Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Comunicatii_Extragalactice.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

observator astronomic


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Mai 2016 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe site-ul Therme am vazut ca este o taxa. Cine vine la acest eveniment plateste aceasta taxa? Cum se face intrarea, pe unde se vine, unde se tine evenimentul, ca vad ca sunt mai multe cladiri?
_________________
Dragos N
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2016 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

intrarea se poate in face in 2 moduri, venind dinspre Bucuresti, imediat dupa pasajul care duce la la aeroportul Otopeni, inainte de intersectia cu drumul care duce spre Corbeanca exista un drum asfaltat incadrat cu steaguri inalte cu emblema THERME. Sau daca se vine dinspre Ploiesti, la Hornabach se face stanga spre intrarea in magazin, se intra in pasajul care trece pesub DN 1, se ajunge pe sensul celalalt, se face prima la dreapta, in capatul strazii se face stanga, dupa care se merge pana in capatul strazii si se ajunge la bariera de intrare pe propietate, unde cineva va va indruma.
Sau, se merge pana la pasaj la aeroportul de la Otopeni, sub pasaj ne intorcem pe celalalt sens spre Ploiesti, la circa 2 km, este drumul spre therme la steaguri.
Si mai este o varianta daca se vine dinspre Buftea, la intersectia cu DN 1, se face stanga spre Bucuresti, se ajunge la pasaj la aeroport la Otopeni, ne intoarcem spre sensul spre Ploiesti si se intra spre steaguri.
Sper ca am fost suficient de explicit.
Nu se plateste nici o taxa, decat daca vreti sa intrati in Therma, sau daca se cumpara ceva. Habar nu am daca se vinde ceva, o sa intreb promotorul evenimentului, dar sunt convins ca toate tricourile, stegulete, insgne, blablabla, nu cred ca se platesc, sau mai bine zis, sunt convins ca nu se platesc.
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2016 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre eveniment, cred ca se anunta programul, eu am doar o felie de pregatit, nu am imaginea completa, care este mai complexa, se promoveaza mai multe lucruri in cadrul acestui eveniment.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 11 Mai 2016 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

milanpicard a scris:
Bafta pentru proiect! E super fain! Eu aici in Cluj am dus clasa la observator (nici eu nu aveam telescop pe atunci) si i-am zis omului sa ne arete ce e pe cer, pentru ca nu stiam la ce vrem sa ne uitam, c eva frumos, am zis. Si el ne-a aratat Betelgeuse si Sirius... Smile Wooow... o stea... care a ramas tot o stea. In cinci minute toata clasa si-a pierdut interesul si s-au dus acasa. Am ramas eu cu doi elevi si l-am rugat eu sa ne caute Jupiter, pentru ca el singur nu s-a gandit. Si atunci am vazut de prima data Jupiter cu lunile, cu dungi, cu pata rosie. Cand au auzit copiii care s-au dus mai repede acasa toti erau Crying or Very sad "Ooooo..."

Este foarte important ca si cel care se ocupa sa fie dispus sa caute pe cer, sa ofere lumii ceva frumos, si poate mult mai multi s-ar interesa de astronomie. E drept ca domnul de la observator facea naveta de la o cupola la alta, pt. ca eram doua clase diferite deodata acolo... dar poate putea sa se straduie mai mult, in opinia mea.

Mnah, cu toate astea spuse as vrea sa zic doar sa aveti grija sa aratati copiilor tot ce este mai bun pe cer! Smile Astronomia e ca fotbalul: depinde si de spectatori! Smile


Subscriu. Am avut si eu posibilitatea de a face o mica popularizare intr un grup de vreo 15 persoane dintre care jumatate copii si le am aratat exact ce se poate arata intr un asemenea context pentru un efect de wow rapid asupra necunoscatorilor, adica Luna si Jupiter. Domnul respectiv este evident ca nu era in apele cele mai bune daca s a rezumat la indicarea unor stele.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Mai 2016 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu

Am sa te uimesc : banuiesc ca nu le cunoaste.
Daca Reinholz ar fi pe Internet ar putea confirma un caz similar.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mai 2016 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru astronomii profesionisti, Luna, planetele, nu sunt obiecte de interes decat in masura extrem de mica, sau nula. Fiecare om are lumea lui, orizontul lui.
_________________
Dragos N
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Mai 2016 07:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@dragos.n - atunci ar trebui ca in proiecte de popularizare sa fie angajati astronomi amatori care pot discerne cum pot sa impresioneze un public necunoscator.

@mircea.pteancu - este aproape imposibil de crezut ca un astronom profesionist nu cunoaste Luna/Jupiter. Ca si cum un matematician nu cunoaste tabla inmultirii....Dar...cine stie....o fi si asta:)

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2016 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident există și contraexemple. Mari popularizatori de astronomie se găsesc și printre profesioniști. Spre exemplu, la Timișoara l-am avut pe regretatul Laszlo Farkas, un om care a făcut multe ca publicul și mai ales copiii din oraș și din împrejurimi să aibă acces la Observator și la informații pertinente, având mereu o grupă de amatori la evenimentele organizate de dânsul.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Mai 2016 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm cele spuse de Erwin in privinta regretatului Laszlo (Laci ) Farkas , Domnul sa-l odihneasca.
Nu generalizez si nici nu vorbim de Luna si Jupiter , ca nu suntem la Steve Wonder Show.
Dar Reinholz a povestit cum intr-o seara de observatii ,petrecuta in compania unor profesionisti si popularizatori cunoscuti , a asteptat o jumatate de ora ca dansii sa gaseasca M13-fara rezultat.
A lasat apoi (de nervi) modestia si din doua miscari a pus telescopul pe roi.
Culmea este ca a starnit aplauze : ''mama , ce cunoscator al cerului !''.

Deci cam asa stau lucrurile.
In privinta unora.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2016 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca sunt doua meserii diferite: popularizare, astronomie profesionista. Depinde ce vrei sa faci. Faptul ca unii profesionisi sunt buni sa faca si popularizare, show, sa atraga lumea/copii e excelent. In plus nu toata lumea e atrasa de astronomie, sa nu exageram, nu toti simt placerea privind niste stele sau o Luna care e tot timpul la fel, cate bobarnace nu imi iau eu: iar te uiti la Jupiter, pai nu l-ai vazut si aseara?
Probabil ar trebui trecut si putin dincolo de "uite Luna" si facute niste aplicatii, implicati in proiecte, etc., zic si eu, nu ma pricep.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2016 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, cred că n-ar strica ca observațiile să fie îmbinate și cu ateliere pentru cei interesați, bineînțeles. Prezentări am înțeles că vor fi.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Mai 2016 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un american povesteste pe Cloudy Nights despre lunetele pe care le-a construit in China in timpul uni contract de munca.
Orasul in care lucreaza este ,intamplator , cel in care se produc multe din telescoapele Synta.
Locuieste peste drum de un liceu care are un observator cu cupola pe acoperis.
In doi ani de zile cupola nu a fost miscata nici macar odata.
Sa-i lasam pe ceilalti din acel liceu ,''batranii'' din anii mai mari, care s-au saturat de ''Luna si Jupiter''.
In doi ani de zile insa , in liceu au inceput cursurile inca doua serii de elevi.
Nu cred ca pe nici unul nu-l intereseaza Astronomia si nu cred ca toti sunt satuli sa vada Luna si Jupiter.
Este vorba despre indolenta , de lipsa de chemare si talent a profesorilor care ar trebui sa se ocupe de aceasta activitate.
Dragos.n a pus punctul pe ''i'', este mai greu sa mentii activ un observator decat sa-l creezi.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2016 07:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

invitatie catre toti colegii de forum


Invitatie Therme.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  537.55 kb
 Vizualizat:  de 7164 ori

Invitatie Therme.jpg


Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2016 07:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si carl sagan a fost daca nu cel mai mare promotor al astronomiei, a fost printre cei mai mari, si a fost si un profesionist desavarsit....si scriitor, si fizician, si etc...
Pe masura ce se vor desfasura ostilitatile"am sa va dezvalui cat mai multe informatii, gen organigrama, programe educationale, etc.
Unul dintre scopurile mele, este reintroducerea in programa scolara materia Astronomie....
si doresc francizarea, clonarea la o alta scara a observatorului in toate orasele cu peste 300.000 de locuitori.
Dar toate la timpul lor.
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2016 07:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca odata reinterez invitatia, catre toti colegi de aici...este o premiera interesanta sa vedem 12 oameni care au fost in spatiu, 12 din grupul foarte restrans a celor care au fost.
Si sa vedeti imagini si filme cu imaginea viitorului observator.
Multumesc anticipat pentru toti cei care vor fi prezenti.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact