Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Wirlpool_Galaxy_1_copy_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce a fost inainte de BIG BANG


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Oct 2015 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe noi ne lumineaza Astronomia , Fizica , Matematica , Stiintele naturii . Constiinta e si nu prea , nu am nevoie de pshiologia cuiva , sa-mi spuna ce lucrare si-a tras de parcarea in care sta .
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Oct 2015 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:


Despre ce vorbesti ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 31 Oct 2015 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce a fost inainte de Big Bang:

http://www.closertotruth.com/series/why-the-cosmos#video-3809

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2016 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Conform articolului de mai jos, înainte de "Big Bang" a fost tot același Univers. Va să zică n-a fost niciun "Big Bang".

http://phys.org/news/2015-02-big-quantum-equation-universe.html

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 21 Aug 2016 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.youtube.com/watch?v=4PN5JJDh78I

Eu prefer sa-mi inchipui universul ca fiind in expansiune , ciclic (posibila expansiune vesnica imi cam face pielea de gaina ) si care se transforma din ceva in altceva , altfel eram niste atomi prin spatiu si nimic altceva .Nu stiu cum a aparut materia , unii zic ca din nimic , asta e clar , dar cum exact si de ce , nu stiu .De multe ori bodoganesc pe langa telescop legat de asta Nu exclud nici divinitatea ,bodoganesc si din cauza ei , dar mai putin , recunosc, dar mai multe nu are rost sa spun , stiu eu mai bine ;unii nu vor sa afle ,desi cand un topic are ca tema titlul de fata si nu exista probe batute in cuie , este clar ca vor aparea trimiteri si la alte teorii , de ce apar discutii aprinse legat de subiect ? pentru ca multi il privesc pe Dumnezeu prin "biserica" si prin stirile de la ora 5 . Mie unul , primele doua capitole din Vechiul Testament imi plac teribil , acolo este o teorie despre nasterea universului .
Spunea cineva , nu mai retin cine , ca Dumnezeu a creat universul , stiinta ne arata cum a facut el asta .
Asta e parerea mea legat de subiect , nu am facut cercetari stiintifice sa probez ce am spus mai sus , am ratat sansa asta , asa ca las pe altii care sa cerceteze si sa ne spuna cum a fost la inceput .
Cer senin!

_________________
cer senin sticla !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2016 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inainte sa creeze universul, Dumnezeu ce facea? N-am avut rabdare sa citesc vechiul testament, zice ceva?

Ultima modificare efectuata de catre valy la 21 Aug 2016 20:05, modificat de 1 data in total
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 21 Aug 2016 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu am citit tot vechiul testament , asa ca nu stiu daca spune undeva ce facea inainte de a lucra la univers , probabil ca nu se spune nimic legat de asta , daca el o fi creat universul cred ca a stat pe intuneric pana la big,bang si asta-i nik-toata , ...de unde a aparut Dumnezeu totusi ? Adica cum e mai simplu ? din nimic apare materia ? sau din nimic apare Dumnezeu care sta pe intuneric si etc. Cum ar fi mai probabil ? , stiintific vorbind si de ce ?
_________________
cer senin sticla !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2016 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Materie=energie, energia e posibil sa nu apara din nimic, sau poate a aparut din "nimic" in universul asta. O fi ca la pariuri, castigi totul din nimic, dar totusi iti trebuie o suma de intrare. Se pare ca logica noastra nu functioneaza prea bine cand o aplici la o astfel de scala.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2016 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Energia este un parametru de miscare a materiei nu poate exista singura fara materie ca si cum ai spune: viteza (vine spre noi o viteza) .
Dumnezeu sau creator ca fiinta suprema nu exista , ar fi si o mare rusine sa fi creat el dupa asemanarea lui creierul uman care e in mare majoritate atat de prost facut ... un rebut
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Aug 2016 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris: ”Dumnezeu sau creator ca fiinta suprema nu exista”

La asemenea afirmatie suficienta de sine si cu caracter infailibil simt sa raspund cu acelasi ton axiomatic:
...Dumnezeu este Cel ce poate face imposibilul posibil. Dumnezeu a creat TOTUL din NIMIC.

La intrebarea topicului ”Ce a fost inainte de big bang?” simt sa raspund:
Singur Dumnezeu poate aduce (face,crea) ceva din nimic! El este Izvorul, Intretinatorul TOTULUI.

Iar noi oamenii suntem, cum a spus Stanescu Octavian, ”un rebut” pentru ca avem libertate si putem alege prostia, rautatea, moartea. Dar putem alege si invers. Noi suntem creatia Lui si tocmai de asta avem si LIBERTATE. Libertatea este o arma cu doua taisuri. Daca Dumnezeu ne facea fara libertate eram niste roboti setati si nimic mai mult. Dar Dumnezeu poate sa faca mai mult decat niste roboti programati... Dumnezeu poate sa faca oameni liberi si adevarati. Libertatea omului insusi arata iscusinta Creatorului. Omul a fost creat de Dumnezeu cu libertatea suprema, chiar si cu libertatea de al nega pe Dumnezeu! Dumnezeu fata de noi oamenii nu este un programator! mai degraba este un Artist!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 00:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
.. Dumnezeu a creat TOTUL din NIMIC..
Cum demonstrezi asta? Sau va trebui sa o credem?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Aug 2016 09:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy,
Da, va trebui s-o credem Smile La fel cum si afirmatia ”ca nu exista Dumnezeu” trebuie s-o credem. Afirmatiile ca ”exista Dumnezeu” si negativa ca ”nu exista Dumnezeu” sunt ca doua surori certate dar sunt totusi surori adica amandaoua au o singura mama: Credinta
Cer senin!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Aug 2016 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce e aia credinta ? exista si inainte de aparitia omului animalele traiesc fara credinta?
oare cat timp mai trebuie sa treca ca oamenii sa nu mai fie primitivi si sa isi dea seama ca nu exista (mos craciun )- dumnezeu si sa renunte la prostia obsesiva cu religia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
valy,
Da, va trebui s-o credem Smile La fel cum si afirmatia ”ca nu exista Dumnezeu” trebuie s-o credem.
Una trebuie sa fie adevarata, votam? Laughing Laughing
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Aug 2016 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scis
”Ce e aia credinta ? exista si inainte de aparitia omului animalele traiesc fara credinta?
oare cat timp mai trebuie sa treca ca oamenii sa nu mai fie primitivi si sa isi dea seama ca nu exista (mos craciun )- dumnezeu si sa renunte la prostia obsesiva cu religia”

Iata cum gandeste o mare personalitate ”primitiva”: ”Iar daca ne intrebam mai departe de unde provine autoritatea unor asemenea scopuri fundamentale, de vreme ce ele nu pot fi formulate si justificate doar cu ajutorul ratiunii, raspunsul nu poate fi decat ca ele exista intr-o societate sanatoasa cu niste traditii puternice ce actioneaza asupra conduitei, aspiratiilor si judecatilor indivizilor; ele sunt prezente aici ca o fiinta vie, fara sa fie necesara justificarea existentei lor. Ele isi dobandesc existenta nu prin demonstratie, ci prin revelatie, avand ca mediu personalitati puternice. Nu trebuie sa se incerce justificarea lor, ci trebuie sa se incerce ca natura lor sa fie simtita simplu si clar. Cele mai inalte principii pentru aspiratiile si judecatile noastre ne sunt date in traditia religioasa iudeo-crestina.”
Citatul este dintr-un om care s-a dovedit ”prost” si ”obsesiv” in legatura cu religia dar cu toate acestea eu merg pe mana lui. Este vorba de Albert Einstein marele ”primitiv” al secolului trecut Smile (”Cum vad eu lumea. Teoria relativitatii pe intelesul tuturor”, ed. Humanitas 1996, pag.269)
Exemplele cu astfel de ”obsedati” de religie se mai pot da: Pascal, Newton, Kepler, Faraday, Maxwell si alti ”prosti”. Toti acestia, de ”primitivi” ce erau in credinta lor, au putut revolutiona stiinta la vremea lor. Stiu! Atunci cand n-or mai exista ”primitivi” de genul acestora, o sa se renunte la ”prostia obsesiva cu religia” si atunci va fi un cer nou, cu oameni noi ”destepti”, ”calmi” care vor avea un nou nume scris cu litere de aur: ”materialisti-dialectici” Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact