Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC2174_SHO_v2adn.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

montura ecuatoriala ... chiar fara pretentii ...


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2016 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului: montura ecuatoriala ... chiar fara pretentii ...
Raspunde cu citat (quote)

Imi place foarte tare Losmandy GM8 ... este simpla , solida , usor de utilizat ... imi place sa cred ca voi fi in stare sa reinterpretez cumva ansamblul mecanic , fara sa-l macelaresc prea tare ...


Dupa ce am studiat cat am fost eu in stare pozele de pe net , mi-am luat inima in dinti
si m-am apucat de desenat :

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]


Apoi am inceput sa crosetez ... evident ca nu am posibilitatea sa reproduc ansamblurile melcate
asa cum trebuie ( deocamdata ... ca am inceput sa-mi adun sculele necesare si sa invat ce si cum )
deci , am trisat !!! Am folosit o metoda extrem de empirica pentru a realiza cumva o chestie care
sa functioneze macar de departe cam in acelasi mod ... Un tarod M16 si strungul din dotare ...

Montura va fi manuala , nu cred ca merita motorizata , mai ales ca erorile vor fi destul de mari
avand in vedere componentele destul de rudimentare folosite . Insa , sper sa pot misca un tub
optic de 6-8Kg dastul de lin , fara trepidatii nedorite .

Deocamdata sunt undeva pe la 40% din constructie , si sper ca voi reusi sa termin ... o sa incerc sa
postez evolutia constructiei cat mai detaliat , in speranta ca va voi trezi interesul .


[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]


.........................................................................
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2016 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce Nazca, Telsa, Vimane etc., asta e dovada ca extraterestrii ne viziteaza Smile.

Motorizarea ar fi buna ca sa nu invartesti de mana cand urmaresti obiectul in ocular, ar fi mai comod.
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 27 Iul 2016 07:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce frumusete! Si eu sunt de parere ca motorizarea se merita, chiar si fara pretentii de precizie pentru vizual zic eu. E ceva sa prinzi o planeta in camp si sa o observi linistit stiind ca macar niste minute bune nu iti fuge din campul ocularului.
Super tare lucrarea!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Iul 2016 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Respecte ! Exclamation
sunt de acord cu colegii ca merita sa pui o motorizare. E pacat sa ai montura asta si sa nu poti tine in camp un obiect. Ceva simplu, nu trebuie sa tragi cu tunul in vrabii, dar pune motor macar pe 1 axa daca nu pe amandoua. Spor!

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Iul 2016 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marfă !! E ca și cum aș urmări un scurt-metraj SF . Mai vreau !!!
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2016 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce am mosmondit astazi ... axul pentru axa 2 , corpul principal , prinderea pentru axa 1 ( cele doua
discuri de aluminiu dintre axe ) , bucsa de alama care tine dantura ...si cam atat . Am incins strungul
de l-au luat toti dracii , nu stiu ce aliaj e otelul de la ax , mi-a spart vreo 3 pastile de cutit ... da l-am
scos in cota de rulment dupa rectificare .

Le-am pus in pozitie sa vad cum se aseaza , si nu arata prea naspa ... Trebuie sa gasesc o solutie sa
atasez bara de contragreutati , si nu prea am spatiu ... axul are doar 25mm diametru , si as vrea sa
ma prind cumva de el , ca e mai solida prinderea in otel decat in aluminiu ... clocesc eu ceva .

Urmeaza casing-ul de la dantura , danturarea propriuzisa , melcul , piulita din coada axei , si ce-o
mai fi ... da' pentru azi , gata , ca-mi tremura genunchii ...






.....................................................
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2016 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

update ...

Evident , am facut niste greseli ... de-a dreptul gafe , ca sa zic asa ... Niciodata nu pui pereche
roata dintata si melcul din acelasi material ( mai ales daca e vorba de alama ... ) . Gripeaza si
nici nu se aseaza corect . Am schimbat melcul si l-am facut din otel inox ... mult mai OK , si nici
macar nu l-am gresat , ca murdareste si ma enerveaza ...

Am schimbat si sistemul de reglaj pe azimut , ca ala vechi mi se parea nelalocul lui ... pur si simplu
am copiat sistemul de la GM8 ( tija filetata care trece printr-un cilindru cu o gaura filetata , doar ca
trebuie sa fii nitel atent la cote , ansamblul trebuie sa se miste liber dar fara jocuri )

I-am pus si coada din teava de inox cu perete de 3mm , diametru 22mm , tine contragreutatile fara
probleme . Am atasat-o de corpul principal cu un butuc in care am fixat prin presiune la cald bucsa de otel care prinde bara .


Trebuie sa-mi fac curaj sa ma apuc si de celalat sistem dintat , sa mai fac inca un melc , si sa vad
cum mosmondesc franele , sa fie eficiente si usor de folosit ...











..................................................................
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2016 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super tare! Nu uita că axul de jos trebuie să fie tubular și cel de sus găurit ca să poți introduce luneta de aliniere polară!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2016 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Regret , dar nu am prevazut luneta polara pentru montura asta , ci mai degraba un sistem de aliniere
relativ similar cu cel de la EQ8 ( lateral , cu un jig de prindere aliniat corespunzator ) .

Am o problema mai mare cu angrenajele ... in teorie , melcul trebuie sa stea perfect paralel cu roata
si sa se aseze corect in dantura , cu o tensiune de contact constanta . Bineinteles ca nu mi-a iesit
chiar asa ... am o bataie radiala undeva , ori in roata dintata , ori in melc ... nu e mare , doar cateva
sutimi ( 0.03-0.04mm ) , dar suficient ca tensiunea intre melc si roata sa nu fie constanta . Asta duce
la aparitia unei ingreunari a actinarii melcului periodica . Macar asta e constanta si predictibila , s-ar
putea rezolva empiric prin evitarea folosirii zonei respective ... rezolvarea corecta a problemei
ar fi un ansamblu tensionat cu arcuri , iar acest ansamblu la randul lui ar trebui sa posede un sistem
de preincarcare a arcurilor ... ceva de genul asta ...


Edit :

Am incercat sa colorez cat mai sugestiv chestia , culorile reprezinta ansambluri rigide , punctul de
pivotare este axul portocaliu . Teoretic n-ai nevoie de mai mult de 2-3 minute de grad libertate de
miscare / rotatie , dar este esential . Practic e o balama ceva mai elaborata , dar care trebuie
facuta la tolerante extem de reduse .... miscarea trebuie sa fie libera , fara jocuri radiale / axiale ,
arcuriel ( reprezentate cu rosu ) ar trebui sa preia eventuala deviatie radiala si in acelasi timp
sa mentina o tensiune constanta intre melc si roata dintata .

Sper ca n-am batut campii si am reusit intrucatva sa explic destul de inteligibil toata tarasenia ...
daca nu , e vina mea ca nu sunt in stare sa ma exprim ... orice intrebari sunt binevenite , si voi
incerca sa raspund cat mai bine .

cheers.



assy 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  111.66 kb
 Vizualizat:  de 10216 ori

assy 1.jpg



assy 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  109.62 kb
 Vizualizat:  de 10216 ori

assy 2.jpg



assy 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  64.16 kb
 Vizualizat:  de 10216 ori

assy 3.jpg


Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Iul 2016 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pune 2 arcuri. Inlocuieste unul din arcuri cu un pivot si pastreaza celalat arc doar. Eventual presiunea exercitata de arc sa o poti regla.
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2016 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pune deloc arcuri. Lasă mecanismul așa cum este, fix. Pune o picătură de ulei și abraziv fin și rodează-l până dispare frecarea aia nedorită. Evident nu ai cum să rectifici dantura cu altă metodă mai precisă. Dacă poți pune un motor să învârtă și aranjează să poți regla strângerea melcului tangențial pe roată.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 31 Iul 2016 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu, nu pune arcuri, rodeaza mecanismul.
_________________
0770403936
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2016 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha ... sa fiu absolut sincer , nu ma incanta ideea sa construiesc ansamblul ala ... e mititel si inghesuit
si nici nu am destula rabdare ... cred ca o sa merg pe ideea lui Erwin , si o sa incerc sa rodez chestia
pana se linisteste din frecat ... am niste pasta abraziva ceva ma desteapta , ar trebui sa scot
suprafetele alea oglinda ... o s-o fac pe strung , ca e drept si pot sa pun comparatorul pe piese , sa
nu fuga in balarii ... Thanks .

cheers.
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2016 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Suportii axului unde ai rulmentii, sunt prelucrati IMPREUNA? trebuie sa ai aceeasi cota de la baza suportului in centrul gaurii.

Faina treaba!
Spor!
A.
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2016 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea inteleg despre ce ax vorbesti ... toate componentele sunt prelucrate pe CNC , in tolerante
mai mici de 0.025mm ( precizia nominala a suruburilor cu bile care actioneaza motoarele )

Daca e vorba de suportii rulmentilor din capetele melcului , aia SUNT prelucrati impreuna ...este
o procedura standard in asemenea situatii ... mai degraba suspectez rulmentii in care sta bucsa de
alama danturata ... nu sunt niste rulmenti de precizie , dimpotriva , niste chinezarii din Obor , la
15 lei bucata ... sigur au bataie radiala , dar n-am masurat-o . Niste rulmenti buni , cu TIR mai mic
de 3 microni costa cateva sute de euro perechea ( ABEC 7 sau superior ) , nu cred ca merita investitia


In total , montura are vreo 14 rulmenti , cate 4 pe fiecare axa , plus cate doi la melci , plus inca doi
la sistemul de reglaj pe altitudine ... Daca era sa cumpar rulmenti de calitate , ma costau mai mult
decat un EQ5 standard ... nu merita pentru o montura manuala .

Daca indrazneam sa ma apuc de o montura motorizata , alta era treaba ... nici macar nu foloseam
roti dintate , integram direct reductoare armonice , frane disc , ambreiaje diferentiale , etc . Dar
asta se va intampla mai tarziu ... mult mai tarziu ...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact