Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Orion_06-01-28.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Panora 10x50 5,5 grade


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Oct 2016 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Panora 10x50 5,5 grade
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Panora 10x50 5,5 grade

Din nou un classic japonez 100% sticla/mecanica, fabricat undeva la mijlocul anilor 80, in perioada eruptiei productiei de binocluri, si unei varietati de neimaginat al denumirilor utilizate. Ma uit la denumire intrebandu-ma daca nu cumva japonezii ar fi vrut sa scrie Pandora dar in viteza de mare de productivitate au ratat numele. Este perioada in care eforturile de europenizare se axau spre denumiri specifice , e adevarat marea lor majoritate cu tenta germana. Oricum lasand gluma la o parte ne refocusam spre acest binoclu. Mecanica este excelenta , clasica pentru aceste binocluri cu o executie foarte corecta a tuturor reperelor, cu toate elementele in miscare stabile si usor reglabile. Pastrat intr-o forma deosebita mecanica. Optic, sticla BK7 japoneza dar cu ceva depuneri similare celor nemtesti, avand o tenta vag spre galben (as spune cam ½ din intesitatea tentei galbene a lui CZ). Definitie foarte buna a imaginii, contrast forte bun, luminozitate deosebita ajutate de prismele foarte mari si alezajelor generoase din calea optica, specific binoclurilor 10x50 5,5 grade). Aici o mica paranteza. Binoclul este ciudat, deoarece din primul moment esti lejer surprins de campul foarte mare de care dispune , comparabil cu cel al lui Dekaris 10x50 si deci mult mai mare decat un 5,5 grade. De altfel privind prin el esti foarte apropape de senzatia ca privesti printr-un Dekaris 10x50 cu un camp doar foarte putin mai mic. Este foarte ciudat. Practic acest binoclu a ajuns la mine fara o prisma si cu o a doua prisma sparta. Am inlocuit cele 2 prisme cu doua din aceeasi perioada ba chiar cu acelasi tip de acoperire foarte palida mov-indigo. Dar inca nu sunt hotarat daca inscriptia 5,5 grade este cu adevarat a acestui binoclu. Oricum calitatea lui este doesebita atat optica cat si mecanica. Nu apar irizatii in contralumina si geometric este foarte bine corectat. Asa cum ziceam este o placere sa privesti prin el, senzatia in sine fiind ca privesti printr-un CZ , calitativ vorbind. Imaginea este clara pana la undeva la 20 % de marginea campului, sesizabil in mod astro. Coloritul este putin virat spre galben , dar totusi culorile se disting bine , poate chiar mai bine decat la Dekaris 10 x 50 (cu care a fost comparat).

Date tehnice:
Oculare [mm] 50 (acoperiri mov-indigo si albastru palide)
Magnificatie [x] 10
Camp vizual [grade] 5,5 (pare mai mare decat atat)
Camp visual liniar [m/m] 97/1000 (pare mai mare decat atat)
Pupila de iesire [mm] 5
Eye relief [mm] 15
Dist. Minima de focus [m] 7
Prisme BK-7/Porro (depunere mov-indigo foarte palida)
Greutate [g] 1025 grame (cu aparatorile cauciucate, fara curea)
Focus Central
Sistem de prindere trepied Nu
Utilizabil cu ochelari Da , dar la limita


Binoclul are un eye relief foarte bun, dar insufficient pentru a privy relaxer cu ochelari. Nu dispune de sistem de prindere in trepied. Reglajele se fac doar din excentrice prismele fiind fixe in lacele de ghidaj (eventuale reglaje aici putendu-se face doar cu foita). Are si posibilitate de corectie cu excentric la obiective. Ocularul este triplet si obiectivul dublet ambele acoperite coated cu albastru si mov-ingigo , amblele foarte palide. Marginea campului bine delimitate si clara, genereaza o placare de a privi mare, amplificata de un camp generos dupa parerea mea mult mai mare decat 5,5 plasabil undeva pe la 6-6,5 grade (nu am masurat cu mare atentie).
Un binoclu deosebit in contextul in care el este cu adevarat un Panora asa cum scrie pe capacele aparatori prisme din spate. Zic asta deoarece am totusi banuiala ca acestea sau cel putin cea din dreapta ar fi schimbata (nu am vazut binocluri japoneze de 5,5 grade care au mai mult de inscripotionare…asta este trasatura ce imi da de banuit).
In mod astro totul este ok, stele puntciforme, imagini foarte frumoase , colorit distinctiv, si in general toate performantele similare cu Dekaris 10x50. IN consecita un binoclu recomandat cu caldura atar pentru terestru cat si pentru astro.

Atentie: Deoarece binoclul a ajuns la mine fara cele 2 capacele eyeshield (clasice perioadei, din ebonita) am montat peste port-oculare niste aparatori de cauciuc preluate de la un Clelestron 10x50, care s-au potrivit foarte bine. Notati doua aspecte, unul ca la acest tip de binoclu se potrivesc asa de bine respectivele capace de Celestron si doi ca nu este bine sa aruncati repere din/de la binocluri care din diverse motive nu isi mai fac datoria de echipament optic. Iata ca nici nu stii cand un astfel de reper, banal la prima vedere face, pana la urma in alta conjuctura, toti banii.



Panora 10x50mic.jpg
 Descriere:
Panora 10x50 un clasic japonez recomandat cu caldura.
 Marime fisier:  1009.26 kb
 Vizualizat:  de 3018 ori

Panora 10x50mic.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Oct 2016 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru recenzie si felicitari pentru ''captura'' si reconditionare.
Denumirea nu trebuie sa te mire totusi, este probabil o prescurtare de la ''panorama''.
Aceasta imi sugereaza ca la luneta din stanga a fost pastrat capacul de prisme original ,al unui binoclu destinat ''vederii panoramice '' deci de camp mare.
Despre capacul lunetei din dreapta , ambele poze imi sugereaza intens ca acesta nu apartine instrumentului original.
Scrisul ,in opinia mea , nu a fost realizat cu aceeasi tehnologie, nu corespund stilurile de ''font'' ,dimensiunea semnelor, latimea liniei si parca nici nuanta vopselei.
Poate ar fi o idee sa verifici si grosismentul.
Nu cumva este un 7x 50mm - sau mai stii ? - o raritate gen 8x50mm si are de fapt un camp de 7 grade ?

Lumea binoclurilor este foarte interesanta.
Ceea ce face foarte interesant intreg serialul de recenzii , astept cu mare interes urmatorul episod.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Oct 2016 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragut ca intotdeauna, Mircea pare sa confirme si senzatia mea. E foarte probabil. Eu verific intotdeauna magnitudinea si asta pot confirma ca este 10. Cum ziceam l-am "confruntat" cu un Dekaris 10x50. Metoda de verificare privind cu cate un ochi pe fiecare tub dar nu colimand cele 2 tuburi ! Practic am observat ca la diferenta de 1X putere maritoare ochii mei pot face o suprapunere corecta creeand senzatia ca ambele sunt la fel chiar daca diferenta dintre ele este 1x (chiar va propun sa testati si voi un 7x cu un 8x ..ca sunt mai uzuale si veti vedea acest lucru). Cel mai corect este sa decolimezi cele doua imagini si sa le pui una langa alta comparand o lungime. Asa poti deosebi foarte bine o diferenta de 1x !
PS- Panorama , ei bine la asta nu m-am gandit Sad iarasi pare mai coerenta ideea decat Pandora Very Happy
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Oct 2016 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiam daca ai comparat grosismentul in acest fel concomitent , multumesc pentru confirmare.

Despre ocular ai spus ca este ''triplet'' , eu inteleg deci ca este format din trei lentile/grupuri de lentile.
In acest caz ar putea fi ocular Erfle sau Kaspereit si de aici s-ar explica marimea campului.
La Erfle campul standard este de 60 de grade iar la Kaspereit este de 68 grade.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2016 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci prin triplet am vrut sa spun ca are efectiv 3 lentile (sau corect era 3 lentile in 2 grupuri ?). Doua lipite si una libera distantata cu un tub distantor as zice un fel de Konig exact ca in poza de jos.


 Descriere:
 Marime fisier:  11.82 kb
 Vizualizat:  de 2976 ori




Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Oct 2016 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , este un Koenig,unul din multele feluri de oculare Koenig.
Daca este din soiul celor ''mesterite'' de Dr. Rank de le Edmund , atunci poate avea camp de 60 grade,in orice caz nu tuseste la peste 50 de grade camp aparent.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Oct 2016 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu are cum să fie un 'konig I ' la un asemenea binoclu . E mai mult ca sigur un rank kellner . Seamănă cu konig-ul doar că dubletul de câmp contribuie semnificativ la focala ansamblului . Și câmpul aparent e mult mai mare la rank . Plus că la konig distanța dintre lentile e foarte mică , practic e doar un inel distanțier , nicidecum un tub .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Oct 2016 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum ce sa zic don Catalin, e si inel daca vrei sai zici asa, e si un fel de tub Smile nu l-am masurat ca generatoare...sa fie in jur de 5-8mm asa din memorie?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 22 Oct 2016 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , la urma urmei diferența dintre konig1 și rke o face focala dubletului de câmp și gradul de curbare (concava) a suprafeței de intrare . Restul de parametri rămân doar pe criterii de optimizare a unei scheme optice sau a alteia .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact