Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
The_backbone_of_night_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mica dilema cu un focuser


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Ian 2016 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Mica dilema cu un focuser
Raspunde cu citat (quote)

Celestron C80ED-ul care il am s-a dovedit a fi un inceput foarte bun pentru astrofoto dar are o problema "mare" si anume focuser-ul de doi bani cu care vine, un rack&pinion fara reductie si care misca vizibil sub greutate. Cu mangaieri gentile si verificare periodica ajung unde trebuie pana la urma, imaginea iese ok (ajutat probabil si de faptul ca telescopul e F/7.5 deci nu hiper sensibil la focus), dar procesul in sine e chinuitor.

Problema si mai mare e ca are un filet non-standard de montare intre tub si focuser, Agena Astro a facut candva un adaptor dar nu mai este disponibil, Moonlite a facut o varianta special pentru filetul C80-ului dar si ala a disparut. Deja ma vedeam cautand un strung sa incerc o adaptare. Intamplarea a facut ca cineva de pe cloudynights sa descopere ca focuserele pentru RC-uri Astrotech/GSO se potrivesc cu tubul C80-ului direct, fericire mare.

Ce am in vedere este un focuser TS MonorailM90 - iesire pe 2", citeaza greutate suportata de 4kg, la un foarte prietenos pret de 119 EUR dupa reducere. In momentul de fata folosesc un Canon 450D dar va urma pe termen mediu si un reducator/flattener. Pe termen lung imi propun sa trec la un CCD, dar ochesc cu precadere un QHY9 (KAF8300) care cu tot cu roata de filtre are putin sub 1kg. Chiar si daca va fi un OAG pe viitor cred ca sunt in zona a 1.5kg, pare in ordine.

Mai am optiunea pentru un TS FOCR 25 - iesire pe 2.5" sau filet M63, citeaza greutate suportata pana la 6kg, pret dublu pe de alta parte. Pe langa greutatea mai mare suportata ar mai fi si teoretic avantajul M63, asa am posibilitatea sa folosesc reducatorul x0.85 Skywatcher pentru ED80 care are aceeasi formula optica ca si C80-ul meu (pentru Monorail M90 fiind restrictionat la 2" as folosi probabil TS Photoline 0.8X pentru ED-uri de 70-80), dar nu am vazut pe nicaieri sa fie dat cel Skywatcher ca superior alternativelor, bineinteles este si semnificativ mai scump.

Credeti ca se justifica cei 100 si ceva de eur in plus pentru focuserul mai mare avand in vedere ca nu exista niciun plan de a creste peste 1.5kg ? Tehnic eu ma descurc si cu cel de acum dar as vrea sa fac treaba bine daca tot o fac.

Cunoasteti alte variante (cu pret decent) cu montare la telescop pe filet M90 ?

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2016 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am vazut la altii, lumea tinde sa schimbe si acel monorail de pe RC-uri cu ceva mai baban (si mai scump), deci la tine chiar daca o sa fie un upgrade tot n-o sa fie o solutie definitiva.

Acelasi lucru l-am patit eu la newton cu steeltrack-ul, e mai bun decat originalul skywatcher dar totusi oarecum insuficient pentru trenul meu optic, care e asa: corector RCC + TS OAG9 + lodestar + roata de filtre QHY prima versiune + QHY9 plus diverse prelungitoare si adaptoare. Am masurat pe un cantar de bucatarie la un moment dat tot ansamblul, dar fireste nu mai gasesc fisierele Embarassed Din memorie, se apropia de 1.9kg. Apoi, greutatea nu e totul, mai conteaza si lungimea ansamblului care formeaza o parghie. La mine e destul de mare, RCC-ul avand ~90mm backfocus. De la flansa, cu corectorul introdus complet in focuser, am peste 130-140mm.

Atentie, QHY9 plus roata de filtre model nou sunt peste 1kg doar din specificatii, fara a considera restul de piese sau acuratetea gramelor chinezesti!

Nu stiu nimic despre acel R&P asa ca nu-l pot recomanda, dar la o prima vedere pare mai potrivit. Pot sa adaug si ca pe cei de pe-aici pe care-i stiu cu crayford-uri "medii" si motorase i-am auzit ca pierd pasi (slip) la schimbarea directiei...

EDIT: de fapt, la refractorul de 80mm s-ar putea sa mearga monorailul (focala micuta). Daca vrei insa sa cumperi un focuser pe care sa-l pastrezi si pentru alte instrumente...
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Ian 2016 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi mult cmatei de sfaturi !

Am sa ma pun pe masurat si voi descarca fisele tehnice la focusere si reducatoare sa vad cam unde ajung (din memorie ambele reducatoare au 55mm backfocus). La ochi oricum mi se pare ca focuserul actual (corpul, nu tubul) e destul de lung, daca trebuie sa-i pun extensii peste extensii sa ajung inapoi in focus cred ca sabotez focuserul ieftin. As putea teoretic sa tai si din tub dar asa mai bine il adaptez direct la ceva mai comun - Edit : aici am avut un scurtcircuit

OAG-ul l-am adaugat in discutie mai mult ipotetic, avand in vedere ca instrumentul va ajunge la ~500mm cred ca un finder-guider il va ghida suficient de bine.

Chestia e ca fiind pe flansa de 90mm atat telescopul cat si focuserele in discutie ma indoiesc ca le voi mai desparti candva (decat daca iau unul din RC-urile pentru care a fost facut), important e sa se descurce pe C80-ul in cauza, daca ma despart la vreun moment dat de el probabil va fi cu tot cu focuser, oricum nu m-ar lasa inima sa-i pun pe altii sa se chinuie cu focuserul celestron.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C


Ultima modificare efectuata de catre Cosmin Iftode la 12 Ian 2016 10:17, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Ian 2016 04:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece am un focuser TS Monorail de acelasi tip, pot sa-ti spun urmatoarele. In mod sigur tine 3 kg, si chiar 4 kg. Dar avand in vedere ca eu am facut proba tragand cu un cantar agatat de un surub al barelului de fixare, e posibil sa fie o oarece diferenta, eventual chiar ceva in plus. Distanta de la baza focuserului la partea de sus a flansei de prindere pentru accesorii de 2'', in pozitie stransa este de 80mm. Cursa este de 50 mm.

Calitativ, imi pare peste focuserele Crayford care mi-au mai trecut prin mana. In special pentru ca la Crayford, mai se intampla sa para jocuri cand se strange surubul de blocare, sau erori de directie daca rulmentii nu sunt bine pusi. si uneori chiar rotatii ale tubului in jurul axei. Asa ceva nu se intampla la acest focuser. Per total, e un focuser care imi place, desi initial nu mi-a placut, si am sa-ti spun de ce.

Faptul semnalat de CMatei, ca lumea schimba focuserul de pe RC-urile GSO il pot confirma si eu. Am participat la o astfel de schimbare. Rezultatul a fost neasteptat. Nu focuserul era de vina, cum am crezut initial, ci celula din spate a telescopului, turnata dintr-un aluminiu de o calitate extrem de proasta. Am constatat dupa mai multe incercari, ca aceasta celula avea niste fisuri in ea, care faceau ca focuserul sa se miste sub greutate. Asa ca a trebuit sa inlocuiesc impreuna cu proprietarul telescopului, toata celula din spatele telescopului.

_________________
Dragos N
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 12 Ian 2016 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Dragos de sfaturi ! Mai las sa mi se aseze toate in cap cateva zile si totusi sa fac masuratorile. Decat daca apare un impediment major probabil voi merge pe Monorail (mai am si problema psihologica cum ca focuserul de 2.5" ar fi mai scump decat ce am platit pentru telescop Laughing)

Daca tot am avut bafta sa raspunda cineva care are acelasi focuser, ai putea te rog sa-i faci o masuratoare (grosiera), de la flansa de montare pe telescop la capatul tubului in extensie maxima ? Nu gasesc nicio fisa sau schita tehnica care sa-mi dea lungimea corpului.

Mai este si o problema oarecum minora, anume ca papucul de cautator e pe focuserul actual, iar Monorail-ul nu are, va trebui sa adaug unul intr-un fel sau altul.

Edit : Am gasit o "solutie" in caz ca va fi nevoie de o extensie prea mare a tubului de focalizare, extindem tubul telescopului si reducem parghia pe rulmentii focuserului.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Ian 2016 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In extensie maxima distanta este de 130mm, de la baza, la flansa de 2''.
_________________
Dragos N
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 12 Ian 2016 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi mult Dragos!

Din păcate se confirma ochiometria, cu focuserul actual am 21 de cm de la baza focuserului pana la capătul tubului (cu camera focalizata), deci ar trebui 8 cm de extensii peste cursa totala a monorail-ului care de 5 cm Sad. Doar cu 450D-ul e ok dar pe viitor va trebui cred sa extind tubul indiferent de ce focuser aleg, designul C80-ului se bazează pe focuserul inclus pentru o parte din lungimea tubului.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2016 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru distractie $$$uplimentara, te poate interesa si asta Smile
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 12 Ian 2016 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, il vazusem si eu, deja am incredere ca orice problema intampin este cineva pregatit sa-mi primeasca banii Laughing
_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 16 Feb 2016 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O luna si ceva mai tarziu am rezolvat problema asa cum prevazusem, Monoral M90 si (deocamdata) extensii, una pe 2" de 35mm si una pe M42 de 60mm, urmeaza sa adaug o extensie M90 intre tubul principal si focuser ca sa reduc parghia. Deocamdata in focus la infinit arata ca in atasament, se vede si diferenta de dimensiune intre focuserul original si cel TS.

Ca si "feel" focuserul TS Monoral M90 pare destul de decent, peste crayford-urile 1:10 skywatcher, marginal mai putin solid ca un Baader Steelrack. As vrea sa zic ca "vom vedea" pe teren cat de bine se descurca dar e un pas mare fata de focuserul celestron oricum si daca m-am descurcat cu ala atunci acum va fi cu siguranta bine.

Multumesc inca odata de consultari !



focusere.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.38 MB
 Vizualizat:  de 7251 ori

focusere.jpg



_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 04 Mar 2016 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Update final, am adaugat un tub de extensie de 5cm inainte de focuser, s-au mai adaugat si inele de calitate (initial avea un clamshell care nu mai putea fi "accesoritzat" cu nimic) si un papuc de cautator. Cu extensia de 5cm inca trebuie pusa o prelungire pentru a ajunge in focus cu camera dar deja nu mai este problematic, as putea sa mai adaug inca una dar cred ca nu as mai putea focaliza vizual cu diagonala si m-am obisnuit sa trag cu ochiul macar un pic inainte de o sesiune astrofoto. In orice caz, imi place sa cred ca l-am adus cam pe cat de departe e rezonabil pentru un dublet, sticla buna are, de acum sper sa pot sa-l exploatez la intreaga capacitate.


c80 final2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  79.37 kb
 Vizualizat:  de 7150 ori

c80 final2.jpg



_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact