Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45,_Pleiadele,_mic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Instrument de inceput.


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Xplorer
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2016
Mesaje: 2



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2016 13:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Instrument de inceput.
Raspunde cu citat (quote)

Salutari!
As vrea sa imi achizitionez primul meu instrument pentru observatii astronomice. Very Happy
Bugetul maxim este de 500-550 lei. Am decis sa cumpar un Orion SkyScanner dar m-am documentat putin mai mult pe acest forum si am vazut ca ar fi mai bine sa-mi cumpar un binoclu 10x50 pentru inceput ( cel mai decent ar fi Lacerta Explorer).
Am simulat putin vederea printr-un binoclu 10x50 in Stellarium si se pot vedea binisor DSO , dar planetele sa vad tot ca niste stele , numai ca mai mari.
Astept recomadarile voatre Very Happy
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 10 Sep 2016 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca as fi in locul tau as lua cu ochii inchisi , http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=158811#158811 si un binoclu la vreo 200lei . Ce ai vazut acel Orion SkyScanner , are focala prea mica , e prea mic si prea usor . Nu poti trece peste 100x magnificare prea usor, ceea ce si asa e putin pentru planete . Orice instrument la inceput , e bine sa fie cu focala mai mare F/D=8-10 .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2016 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La tubul respectiv mai trebuie o montura.
Sus
Xplorer
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2016
Mesaje: 2



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2016 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce montura i s-ar potrivi?
Si ar mai trebui niste oculare si o lentila barlow 2x.
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 14 Sep 2016 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare . Pentru inceput , in cazul in care nu ai citit :http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=141846#141846, apoi , daca nu ai trecut pe la un observator astronomic , ar trebui sa o faci , vezi ce au pe acolo , pui ochiul la un ocular si vezi daca se potriveste cu asteptarile tale . Daca nu "se vede" cum iti imaginai tu ,dar iti place si ai vrea sa revezi lucruri de pe cer , inseamna ca ai ceva stofa de astronom amator si merita sa te gandesti la un telescop al tau . Trebuie sa te documentezi in legatura cu niste termeni :diametrul obiectivului (mai mare inseamna ca aduna mai multa lumina in planul focal si obtii imagini mai luminoase, raport focal : avantaje si dezavantaje in functie de tipul telescopului si tipul de obiecte observate, grosisment rezolvant , grosisment maxim util , conditiile in care poti folosi la maxim telescopul , locul de unde observi , gabaritul/greutatea telescopului ,calitatea opticii din el , montura pe care se monteaza . Sunt chestii pe care trebuie sa le iei in considerare si sa faci un compromis la final. Trebuie sa inveti cerul si cum sa identifici constelatiile apoi iti va fi mai usor sa inveti cam pe unde ar fi localizate obiectele ceresti si sa le gasesti . Pentru inceput doi ochi sunt de ajuns , daca e si un binoclu e mai bine cu toate ca daca ai sa vrei telescop , trecerea de la imagine normala la una rasturnata data de cautator va fi un pic deruntanta, dar binoclul are specializare pe observatii de camp larg si e bine sa fie la casa omului . Eu personal nu prea am folosit binoclul ( chestie de preferinta ).

La bugetul tau initial poti sa uiti de barlow , daca nu este unul bun mai rau faci imaginii iar unul bunicel e cel putin jumatate din bugetul tau actual, eu nu am inca barlow si nici nu-mi trebuie

Parerea mea este ca telescopul Newton in combinatie cu montura Dobson este imbatabila pentru observatii vizuale generale si ofera cel mai bun raport pret apertura (daca nu vrei calitate de top la oglinzi si mergi pe minimul "garantat" de chinezi); pentru foto , comoditate la observatii si alte "fineturi" trebuie alte monturi care costa cat costa (mult pentru mine).

Eu zic sa mai stepti si sa mai pui ceva la buget , mai urmaresti sectiunea de vanzari ; poate te pricepi la mesterit ,ai ceva timp liber ,cumperi optica si iti faci singur partile mecanice din jurul opticii , te mai documentezi , faci vizite la vreun observator , te inscrii intr-un astroclub , iesi pe campuri cu cei de prin zona... dintr-astea , la moda printre astronomii amatori , sa vezi daca te prinde "flama".

Asa ,pentru observatii din an in paste sau daca iti aduci aminte cand te mai impiedici de ea prin debara daca se arde becul , mai bine un refractor scurt pe un az2 ceva si ai "rezolvat" treaba , dar sunt bani inchisi degeaba , cele mai ieftine iti dau batai de cap pana gasesti vreo planeta pe cer , montura e jalnica vibreaza peste tot.

La telescopul de care intrebai cred ca o montura dobson i-ar trebui , dar trebuie sa o faci tu, idei sunt garla pe net , altfel epuizezi bugetul si asa cam mic.

_________________
cer senin sticla !
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Sep 2016 07:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta ar fi varianta minima acceptabila si cea mai ieftina dupa parerea mea daca vrei sa fie nou http://www.astroshop.ro/skywatcher-telesco...ob/p,14966
Daca vrei sa fie in jur de 500ron asteapta doar la mana a doua sa se iveasca ceva bun.
Pastreaza banutii si inmulteste-i si apoi cumapara ceva mai bun.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2016 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În bugetul redus întotdeauna recomand un binoclu bun, pentru începători este esențială învățarea cerului. În caz că nu prinde pasiunea, binoclul rămâne un excelent companion în excursii, pe timp de zi. Lacerta are raport preț/calitate foarte bun din câte am văzut, este o alegere corectă.

Mai există varianta ATM, desigur cu avantajele și dezavantajele ei. Nu dai bani prea mulți și nu toți deodată dar dacă îți place să meșterești satisfacția este neprețuită.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact