Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Orion Starblast 114/450 sau SW SkyHawk 114/500?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 10 Iul 2016 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Orion Starblast 114/450 sau SW SkyHawk 114/500?
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Mi-am dorit initial un acromat de 100mm(F5/F6), insa dupa experienta ultimei capturi cu ED80 si filtre RGB( canalul B nu se focaliza bine), am renuntat la ideea achizitionarii acestuia. Desigur, la vizual ar fi fost OK.
Am inceput sa ma gandesc la un mic newton, cu focala de maxim 500mm. In principal pentru capturi rapide(sub 30s) cu o camera ASI224(senzor cu diagonala de 6mm), in secundar pentru observatii "wide field".
In acest domeniu, cu oglinzi parabolice, am doi candidati:
1. Orion Starblast 114/450 http://astromagazin.ro/telescoape-astronom...-eq-1.html
2. SkyWatcher SkyHawk 114/500 http://astromagazin.ro/telescoape-astronom...bolic.html
Unul este F4.4, celalalt F4.0. In rest, constructia este identica- au focalizator de plastic tip 1,25" R&P( probabil necesita upgrade), cautator cu punct rosu, montura EQ-1. SW SkyHawk-ul este mai ieftin cu 250lei(25%).

-In privita controlului de calitate sunt ceva diferente intre ele? Stiu ca ambele sunt facute de chinezi.
-Oare o sa am ceva coma pe un senzor de 6 mm? Cu newtonul F5 (150/750) nu am observat-o.
-Pentru vizual stiu ca ar trebui niste oculare mai bune decat Plossl ( am de 9, 15 si 25mm), dar s-a uitat cineva printr-un asemenea telescop cu aceste oculare?

Parerile si sfaturile dvs. sunt importante. Multumesc.

Cer senin!
Marius
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Iul 2016 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt sigur că și SW are tot 450mm focală. Al meu ,cel puțin, atât are. Și da, pe un senzor de 6mm vei fi afectat sever de coma. Eu, pe un senzor full HD de 4mm am imagine decentă pe un cerc de maxim 900 de pixeli în diametru.
Nu prea cred că merită banii. Vezi și http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=124645#124645
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 11 Iul 2016 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatii. Se pare ca am ramas fara optiuni. Nu gasesc un telescop rapid (F5) in domeniul focal de 400-500mm, fara aberatii cromatice sau coma, cu pret de cca. 1000lei. Categoria APO o exclud din cauza pretului.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Iul 2016 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am un SkyWatcher 114/500. Nu am facut poze prin el, dar ce am remarcat la ocular e ca m-a deranjat mai tare curbura planului focal decat coma.

Mai precis, cu un plossl de 32 mm si cu un Super de 10 mm curbura campului era un pic sesizabila, da' nu deranjanta. Cu un wide angle (gold line) de 20mm, curbura campului era mai deranjanta decat cand foloseam celelalte oculare.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Iul 2016 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La dimensiunea asta de la Synta (ambele) te alegi cu oglinda sferica mai mult ca sigur cu aberatiile inerente, controlul calitatii minim sau deloc, focuser-ul de schimbat de la bun inceput pentru ca la F/4 depth-of-focus este foarte ingust si e inevitabil sa alunece si sa pivoteze de la plan. Daca ai deja un newt de 750mm atunci inca unul la 450 nu va face o diferenta chiar atat de mare de camp vizual, pentru widefield "la buget" mai degraba te orientezi spre un obiectiv foto cum e Takumar 200mm F/4 care se poate cumpara la bani foarte putini si da rezultate mai mult decat decente
_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Iul 2016 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cosmin Iftode a scris:
La dimensiunea asta de la Synta (ambele) te alegi cu oglinda sferica mai mult ca sigur cu aberatiile inerente,


Mie imi pare ca mi-a venit parabolica. Si citind din link-ul recomandat de mmarin, imi pare ca si mmarin si MariusP au prins tot parabolice. Dvs. ati prins sferica? Daca da, de unde a fost cumparat? (sa stim sa evitam respectivul vanzator).

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Iul 2016 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vorbit fara sa verific, mea culpa, 114-le pare intr-adevar sa fie cu oglinda parabolica, am presupus sferica pentru ca 130/900-le are oglinda sferica dar se pare ca la cele cu raport focal scazut folosesc parabolice. Multumesc pentru atentionare !
_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Iul 2016 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Multam de explicatie. Nu e o regula, din pacate: la minidob-urile 76/300 folosesc sferice, asa ca presupunerea nu e in totalitate nejustificata. Eram insa un pic ingrijorat ca se mai vand oglinzi sferice desi ele sunt declarate parabolice.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 11 Iul 2016 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Multumesc pentru reply.
@Cosmin Iftode
Am strans si eu cateva obiective( in special M42 datorita usurintei de adaptare):
-Porst 135mm/F2.8
-Hanimex 180mm/3.5 Acesta desi parea sharp cu un ocular, cand am pus o camera, am constatat ca era mai bun finderul/guider-ul de 50mm(focala similara);
-Makinon 200mm/3.3 . Acesta deabia pe la F8 devine sharp;
-Meyer-Optik Orestegor 300mm/F4.0. Acesta l-am achizitionat recent de pe forum, adaptorul pentru M42 l-am luat de pe ebay. Este de categorie grea- 2,2Kg "uscat" Very Happy . Acesta trebuie sa-l testez sa vad cat de sharp este cu camera color(ASI224) si cu cea monocrom(QHY5III-178) cu filtre RGB. Deasemenea vreau sa vad daca ajung la infinit cu DSLR-ul(am adaptor M42-EOS).
-Am mai luat de pe forum un obiectiv Pentacon 500/5.6, insa nu a fost intreg- doar partea din fata a obiectivului si, separat, grupul de lentile din spate. Am folosit numai lentilele principale si am facut o lunetica 100mm/F4.0. Pentru observatii terestre de zi este OK, insa la observatii astrale, daca stele sunt mai stralucitoare, nu mai sunt punctiforme, ci au niste raze(astimagtism?). Am incercat si cu lentillele de corectie( sunt si barlow) puse la diferite distante, si cu diafragme, dar tot degeaba. La fel am patit-o cu alt obiectiv vechi(Ernst Leitz Wetzlar 40cm 1:4)- un triplet greu.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2016 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
Multumesc pentru informatii. Se pare ca am ramas fara optiuni. Nu gasesc un telescop rapid (F5) in domeniul focal de 400-500mm, fara aberatii cromatice sau coma..

Asta e perfect pt. ce vrei tu: https://www.optcorp.com/takahashi-epsilon-130-astrograph-ota.html Smile
Putin mai ieftin ar fi ceva obiectiv foto 300 f4.
Si mai ieftin: http://www.teleskop-express.de/shop/produc...embly.html
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...cuser.html
Si mai ieftin probasem odata un zeiss, vroiam sa iau un tele f2.8, era interesant rau, dar cam scump, parca 1200 sau 1600 numai stiu exact, din cate testasem pe fuga era ok optic, chiar bun, un monstru de fier, doar ca parea a avea fungus:
https://www.google.ro/search?q=zeiss+200+f...gKTuqaM%3A
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact