Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24aug0333.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224493
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nagler, type 4


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 05 Aug 2016 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va prezint primul meu ocular premium, Televue Nagler 12mm, Type 4.Este intra-adevar premium, constructiv respira calitate. Privind prin el, clarul aproape ca lasa senzatia absentei sticlei. In lumina zilei din lateral coatingul verde este foarte pregnant. Cel putin la inspectie vizuala pare cel putin cu o clasa peste omologul de la Explore Scientific. Singura mea mirare este cum de n au reusit ca intr un pret de asemenea premium sa includa o cutie cu captuseala pe masura.Sper ca si in lucru sa se dovedeasca la fel de superior fata de ES care pe mine personal m a dezamagit un pic printr o serie de efecte optice deranjante. Type 4 are un ER satisfacator de 17mm si ca prezenta este imens. Am cateva nelamuriri in legatura cu functionalitatea lui si sper ca ma puteti ajuta.

1. Modulul de 1.25inch care este si un barlow cred se detaseaza. Acest lucru ii determina vreo alta focala mai lunga doar pe 2 inch, cum estebla hyperioane?
2. Partea superioara din plastic, culiseaza pe niste scarite, la ce foloseste?

Atasez pozele necesare.



20160805_121304.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  523.37 kb
 Vizualizat:  de 8808 ori

20160805_121304.jpg



20160805_121006.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  606.04 kb
 Vizualizat:  de 8808 ori

20160805_121006.jpg



20160805_120838.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  585.11 kb
 Vizualizat:  de 8808 ori

20160805_120838.jpg



_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 05 Aug 2016 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa piesa. Sa te bucuri pe deplin de ea. Si eu o am in vizor pt viitor. Poti incerca direct sa vezi cum se preteaza fara grupul barlow dar e posibil ca in acel barlow sa aibe si un corector. Astept cu nerabdare prima impresie Smile.

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2016 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca te referi la insta-adjust.
O facilitate a naglerelor type 4 care ajuta la pozitionarea corecta a ochiului la ocular, acestea nefiind cunoscute pentru comoditatea observatiilor ci pentru alte calitati

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Aug 2016 05:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu M. a scris:
1. Modulul de 1.25inch care este si un barlow cred se detaseaza. Acest lucru ii determina vreo alta focala mai lunga doar pe 2 inch, cum estebla hyperioane?

Aia este o lentila (grup) Smyth care face parte din designul ocularului si nu ar trebui data jos.

Manualul: http://www.televue.com/pdf/literature/Nagl...ctions.pdf

Warning: to avoid getting dust and dirt into the eyepiece, do not unscrew the chrome barrel. Also, do not unscrew the identifying ring; this ring prevents removal of the “instadjust” housing. Re-assembly requires a special tool, so don't try it no matter how curious you are. The eyepiece might have to be returned to us, with a service charge required.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Aug 2016 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am citit pdf-ul dar cred că fabricantul spune în mod indirect că lentila sau grupul de ochi focalizează pe suprafața vreunei lentile interioare sau foarte aproape de aceasta iar praful odată depus va face 'deliciul' privitorului .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2016 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Manu72 a scris:
...ci pentru alte calitati
Te rog poti detalia, pt. necunoscatori?
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2016 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lasa mistourile si citeste pdf-ul postat de nobody Smile
_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 07 Aug 2016 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc nobody pentru raspunsul documentat (ca intotdeauna) si celorlalti pentru clarificari.

@david_eco: multam, asta-noapte am avut un first light plin de turbulenta dar nu am putut sa nu remarc absenta feluritelor efecte optice deranjante pe care le-am observat la ES 14mm 82 grade. De pilda, planetele intra in campul vizual fara ca sa-si "anunte" intrarea prin proiectii de lumina peste camp. Lipsesc de asemenea efectele de ghosting si altele pe care nu stiu sa le identific. In orice caz singurul defect daca pot sa-i spun asa ar fi ca necesita o pozitionare destul de critica la ocular daca nu este utilizat insta-adjustul. Daca il utilizezi la 2-3 trepte dispare problema insa si campul aparent este un pic mai mic, pentru ca este normal, privesti ocularul de la o distanta mai mare.
Alte constatari nu am putut sa fac din cauza timpului redus de observatii pe care l-am avut.
Ca o concluzie ma bucur ca am facut efortul financiar si parerea mea este ca merita achizitionate in timp oculare premium, pentru ca stii ca le ai pe viata si sunt cele mai bune.

Edit: in pdf am primit raspunsul si la intrebarea referitoare la efentualele beneficii ale extractiei tubului de 1.25inch. " there is NO optical benefit from using a 2" holder"

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2016 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca posesor și utilizator de Hyperion, "naglerele săracului" pot să spun că scoaterea grupului barlow nu ajută cu nimic, ocularul cu focală mai lungă obținut astfel are distorsii geometrice pronunțate. Prelungirea cu inele de prelungire afectează și ea imaginea, evident se obține una mai întunecată, apar și distorsiuni. Grupul de lentile respectiv nu cred că poate fi proiectat să lucreze la fel la diferite distanțe. Ocularul Hyperion de 24mm nu are acest grup și a fost cel mai bun din serie dar l-am dat.

Am un singur Nagler de 11mm type 6, este foarte confortabil de utilizat și este mic, ușor, nu prezintă nici problema de adaptare la eye-relief nici efectul de fasole de la Hyperion dacă nu ești perfect centrat pe axa optică. Aș merge pe această linie cu următoarele achiziții pentru focale mai scurte, din păcate pușculița e spartă deja cu Panopticul de 24.

Să-l folosești sănătos, Ovidiu!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 07 Aug 2016 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Erwin! Sincer ma incanta si ER mare. Pe viitor, ma gandesc si la Type 4 de 22 mm. Probabil ca pe refractoare micute dimensiunile reduse ale Type 6 il recomanda absolut. Pe dob insa merge asta mai grasan;)
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2016 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru first light si in special pentru faptul ca nu te-ai lasat dezarmat de problemele care afecteaza Naglerele Type 4.

Daca faci observatiile din picioare, poate ar trebui sa iei in considerare un scaun astro. Este mai usor sa pastrezi pozitia corecta la ocular stand jos.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 07 Aug 2016 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dintre toate naglere T4 cel de 12mm e cel mai problematic la pozitionare. Are eye relief suficient pentru a observa intreg campul de 82 de grade confortabil dar trebuie mentinut un echilibru fin. Poti incerca un upgrade:

http://www.astroshop.ro/alte-produse/swaro...es/p,46060

Se dezmembreaza si poti atasa doar partea de cauciuc la ocularul nagler ( se potriveste perfect si se lipeste usor cu putina banda ) si folosind instajust si putin "trial and error" poti gasi distanta potrivita de privire. Este cu mult mai confortabil si mai usor de privit prin aceasta cupa de ocular decat prin cele standard TeleVue, forma ei face ca aceasta cupa sa se muleze pe fata si datorita constructiei nu prea ai cum sa misti ochiul din pozitia ideala de privire, blocheaza toata lumina externa si iti poti sprijini ochiul pe cupa fara probleme, fiind groasa. De asemenea se poate folosi capacul standard TeleVue la aceasta cupa, capacul intra perfect inauntru.

Arata cam asa.



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  72.75 kb
 Vizualizat:  de 8475 ori

1.jpg


Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 07 Aug 2016 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pt sugestii.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Sep 2016 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut o comparatie pe Luna intre nagler 12mm si vixen NPL 10mm. Ce pot spune este ca naglerul ofera un contrast in mod frapant superior. Aceast fapt se poate constata atat in zonele de contrast ridicat cat si in zonele de contrast jos. In consecinta imaginea oferita are un caracter pronuntat 3D prin comparatie cu NPL ul care reda o imagine maj stearsa si mai aplatizata. Cred ca de aici decurge intr o anumita masura si senzatia de imersivitate sinergic cu campul vizual masiv.

Ce este de reprosat insa Naglerului este ca prezinta un pic de aberatie cromatica galbuie pe marginea discului selenar. Nu este deranjanta, dar este acolo. Un ocular premium nu ar trebui sa aiba problema asta.
Cat despre efectul bob de fasole cu insta adjust pe prima treapta si un pic de antrenament devine neglijabil.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2016 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu M. a scris:
Ce este de reprosat insa Naglerului este ca prezinta un pic de aberatie cromatica galbuie pe marginea discului selenar. Nu este deranjanta, dar este acolo. Un ocular premium nu ar trebui sa aiba problema asta.


Este data de pozitionarea incorecta a ochiului. Trebuie sa il duci mai aproape de ocular si sa vezi tot campul altfel la toate vei avea un inel cromatic galben pe marginea campului.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact