Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Lumina_zodiacala_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DIY - Dobson 200 mm


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Oct 2016 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

Eu iti urez succes orice varianta vei alege.

Dar varianta actuala arata asa de bine incat ma indoiesc ca alta va fi mult mai buna.
Ar trebui doar -urmeaza niste pareri personale despre ce as face eu - sa inlocuiesti peretii verticali ai rockerului cu altii mai lungi care sa compenseze inaltimea laditei , inteleg ca e o problema ergonomica.
Deci as face un rocker mai inalt , pastrand insa forma /stilul celui actual.
Trei manere pe rocker pentru manipulare : doua pe peretii laterali , sub axul orizontal pentru ''a plimba'' telescopul gata asamblat ,in cautare de locul optim de observare.
Un maner pe placa frontala a rockerului , in centrul sau de greutate , pentru trasnsportul acestuia.
O polita de oculare pe placa laterala a rockerului , pe partea ocularului.
In partea de jos a rockerului , cam pe inaltimea laditei , as face un dulapior pentru cutiile de oculare ,Barlow ,atlas si lanterna.
Acest dulapior ar intari mult baza rockerului.

Pe placa de baza circulara de sus (baza rockerului ) as lipi un LP ,pe placa de jos as pune trei placute de teflon.
Placa de jos as taia-o in forma de trifoi pentru usurare , ca aici :

https://stellafane.org/stellafane-main/tm/dob/mount/ground.html

Placa de sol , cea taiata in forma de trifoi , are pucuri care stau pe sol :
Pentru reflectoarele mele in constructie ,am cumparat pucuri de aici , sunt foarte faine ,au diametru de 76mm :

http://www.bauerhochei.ro/categorie-74-Bidonbandapucaltele.html

Scuze daca am fost rautacios , mi s-a parut ca nu vrei sa discuti cu mine.

Succes inca odata , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Oct 2016 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diametrul discurilor azimutale la Dobson 254mm din fabrica , are 52cm iar 305mm are 63cm. Deci o baza de 75cm este mare si te poate incurca la observatii , mai ales noaptea . 305mm are rulment cu role (nu bile) , din fabrica . Il misti cu degetul mic , cred ca e optim . Pentru inaltare si transport la distante (metri ) , i-am facut o platforma cu roti de pat de spital , cu blocaj . Si poate fi suspendat , in caz ca terenul este denivelat , inspirat din asta .


carucior-de-transport-pentru- dobson- 81012.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  7.32 kb
 Vizualizat:  de 5409 ori

carucior-de-transport-pentru- dobson- 81012.jpg


Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 08 Oct 2016 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru comparatie, am schitat citeva profile de monturi si telescoape si cred ca sint la scara. Fata de ~ 12 kg cit ar avea o montura Dobson de 200/1200, eu am la cea de lemn cam 7.5 kg iar la cea de aluminiu sper sa nu depasesc 9 kg. De la un 380 de mm in diametru la baza, trec la 450 de mm si de aici sper sa am rigiditate mare in lagar. Cred ca nu o sa mai faca valuri! Baza trepiedului care ajunge la 750 de mm in diametru nu este mai mare decit baza unui Newton clasic si sper sa ajute ansamblul. Da, te poti impiedica de el daca te uiti dupa stele, nu-i asa? Laughing

Interesanta chestiunea cu rolele de la Dobsonul de 305. Nu am habar de asa ceva, am sa caut poate vad detalii. Oricum nu am fonduri de un rulment de 450 de mm. Embarassed


Spor!



Profile.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  27.24 kb
 Vizualizat:  de 5382 ori

Profile.jpg


Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Oct 2016 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca stai la ocular 2-3 ore , iti dai seama ca ceva nu e bine in schema , cind tubul e la zenit , ocularul trebuie sa fie la nivelul ochiului . Deci putin mai inalt .
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 09 Oct 2016 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu 50-100 de mm sint toate sansele sa se duca mai sus, din constructie. Lipsesc oricum aprox. 200-250 de mm pt ca observatiile la zenit sa se faca stind drept. La ora asta insa tevile pentru trepied si montura sint taiate la 500 respectiv 300 de mm. Deci 2.7 m de teava pusa deoparte. Mai am 3 cepuri de 50 de mm taiate pentru racord la trepied si cam asta este teava. Cum am spus, a fost oferta!

In alta ordine de idei, ieri am avut o zi frumoasa, deoarece am "operat " janta de 17" luata pentru baza. Am taiat spitele si am masurat si socotit indelung. Miza este foarte mare si nu vreau sa risc sa arunc asemenea piesa. Am dat 50 de lei pe ea, dar ideea este priceless. Este grea, dar bine ca nu are batai sau ovalitati excesive.

Miine pleaca la prelucrat impreuna cu ceva schite si indrumari verbale. Sper sa nu iasa ca la telefonul fara fir, deoarece am apelat la un prieten, care are un prieten, care are un strung. Laughing



Janta01141.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  224.09 kb
 Vizualizat:  de 5319 ori

Janta01141.jpg



Janta01245.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  133.6 kb
 Vizualizat:  de 5319 ori

Janta01245.jpg


Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 18 Oct 2016 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa 2 drumuri la strungar, azi pot sa spun ca am janta prelucrata. Se mai poate face cite ceva, pe ici pe colo, dar pentru moment este suficient. Am fete de asezare si am redus si greutatea. Au cam 3.6 kg cele 2 piese, asa cum sint in prima poza. Maxim cred ca 500 gr se mai pot da jos. Dar este riscant.

La repezeala am croit si un sablon pentru piciorul de trepied. La 17-18 grade inclinare pare cam mare baza de 750. Am sa mai socotesc pina simbata, cind am ceva timp de polizat.

Am vazut intre timp si ce inseamna un rulment cu role de la un Dobson de 305 mm. E o idee, dar cam amestecata. Lemn, plastic, role, colivie, are de toate. Am cautat si gasit pe Aliexpres, un asa zis Lazy susan bearing. Un rulment de mobilier in carcasa de aluminiu. Ajungi cred cam la 150 de lei pentru unul de 450 de mm, dar sint voci care reclama blocarea rulmentului si ajung sa puna bile de plastic. As incerca, dar sa gasesc unul fiabil. Nu am cautat insa cote, sa vad cum se potriveste la mine si daca se potriveste. Daca varianta clasica nu merge, am sa iau un Lazy susan bearing, ca cei drept suna frumos. Laughing

Ce zici d-l Mircea, teflon pe plexiglas ar merge? Adica un cast acrylic sheet? Nu gasesc disk de pick-up si nici melamina. Am gasit in schimb, un spray cu o emulsie volatila cu adaos de teflon. Asta sigur ajuta la reducerea frecarii.

Sanatate sa fie si spor!



JantaPrel.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  54.56 kb
 Vizualizat:  de 5254 ori

JantaPrel.jpg



JantaRac.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  51.78 kb
 Vizualizat:  de 5254 ori

JantaRac.jpg


Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Oct 2016 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ideea Smile pentru inele eu pastrez totusi urmatoarea idee:
http://members.ziggo.nl/jhm.vangastel/Astronomy/bending.htm
succes.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Oct 2016 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Disc de pick-up am eu sa-ti dau dar cum facem sa ajunga la tine intr-o bucata ?

De aceea se recomanda Ebony-Star sau disc de pick-up deoarece teflonul trebuie sa se deplaseze pe o suprafata cu neregularitati macroscopice.
Astfel se evita fenomenul de stick-slip :

https://en.wikipedia.org/wiki/Stick-slip_phenomenon

Teflon pe plexiglas nu am incercat.

Nu vreau sa te fac sa pierzi materiale dar ma gandesc la urmatoarea posibila solutie : suprafata de plastic sa fie zgariata in zona de miscare a pastilelor de teflon cu o scula gen furculita , doua treceri in X.
Smirghelul este prea fin , neregularitatile trebuie sa aiba o ''perioada'' de 2-3mm (cred).
Trebuie sa ma uit la Toleascopul meu ca sa estimez perioada de pe Ebony Star daca crezi ca te ajuta.

Spor , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 19 Oct 2016 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea Pteacu pentru oferta dar am sa mai caut pe aici, local. Am inteles ideea cu rizurile, se poate face.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2016 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La orice târg de vechituri sau pe la bunici, prieteni mai găsești discuri de vinil. Nici eu n-am găsit melamină dar am folosit o placă de MDF melaminată, e cam grea dar montura fiind înaltă e tocmai potrivită. Neavând micile ondulații nu merge așa bine ca ebony-star, e similară cu textolitul pe care l-am folosit la un dob ultralight de 305mm. Dacă tot comanzi din afară atunci ia ebony-star (formica imitație de granit). Se mai poate folosi blat de bucătărie melaminat dar e gros, 30-40mm. Pe vremuri găseam foi de melamină subțiri de 1mm care puteau fi lipite pe orice panel sau placă din lemn. Nu știu de ce nu se mai fabrică și la noi, se folosește doar imitația ieftină care nu e bună...
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 21 Oct 2016 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am taiat discurile de teflon vechi, in sectoare care vor fi puse la partea de jos. Am aproape acoperita circumferinta, dar nu voi monta decit 6 sectoare a cite 80-100 mm. Dupa regulile vehiculate pe net ( de 15 psi presiune de contact), cam 160 de mm sint suficienti sa am in contact. Deasemenea din calcule reiese ca nu se justifica ca circumferinta sa fie complet acoperita.
Problema este ca la un test cu sectoarele de Teflon si Plexiglas, lipite rapid doar de dragul testului, forta necesara este foarte mare. Am " incarcat " cam cu 10 kg janta si se misca rau. Foarte rau. Departe de a fi acceptabil.



Schita351.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  153.9 kb
 Vizualizat:  de 5120 ori

Schita351.jpg



Teflon644.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  132.53 kb
 Vizualizat:  de 5120 ori

Teflon644.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Oct 2016 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se pun sectoare, ai suprafața mult prea mare de-aia se lipesc, plexiglasul nu e bun, trebuie alt material dur și ușor ondulat. Cum spuneam, textolitul și MDF melaminat merg cam la fel de bine deși nu ideal. Se pun plăcuțe. Nu le-am lipit, le-am găurit conic și le-am fixat cu șuruburi mici cu cap înecat. Spor!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 21 Oct 2016 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, placute sau sectoare, e tot aia. Ce nu inteleg este: ai suprafața mult prea mare de-aia se lipesc.
Adica 3 placute/sectoare de teflon de 50-60 de mm fiecare, pentru o baza de 450 mm, sint prea mult?
Am 10 mm latime ! Sa le scurtez? Nu-mi vine sa cred totusi.
Fireste ca vor fi fixate cu suruburi cu cap inecat, M4. Am spus doar ca am lipit ca sa pot face o proba. Cit despre textolit, eu agreez idea si am asa ceva.Dar sint voci, aici si pe alte forumuri, precum ca textolitul este o solutie mai slaba.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Oct 2016 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am construit (inca) nici o montura Dobson, dar nu sunt de acord cu solutia cu 6 sectoare.

Motivul este pur tehnologic : datorita abaterilor de planeitate ale placilor orizontale, grosimi diferite la sectoare, NICIODATA placa de sus nu va calca SIMULTAN pe toate ceva 6 sectoare. Datorita acestui fapt, forta de frecare/coeficientul de frictiune, intre partea mobila si cea fixa va varia, in functie de suprafata va intra in contact.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 21 Oct 2016 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ai dreptate, dar la fel poate ai sa-mi dai dreptate cind spun ca cu cit numarul de sectoare se mareste, catre maxim, cu atit suprafata in contact devine constanta iar stabilitatea sistemului creste.

Cred ca la 3 pastile si o suprafata mica, toate imperfectiunile bazei se vor traduce in oscilatii ale axei optice, sesizabile chiar si la mina conducatoare a ota. Daca un stick-slip este sesizat prin o variatie mare o fortei de actionare si implicit o depasire a tintei la ocular, la fel o deformatie a bazei sa traduce in o depasire ( posibila/probabila ) a tintei pe directa ALT. Corect?

De aceea as mari suprafata de contact, micsorind presiunea. Cred ca este posibil sa repartizezi o sarcina uniform pe o circumferinta dar numai pe virfurile " circumvolutiunilor " de la ebony star. Apropo, nu mai caut asa ceva pe net. Googu e neserios rau. Laughing

Miine am sa mai fac o tura de teste pe textolit, dar trebuie si sa gauresc si sa filetez cu M4 baza. Daca miscarea cu pastilele iese prost, se duce varianta cu role pentru mine. Am sa dau 2x6 gauri pina la urma. Mai am in plan si sa polizez ceva teava.

Spor!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact