Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33bf_4kleinph.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alegere binoviewer + oculare, buget 4000+


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 31 Aug 2016 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Alegere binoviewer + oculare, buget 4000+
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul pe care urmeaza sa fie folosite este un Skywatcher Dobson 355p GoTo.

Ca si binoviewer-e am de ales intre Baader Mark V, Televue Bino Vue si Denkmeier Binotron 27 powerswitch. Toate se situeaza cam pe la aceeasi bani, poate putin mai scump binotronul cu OCS-ul de 45, cam 2050e.

Ca si oculare as incepe cu limita de sus, adica doua wide angle panopticele de 24. As cobori apoi cu zoom-urile baader pentru planete si luna.

In primul rand ma intereseaza sa pot obtine un factor de marire cat mai mic posibil pentru a putea fi folosit si la deep sky. Deasemenea aceste binoviewer-e se pot folosi fara nici un fel de barlow atasat? Daca nu intra in focus pot apropia secundara de principala foarte usor telescopul fiind colapsabil.

Ce parere aveti, voi ce ati alege pentru telescopul respectiv? Ma intereseaza cel mai bun setup, bugetul nu este batut in cuie. Ms
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2016 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal as merge pe Denkmeier Binotron, nu pentru ca am eu un Denk I de care sunt foarte multumit, ci datorita powerswitch-ului si de ce nu pentru filterswitch si ocs-a45

In mod normal binoviewerele nu intra in focus decat pe SCT-uri, Mak-uri, iar daca folosesti o prisma t2 baader si pe refractoare cu backfocus de minim 160mm (dar fara alte accesorii gen powerswitch/filterswitch/whatever)

Dar in cazul tau (dob colapsibil) cred ca este suficient sa scurtezi tubul din trusuri ca sa castigi backfocusul necesar pentru acomodarea binotronului

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Aug 2016 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As sugera sa verifici totusi daca secundara iti va prinde intregul fascicul de la primara dupa scurtarea cu cei 120mm ceruti de vizorul binocular.
Deci sa verifici daca nu vei avea vignetare.
Panopticele au deja camp maricel , trebuie sa iti ramana si oleaca de camp de plina lumina.
Este un proiect foarte fain , succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2016 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ar trebui sa fie probleme cu pierderea de lumina pe secundara. Aceasta este proiectata pentru focuser si oculare de 2" iar binocularul are nevoie doar de un camp de 1.25"
_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 31 Aug 2016 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Manu72, tot spre binotron as inclina si eu dar mai astept pareri. Powerswitch-ul impreuna cu OCS-ul a45 da trei puteri: 1.3x, 2.3x si 3x. Asta e valabil la newton. Pentru sct nu e nevoie de OCS si atunci eliminandu-l, in locul lui ramane un reducator de focala de 0,6, cel montat in powerswitch. De aceea la sct factorii de marire sunt: 0.6x, 1x respectiv 2x. Problema intervine cand folosesc sistemul in newton fara OCS, la marirea cea mai mica defapt am un reducator de focala de 0,6 ceea ce inseamba ca scurtez focala instrumentului de la 1600mm la 960mm. Cam putin pentru 14 inch nu? Deasemenea daca aduc secundara mai aproape de principala pierd ceva apertura.

Mircea, ms pentru sfat. Dar nu inteleg de ce apare vignetare cand se apropie principala de secundara. Secundara nu isi schimba nici pozitia si nici dimensiunea, in cel mai rau caz se pierde din apertura principalei plus pot aparea diferite aberatii, coma pronuntata etc dar de ce vignetare?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Aug 2016 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere si as fi extrem de curios sa privesc prin telescopul tau.
Vignetarea asta inseamna ,obstructionarea fasciculului luminos de catre elemente mecanice.
Dar dupa mesajul lui Manu72 nu mai cred nici eu ca vei avea probleme.

Succes ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 31 Aug 2016 23:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, cu cea mai mare placere dar toate la timpul lor. Momentan sunt cam la 2000 km departare de tinuturile natale.

Sunt curios si eu care o sa iasa invingator.
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 01 Sep 2016 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La capitolul oculare, panopticul de 24mm este deja batut in cuie, avand deja unul stiu ce poate. In binotron cu powerswitch-ul atasat am practic 3 perechi de oculare la aceleasi caracteristici doar de diferite magnificatii. Mutand OCS-ul cat mai aproape de corpul binocular fara tubul distantator si apropiind foarte putin principala de secundara obtin oculare de 22mm, 10mm respectiv 7,5mm. Si toate astea doar cu panopticele de 24mm. Am 72x pentru DSO, 160x intermediar si 215x, putere la care pot face observatii planetare si lunare.

Dar, cand seeing-ul permite, am nevoie de mai mult, 300x-400x. In acest range ce s-ar potrivi mai bine, zoom-urile baader sau doua delite de 11mm de exemplu. Delite au afov-ul de doar 62 grade insa cred ca sunt mult mai bune decat zoom-urile baader. Nu ma intereseaza oculare cu afov-ul mai mare de 70 grade pentru ca oricum campul pare mult mai mare in privirea bino decat in mono. Am luat in calcul si panopticele de 19mm dar acestea tot nu-mi ofera grosismentul necesar.

Voi ce parere aveti?

Ps: M-am uitat deasemenea si la zoom-uri mai stralucite cum ar fi Kowa, Leica, Meopta etc si desi sunt destul de scumpe se incadreaza in buget. Pe forumurile de afara toata lumea le lauda ca sunt chiar mai bune decat multe oculare fixe consacrate. Problema este ca sunt concepute pentru spooting scope si nu pentru telescoape avand altfel de conexiune. Cum s-ar putea conecta la un telescop 1,25 nu-mi dau seama, exista vreun adaptor?
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 01 Sep 2016 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
M-am uitat deasemenea si la zoom-uri mai stralucite cum ar fi Kowa, Leica, Meopta etc si desi sunt destul de scumpe se incadreaza in buget. Pe forumurile de afara toata lumea le lauda ca sunt chiar mai bune decat multe oculare fixe consacrate. Problema este ca sunt concepute pentru spooting scope si nu pentru telescoape avand altfel de conexiune. Cum s-ar putea conecta la un telescop 1,25 nu-mi dau seama, exista vreun adaptor?


Sunt adaptoare speciale facute de apm telescopes.

Or fi ele mai bune decat ocularele fixe premium dar nu e chiar asa.

In primul rand ele sunt concepute pentru spotting scopes, pentru privirea cu ele ziua, deci au AMD. Noaptea ocularele cu AMD daca nu ai tracking pe montura sunt problematice, se vede un efect ciudat de "fish bowl". In al doilea rand nu au o protectie buna la lumina parazita, nu au marginile lentilelor innegrite si de aceea au EOFB, noaptea marginea campului e albicioasa, nu doar un inel subtire ci o margine destul de pronuntata.

Pentru observatii planetare nu deranjeaza mult aceste defecte, dar pentru DSO da.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2016 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoom-urile Baader sunt cele mai versatile. Sa schimbi cate 2 oculare noaptea pe intuneric si sa le bibilesti in bino astfel incat sa faci merging ok, nu e chiar foarte comod - stiu asta din proprie experienta
Nu stiu insa cat de bine se comporta intr-un Newton rapid.

Desi daca folosesti combinatia oca+power switch ca la carte, adica factorul de marire minim de 1.3x, ajungi cu telescopul aproape de F6 - adica rezonabil de bland cu ocularele

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Sep 2016 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bun binocular actual, din punctul de vedere al calitatii imagini, este Baader Mark V. Binocularul Televue nici nu se apropie ca si definitie a imaginii. Despre Binotron nu pot spune nimic, nu am vazut, decat ce am citit ce spun altii. Pe CN pot cere pareri avizate despre el de la utilizatori care au sau care au ambele.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 08 Sep 2016 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Horatiu, tot la Mark V am ramas. Se pare ca Binotronul nu functioneaza bine cu Panopticele 24mm datorita deschiderii de doar 24,5mm din powerswitch de unde si apare vignetarea in low power mode.

Acuma, imi spune cineva cum conectez Mark V-ul la focuser? Atasez mai jos o poza cu binocularul. Eu nu vad nici un adaptor pe 2 inch. Se achizitioneaza separat?

A... si inca ceva foarte important, nu ma intereseaza nici un light path corector sau mai stiu eu ce barlow pentru a ajunge in focus. Vreau sa folosesc sistemul fara nici un fel de marire adica sa am doar focala nativa a ocularului.

Astept nerabdator raspuns. Ms mult.



IMG_0186.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  123.73 kb
 Vizualizat:  de 7867 ori

IMG_0186.JPG


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2016 06:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din imagine se vede că are filet interior. Multe focusere au filet exterior la capătul tubului portocular. Poate se potrivește prin înfiletare deși dimensiunea pare a fi mai potrivită pentru 1.25". Așadar trebuie un adaptor dacă nu cumva adaptorul original 2"-1.25" are deja filet.

Dacă urmărești topicul lui Adrian B despre oculare ai să găsești o serie de informații foarte pertinente și care ar putea fi valabile și în situația ta.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Sep 2016 08:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Mark V iti trebuie suplimentar un inel de schimbare T2 de la Baader (#6A) care e inclus standard cu binocularul daca il cumperi nou. Acest inel are in celalalt capat T2, unde poti cupla un adaptor T2/2", tot Baader.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact