Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v1_0_pr-cad2D.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiective simplet si non acromatice pentru vizual


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2016 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un ultim grafic psf/mtf pentru lentila simplet 28/1250.

Este o lunetica pe care voi incerca si eu sa o construiesc (in special cu ajutorul prietenilor pentru reperele strunjite) si care sper ca va da imagini decente pentru o copie redusa la scara a unui instrument de secol 17.

Va mai ramane in final ceva de discutat despre obiectivele nonacromatice de focala scurta.



28 1250 policromatic ponderat.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  116.94 kb
 Vizualizat:  de 9052 ori

28 1250 policromatic ponderat.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 02 Mar 2016 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

No sa vedem ce concluzi trageti is bune simpletele sau nu, am vazut ca multi le ignora, astfel sunt considerate instrumente mediocre de moda veche inutilizabile la nimic.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Mar 2016 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in poza e o imagine proasta eu nu as vrea sa vad asa nu sunt obisnuit sa vad asa prost . nu ma interseaza ce instrument este poate fi si teava de wc doar rezultatul conteaza.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2016 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

C.Ovidiu a scris:
.. is bune simpletele sau nu...
Bune pentru ce anume? Daca ma intrebi pe mine, dintre cele doua imagini ale lui Tavi, eu o prefer pe cea din dreapta Smile.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 02 Mar 2016 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie imi place oricum, sincer astfel de rezultate nu pot fi obtinute printr-o lentila de ochelari de care eu incercam oarecum sa pot scoate mai mult dar asta e imposibil. Sa scoti asa imagine cu un simplet eu zic ca este totusi o realizare iar pentru un astronom sarac este o reusita monumentala trecand peste fitele moderne si instalatiile performante ne intoarce inapoi in timp. Sa observi GRS cu un simplet e o realizare, contrastul si imaginile stelare sunt foarte faine aspectul unei stele duble in campul vizual cu discul airy furnizeaza o imagine aparte.
Asta reiese din observatiile facute de mine la ocular.

Pentru un astronom cu resurse limitate este ceva, nu trebuie sa ne contrazicem fiecare cu pasiunile sale.
Sunt care le plac sa observe astfel de imagini precum Bob May si altii ce efort a depus pentru realizarea lunetei sale a meritat sau nu atata munca pentru ce o imagine naspa.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2016 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

C.Ovidiu a scris:
Mie imi place oricum, sincer astfel de rezultate nu pot fi obtinute printr-o lentila de ochelari de care eu incercam oarecum sa pot scoate mai mult dar asta e imposibil. .
Poti incerca un Newton, sau un Cassegrain, au fost inventate tot prin perioada respectiva, dar desigur asta e putin offtopic Smile.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 02 Mar 2016 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit si newtoniene nu e problema dar ma uimeste ce a putut scoate Tavi dintr-un simplet Wink

Totusi prietenul mei Fabio slefuieste si el simplete si e un fan inflacarat al acestor instrumente, ar trebui sa se lase.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2016 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, recomanzi newtoniene pe Achizitii instrumente, nu aici, te rog frumos!

Am mai spus intr-un post anterior ca lunetele cu obiectiv simplet nu sunt instrumente de mare performanta si nici de eficienta ridicata, ele reprezinta insa emblema inceputurilor astronomiei vizuale a umanitatii. Fata de aceste incepututri unii dintre noi incearca anumite emotii, curiozitati si chiar dorinte de a trai pe viu ceva asemanator. Nu vad de ce aceste lucruri i-ar deranja pe altii ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 02 Mar 2016 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa recunoasteti ca este un rezultat absolut fantastic, pentrul nivelul secolului 17, al unui RAW Magic Lantern (ma rog, stack de 2875 de imagini + Photoshop). Desi nu se gasesc referinte despre marimea pixelului la aparatele Canon din acea vreme, nimic nu ne opreste sa ne intoarcem inapoi in timp.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2016 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa incerc un raspuns decent: nu am inteles la inceput de ce Tavi F a facut si postat poze prin aceste instrumente pentru ca o luneta simplet nu este nici pe departe potrivita pentru asa ceva iar imaginea captata de senzor este mult diferita de cea perceputa de ochi. Nu mai vorbesc de post procesare... Mai tarziu am banuit ca pozele au fost postate mai mult in scop comercial. Adevarul il stie doar el.

Nici Ovidiu nu inteleg de ce posteaza aici imagini luate prin aceste instrumente ...Intentia era o analiza optica mai mult sau mai putin sumara pentru modul vizual. Am sa inlatur aceste imagini cu rugamintea catre Ovidiu de a nu mai posta asa ceva.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 03 Mar 2016 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am postat nu pentru scop comercial ci am vrut sa vada lumea ce se poate scoate din aceste simplete atata tot. Wink
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2016 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, mai ramasesera cateva vorbe de spus despre obiectivele nonacromatice.
Sunt obiective de deschidere normala, nu mai sunt conditionate de o focala lunga si trebuie sa rezolve o singura cerinta, sa corecteze aberatia sferica, nu de alta dar altceva nu pot face.
Aceste obiective sunt destinate sa lucreze in lumina monocromatica (laser) sau pe benzi foarte inguste din spectrul vizual. O aplicatie posibila ar fi de exemplu telescopul solar in Halfa sau in 435nm.
Abordarea inversa de genul : am o lentila biconvexa din care vreau sa-mi fac un telescop este de obicei paguboasa pentru ca prin limitarea drastica a benzii de lucru se pierde foarte multa lumina, uneori mai mult de 99%. In cazul soarelui e OK dar pentru alte aplicatii astro pierderea de lumina este prea mare.

Sunt doua cai prin care un obiectiv nonacromatic sau mai simplu spus o lentila pozitiva poate corecta aberatia sferica: prima ar fi asferizarea uneia din suprafetele lentilei (sau in caz de nevoie asferizarea ambelor suprafete) iar a doua ar fi prin adaugarea unei lentile suplimentare de obicei in forma de menisc care sa nu aiba putere optica (deci sa nu modifice esential focala lentilei principale) in schimb sa poata corecta prin factorul de forma aberatia sferica.

In imaginile de mai jos aveti exemplul unei lentile biconvexe simetrice cu deschiderea utila de 114mm si focala nativa de 1622mm (deci un f/14). Varianta de sus corecteaza aberatia sferica prin asferizarea primei suprafete a lentilei iar cea de jos prin adaugarea unei lentile menisc.
Observam ca prin asferizare se corecteaza doar sfericitatea axiala si ramane o coma destul de pronuntata iar prin adaugarea unei lentile menisc se corecteaza ambele componente ale sfericitatii.

Cu asta am pus punct si voi mai interveni numai daca mai sunt intrebari sau nelamuriri legate de subiectul discutat.
Cer senin!



114 1622 asferic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  47.6 kb
 Vizualizat:  de 8711 ori

114 1622 asferic.jpg



114 1622 menisc.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.9 kb
 Vizualizat:  de 8711 ori

114 1622 menisc.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2017 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am descoperit azi o proprietate foarte interesanta a obiectivului nonacromatic de tip Clark si anume faptul ca odata optimizat sferic pe una din liniile spectrului vizual isi pastreaza corectia cvasiuniform pe toate celelalte linii. Ba chiar nu are nevoie de optimizare nici in IR, violet sau UV.
Aceasta proprietate nu am intalnit-o la celelate tipuri de obiective nonacromatice si evident nici la cele acromate (valy stie!).
Un astfel de obiectiv poate lucra asadar in orice banda fara sa mai aiba nevoie de optimizare si tot ce trebuie sa facem este doar sa schimbam filtrul potrivit nevoilor noastre.
In imaginea de mai jos un demo cu un astfel de obiectiv. De la stanga la dreapta corectia sferica pe linia C (H alfa), linia d, linia F (H beta) si graficul spoturilor. Obiectivul este un 110 f10.



Clark nonacromatic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  89 kb
 Vizualizat:  de 7539 ori

Clark nonacromatic.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Download topic
Pagina 7 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact