Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
leo3-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224468
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Experimente sub microscop


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9473

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2014 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La laboratorul de Studiul Metalelor aveam microscoape specializate la care obiectul de studiat se așeza pe o masă iar iluminarea și obiectivul erau de aceeași parte, sub masă, epruvetele fiind opace, șlefuite fin pe o parte spre a evidenția cristalele. Microscoapele biologice obișnuite merg prin transparență, probele sunt puse pe o lamă de sticlă și sunt iluminate de dedesubt. O lanternă tip creion cu led puternic ar putea rezolva iluminarea pe deasupra. Obiectivele mai largi, până la 10X sunt mai potrivite pentru așa ceva, chiar dacă dau mărire mai mică, cele cu mărire mare având o focală și diametru foarte mici, iar cele de imersie practic sunt lipite de obiect.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 04 Ian 2014 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corpul de microscop Leitz pe care il am este tocmai unul de laborator de cu iluminarea prin obiectiv. Cred ca este excelent pentru studiul de micrometeoriti, de aceea si vreau sa il reconditionez, tocmai pentru acest scop. Am sa fac si poze cu el, deoarece are si adaptarea pt. camera video.


IMG_20140104_144237.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  179.56 kb
 Vizualizat:  de 7625 ori

IMG_20140104_144237.jpg


Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 05 Feb 2014 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am finalizat si eu microscopul Leitz-Wetzlar, doar sursa de iluminare e putin improvizata(deocamdata) in sensul ca e formata dintr-un led de 10W subalimentat si prins cu scoci pe condensator. Am disponibile urmatoarele puteri de marire: 50, 100, 200, 500, si 1000X. Pun doua poze de test.


ink_jet_200x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  82.59 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ink_jet_200x.jpg



pcb_50x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  153.89 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

pcb_50x.jpg


Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 05 Feb 2014 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase si interesante poze, incearca sa faci o sursa de lumina calda dintr-un bec cu filament si cred ca va creste calitatea.
_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 16 Feb 2014 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

emilf, cu siguranta o sursa cu lumina calda e mai indicata si va urma sa adaptez una cu un bec cu incadescenta.
Pana una alta, astazi am demarat "operatiunea" micrometeoritul Very Happy . Am bagat intr-o punga un magnet puternic si am colectat praf din zona de scurgere a scocului de pe casa. A rezultat o gramajoara de particole microscopice adunate pe punga care le-am plasat sub microscop. Din toata gramada praf magnetic, am reperat 5 sfere rotunde care din cate am vazut pe internet(parerile sunt impartite) ar fi micrometeoriti.
Pozele se pot vedea aici: http://www.flickr.com/photos/robert_gino/
Am incercat separarea sferelor operatie aproape imposibila, incercarea de a le colecta cu un ac magnetizat e extrem de greoaie caci apoi nu le mai pot separa de ac, iar sferele sunt extrem de mici aproape la limita vizibilitatii.
O a doua incercare de separare cu o folie de plastic iarasi e deosebit de dificila sferele rostogolindu-se ca "argintul viu". Asa ca azi m-am distrat cam 2 ore incercand sa capturez cele 5 sfere. In final am abandonat si am introdus tot praful intr-o cutie.
O constatare: Sferele au densitate mai mare decat restul particolelor chiar de 2x mai mari in dimensiuni decat ele, acestea fiind mai greu retinute de acul magnetic. Sau sa contina mai putin fier?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9473

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2014 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poți construi o sondă electromagnetică dintr-o sârmă de fier moale (nemagnetizabilă) ascuțită la capăt în jurul căreia bobinezi câteva spire de sârmă de bobinaj izolate cu email legate la o baterie de 1.5V. Electromagnetul îl poți controla cu un mic întrerupător astfel încât să poți prinde și da drumul sferelor individual. La microscop se va putea evidenția apoi textura suprafeței.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Aug 2014 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In timpul ploii de astazi am fotografiat niste muschi, licheni si saruri din apa ce s-au format pe solul din ghiveciul unui arbore de pomelo.

Ultima imagine e o incercare de suprapunere pe axa Z cu Registax si ImageJ, pentru a avea toate planurile in focus, insa datorita calitatii imaginilor softurile nu a facut treaba buna. Cu ocazia asta am constatat ca imi trebuie o camera mai buna la microscop totusi.



Image1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  328.15 kb
 Vizualizat:  de 7186 ori

Image1.jpg



Image2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  280.17 kb
 Vizualizat:  de 7186 ori

Image2.jpg



Image3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  360.86 kb
 Vizualizat:  de 7186 ori

Image3.jpg



Image4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  230.72 kb
 Vizualizat:  de 7186 ori

Image4.jpg



Imagesec5_registax.jpg
 Descriere:
stack cu registax
 Marime fisier:  274.4 kb
 Vizualizat:  de 7186 ori

Imagesec5_registax.jpg



_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Aug 2014 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RobertG a scris:
emilf, cu siguranta o sursa cu lumina calda e mai indicata si va urma sa adaptez una cu un bec cu incadescenta.
Pana una alta, astazi am demarat "operatiunea" micrometeoritul Very Happy . Am bagat intr-o punga un magnet puternic si am colectat praf din zona de scurgere a scocului de pe casa. A rezultat o gramajoara de particole microscopice adunate pe punga care le-am plasat sub microscop. Din toata gramada praf magnetic, am reperat 5 sfere rotunde care din cate am vazut pe internet(parerile sunt impartite) ar fi micrometeoriti.
Pozele se pot vedea aici: http://www.flickr.com/photos/robert_gino/
Am incercat separarea sferelor operatie aproape imposibila, incercarea de a le colecta cu un ac magnetizat e extrem de greoaie caci apoi nu le mai pot separa de ac, iar sferele sunt extrem de mici aproape la limita vizibilitatii.
O a doua incercare de separare cu o folie de plastic iarasi e deosebit de dificila sferele rostogolindu-se ca "argintul viu". Asa ca azi m-am distrat cam 2 ore incercand sa capturez cele 5 sfere. In final am abandonat si am introdus tot praful intr-o cutie.
O constatare: Sferele au densitate mai mare decat restul particolelor chiar de 2x mai mari in dimensiuni decat ele, acestea fiind mai greu retinute de acul magnetic. Sau sa contina mai putin fier?


Ai prins cativa micrometeoriti in poze, am mai observat si ceva zgura metalica. Micrometeoritii au in general 0.1mm in diametru, ideal ar fi sa ii observi la o putere mai mare de 400x. Si nu te mai chinui sa separi micrometeoritii de celelalte impuritati ca nu ai sa reusesti niciodata. Sferele au intradevar densitatea mai mare, sunt topite si apoi recristalizate, pot fi fierosi (4%)sau pietrosi (condritici)
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Iul 2016 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un cap de femela de tantar, cu trompa scoasa (care nu a incaput toata in cadru), pozat prin microscop cu obiectiv 4X, camera cu marire aprox. 10X, deci cam 40X marire.

A doua poza, un graunte de polen (specie neidentificata), colorat.



gura tantar femela-m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  523.11 kb
 Vizualizat:  de 5990 ori

gura tantar femela-m.jpg



polen-m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  180.98 kb
 Vizualizat:  de 5990 ori

polen-m.jpg



_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact