Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
8.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Instrument incepatori: Dobson 130/650 vs Dobson 150/1200


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
stefan.c
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2016
Mesaje: 14

Motto: crawl, walk, run

Localitate: iasi

MesajTrimis: 15 Sep 2016 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Instrument incepatori: Dobson 130/650 vs Dobson 150/1200
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Notiunile mele legate de astronomie sunt zero. In ultimile 2 saptamini m-am informat cat de mult am putut si, dorind sa achizitionez un telescop, am ajuns in final la aceste 2 modele:

1. Dobson SkyWatcher 130/650 Flex
http://www.astrovest.ro/site/index.php/dob...130-detail

2. Dobson SkyWatcher 150/1200
http://www.astrovest.ro/site/index.php/dob...150-detail

Nu ma pot hotara pe care sa-l achizitionez ca prim telescop de incepator, intrucat ambele au plusuri si minusuri semnificative

Dobson SkyWatcher 130/650 Flex
Plusuri:
- compact, usor, pret rezonabil, performanta buna, usor de curatat, nu necesita colimare atat de des ca un telescop mare, spatiu de depozitare mic, usor de transportat
Minusuri:
- Capacitate de colectare a luminii 345, Putere de marire utila maxima 260, pare destul de fragil, necesita un suport pe care sa il asezi,

Dobson SkyWatcher 150/1200
Plusuri:
- Capacitate de colectare a luminii 459, Marire teoretica maxima 306, deci vede mai multe, recomandat de astronomi cu experienta ca telescop pentru incepatori

Minusuri:
- greutate mare, mobilitate scazuta, necesita spatiu special de depozitare (cel mic il pot pune intr-un raft), pret mai mare, banuiesc ca e mai dificil de curatat, necesita colimare mai frecvent decat cel mic

Daca vreuna din informatiile furnizate sunt eronate, va rog sa ma corectati. Principalul motiv pentru care as fi dispus sa achizitionez telescopul 150/1200 ar fi performanta semificativ mai mare decat modelul 130/360, adica primul mi-ar furniza imagini cu dso pe care nu le-as putea vedea cu al doilea. Astept opiniile si sfaturile voastre.

Va multumesc
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 15 Sep 2016 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine ai venit !
Dintre cele doua variante, eu l-as alege fara discutie pe cel cu tub de 150/1200 mm.
Are focala lunga si apertura suficienta pentru inceput ( 150 mm) , aberatiile optice (coma) sunt reduse, poti mari mai mult, este destul de luminos la observatii vizuale atat pentru obiecte DSO cat si planete, mai ales ca locuiesti la 10 Km de oras.
Banuiesc ca stai la curte, asa ca nu va fi o problema greutatea si volumul lui.
Telescopul cu tub are avantajul ca este mai protejat de praf si intemperii, plus ca este ceva mai stabil in timp la colimare. Poate se aclimatizeaza putin mai lent insa asta nu e problema. In caz de nevoie se poate monta un cooler la partea din spate a oglinzii principale.
Ia-ti un Dobson cat mai mare ca apertura, in limita bugetului disponibil. La curte vei avea satisfactii pe masura. Cu timpul te dotezi si cu diverse oculare.
Daca locuiai la bloc si mai aveai si un cer poluat ca la oras, atunci era alta discutia.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2016 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chestia cu colimarea imi ridica anumite intrebari - de ce cel mic nu ar trebui colimat atat de des ca cel mare?
Mai degraba ar fi invers - dobul de 150/1200 este intr-un tub mai rigid deci ar trebui sa pastreze colimarea mai bine, in plus fiind la F8 colimarea este ceva mai putin critica decat la F5

Flex-ul de 130/650 cam trebuie sa-l pui pe o masa. Daca nu ai acea masa la indemana si trebuie sa o cari impreuna cu telescopul, avantajul marimii (e mai mic deci mai usor de carat) dispare.

Faptul ca "primul mi-ar furniza imagini cu dso pe care nu le-as putea vedea cu al doilea" as zice ca e un piiiic exagerat in contextul 150mm vs 130mm apertura.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 15 Sep 2016 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1 )Nu ai citit cu atentie ce am scris, intelegand tocmai invers.
Am scris ca telescopul cu tub este mai ferit de decolimari, necesitand colimari mai rare. La cel fara tub, oglinda secundara si bariletul ei sunt expuse atingerilor involuntare si posibilitatii mai mare de decolimare.
2) La reflectoare conteaza totusi diferenta de la 130 la 150 mm atat la rezolutie cat si la cantitatea de lumina colectata, dar mai ales la contrast. Oglinda secundara reduce contrastul destul de mult iar apertura conteaza mai ales la obiecte difuze, foarte palide care necesita observatii cu privirea indirecta.
As alege oricand un reflector cu apertura 150 mm fata de unul de 130 mm pentru observatii vizuale. Si mai ales varianta in tub, care este mult mai protejata. De asemenea, raportul f/d=8 este superior celui f/5 in ceea ce priveste coma si utilizarea unor oculare mai putin pretentioase la observatiile vizuale. De asemenea, focala mare te ajuta la grosismente mari, mai ales la observatiile planetare si selenare, utilizand oculare cu focale mai lungi, mai putin pretentioase.

3)
Manu72 a scris:

Faptul ca "primul mi-ar furniza imagini cu dso pe care nu le-as putea vedea cu al doilea" as zice ca e un piiiic exagerat in contextul 150mm vs 130mm apertura.

Eu nu am facut aceasta afirmatie. Este facuta mai mult in scop de intrebare, de catre Stefan C.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2016 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

teo, raspunsul meu era adresat autorului, adica lui stefan.c Smile Smile Smile

Edit: si recomandarea mea este tot pentru 150/1200

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.


Ultima modificare efectuata de catre Manu72 la 15 Sep 2016 17:31, modificat de 1 data in total
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Sep 2016 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stefan C.. Detin 150mm/1200. De pe un cer bunicel rural poti intra cu incredere in domeniul astronomic. Te va tine ocupat mult timp. Iar argumentele aduse de Manu72 nu trebuie neglijate.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
stefan.c
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2016
Mesaje: 14

Motto: crawl, walk, run

Localitate: iasi

MesajTrimis: 15 Sep 2016 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi si informatii.
Intrebare: pot lasa dobsonul de 150/1200 afara permanent? Banuiesc ca suportul e facut din pal si ma intreb daca in timp nu s-ar deteriora. Nu prea imi surade ideea de a cara 20 si ceva de kile de fiecare data cand am un cer senin
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 15 Sep 2016 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este pacat de telescop sa il lasi afara neprotejat. Pot aparea tot felul de probleme. De la animale de casa, pana la vant cu praf, ploaie, soare excesiv, ninsoare, inghet...etc.
Ai putea sa il lasi afara dar sa ii faci un fel de cutie care sa il protejeze. Eventual un mic "cotet" protector.
O alta varianta ar fi sa ii montezi niste rotite sau sa il pui pe un cariucior cu care sa il deplasezi in cea mai apropiata magazie.
Avantajul de a-l tine intr-o magazie neincalzita este acela ca atunci cand il scoti la observatii, el va avea deja temperatura mediului ambiant si va fi gata aclimatizat.

@ Manu72

Roger ! No problem. Acum am inteles raspunsul tau. Oricum, orice argumente sau contraargumente sunt binevenite, mai ales celor aflati mai la inceput. In felul asta se informeaza si pot vedea diferite puncte de vedere.
Sus
stefan.c
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2016
Mesaje: 14

Motto: crawl, walk, run

Localitate: iasi

MesajTrimis: 16 Sep 2016 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte buna ideea. Multumesc frumos pentru sfaturi
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Sep 2016 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De vreo 20 de ani observ cu un reflector newtonian de 125mm.
Am putut constata ca reflectorulde 158mm al lui Erwin deschide posibilitati de observare inaccesibile telescopului de 125mm.
Daca alegi reflectorul de 130mm , vei avea un instrument foarte portabil.
Daca alegi reflectorul de 150mm F/8 vei observa cu un telescop ''clasic'' dar mai putin portabil.

Succes orice vei alege , daca si cat si cum vei il folosi va stabili daca telescopul este ''bun'' nu parametri precum apertura in ''mm'' sau greutatea in ''kg''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact