Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v2_0_CD_cad.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Abilitare conducere doctorate in astronomie


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Evenimente educationale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 09 Sep 2016 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Abilitare conducere doctorate in astronomie
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am afirmat recent ca Diaspora se intoarce intr-un fel sau altul acasa...

Astfel, dupa ce dosarul meu a mers nesperat de repede la Minister (practic cca o luna de la depunerea de asta primavara), peste doua saptamani (vineri 23 sep ora 15:00) va avea loc in cadrul Scolii Doctorale a Universitatii din Craiova (UCV) prezentarea mea publica a abilitarii pentru a putea conduce teze de doctorat in astronomie ale viitorilor studenti din Romania, via UCV.

Date fiind experienta mea astronomica de aproape 25 de ani, am propus doua subiecte, anume Galaxii Pitice si Asteroizi Apropiati de Pamant.

Sustinerea este anuntata recent de UCV aici, impreuna cu cateva documente cu caracter public cerut de lege (si e bine astfel):

http://www.ucv.ro/invatamant/educatie/abil...ctorat.php

Pentru cine nu ma cunoaste, sunt un astronom international de origine romana. M-am nascut in Craiova acum 49 de ani, unde am facut liceul (LNB actualul Carol - acelasi unde a absolvit si Nicolae Coculescu), iar apoi Facultatea de Matematica intre 1986-1991 (cu prelungirea de un an pentru cercetare). Pe la 15 ani m-am indragostit de astronomie, in urma serialului lui Carl Sagan "Cosmos" (botezat de TVR "Calatorie in Univers"), care in mod magic a fost difuzat de TVR de doua ori in anii cei negri ai comunismului, cand in librarii nu exista aproape nici o carte de astronomie (afara de cateva mai vechi si doar romanesti in biblioteci), iar singura luneta posibila era facuta dintr-o lupa si-o lentila de ochelari!

In 1991, plin de sperante dupa Revolutie, m-am mutat cu chirie in scumpa noastra capitala ca sa lucrez vreme de 6 ani ca astronom la Institutul Astronomic, timp in care mi-am luat primul doctorat (disponibil doar la fara frecventa in acea vreme) in astronomie la univ UBB din Cluj, sub indrumarea regretatului prof. astronom Arpad Pal. Dupa 30 de ani in Romania, in 1997 am emigrat in Canada, in principal din cauza salariului de mizerie pe atunci de 50-70 $/luna primit de la Academia Romana... care nu-mi mai ajungea nici macar sa platesc o camera cu chirie! In Canada am inceput 3 ani ca programator la doua firme, dupa care m-am intors la scoala pentru al doilea doctorat in astrofizica la Universitatea York din Toronto indrumat de prof. Marshall McCall.

Imediat dupa doctoratul canadian, in 2005 a trebuit sa emigrez din nou, intrucat concurenta in astronomie din Canada este acerba (unde candideaza uneori chiar peste 200 de candidati canadieni, americani, englezi, olandezi, australieni, pe cate un singur post. Astfel, primul meu postdoc a fost in Africa de Sud, atras de telescopul de 10m SALT, un job pentru 2 ani (in Durban si apoi Cape Town) din care am decis sa plec dupa doar 6 luni, din cauza in primul rand de criminalitate, de internet care la universitate se misca cu viteza melcului (chiar la propriu!) dar si din alte motive. Dupa cateva luni temporare in Romania, al doilea postdoc a venit din Chile (Univ Catolica del Norte din Antofagasta) unde in primul an am inceput ca postdoc mixt ESO-Chile, iar al doilea profesor "chilian". Desi Chile ramane cea mai buna tara din lume pentru un astronom observational (cum sunt si eu), in primul rand din cauze de indolente birocratice, dupa 2 ani mi-am gasit alt job, intorcandu-ma (intr-un fel) in Europa. Astfel, din 2009 sunt astronom la Isaac Newton Group (ING - un observator finantat de Anglia, Spania si Olanda) in La Palma, Insulele Canare, desi nici acum nu sunt sigur ca aceasta a fost si ultima mea emigrare!

In tot acest timp departe de Romania, am ramas pentru 10 ani cercetator asociat al institutului de astronomie roman (pana la scandalul cu plagierea lucrarilor cercetatorilor asociati de catre institut), dar si cercetator asociat al Institutului de Mecanica Cereasca IMCCE din Paris (asociat al lui Mirel Birlan) dar si cercetator asociat al Institutului de Astrofizica din Canare (IAC, asociat cu Javier Licandro), iar toate aceste asocieri sunt facute fara vreun salariu, beneficind doar de dotarile institutiilor respective (cel mai important fiind accesul la telescoape!) si de scurte vizite.

Atat in anii in care am fost "simplu" astronom amator, ca elev, student la Craiova sau programator in Canada, cat si in cei in care am fost si sunt astronom "profesionist" (definit doar ca un salariat platit sa faca astronomie) sau profesor part-time de astronomie (la liceu, colegiu sau facultate (in Romania, Canada sau Chile), eu nu am incetat niciodata sa sper pentru imbunatatirea nivelului astronomiei din tara mea natala, cat si a cercetarii si a vietii romanesti! Astfel (e oare ciudat?!) in cei aproape 20 de ani cat am trait in Diaspora, simt ca am colaborat mai mult cu Romania decat cu tarile in care am lucrat! Tot in acest scop, doresc acum sa-mi oficializez conducerea in co-tutela inceputa anul trecut a doua doctorate (un student la fizica din Craiova si o studenta la informatica din Cluj), iar in viitorul apropiat sper ca voi mai gasi si alti studenti interesati de astronomie (provenind din orice domenii) care doresc sa-si faca o teza de doctorat impreuna cu mine (majoritar la distanta) via UCV (din cate am inteles, ar trebui doar formal sa se inregistreze in cadrul scolii doctorale a UCV, care poate oferi si burse pentru studentii cei mai buni).

In concluzie, pentru ca deja am scris... un roman, cei care sunteti din zona sau daca doriti sa veniti sa ma vedeti la Univ din Craiova expunand in in 45 min cele doua propuneri de subiecte doctorale, evenimentul va avea loc cum am zis aici:

vineri 23 septembrie ora 15:00
Universitatea din Craiva (in centrul orasului) sala C124
http://www.ucv.ro/invatamant/educatie/abil...ctorat.php

iar in comisie voi avea bucuria sa-i am alaturi pe fostii mei colegi astronomi romani din anii '90, Dr. Mirel Birlan (IMCCE Paris - care a condus in co-tutela trei teze doctorale romanesti) si Prof. Dr. Cristina Carmen Popescu (Univ Central Lancashire, Anglia, aflata si ea in proces de echivalare a abilitarii ca si conducatior de doctorate in Romania), alaturi de reprezentantii locali ai universitatii din Craiova intre care Prof. Dr. Radu Constantinescu.

Salutari din La Palma si cer senin tuturor!

Sa ne (re)vedem sanatosi in curand in Craiova (eu voi fi acolo intre 18 sep - 1 oct) cu acelasi celular romanesc 0752872641

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2016 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este o veste foarte buna.

Nu stiu daca este locul aici, dar am senzatia ca astronomia (ca stiinta, dar nu numai) este cumva ignorata sau chiar lipseste, iar ce se face este la nivel individual/local punctual (poate ar trebui deschis un subiect pe tema asta). In contextul asta vestea reintoarcerii este una excelenta.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Sep 2016 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu

Randurile scrise de tine sunt emotionante si iti multumim pentru ele si pentru faptul ca ai fost alaturi tot timpul de iubitorii Astronomiei din tara.
Stiam ca esti plecat in lumea larga dar , multumita Internetului , ai fost mereu prezent printre noi.
Iar vestea pe care ne-ai dat-o este foarte buna.
Cei care isi vor lua doctoratul sub indrumarea ta vor fi niste norocosi.
Doamne ajuta , va urez tuturor succes deplin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Evenimente educationale

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact