obtii usor.
Mult succes si cer senin.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2016 07:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiind începător nu îți recomand EQ. O montură alt-azimutală fără Go-To e mult mai simplu de pus în stație și nu ai nevoie de ea decât la măriri mari, la planete sau obiecte dificile gen nebuloase planetare. Mak-ul de 127 e un instrument bun dar faptul că are focala lungă într-un tub scurt poate fi o problemă la orientarea monturii care trebuie să fie precisă. Monturile alt-az cu go to cu montant lateral (jumătate de furcă) sunt mari și grele, mai grele decât instrumentul. Giro e mai potrivită, cu contragreutatea aferentă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Noi 2016 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe cantarite, montura de la Skywatcher (AltAz GoTo fara trepied) are 2.2 kg, tubul optic (mak127 fara accesorii) are 3.3 kg. La zenit tubul NU atinge corpul monturii si nici nu presupune o pozitie deosebit de incomoda, ocularul coboara cam 10 cm fata de pozitia la 45 de grade.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact