Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m57.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala astronomy.ro 2016


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Iul 2016 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu toti avem Facebook...
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2016 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bruneta din dotare s-a arătat geloasă pe blondele platinate așa că nu mă va lăsa singur cu ele. Două locuri am dori așadar, o să trecem în tabel.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2016 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK Tavi. Smile
_________________
Gabriel
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 17 Iul 2016 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild, am zis:"un eveniment și pe facebook". Asadar nu doar pe facebook. Si am intrebat. Nu toti stau pe forum in afara de bazar. De exemplu, eu am aflat anul trecut despre intalnire de la evenimentul de pe facebook lainvitatia lui Tavi Wink
Altfel mi-e indiferent. Era doar o idee.

_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iul 2016 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este totusi evenimentul forumului "Astronomy.ro". Cei care stau pe forum doar la Bazar nu se pot chema membrii ai forumului si in consecinta, daca nu vad evenimentul aici, unde ii este locul, nu e nici o pierdere. Putem face vorbire despre eveniment pe facebook si dupa ce acesta are loc, ca un review sau ceva similar, dar evenimentul este dedicat celor de pe forum si nu de aiurea.
Parerea mea doar.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 17 Iul 2016 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

99% și eu activez tot pe bazar, deci mă simt. Smile
Astfel că nu trebuia să particip anul trecut și nici anul acesta nu mi s-ar cuveni. Sad
Recunosc, activez pe grupurile de astronomie de pe Facebook și nu prea am treabă cu acest forum.
Deci, sa ma sterg de pe lista?

_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2016 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că are importanță activitatea virtuală ci cea reală. Sutem pasionați de astronomie chiar dacă activăm mai mult sau mai puțin pe forum. Ori, Fane a demonstrat că este pasionat și a crescut într-un an cât alți-n 10. Cristi, nu ai fost anul trecut, nu l-ai cunoscut dar uite, anul acesta vei avea ocazia să-l cunoști. Și pentru că, printre altele, este "paznicul balaurului" de 380mm al lui Alin Țolea eu îi recomand să vină.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Iul 2016 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma intelegeti gresit, nu am nici o problema in sensul sugerat de Erwin. Pur si simplu consider ca evenimentul este prin excelenta unul al forumului, cei de aici dorind ca in primele intalniri sa se cunoasca si fizic nu numai de pe forum si dupa nick-name. Acest lucru s-a intamplat si pot spune fara sa gresesc ca s-au creat cu aceasta ocazie prietenii pe cinste. Cand suntem manati de aceeasi pasiune, e usor sa ne imprietenim.
Desigur, pot veni si astronomi de aiurea, acesta nu e un cerc inchis si exclusivist de astronomi fitzosi care se cred buricul astronomiei de amatori din Romania. Lasam altora aceasta cinste. Doar ca esenta ramane - ca asta este intalnirea membrilor forumului. Oricine poate deveni membru in forum fara nici o invitatie, fara nici o taxa, fara nici o piedica. Si raman la parerea ca cine nu se invredniceste sa citeasca ce se scrie pe aici inseamna ca nu merita sa vina la intalnire. Se pare ca Fanex citeste, deci poate sa vina. Smile

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 18 Iul 2016 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot respectul pentru membri forumului! Nu vreau să pară disrespext din partea mea. Dacă e întâlnirea forumului, asa sa fie. Nu am eu nici un drept să modific, dar nici nu intenționez.
Eu particip la multe întâlniri cu multe grupuri de astronomi din țară, însă întâlnirea asta mi se pare cea mai generală, pe țară. De aceea am venit cu o idee, mai ales că și anul trecut a fost pusă in aplicare. Dar anul trecut nu a fost ideea mea. Și doar am întrebat. Acuma eu zic că nu trebuie să generam dispute pe tema asta sau sa fim răutăcioși. Trecem peste. Dacă se creează un eveniment pe fb sau nu, nu e decizia mea și mie mi-e tot una. Eu mă gândeam însă la popularizare...
Dar să revenim Very Happy

_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 24 Iul 2016 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vin si eu.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2016 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ha HA ! Bravo, ma bucur mult Mak pentru decizia ta. Smile Te rog sa te inscrii in lista de aici:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jf...1225799938



dupa modelul de completare injghebat in viteza. Esti binevenit ! Smile

As dori sa reamintesc tuturor ca pozitiile in camere, nu sunt batute in cuie pana nu aflam cate cabane vom ocupa in total, exceptand perechile cu copii carora li s-a dat intotdeauna prioritate (in limita posibilitatilor).

Asteptam si pe cei care au mai fost la Lisa si l-au cunoscut intr-un fel sau altul pe regretatul nostru coleg, Sabin Fota.

Cer senin tuturor !

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2016 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana acum s-au inscris 21 persoane.
E momentul sa stabilim data limita pentru inscrieri si m-am gandit ca nu e exagerat sa punem

DATA LIMITA PENTRU INSCRIERE: 1 SEPTEMBRIE.


Corespunzator, data limita pentru plata avansului care sa contina cel putin valoarea meniurilor servite .

DATA LIMITA DE PLATA AVANS : 10 SEPTEMBRIE


Reamintesc link-ul cu lista celor inscrisi pana acum si unde nou venitii isi pot completa numele in primul dintre cele 2 tabele (cel de sus) :

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jf...1225799938

Urmeaza sa negociez noile tarife cu patroana, Doamna Adriana, in cel mai scurt timp si sa va anunt rezultatul. As fi dorit sa se ocupe macar primele 2 cabane dar dupa cum vad ar mai trebui sa vina aproximativ 19 persoane. Nu stiu daca patroana va accepta ocuparea partiala a unei cabane. Daca da, ar fi excelent.

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2016 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu informatii noi. Am discutat cu patroana de la Lisa despre preturi.
Reamintesc ca anul trecut am avut 60 lei 2 nopti / persoana si meniurile de persoana (2 mic dejunuri un pranz si o cina) 115 lei.

Nu cred ca este cazul sa subliniez ce mare pomana a fost pentru cazare dar acest lucru a fost posibil datorita numarului mare de solicitanti - 48 si datorita negocierii facute de organizator. Wink

Nu am lasat-o pe patroana sa-mi dea deja, inca de pe acum, preturi fixe, in ideea ca vor mai dori si altii sa vina la Lisa. Anul acesta, marirea se va produce in special la cazare (mi-a recomandat sa va uitati la preturile cabanelor din imprejurimi) dar mi-a lasat un interval valoric pentru care se va negocia, incepand din saptamana 7-14 August. Cazarea va fi intre 70-90 pt 2 nopti. Pentru meniuri nu cred ca va fi o crestere mai mare de 10-15% cu produse naturale luate de la taran. Mi-a mai dat asigurarea ca la noile preturi de cazare nu vor mai sta cate 2 in pat la camerele 2+1 (cazul sot-sotie sau prietena). Cred ca e un inceput bun. Dupa 7-10 zile maxim va voi da un pret total negociat fata de care va trebui sa platiti un avans (probabil 40%).


As ruga pe cei care sunt deja inscrisi, sa se uite pe tabelul de anul trecut :

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jf...=771955315

si sa anunte despre eveniment pe cei care inca nu se regasesc in tabelul din acest an .

Cer senin !

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Aug 2016 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rezultatul negocierii cu patroana complexului LISA.

Pretul pe cabana pentru 2 nopti:

a) 1200 lei daca nu se depasesc 12 persoane.
b) 1500 lei daca se depasesc 12 persoane (nu mai mult de 19 max)

Pentru meniu am obtinut o reducere fata de anul trecut, cu pastrarea calitatii si cantitatii :
Anul trecut am avut pretul de 115 lei iar anul acesta avem un pret de 90 lei, pentru 2 mic dejunuri, un pranz si o cina.

Asadar, in final, pentru o persoana care sta intr-o cabana ocupata de 12 persoane pretul integral va fi de :

100 (cazare) + 90 meniurile = 190


Cazarea pe persoana va scadea putin in cazul cand vom sta mai mult de 12 persoane intr-o vila.
In cazul ocuparii partiale a unei vile, se vor plati tot 100 lei pentru 2 nopti, de persoana.
Meniurile nu sunt obligatorii. Se poate opta doar pentru micul dejun (ar costa 20 lei) dar asta pentru toti si nu pentru cativa. Oricine poate renunta la toate meniurile.

Va rog sa va ganditi la aceasta "oferta" si sa va spuneti aici punctul de vedere, cat mai repede.
Doresc sa am o siguranta minimala ca sa ma pot angaja in strangerea banilor.

Cred ca pentru prefigurarea listei sigure raportate la pretul declarat de patroana, trebuie sa completati in tabel, la ultima coloana, optiunea "De acord cu tariful de 190 lei/persoana" , cu DA sa NU , fara suparare si fara nicio retinere. Smile
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jf...1225799938

Evident daca unii vor dori sa stea cu prietena intr-o camera de 3 locuri, vor trebui sa plateasca pentru 3 persoane, ca sa nu fie nicio suparare.
E trist pentru mine sa va dau asemenea vesti dar deviza patroanei a fost: nu mai pot lasa preturile la nivel de tabara. Ne-a invitat sa vedem preturile de la cabana Miruna din apropiere, etc.

Reactii? Va rog sa va grabiti cu punctele de vedere personale intrucat si eu voi pleca in curand intr-o zona unde nu voi avea acces la Internet prea usor.

Multumesc. Smile

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2016 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GATA!!! AZI SE DA STARTUL LA PLATA IN AVANS SAU INTEGRALA.

AVANSUL va fi de 100 lei /persoana. din totalul de 190.
Data limita pentru plata in avans : 10 Septembrie 2016.

****************************************************
DATELE PENTRU CONTUL MEU BT SUNT:

CORBAN OCTAVIAN GABRIEL

RO13BTRL04801201S87579XX

****************************************************
Va rog sa depuneti si un "contra-comision" macar de 3 lei/transfer in plus peste cei necesari avansului, pentru cei care fac transfer de la alta banca decat Banca Transilvania, deoarece aceste comisioane vor fi retinute automat din contul meu, la transferul banilor.

Am gasit aici un tabel actualizat al comisioanelor retinute de Banca Transilvania, la transferuri din conturi ale altor banci:
2. Comisioane plati lei
Plati interbancare efectuate prin serviciul de BT24 Internet Banking: in transe, in functie de valoarea operatiunilor, dupa cum urmeaza (comision BNR inclus):

0 - 50.00 LEI 2.4 LEI
50.01 - 1,000.00 LEI 3.6 LEI
1,000.01 - 49,999.99 LEI 5.3 LEI
>=50,000 LEI 16 LEI
Plati urgente 16 LEI
Link: https://www.bancatransilvania.ro/com_bt24....jns888nnnk

Va rog atunci cand faceti transferul sa completati si tabelul asociat, in coloana "Platit", aici:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jf...1225799938

Cer senin tuturor !

_________________
Gabriel
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact