Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astroclubul Bucuresti-spicuiri din revista Vega nr. 152


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Feb 2016 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Astroclubul Bucuresti-spicuiri din revista Vega nr. 152
Raspunde cu citat (quote)

In aceasta seara am primit prin gmail numarul 152 al revistei ''Vega'' ,revista publicata de Astroclubul Bucuresti.
Primirea revistei m-a umplut de ganduri si amintiri.
Primul meu contact cu Astroclubul Bucuresti dateaza de prin 1981.
Fiind student la Brasov , am profitat de distanta mica pana la Bucuresti si am vizitat in aceeasi zi Muzeul de Istorie Naturala ''Grigore Antipa''


http://www.romania-redescoperita.ro/index....ore-antipa

si Observatorul Astronomic ''Vasile Urseanu''.

http://www.astro-urseanu.ro/

La Muzeul Antipa am fost rapit de multimea si misterul bogat al exponatelor asa ca m-am pierdut in faldurile epocilor geologice si paleontologice.
La Observatorul Urseanu l-am cunoscut pe Ion Corvin Sangeorzan.
Am ajuns dupa-masa , destul de tarziu la observator ,Ion Corvin Sangeorzan tocmai se pregatea sa plece .
In primul moment nu a fost prea incantat de sosirea mea dar afland ca are in fata un astronom amator venit tocmai... de la Brasov , s-a ocupat de mine.
Pe masura ce priveam si discutam exponatele ,si sub avalansa mea de intrebari entuziaste ,atmosfera s-a incalzit si am comunicat din ce in ce mai bine.
Punctul culminant al vizitei a fost luneta Zeiss de 150 mm ,renumita ''Grosse Bertha''.
Am vizitat si terasa.
La acea vreme institutia era un gen de muzeu de popularizare a Astronomiei si a stiintelor conexe.
Era dotat cu numeroase exponate ,am vazut multe alte instrumente ,inafara de luneta Zeiss , unele fiind in mod vadit creatii ATM. Printre ele mi-a retinut atentia un Maksutov-Cassegrain - cu o apertura mi se pare de 18 cm- si cu tubul de sectiune patrata ,cu exteriorul imbracat in PFL.
La plecare , Ion Corvin Sangeorzan m-a invitat sa particip la apropiata actiune intitulata '' Serbarea Echinoxului de primavara''.
Ceea ce s-a intamplat.
Astfel am avut ocazia sa fac cunostinta cu cativa astronomi amatori din Capitala.
In mod deosebit i-as mentiona aici pe Vladimir Boico , Dan Vidican , Costel Opriseanu , Deak Zoli , Danut Ionescu , Emil Kolossy.Si altii.
Mai tarziu l-am cunoscut si pe Matei Alexescu ,deja stramutat la Bacau la vremea primei mele vizite la Astroclubul Bucuresti.
M-a uimit inca de atunci si sunt si acum impresionat de faptul aproape incredibil ca in Bucuresti , in conditii foarte ostile pentru observatia astronomica , exista acest minunat manunchi de iubitori ai Astronomiei grupati in Astroclubul Bucuresti.
In ochii mintii mele ,aceasta este fara indoiala cea mai veche organizatie de astronomi amatori romani , cu un pedigree ilustru - desi nerevendicat - provenind chiar din Societatea Astronomica Romana ''Camille Flammarion'' fondata in 1908 de catre Victor Anestin.

Rasfoind revista ''Vega'' nr. 152 aflam , la pagina 8 , ca Astroclubul Bucuresti s-a dotat cu un telescop Dobson de 400 mm diametru si cu nelipsitul ocular de camp larg.
Sprijinindu-se pe traditie , iata un astroclub care se pregateste pentru viitor.
Este o veste imbucuratoare ,intr-o lume in care tot mai multe organizatii si observatoare astronomice pier.

Acestea sunt gandurile care m-au cuprins atunci cand am rasfoit revista Vega si am vrut sa vi le impartasesc si voua.
Le-am pus aici pentru ca este vorba in primul rand despre clubul de astronomi amatori al caror mesager elegant este revista Vega.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 20 Feb 2016 03:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumoasa si interesanta mini istoria , mai asteptam !
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2016 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reușit să ajung și eu la Observatorul Urseanu înainte de a fi închis pentru renovare. Am văzut-o pe celebra "Bertha" pe montura ecuatorială cu o mașinărie de orologiu impresionantă.

Am fost și la observații cu câțiva membri ai Astroclubului printre care și Zoli Deac, la "prima lumină" a dobsonianului de 250mm construit anul trecut pe sistem "truss", cu baza coborâtă, un instrument excelent cu care am putut vedea în premieră nu mai puțin de 5 sateliți ai lui Saturn.

Sper ca Observatorului să-i fie redată înfățișarea și menirea de Muzeu al Științei și să inspire multe generații de astro-amatori și de-acum încolo.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 20 Feb 2016 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primele contacte sporadice cu Astroclubul le-am avut prin '68, dar după anii '70 participam regulat la ședințe. Am avut onoarea să-l mai prind pe regretatul Matei Alexescu și fiind sudent la geodezie, i-am atras atenția apoi lui Ioan Corvin Sîngeorzan care mi-a indicat și tema Lucrării de Stat (Licența de astăzi) legată de astronomia geodezică.Ion Corvin Sîngeorzan ținea niște conferințe memorabile pe teme de astronomie și de filozofie. Cu ocaziile acestea sălile de jos erau pline și lumea bună a Bucureștiului saluta și prezența lui Călin Popovici care onora cu apariția sau discursul său serile Astroclubului.
L-am cunoscut și pe Kulin Gyorgy- care știa limba romînă oaspete și el de seamă. Nu mai zic la vechii membri Vladimir Boico care patrona un atelier de șlefuit oglinzi instalat în curte, Iosif Strobach și încă mulți alții cu care făveao observații pe terasă sau în cupola mare cu Magica Lunetă.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Feb 2016 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon

NOROCOSULE !!! Foarte fain, ce amintiri pretioase ai ! Mr. Green

Nu ma mir ca Gyurka bacsi /Kulin Gyorgy stia limba romana , doar s-a nascut si a crescut in Salonta unde amintirea lui este respectata si pastrata prin placa comemorativa la casa parinteasca si statuie.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact