Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m_17_reprocessed_backround_corrections2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pata + filamente


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Mai 2007 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Pata + filamente
Raspunde cu citat (quote)

dimineata asta am facut o filmare cu camera B&W Hitchi 800x400 si filtru H alpha Thousand Oaks apoi seectie si stak 30 frames.


filpgirx.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  97.95 kb
 Vizualizat:  de 6081 ori

filpgirx.jpg


Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2007 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bune detaliile dar mi se par mai bune pozele cu camera foto.
Numai bine!
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 03 Mai 2007 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow, ce interesante filamente! Oare putem deduce sensul de rotație al petei din forma lor?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Mai 2007 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din fericire nu trebuie sa-l deducem. Tavi a folosit o camera video asa ca putem sa stam linistiti in fotoliu si sa urmarim sensul rotatiei. Daca o fi avand vre-un sens Laughing
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 03 Mai 2007 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cât timp aveți la dispoziție pentru a observa rotația? Poate că pata se rotește lent și aveți impresia că este în repaus.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Mai 2007 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel, pun si ei "banda" pe "fast forward". Smile

Spectaculoase pozele cu soarele. In cazul camerei video se face achizitie in "real time" pe PC?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 03 Mai 2007 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

red giant a scris:
Abel, pun si ei "banda" pe "fast forward". Smile
Așa este, dar pentru asta îți trebuie banda, pe care n-o poți obține decât în timp real.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Mai 2007 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filmarea este in timp real cu 25 cadre / s
Miscarea petei este lenta dar se observa diferenta de la o zi la alta
Nu am filmat mai mult de 8min ( ocupa giga pe hardisk)
Am optat pentru captura cu camera video B&W 800x600.
deoarece Canon-ul 300D a dat rezultate neasteptat de slabe in lumina monocromatica prin filtru H alpha se pare ca se pierd pixelii celorlalte culori apoi observ ca are foarte putine trepte de nuanta.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 03 Mai 2007 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine reușește să vadă rotația proprie a petei (deci nu aceea în jurul Soarelui) să ne țină la curent. Mulțumesc!
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mai 2007 06:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel, iar vrei sa descoperi coada la pruna Smile Soarele e cea mai apropiata stea de noi si a fost studiat in fel si chip. De pe Pamant si din spatiu cu ajutorul catorva sateliti specializati. In diferite lungimi de unda atat in vizibil cat si infrarosu, ultraviolet sau X. Exista pe net animatii ale miscarilor diferitelor componente ale Soarelui in toate aceste lungimi de unda si sunt foarte impresionante. Exista cateva teorii care incerca sa prevada daca urmatorul ciclu va fi mai slab sau mai puternic. Activitatea solara e foarte complexa. Soarele nu se comporta doar ca un fluid ci are componente electromagnetice. Pana nu citesti tot ce s-a scris despre toate astea e greu sa zici ceva nou.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 04 Mai 2007 07:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru, doar nu crezi că am considerat Soarele un domeniu virgin! Evident că știu că a fost studiat în fel și chip. N-am contestat asta. Dar chiar dacă Soarele a fost fotografiat în fel și chip, totuși, îl mai fotografiați și voi. Oare de ce? Simplu, pentru că sperați că veți surprinde ceva nou, ceva interesant. Oare eu nu am dreptul să vă „arăt” și alte „fotografii” teoretice ale Soarelui, prin care sper să aduc ceva nou? Nu cred că este indicat să mai vii cu asemenea obiecții. Eu te-am întrebat dacă pata se rotește, tu trebuia să-mi spui dacă pata se rotește. Dacă m-ar fi interesat altceva, aș fi formulat alte întrebări. Oare când vei învăța acest lucru?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mai 2007 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Degeaba te plangi, nu pot sa rasund exact ca elevul la scoala Smile
Modul prin care noi incercam sa ajungem ajungem la cunoastere e simplu: observatia. Care e modul tau? Revelatia? Aia nu e cunoastere stiintifica, aia e religie. Din pacate o abordare teoretica nu se poate face asa simplu cum se face o observatie. Iar daca ai citi cat de putin despre Soare ai afla ca evolutia petelor este diferita si data de mai multi parametri intre care structura delta este unul. Petele de pe Soare nu se invart asa simplu ca ceaiul cand vrei sa amesteci zaharul cu lingurita. Uite un bun loc de inceput:
http://solarscience.msfc.nasa.gov/
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 04 Mai 2007 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru, încă o dată, îți mulțumesc pentru efortul tău teoretic. Excelezi bine atât în acest domeniu al astrofotografiei, cât și în cel teoretic, mai ales pentru faptul că ești activ și curajos. Ceilalți tac chitic pentru că nu au curajul să abordeze chestiuni atât de profunde, de parcă li s-ar cere doctoratul pentru a vorbi. Totuși, nici tu nu te exprimi prea direct. Abia pe ocolite mi-ai spus ceva atât de interesant precum „structura delta”. De ce nu poți spune direct ceva de genul: „se știe că majoritatea petelor au o formă deltoidă”?

Și de ce trebuie să caut pe net asemenea explicații, când sunt atâția ca și tine pe acest forum care știu așa ceva. Eu mă străduiesc să nu trimit pe nimeni nicăieri, ci să-i dau direct răspunsul. Iar dacă răspunsul este prea lung, atunci îi dau linkul direct fără să fie nevoit să caute prea mult. Nu știai că așa se face?

dragon a scris:
Modul prin care noi incercam sa ajungem ajungem la cunoastere e simplu: observatia. Care e modul tau? Revelatia? Aia nu e cunoastere stiintifica, aia e religie. Din pacate o abordare teoretica nu se poate face asa simplu cum se face o observatie.
Vreau să-ți reamintesc faptul că atât observațiile cât și teoria au aceeași valoare pentru cunoaștere. Revelația unui om de Știință diferă de revelația unui cioban, care nu știe ce înseamnă divergență a unui vector. Nu mă mai jigni!
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mai 2007 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Eu ca observator, pot sa stau intins pe spate si cu ochii la cer, nici macar nu trebuie neaparat sa am un instrument, informatia vine. Cineva care pretinde ca se ocupa doar de teorie, trebuie sa obtina informatia cumva, sa o prelucreze si abia dupa aia sa incerce sa "comita" o teorie. Nu poti sa "comiti" teorii daca nici nu ai facut observatii nici nu le-ai consultat pe ale altora nici nu ai studiat ce au zis altii despre subiect. Rigorile pentru "comiterea" unei teorii sunt mult mai mari decat pentru comunicarea unei observatii. Eu pot sa spun: "m-am uitat ieri la Soare si am vazut o pata care avea forma unei inimi". Un teoretician nu poate sa anunte pur si simplu: "observarea unei pete de forma unei inimi pe suprafata Soarelui implica faptul ca Soarele are o inima".
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact