Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC6888a_3final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Problemele idiotice ale lui Milan


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Apr 2016 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Problemele idiotice ale lui Milan
Raspunde cu citat (quote)

Hey, baieti, m-am gandit ca am poluat destul threadul de "Ce am vazut aseara". Mircea, daca poti, muta aici posturile cu caruciorul si cu cataloagele. Smile

Wow, mersi, baieti, pentru ideile de carucior. Mi-a placut ultimul post cu caruciorul profesional de carat Dobson! Si pretul e bengos: 960 lei! LOL Mai bine fac doua ture, si leg montura de un stalp cu un lant de bicicleta! Smile Chiar ma gandesc la aceasta varianta, ascund montura dupa gardul viu de acolo, in cinci minute ma intorc, pana atunci ce sa se intample? Si daca vede cineva, ce sa faca cu o montura Dobson? Poate o si leg de ceva.

Dar carucioarele de la Dedeman sunt tentante si ele, poate gasesc ceva prin Dedeman care sa fie OK. Cert este ca nu ma dau batut. Smile Acum daca am cumparat telescopul, intentionez sa il folosesc. Am rotit Stellarium pe tot anul, si sunt si destule targeturi atractive: globulare, galaxii, Virgo, Leo, Jupiter, Uranus, Cetus, chiar si Coma Berenices un pic, daca am ceva noroc. Asa minim in jumatatea cazurilor nu va trebui sa imi parasesc balconul.

Mersi de precizarile de Herschel 400 part I, Mircea, Part 2 dupa mine nici nu trebuie sa il pui, niciodata nu am sa imi cumpar ceva mai mare decat monstrul de 8 inch pe care il am acum. Smile Mersi de ideea sa spiralez si A3urile, nu m-as fi gandit niciodata. Smile Pe maine au sa fie gata.... yey! E innorat si dupa aceea se ingrasa Luna, booo!

Eu zic sa lasi threadul asta pentru orice intrebare stupida pe care o voi avea in viitor. VOr fi destule. Smile

Prima: tu ce zici despre metodele de colimare? (cand imi va trebui). Capacul de colimare mi se pare cea mai simpla, si cu buget redus. Poate imi voi procura unul.

_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Apr 2016 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oh yeah, inca o intrebare frumoasa Smile Acel atlas Taki (doar maine am sa ma pot uita prin el, dar intreb) de magnitudine 6 ar puse si stele duble. De und pot sa stiu ce separare are, daca merita sa incerc sau nu? Sau toate cele puse in atlas sunt ok pentru un dob8? Si sunt si din alea care nu au denumirea scrisa langa... alea sunt mai naspa? Smile Deci, cum stiu la ce stele duble merita sa ma uit?
_________________
Engage! Wink
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Apr 2016 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un capac de colimare poți face simplu dintr-o cutie de film foto. Din păcate se găsesc tot mai rar astfel de cutii. Și nu toate intră în 1.25", unele sunt puțin mai largi. Cred că de la Kodak se potrivesc cel mai bine. Fundul cutiei se decupează cu un cutter. Trebuie găurit capacul cu mare atenție să fie exact pe mijloc. O preducea subțire de 1.5-2mm face treaba.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Apr 2016 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce inseamna "preducea"? Smile Si cum spui tu, unele nu intra!! Sad Eu mi-am facut capac de colimare din ala si nu vrea sa intre nicicum!! VAA!! Circumferinta e exact atata cat este gaura! Ar trebui cu un milimetru mai mic!! Am cerut de la un magazin foto... sa cer una gri? Am vazut pe net o poza.. avea o cutie gri... Alea sunt bune? Sau sa cer specific un Kodak?
_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Apr 2016 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai oameni, am gasit o modalitate super faina de a se deplasa cu telescopul. Uitati-va la acest thread, la pozele din primul post! Mi-as monta chestii din alea de metal care tin botele alea de lemn... unde as putea gasi asa ceva? Si roti, si tot tacamul?

http://www.cloudynights.com/topic/476503-wheel-barrow-handles/

_________________
Engage! Wink
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Apr 2016 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Roti gasesti la orice magazin gen Dedeman, Praktiker, etc. Lemne... nu stiu. Dar poti sa iei niste cozi de mop tot de acolo.
_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Apr 2016 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Fii fara grija, nu ma ating din principiu de threaduri , e buna ideia sa concentrezi aici aceste subiecte de optimizare.
Toate problemele ridicate de tine aici sunt de optimizare si colegii vin cu idei si sugestii ,ceea ce e imbucurator.
Si altii se vor lovi de asemenea piedici si este bine sa gaseasca solutii aici.

Fara indoiala ca un telescop dobsonian de 20 cm iti ofera camp vast pentru observatii.

Dispozitivul gasit de tine pentru transportul telescopului se traduce prin ''roaba''.
Cum au sugerat deja colegii , roti , suruburi ,piulite ,saibe si chiar si leaturi de lemn gasesti la Dedeman si Praktiker.

Colimarea poate fi facuta si numai cu capacel de centrare.
Apoi se rafineaza pe stele.
Asta in lipsa unui ocular de colimare Cheshire.
Telescoapele au fost colimate si inainte de inventarea laserului.
Metoda este descrisa in cartea lui Texereau sau a lui Alexescu.
Caut si iti trimit indicatiile pentru colimare simpla.
Apoi iti vei procura sau cumpara un Cheshire.

Despre atlasele lui Taki , in general iti sugerez sa ai in vedere faptul ca telescopul sau este un dobsonian de 8 inch F/6 ,atata doar ca el a slefuit optica.
Este un astronom amator vrednic de cel mai mare respect.
A creat un numar frumos de atlase pe care le-a pus la dispozitia noastra gratuit.
El a initiat aplicarea metodei elementului finit in calculul oglinzilor subtiri care au dus apoi la programele ''Plop'' care au ajutat si ajuta amatorii din lumea intreaga sa construiasca telescoape cu oglinzi uriase ,de pana la 180 cm diametru - deocamdata.
Special pentru stele duble , Taki a creat Atlasul sau de stele duble ,impreuna cu Wehner.
Acela are liste pentru fiecare harta , te uiti pe harta , te uiti pe lista si poti decide in cunostinta de cauza daca '' te risti''.
Eu ma uit la separatie si la magnitudinile stelelor componente.
Daca exista diferenta mare intre magnitudini , nu se mai aplica separatia teoretica.
Cu telescopul tau tinteste toate stelele duble cu separatie de la 0.6 secunde de arc in sus.
Dupa numeroase ''scufundari'' la separatii foarte stranse , poate vei putea cobora chiar si sub 0.6''.
Cu telescopul Hinds am rezolvat fara separare deja cel putin doua stele duble cu separatia de 0.6''.
Deci cu o oglinda buna de 8 inch ar trebui sa poti rezolva fara separare si duble de 0.5''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
lefmir
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2015
Mesaje: 136



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Apr 2016 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare destul de greu sa il cari asa, mai ales pe la noi, unde asfaltul/betonul e mai putin decat perfect, te poti trezi cu el pe-o parte. Ar fi fost bine cum zicea ovidiu, eventual iei si montura, o pui langa ota in portbagaj si pleci cu masina la locul intunecat.
Dar de ce nu vorbesti cu administratorul ca sa te urci pe bloc? in felul asta esti deasupra luminilor stradale.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 12 Apr 2016 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu o deviere catre colimare, eu folosesc pentru collimation cap chiar capacelul de protectie de la tubul port-ocular.
Eforturile de realizare sunt mici, si daca folosim si niste plastic transparent, capacelul ramane la fel de bun in rolul initial - de a proteja interiorul de praf.

Eu am dat doua gauri:
- una acoperita cu un plastic matuit; prin ea imi dau seama daca sunt in focus
- cealalta acoperita cu un plastic transparent; prin ea ma uit cand fac colimarea

Am folosit si un disc de hartie, cu diametru egal cu cel din interiorul capacului, impaturit cu grija in 4 si apoi retezat la cioc - ca sa ma uit printr-un orificiu bine centrat cand fac colimarea.



collimation_cap.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  72.12 kb
 Vizualizat:  de 8591 ori

collimation_cap.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Apr 2016 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa stii ca m-am gandit si eu sa fac gaura in capacul ala Smile Nu m-a lasat inca inima. Smile Hartia infasurata in 4 o folosesti ca si "crosshairs"? SI chestia cu plastic matuit nu inteleg. CUm iti dai seama daca esti in focus? Partea aceea nu stiu. DOar partea ca trebuie sa te uiti prin gaurica sa vezi daca totul e bine centrat.
_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Apr 2016 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei care stiu cartea aceea cu Herschel 400 part 1, as avea niste intrebari: pe fiecare pagina este cate un obiect, poate chiar mai multe. Dar de multe ori cand este doar unul, chiar sub poze, dupa punctuletele care arata magnitudinea stelelor este un box care are simbolurile obiectelor, si de ex. este un roi deschis pe pagina, doar roiul deschis, si totusi la simbolurile de dedesubt apare si simbolul de galaxie. Poate cineva sa ma elucideze? Smile

Si acea poza mare, a treia de pe pagina... pe aceea merita sa fac un cerculet sa vad ce se vede in finder? Cat de mare sa fac cerculetul pentru finderul meu de 9x50? Are cineva experienta cu caceasta carte? Orice informatie este binevenita!

Sunt cam usurat ca sunt atatea H400-uri in Virgo si Leo, Cetus etc., pot sa caut multe lucruri si de pe balcon. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 13 Apr 2016 01:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai acolo este legenda, nu?
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Apr 2016 05:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

milanpicard a scris:
Sa stii ca m-am gandit si eu sa fac gaura in capacul ala Smile Nu m-a lasat inca inima. Smile Hartia infasurata in 4 o folosesti ca si "crosshairs"? SI chestia cu plastic matuit nu inteleg. CUm iti dai seama daca esti in focus? Partea aceea nu stiu. DOar partea ca trebuie sa te uiti prin gaurica sa vezi daca totul e bine centrat.


Am impaturit hartia doar ca sa ii tai varful si sa obtin un orificiu centrat cat mai bine. OK, ajuta la colimare sa fie si alba.

Ca sa ma pun in focus, pentru colimare, orientez telescopul catre orizont si rotesc din focalizator pana cand pe suprafata matuita vad clar linia orizontului. Apoi mai bag inauntru un pic (2 mm) ca sa compensez grosimea plasticului, pun ochiul si dai si colimeaza grosier. Colimarea o termin apoi pe stea.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 13 Apr 2016 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu folosesc un capac de colimare la fel, si aici e un filmulet pe youtube despre colimare, apoi in timp poti sa iti iei un colimator laser.

https://www.youtube.com/watch?v=8G98RTP6jbY

Ia-ti sau cauta un capacel cu are Her Alien gasestei centrul bagi o gaura cu ceva ascutit iar gaura sa nu fie foarte mare cam 1mm sau 1,2mm si apoi poti s-a faci chestia realizata de Her Alien in poze.

La sfarsit verifici pe o stea la putere medie daca se vad inelele concentrice circulare si avand acelasi aspect intrafocal cat si extrafocal e ok.

Astronomy forever
salutare
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact