Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pamintul_se_roteste.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Iun 2016 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorry ca am lipsit, dar era tot innorat... sambata si duminica insa s-a mai inseninat! De 3 saptamani ma pregateam pentru NEBULOASE! Smile Am conspectat vreo 6 pagini. Sambata am scos dob5ul, pt. ca mi s-a spus ca FOV trebuie sa fie cat mai mare.

De prima data m-am indreptat spre NGC 7000 North America Nebula. Cu OIII am vazut griul nebuloasei intre stele, si am gasit asterismul Little Orion, langa care se afla GUlf of Mexico, nebuloasa intunecata care intra in N. Am. Acum pe cealalta parte am putut sesiza si Pelican Nebula, pt. ca Little Orion e chiar intre ele. Si la capatul lui Pelican un pumn de stelute avea gri jur imprejur, era IC 5068.

M-am indreptat spre Northern Coalsack, nebuloasa intunecata intre Deneb si bratul drept al Cygnus. Acum m-am prins cum sa vad nebuloasele intunecate: in Cygnus sunt nenumarate stele minuscule, si parca o pudra gri. Dar dintr-o data, cand FOV intra in neb. intunecata, cerul devine mai negru, mai clar, stele putine si stralucitoare, cele din fata nebuloasei. Asa am sesizat si Le Gentil 3, intre Cygnus si Cepheus, plimbam FOV-ul, si simteam cum intru in nebuloasa si cum ieseam pe partea cealalta. Smile

Eh, daca m-am prins asa bine, hai sa vedem Triple Cave Nebula in Aquila, mai sus de Tarazed. Sambata am vazut doar pata mare intunecata cum am descris, duminica cu dob8 si conspectare precisa de Stellarium am reusit sa sesizez si filamentele: B142 si B 143, in forma de litera C si I. Mai spre Sud cu 2 FOV intr-un romb micut de stele am vazut nebuloasa planetara NGC 6804 in Dob8, care a fost speciala pt. ca abia se vedea, dar nu era ca o stea, ci o pata umflata, frumusica. Mai incolo in Aquila am vazut in DOb8 NGC 6790, neb. pl, a ramas ca o stea, dar cu Oiii restul stelelor s-au sters si a ramas asta singura. Smile Frumos. Si exact de aici incepea arcul de triumf B 138, nebuloasa intunecata pe care am putut-o urmari vreo 2 FOV-uri.

In Cygnus am vazut Cygnus X-1, doar o steluta, dar daca stii ca orbiteaza o gaura neagra care ii suge materia incet, e mai interesanta. Jumatate de FOV mai incolo era Tulip Nebula, prin OIII in Dob8 se vedea doar o idee de gri in jurul grupului de stelute. Si mai sters era Crescent Nebula, mai sus un pic, aproape de Sadr, am putut-o identifica doar pt. ca era in mijlocul unui W mare de stele. Neb. pl. de langa nu am vazut-o. Sad

SH2-104 un pic mai jos de Sadr si SH2-90 un pic mai jos de Albireo tot asa se puteau vedea, cu OIII ceva gri, la 104 o pata, la 90 o dunga. NGC 6884 pl. neb. intre Deneb si bratul stang al lui Cygnus a ramas tot ca o stea, dar intr-un triunghi de stele in care era cea mai stearsa, cu OIII a devenit cea mai stralucitoare. Smile Mai sus de Deneb SH2-112 tot ceva gri in jurul unui pumn de stele, inca o nebuloasa mica.

Bubble Nebula langa Cassiopeia nu mi-a aratat nimic, fail. Sad Am incercat sa gasesc NGC 7008 pl. neb, dar din acel geam naspa nu am putut cauta bine. La coada lui Delphinus am vrut sa caut globularul NGC.... (?) Smile dar zero. Smile Totusi, m-am prins cum sa vad nebuloasele intunecate si cele stralucitoare Smile Au fost super aceste doua seri.

_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Iun 2016 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit am avut timp sa citesc inapoi la postarile de pe pagina trecuta. Frumoase schitele, felicitari! Mi se par foarte utile, eu de ex. caut de multe ori atatea schite sa vad cam la ce sa ma astept, sa fiu sigur ca am vazut targetul cand am ajuns la el. La planete si lucruri simple nu e o problema, dar de ex. la nebuloasele astea de mai sus e important sa vezi la ce sa te astepti. De prima data am trecut peste N. Am. nebula fara sa vad nimic. Dupa aceea am vazut ceva fuzz. Dupa aceea am vazut schite cu Little Orion si compania si la urmatoarea sesiune am vazut mult mai mult, pt. ca stiam la ce sa ma uit.
Si imi place ca le-ati facut alb pe negru, nu negru pe alb. Foarte mult conteaza la vizualizare, bravo.

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iun 2016 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

metalgibson

Rapoartele tale de observatii ma bucura mult , felicitari ,sunt excelente, imi place stilul schitelor.
Intr-un fel sau altul , telescopul acela al tau ( si cel care le foloseste ) merita oculare mai bune pentru rezultate si mai bune .

tudor

Iti multumesc si tie pentru rapoartele de observatii ,felicitari pentru desenele excelente , le astept cu placere pe urmatoarele .
Fie ca observatiile sunt facute din oras , fie ca sunt facute de la tara , sunt binevenite !

Contributiile lui metalgibson si tudor imbogatesc in continut si diversifica stilul acestei rubrici de observatii DSO , invit si alti astronomi amatori sa ni se alature.

Milan

Foarte interesante rezultatele tale si multumesc pentru indicatiile concrete foarte utile.
Deci filtrele ''se merita''...

Cer senin , Mircea Very Happy

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iun 2016 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi-noapte am observat cu newtonianul de 125mm F/ 7.

Am inceput cu roiul globular M71 la observarea caruia am folosit 35x /Plossl 25mm , 69 x / Ortho 12.5mm si 173x /Ortho 5 mm.
La nici unul din grosismente nu am rezolvat stele in roi.
La 69x am vazut imaginea cea mai frumoasa cu roiul granulat inconjurat de o coroana de stele imediat invecinate la Sud, Nord si Est.
Partea vestica a roiului mi-a aparut ca fiind usor mai luminoasa.
Roiul Cr408 aflat in vecinatatea sudica a lui M71 nu este deloc impresionant in apertura de 125mm desi m-am asigurat ca privesc la coordonatele corecte ghidandu-ma dupa Sky Atlas 2000.
Trebuie sa revin cu un telescop mai mare la ambele obiecte.

Urmatorul obiect a fost Messier 14 din Ophiucus , o noutate pentru mine.
L-am comparat cu Messier 10 si Messier 12 din aceeasi constelatie.
Messier 14 mi-a aparut ca un roi sferic mai mic , mai slab luminos per ansamblu si cu stralucirea de suprafata cea mai mica dintre aceste trei roiuri sferice.
Am observat M14, M10 si M12 pe rand la 35x si apoi la 69 x , o adevarata placere.
Desi M12 se incadreaza la mijloc ca parametrii , acesta mi-a placut cel mai mult din cauza fondului stelar bogat in care se vede.

Cumva , pe sub ramurile ciresului si peste acoperisul vecinului de la Est , se vedea promitator Sagetatorul.
Am observat intai Messier 22 , un roi sferic stelar foarte extins , de peste jumatate de grad si care deja la 69x aparea intens granulat.Aici voi vedea cu Toleascopul ''o mare '' de stele rezolvate.
Am mai observat la 35x si Messier 24 si Messier 25.
A fost superb !


Atat Messier 14 ,M10 ,M12 , M22 ,M25 si M24 se vad bine si in binoclul de 7x50mm.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Iun 2016 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Mircea, ciresul acela devine legendar! Wink A vazut o multime de DSO-uri.

Da, filtrul OIII merita. Chiar in aceste zile vroiam sa mentionez. Sigur, SH2-urile sunt doar niste sectiuni gri, abia vizibile, pentru acele lucruri poate nu. EU daca am, de ce sa nu ma uit si la alea. Smile La multe neb. planetare insa ajuta mult, mai ales la acelea mici, la identificare, le face sa iasa in evidenta,atest asta. Daaar... cel mai mult merita pentru un singur lucru pe care l-am vazut... Deci as recomanda doar pentru acest target, merita fara discutie: pt. Veil Nebula! Daca nu te uiti la nimic altceva cu OIII, si ai dat banii pe OIII, doar uitandu-te la Veil ai deja valoarea banilor, daca esti astronom impatimit. Fara filtru nu se vede nimic, cu filtru insa apare megastructura aceea spatiala nemaiintalnita... Daca mi-ati citit reportul cu 8dob, stiti ca m-am speriat cand am pus ochiul in ocular. Pentru o imagine acceptabila iti trebuie minim dob8. Dar ieri am iesit cu Dob5 pt. alte targeturi, si am pus si pe Veil, de curiozitate. Admit ca m-a ajutat faptul ca am vazut deja ambele parti in dob8. Dar cu OIII era vizibil totul si in Dob5! Sters, dar vizibil. Mai mult, aveam o harta a structurii complete, si am reusit sa identific si alte parti decat cele patru de pana acum, din Eastern si Western Veil. Acum si in mijloc am vazut target nou NGC 6974 si 6979, si Pickering's Triangular Wisp. Deci este ceva ce merita vazut! Si e foarte usor de gasit, chiar si fara Stellarium!

AM mai vazut Elephant Trunk Nebula mai in spate de Garnet Star, cu OIII un pic s-a vazut si ceva gri nebulos, foarte sters, nu doar roiul deschis. NGC 7008 Fetus Nebula l-am gasit, adica steaua exact de langa, si vreo 10 minute pana l-am vazut cumva, schimband de mai multe ori ocularul, si punand filtru. Pana la urma in 15mm +OIII a fost SCORE sigur! O pufosenie mica, stearsa. Cu dob8 nu am putut sa ma bag in acea directie! Tot cu dob5 am vazut un target unic, zic eu: Iris Nebula in Cepheus. Pacat ca doar in dob5, trebuie sa o vad si cu dob8. Este un supergigant care reflecteaza lumina pe o nebuloasa din fata. Daca ar fi sa descriu, as zice: ca o luna plina minuscula, marimea unei stele, dar care reflecteaza lumina peste norii care o acopar.

AM intrat si am luat dob8ul pt. balcon si geamul cu vedere spre sud (limitata Smile ) cu Scorpius. Am bagat in straitsa 5 messiere noi, aducand totalul la 98! M4 super fain, la un FOV de Antares, mare, cu stele individuale! Chiar langa si sub Antares in acelasi FOV NGC 6144 globular foarte mic si sters. M107 sub Ophiuchus in sfarsit, dupa ce de vreo duzina de ori am incercat in toamna cu dob5. Destul de sters. Ce constelatie e Scorpius, adica ce bogatii are! Ma uitam dupa globularul M19 si am vazu M62 un pic mai jos, de prima data! Smile Dupa aceea am gasit si M19. Toate clar vizibile, gri, dar fara stele individuale. Dar si NGC-urile sunt la fel de frumoase ca Messierele! NGC 6284 se vede exact asa de bine ca M19, un pic mai sus. NGC 6235 foarte mic si sters insa, tot globular. SI exact langa streasina balconului vecin s-a ivit si M6 Butterfly Cluster, un roi deschis mare, labartat, mai mult mi se parea o nava klingoniana decat fluture! Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Iun 2016 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan
Foarte vii si incantatoare descrierile tale , foarte dinamice ,multumesc.
Sa stii ca m-ai convins in privinta filtrului OIII.
Sa termin insa reconstructia dobului ''Toleascope'' de 8 inch si apoi....iuhuuuu!!!

Aseara am fost prea obosit ca sa fac observatii sistematice prin telescop.
Dar mi-a fost dor de niste fotoni galactici stravechi.
Asa ca am luat stabilizatorul MacRoberts si binoclul Fujinon 7 x50 mm si am incercat sa aflu raspunsul la intrebarea : cate obiecte Messier pot eu sa vad prin binoclu ,din curtea mea , in aceasta seara ?

Am inceput cu noua cunostinta M14 in Ophiucus ,am continuat cu Messier 10 si Messier 12 din aceeasi constelatie.
A urmat Messier 4 din Scorpionul.
M-am mutat apoi sub cires si am vazut Messier 11 in Scutul iar mai jos am vazut Messier 16 in Serpens Cauda.
In Sagetatorul au fost vizibile Messier 22 , Messier 24 si Messier 25.
Messier 27 a fost abia vizibila in Vulpecula , la fel Messier 29 din Cygnus a fost foarte slab vizibil.
Messier 39 a prezentat chiar si stele rezolvate.
Am completat cu M13 si M92 din Hercule , greu de observat din cauza apropierii de Zenit , unde stabilizatorul nu este de nici un ajutor.

Dintre obiectele non-Messier am observat Collinder 399 aka Coathanger , roiul stelar deschis Stock 1 din Vulpecula - un fel de Coma Berenices mai mic si aratosul roi deschis IC 4665 din Ophiucus.

Dintre stelele duble am rezolvat ( pentru a nspea oara ) doar pe Albireo si 61 Lebada si mi-au placut din nou aceste duble minunate.

Au ''lipsit de la apel'' M57 din Lyra si M71 din Sageata , prea mici si prea slabe pentru binoclul meu de gherila urbana , precum si M103 din Casiopeia , aflata inca prea jos.

Asadar , in mai putin de o ora , am patrulat 14 obiecte Messier , trei obiecte DSO non -Messier si am rezolvat doua stele duble.
Am fost multumit dar se poate si mai bine ,mult mai bine.

Cer senin ,Mircea



Bizooka + B Fujinon 7 x50 mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  40.72 kb
 Vizualizat:  de 4537 ori

Bizooka + B Fujinon 7 x50 mm.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Iun 2016 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult domnului Pteancu. Foarte instructive rapoartele lui milanpicard.
In vara anului trecut am fost cu un prieten la o pensiune la Bughea de Jos. Pe la orele 22 cam toti din pensiune, de la mic la mare, sau bucurat ca au vazut prin telescop Saturnul. Apoi am asteptat ca lumea sa se culce sa pot inchide toate luminile in pensiune...Asteptarea a durat cam 2 ore si gata: ”s-au aprins” stelele. Postez mai jos schitele facute atunci



m13 m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  229.98 kb
 Vizualizat:  de 4514 ori

m13 m.jpg



m27.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  224.92 kb
 Vizualizat:  de 4514 ori

m27.jpg



m29.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  205.14 kb
 Vizualizat:  de 4514 ori

m29.jpg



m39.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  217.72 kb
 Vizualizat:  de 4514 ori

m39.jpg



m52.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  208.14 kb
 Vizualizat:  de 4514 ori

m52.jpg



m56.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  230.16 kb
 Vizualizat:  de 4514 ori

m56.jpg



m71.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  226.1 kb
 Vizualizat:  de 4514 ori

m71.jpg



m92.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  214.4 kb
 Vizualizat:  de 4514 ori

m92.jpg



roi dublu perseu.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  216.74 kb
 Vizualizat:  de 4514 ori

roi dublu perseu.jpg


Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 01 Iul 2016 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunteti toti profesionali !

Imi place sa citesc ce scriti,e foarte interesant ,sunteti bravi -Milan,Mircea,Tudor

Eu cam ramin in urma Very Happy asa ca tac

Mersi Erwin ! Pacat ,daca iubeam sa desfac pina la capat tot ce aveam in miini,ca un copil mic care e curios ,sa afle din ce e compus si cum e compus Very Happy acum regret ,mai multe obiective,lentile am stricat cu experimentele mele ,chiar un obiectiv l-am pus celor mai crunte testari : fiert,cuptor pentru a dezlipi ...si nu s-a mai dezlipit,insa lentilele sau ingalbinit unde sunt lipite,si imi pare rau Very Happy acum stau si ma uit cu jale la ele ... puteam sa fac din ele niste Tele Vue Ethos de 110grade Mr. Green insa timpul nu-l intorci inapoi

Tudor :in ce programa faci desenele? ca se vede ca nu e de mina ?sunt spectaculoase

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iul 2016 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor

Foarte frumoase si sugestive desenele , pot fi folosite pentru a sti ''la ce sa te astepti'' cand observi aceste obiecte.
Felicitari din toata inima ...si mai vreau !

metalgibson

Ai inceput sa postezi observatii si desene foarte interesante asa ca eu spun ca recuperam impreuna.
Pacat de lentilele stricate dar am sa-ti spun un secret , nu esti singurul ( cunosc si eu un ''mester-strica'' ).
Important este daca invatam ceva din greseli.
Si cred ca cea mai importanta invatatura este aceea sa nu le repetam.
Cel putin de acum inainte , nu cred ca te vei mai apuca sa desfaci ocularele... Very Happy

Cer senin si spor la observatii ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Iul 2016 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt in urma mult fata de domnul Mircea si Milan, pt ca asta e aproape tot ce am observat eu la messier. Desenele sunt facute cu creioane de diferite tarii 2H, 4B, 6B pe hartie alba apoi scanate si facute negativ apoi procesate sumar cu FSwiewer sau cu arice alt programel de editare poze
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iul 2016 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi , nici nu se pune problema vreunei ramaneri in urma sau altele ...
La varsta mea , si daca as fi observat numai odata pe an si deja s-ar fi adunat ceva rezultate.
E numai varsta.
Dar contributiile ,observatiile voastre ma ajuta sa-mi regasesc si eu elanul tineresc.
Sa continuam sa observam minunile boltii ceresti si sa le impartasim cu cei atrasi la randul lor de Universul astral si va fi bine !

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Iul 2016 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri a fost o seara mai putin reusita, desi am pierdut a doua repriza din Portugalia-Polonia pt. ea. Smile Am vazut de prima data in 8dob M81 si M82, mult mai luminoase ca in 5dob. Frumoase. M-am uitat dupa galaxii noi dar cred ca nici transparenta nu m-a ajutat, din 7 am gasit doar trei: NGC 3077 langa cele doua mari, si singura dintre cele trei noi care s-a vazut si in vizune directa. IC 2574 Coddington's Nebula chiar si la 120x era suparata, a trebuit sa scutur incontinuu tubul ca sa iasa din el. Smile Pana la urma am vazut ceva la miscare. NGC 2985 la baza unei varfuri de sageata, si asta sters, dar la 120x totusi s-a aratat. In rest, nimic. Ma duc inapoi la nebuloase, deja nu prea mai am galaxii care sa se vada in telescopul meu, mai luminoase decat 11.5. In total am strans 140 galaxii pana acum. Cred ca s-au suparat pe mine ca m-am urat un pic de ele, si nu au mai vrut sa iasa. Smile
_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iul 2016 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si nebuloase planetare trebuie sa iti fie accesibile in dobul de 8 inch .
Daca tin bine minte,parca despre 200 glasuia un articol din Sky&Telescope.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 01 Iul 2016 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunteti extraordinari, faine desene tudor, ati remarcat ca vara asta transparenta cerului nu e chiar asa de buna, si asta datorita curentilor care au adus praf Saharian in atmosfera, si afecteaza transparenta.
Astept cer mai bun pentru dso.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iul 2016 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu

Cu tot cu praful saharian , daca ai vedere spre Sud incearca sa observi in Sagittarius , e absolut fantastic...obiect langa obiect.

Milan

Centrul Caii Lactee ''l-ai vazut '' ?
Se afla langa steaua Alnasi din Sagittarius.
Daca poti sa vezi Antares ,poti sa vezi si Alnasi si deci sa privesti in directia centrului Caii Lactee.
Centrul propriu-zis noi nu-l putem vedea.
Numai eroii din ''Legendele capitanilor stelari'' !

http://starcircleacademy.com/wp-content/up...ration.gif

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 8 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact