Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_final_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Alcor 20-80x28 -> 10x28


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Mai 2016 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un amic a luat de pe net acum vreo 4 sau 5 ani un zomz 20x60 făcut putin terci . Pentru 160 lei a fost o achiziție destul de bună . După reparațiile necesare , tipul a fost entuziasmat si eu destul de dezamăgit . E drept că pe cer negru se vedeau bestial marea nebuloasă sau m31 , dar la steluțe , cam chix .
Am dat jos obiectivele si le-am montat pe rând la "babornitza" care funcționează de ani buni cu același tip de obiectiv .
Ei bine , ambele obiective dădeau imagini mai nașpa , la puteri mari , decât cel pus de mine la luneta (și care provine de fapt de la un monoclu 20x60 de la aceeasi firmă , fabricat la sfarsitul lui 89 sau inceputul lui 90 ) și cred că asta se simțea cumva si la cei 20 x originali .
Ce nu mi-a placut din start , a fost calitatea ocularelor , atât la monoclul meu cât și la acel binoclu . Am întâlnit kellner-e pe vechi binocluri germane , care se situau muuult deasupra unor oculare complicate de la scule rusesti cu pretenții .
Prin asta vreau sa spun că cel putin la binocluri , in încercarea de a se corecta acele afov-uri maricele se poate face mai mult rău prin stricarea contrastului datorată folosirii de jdemii de lentile , unele având si coloratură galbejita și antireflex exagerat de intens .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Herr_Alien
Eu, sunt ceva mai demodat, si la analiza unui intrument optic am facut mereu o corelare cu ceea ce este definit la televizoare, respectiv am luat in consideratie:
1- Luminozitate
2- Contrast
3- Definitie
4- Colorit (in cazul binoclurilor referindu-se la naturaletea culorilor observata prin optica respectiva)
Asta deoarece caracteristicile de mai sus sunt foarte bine definite de-a lungul timpului si cam toata lumea stie despre ce este vorba.
Este foarte interesant ca aceste elemente , sau mai bine zis micile jonglerii intre ele dau efecte interesante. Astfel de exemplu daca ai o imagine lipsita de contrast dar cu o definitie foarte buna (cazul de mai sus discutat cu rusi) ochiul omenesc va fi mult mai dernajat decat de o imagine care este mai lipsita de definitie dar are un contrast mult mai puternic. Per ansamblu cazul doi place mai mult.
Apoi daca ai o imagine foarte buna calitativ la punctele 1,2,3 dar exagerezi cu un tint (dominanta daca vreti) prea puternica (galbena, albastra sau verde- cam astea le-am intalnit eu) atunci imaginea de ansamblu pierde la toate puntele 1,2,3 devenind mai "proasta" daca pot zice asa fata de o imagine mai slaba la 1,2,3 dar fara nici o dominata (cazul japonez generic vorbind). Si tot aici ar fi cazul in care la o imagine 1,2,3, de foarte buna calitate se adaoga o dominata galbena dar foarte fina (Zeiss, si multe binocluri BaK4 chinezesti mai de calitate gen Bresser, TS etc) care in mod ciudat , amplificand putin temperatura de culoare (culori putin mai calde) imbunatatesc imaginea si placerea de privi.
Sunt multe probabil de povestit, si multe dintre ele tin si de gustul si placerile fiecaruia facand deliciul discutiilor si comentariilor pe aceste teme.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Mai 2016 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum este posibil sa "ai o imagine lipsita de contrast dar cu o definitie foarte buna" ?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de raspuns Smile

Problema legata de contrastul slab nu cred ca deriva din sticlele folosite si nici din antireflex. Mai degraba as zice ca e vorba de o imunitate scazuta la lumina parazita, problema nascuta inca din faza de proiectare la multe binocluri rusesti.
Sticlele Lytkarino au o reputatie foarte buna fiind la acelasi nivel calitativ cu cele Schott. La ora actuala aceste sticle echipeaza cele mai fitzoase si scumpe lunete apo.
Am avut si experiente directe cu aceste sticle, doua din lunetele mele acromate folosesc sticla Lytkarino si trebuie sa-ti spun ca nu sunt cu nimic mai prejos decat celelalte, dimpotriva, sunt preferatele mele.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth
Practic eu simplificand am dat mereu vina pe sticla. Posibil sa fie din alte cauze, fara doar si poate. Dar rezultaul fiind acelasi, am evitat binoclurile cu "sticla ruseasca" primordial fiin efectul si nu cauza. Asta pentru ca atunci can nu pot remedia un sistem neavand posibilitati adecvate, cauza aproape nu mai conteaza. Singura solutie le care am gasit-o fiind cea spusa mai sus, folosirea doar a ocularelor cu un alt sistem mai contrast.
@nobody
Definitia in expunera de mai sus am folosit-o in sensul de rezolutie. Deci poti avea optica avand aceeasi rezolutie dar sa difere prin contrast si invers bineinteles.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact