Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212604_113x_nord_pol.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224012
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DIY - Dobson 200 mm


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 26 Apr 2016 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului: DIY - Dobson 200 mm
Raspunde cu citat (quote)

Am sa prezint si eu aici parte din modificarile aduse unui tub Newton de 200 si anume:

- Montura Dobson
- Miner de dirijare
- Reglaje fine Alt-Az

1. Montura provizorie

Primul lucru pe care a trebuit sa il fac dupa achizitionarea Ota a fost sa gindesc o montura. Era clar ca trebuie sa fie tip Dobson, dar aveam optiunea dimensionarii acesteia si a alegerii materialelor. Am analizat si montura piston dar am zis ca nu este cazul, multumesc de idee. Acestea s-au petrecut in Octombrie 2015 si la vremea respectiva cautam sa reduc drastic greutatea si gabaritul monturii. Facind diferite calcule credeam ca este posibil sa fac o montura de acest tip pina in 5-6 kg si sa fie si suficient de rigida. Ma inselam partial insa.
Am gasit ceva placaj stratificat de 8 mm ( nu tego/osb ) dar schitele facute m-au lamurit ca nu pot construi cu asa ceva. Am gasit mai apoi panel de 18 mm, care parea un bun inlocuitor al placajului stratificat de 18 mm. Are intr-adevar o greutate redusa, in schimb nu este foarte rigid. La dimensionare, am plecat de minim necesar, care la mine reprezinta inaltimea de 400 de mm la articulatia " alt". Ridicat pe un scaun ( modificat ) de 500 de mm se ajunge la 900 mm, foarte accesibil pentru mine. Proba a fost facuta insa cu ce are omul pe linga casa!Wink

Spor!



Schita.png
 Descriere:
 Marime fisier:  13.25 kb
 Vizualizat:  de 7136 ori

Schita.png



Piese.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  14.03 kb
 Vizualizat:  de 7136 ori

Piese.jpg



Laterale.png
 Descriere:
 Marime fisier:  859.09 kb
 Vizualizat:  de 7136 ori

Laterale.png



Pivot stinga.png
 Descriere:
 Marime fisier:  433.46 kb
 Vizualizat:  de 7136 ori

Pivot stinga.png



Proba.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  114.63 kb
 Vizualizat:  de 7136 ori

Proba.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Apr 2016 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumusica montura , eu nu cred ca panelul iti va ridica probleme.
Primul meu dobsonian de 16 cm a fost intradecar cu 4 cm mai mic in diametru.
Dar a avut un focal de 1465mm.
Montura a fost executata integral din panel , a facut fata cu brio.

Spor la finalizare ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Apr 2016 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar foarte frumos facut, lucrat curat si ingrijit, bravo!
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2016 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa montura, mai ales ca ai realizat-o singur !
Multumim si pentru schema !

Cer senin sa ai !

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2016 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faină lucrare. Totuși am o obiecție: ai făcut prea mici lagărele de altitudine. Semicercurile cu rază mare asigură o mai mare precizie de poziționare, fără hopuri, chiar dacă lagărele actuale sunt fluide.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Apr 2016 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...frumos facuta....poti sa imi dai niste amanunte despre cum ai facut partea de frictiune,in special jos?...ai folosit teflon?
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 29 Apr 2016 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru aprecieri!

Din pacate acest tip de material nu este cea mai fericita alegere pentru o montura dobson. Cel putin 1-a baza la mine s-a "coscovit" rapid. Flexeaza, nu pastreaza planeitatea, etc. Asa ca am folosit din primavara, direct sezutul de pal al unul taburet. Pentru o constructie provizorie, in care sa descopar ce este bun si ce nu, este chiar bine.

Pivotii "alt " sint pe deplin multumitori. Unul sta presetat, iar din celalalt reglez presiunea necesara. Este nevoie destul de des de reglaje si asa reusesc sa mentin miscarea tubului cursiva si stabila. Nu are tendinta de a se impana, asa cum patesc cu pivotul "az" .

Pe viitor am de gind sa renunt la acest gen de pivot si sa trec la cel consacrat, cu pastile de teflon pe sector circular de textolit. Dar am sa maresc mult diametrul exterior al bazei, probabil catre 500 mm. Inca nu am clar ceva detalii constructive si deci mai studiem.

Discurile actuale sint din teflon de 3 mm cred, la un diametru de 160. Datorita faptului ca sint usor conice, nu functioneaza asa fin cum ar trebui. Am fost nevoit in decursul unei sesiuni de observatii sa demontez tot si sa dau cu vaselina Laughing in ciuda celor care au mai ris de asta! Atasez pentru mihaig o poza. A nu se tine cont de discul de alama! Este in plus acolo.


Spor!



DSC_0003A.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  206.27 kb
 Vizualizat:  de 6921 ori

DSC_0003A.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Apr 2016 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi place designul. Chiar arata bine. Cat priveste problema discului coscovit, cred ca o solutie rapida si foarte simpla ar fi sa il ingustezi discul de teflon. Sa faci unul cu exteriorul de 160. si interior de 140 sau chiar mai mare. Renunti la suruburile de prindere, si il lipesti in trei locuri mici, cu superglue, ca la nevoie sa poti sa-l dezlipesti usor. Acum, daca ai un disc de textolit solid si perfect plan, poti sa treci direct la solutia cu trei placute de teflon. si ulterior sa faci rost de material din ala, ebony star, sa mearga teflonul perfect. Acum nu prea mai stiu pe unde se poate gasi ebony star.
_________________
Dragos N
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 04 Mai 2016 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2. Miner de dirijare

Pe la sfirsitul lui Martie am hotarit ca am tras destul de buza tubului tot incercind sa-l dirijez. Cautind diverse knob-uri sau minere gata facute, am dat peste:
https://www.flickr.com/photos/widget66/12906033944/in/photostream/
Detaliu aveti mai jos in 1-a poza. Ce-i drept, pozele sint reusite iar combinatia de culori si luminozitatea sint jos palaria. Si acum imi pare rau ca nu am lasat lemnul natur, dar ma rog. La mine tot pe negru iese, oricum as socoti. Very Happy

In fine, pe scurt detaliez constructia: 2 bucati identice de placaj stratificat, lipite pentru a rezulta o grosime de aprox 28 de mm a semifabricatului. Forma este semirotunda cu o deschidere suficienta pentru a fi prins in palma. Am degrosat pe freza, dar mare parte din profil a fost facuta manual cu masina de gaurit si diverse freze de biax, perii de smirghel, etc. Am cautat sa pasuiesc telecomanda in locas pentru a nu aluneca afara, dar nu am reusit in totalitate. Sint pozitii in care mai aluneca.

Dupa finalizarea locasului am trecut la vopsirea in negru cu marker permanent, tusul dind o nuanta violet, deci inutilizabil. 2-3 starturi de lac slefuite intermediar au dau un aspect deosebit. Nici un plastic nu arata asa!

Pentru a monta pe tub acest miner a trebuit sa-l strecor pe linga suruburile de fixare a gulerului , a spiderului, pe linga roata de reglare focus dar totusi aproape pentru a putea focaliza cu degetul mare. Gulerul tubului are pe interior si o fusta mai lunga decit cea exterioara. 2 gauri si 2 holsuruburi au fost suficiente pentru fixare. Ca masura de precautie am gaurit prin banda adeziva de hirtie, trasind direct pe ea. Am uitat sa mentionez ca pina la urma am demontat spiderul si principala? Este mult mai sanatos asa!

Mai jos aveti sursa de inspiratie si citeva poze cu etape intermediare. O idee aparuta pe traseu, a fost de a monta pe un ax 2 roti dintate de plastic, pentru a incerca marea cu degetul, cum se spune! Geek

Spor!



A.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  57.6 kb
 Vizualizat:  de 6798 ori

A.jpg



01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  125.04 kb
 Vizualizat:  de 6798 ori

01.jpg



02.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  155.07 kb
 Vizualizat:  de 6798 ori

02.jpg



03.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  172.96 kb
 Vizualizat:  de 6798 ori

03.jpg



04.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  85.52 kb
 Vizualizat:  de 6798 ori

04.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Mai 2016 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai facut ,manerele sunt foarte necesare.
Sincer ma mir cum de nu sunt deteriorate un numar mare de piese optice datorita manevrarii tuburilor netede , lunecoase, fara manere.
Manerele sunt de asemenea necesare si pentru manipularea telescoapelor azimutale nemotorizate.
Eu folosesc bait alchidic pentru lemn , este mai practic decat lacul si se gaseste intr-o gama larga de culori si nuante.
Felicitari !
Nu ne-ai spus asadar ...cum e marea ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 15 Mai 2016 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

3. Reglaj fin Alt

Derivat din reglajele monturii AZ3, am schitat un reglaj pentru un dobson.
Una din problemele puse a fost aceea a calcularii pasulul filetului. Am ales pina la urma un pas de 0.5 mm, care in geometria monturii si a tubului, se traduce in 11.2 minute la o rotatie a surubului. Observatiile au confirmat ca este bun acest pas si se poate regla bine pozitia la ocular. O alta problema, la montaj, au fost jocurile din articulatii care au trebuit preluate prin saibe executate foarte precis. Fara aceste saibe, asa cum a mai spus de curind cineva pe forum ( Erwin ?) , se poate pierde 1 rotatie pina se schimba sensul miscarii. Mai jos sint citeva poze cu detalii.

Spor!



DSC_0001.jpg
 Descriere:
Aici trebuie sa incapa totul.
 Marime fisier:  208.33 kb
 Vizualizat:  de 6664 ori

DSC_0001.jpg



DSC_0002.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.57 kb
 Vizualizat:  de 6664 ori

DSC_0002.jpg



DSC_0003.jpg
 Descriere:
piesele gata de montaj
 Marime fisier:  188.33 kb
 Vizualizat:  de 6664 ori

DSC_0003.jpg



DSC_0004.jpg
 Descriere:
Pozitia este buna, se poate chiar scurta axul.
 Marime fisier:  261.38 kb
 Vizualizat:  de 6664 ori

DSC_0004.jpg



DSC_0005.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  220.03 kb
 Vizualizat:  de 6664 ori

DSC_0005.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2016 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, eu am zis despre jocul mecanismului cu filet-piuliță. Practic șurubul are rolul melcului din mecanismele cu roată melcată așa că ar fi necesar un sistem similar de eliminarea jocului, cu un șurub cu vârf conic într-o parte și un mic rulment de presiune în partea cealaltă care stă pe un umăr al șurubului sau o piuliță fixă. Șurubul cu vârf conic se asigură în poziția de joc minim cu o contrapiuliță. Eu am folosit șaibe din polietilenă densă dar a rămas jocul din piuliță. Piulițele trebuie să fie și ele mai speciale, secționate și strânse cu un șurub transversal. Oricum ar fi, niciun mecanism în mișcare nu poate funcționa fără joc însă acesta trebuie redus la minimum. La observații vizuale se pot accepta și jocuri mai mari iar dacă instrumentul este puțin dezechilibrat momentul de inerție va asigura presiune pe un singur flanc al filetului dispărând acel "lag".

Felicitări pentru ingeniozitate și mulțumiri pentru detalii!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 06 Oct 2016 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor!

Revin asupra acestui topic din cauza faptului ca am reusit sa schitez montura, mai apropiata de ceace vroiam. Lipsa materialelor, a solutiilor constructive, au intirziat acest proiect. Norocul a facut, ca sa pun mina pe ceva teava de aluminiu, 48 de mm in diametru cu 5 grosime. Destul de mult pentru ce-mi trebuie mie, dar oferta a fost de nerefuzat. Very Happy
Si de aici am inceput sa detaliez constructia, asa cum se vede in schita no 1.
Fara tub ar trebui sa fie cam 8-9 kg, din care se pot scadea, eventual, picioarele demontabile. Destul de bine zic eu, nu? Laughing

Am piese in lucru si voi detalia constructia pe cit posibil. Insa am nevoie si de ceva sfaturi avizate!
- Ce materiale sa aleg pentru lagarul AZ, asa cum este in schita 02? Ma gindesc ca 1 sa fie teflon , iar 2 sa fie textolit. Dar cum? Sectoare? Pastile? Saiba continua?
Ma gindesc si la ceva grupuri de role. Este de luat in seama?

Multumesc anticipat, Spor!



Schita 01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  62.96 kb
 Vizualizat:  de 6194 ori

Schita 01.jpg



Schita 02.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.44 kb
 Vizualizat:  de 6194 ori

Schita 02.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Oct 2016 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ref. schita 2 :
- daca 1 este teflon , atunci trebuie sa fie pozitionat invers ,adica jos pentru a-l proteja de praf.
Asa cum este in schita , orice fir de praf asezat pe calea de rulare va ''slefui'' una sau alta din bucatile de teflon.
-la stravechiul meu telescop de 16 cm (care apare in avatarul meu si pe forum si pe blog ) am incercat combinatia teflon + textolit dar s-a comportat prost.
Am folosit un inel de teflon de 300mm diametru , nu pastile.
Deci experienta mea cu textolitul si cu teflonul in forma de inel nu a fost pozitiva.
-daca nu gasesti vreun inlocuitor pentru Ebony Star / Formica (adica melamina) cu relief , o solutie testata o reprezinta discurile LP de pick-up
-la ''calul meu de povara'' actual , dobsonianul de 125mm F/7 am rulment axial pe axul vertical - doua discuri de tabla cu santuri de rulare imprimate in ele in care circula bile.L-am cumparat de la rusi.
Tabla s-a deformat in timp , montura functioneaza cu hopuri si mereu trebuia sa reglez forta de strangere pentru a nu se roti prea usor.
Daca as mai pune rulment la vreun telescop ,ceea ce nu prea cred sa se mai intample , ar trebui sa prevad si frane.
E cam departe de ideia de simplitate din dobsonianul clasic.

Ti-am povestit experienta mea , tu faci cum vrei.
(Oricum vad ca la mesajele mele nu raspunzi , am scris cele de mai sus mai mult pentru ceilalti ATM-isti.)

Succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 07 Oct 2016 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea Pteancu pentru detalii, voi cintari variantele.

Nu am in vedere oricum un rulment de presiune. Cel mult ma gindesc la 3-5 grupuri de role, din care un grup sa aiba control al frecarii. In ideea reglajului manual fin sau al motorizarii axei, ar putea fi o alegere buna.

Comentariul de pe final poate fi chiar rautacios, desi nu cred ca asta a fost intentia, nu ? Laughing

Spor sa fie si sanatate!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact