Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25508370872_6cd2e85c55_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224531
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare Dobson Skywtacher 8''


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2016
Mesaje: 24



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Feb 2016 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare Dobson Skywtacher 8''
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, oameni buni!
Sint pe cale sa achizitionez un telescop Skywatcher Dobson de 203 mm cu distanta focala de 1200 mm. In fine, imi este foarte clar ca vreau un telescop si dupa citeva zile de documentare am ajuns la concluzia ca un astfel de instrument clasic imi va tine companie cel putin citiva ani de acum incolo.
El are in pachetul standard 2 oculare de 10mm si 25 mm. Evident, stiu ca nu sint cele mai bune din lume si ca cei mai multi utilizatori simt nevoia unui update. Iata de ce creez acest topic. Oricit m-as documenta, nu reusesc sa ajung la o cocluzie si de accea cer un sfat.
Ma intereseaza sa folosesc telescopul cit mai aproape de potentialul lui si sa observ atit planete, cit si DSO (multe le pot localiza relativ usor, pentru ca, neavind acces la un telescop, le-am cautat bine cu binoclul pina acum). Sa zicem ca as mai putea investi inca 500 RON in imbunatairea opticii. CE sfatur i aveti? Ce oculare sau filtre vi se par indispensabile pentru inceput? In ce ati investi cei 500 RON, daca ati fi in cazul meu? Cu Barlow sau fara? Ce filtre?
Multumesc mult, astept cu nerabdare sugestii.

_________________
Catalin Cretu
https://picasaweb.google.com/calpatin
Telescop: Skywatcher 203/1200 cm Dobson
Oculare: GSO Superview 2" 30 mm, Gold Line 6mm 1.25'', Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm
Binoclu: Nikon Monarch 10X42
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Feb 2016 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As zice pt. inceput sa te bucuri de ce ofera telescopul si cele doua oculare cu care vine. Ulterior vezi ce iti trebuie, mai cauti si la rubrica de vanzari, poate te lipesti de un ocular planetar cu focala mica si sa iti asigure aprox. 200x. Ca filtre as zice un baader solar vizual si probabil ND pt. luna desi la magnificatii mari nu prea ai nevoie.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Feb 2016 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am luat un 32mm aproape imediat dupa ce mi l-am luat . Nevoie era de el pt a gasi mai usor obiectele DS.
Apoi un barlow 3x (e de ajuns si un 2.5) e necesar pt planete . Mai incolo nu stiu ca nu m-am apucat niciodata de finess-uri vizuale , am fost multumit cu ce am vazut prin Ploss -uri .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2016 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De 500 de lei ai putea sa iei:

Plossl GSO 32mm - 160 lei
Plossl GSO 20mm - 160 lei
Barlow GSO ED 3x - 170 lei

Vei obtine 37x cu 32mm, 60x cu 20mm si 180x cu 20mm+Barlow
Si eventual in timp iti mai iei un Plossl de 12mm pentru 100x

Mai mult de 180x rareori vei avea ocazia sa utilizezi si probabil ca nici de 180x nu vei putea sa te bucuri suficient de mult.

http://astromagazin.ro/oculare/2015-ocular-gso-plossl-32mm.html
http://astromagazin.ro/oculare/2013-ocular-gso-plossl-20mm.html
http://astromagazin.ro/barlow/80-barlow-ac...25-ed.html

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2016
Mesaje: 24



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Feb 2016 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sugestii! Din pacate nu stiu pe nimeni care sa imi inlesneasca accesul la citeva oculare. Zilele (si noptile) astea incerc sa petrec cit de mult timp cu telescopul, sa ne obinuim unul cu altul si sa devenim prieteni. Azi-noapte am incercat sa vad citeva obicte, de la Jupiter la roiuri sau nebuloase, utilizind pe rind cele doua oculare de 10mm si de 25mm. Inca nu m-am obisnuit cu tipul asta de cautator si imi ia un pic pina sa gasesc obiectele, dar probabil ca trebuie sa exersez mai mult. Ocularul de 10mm mi se pare slab, am senzatia ca nu vad mare lucru prin el. Cel putin la Jupiter am fost dezamagit, orict am reglat focalizarea si am lasat telescopul afara ptr aclimatizare.
Deocamdata, ca plan de achizitie ma gindesc la:
- un ocular de 32 de mm, probabil GSO
- unul de 6 mm ptr planete, sa pot ajunge la 200x (ceva sugestii?)
- un colimator Cheshire, pentru ca telescopul pe care l-am luat trebuie colimat (sugestii legate de colimare?)
Nu as lua lentila Barlow deocamdata, asa mai astepta sa vad cu adevarat de ce am nevoie.

Inca astept sugestii si multumesc pentru ele in avans. Daca solicitarile mele au mai fost discutate pe alte topicuri, imi cer scuze, dar n-am avut timp la dicretie sa sap dupa ele.

_________________
Catalin Cretu
https://picasaweb.google.com/calpatin
Telescop: Skywatcher 203/1200 cm Dobson
Oculare: GSO Superview 2" 30 mm, Gold Line 6mm 1.25'', Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm
Binoclu: Nikon Monarch 10X42
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Feb 2016 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin

Nu de oculare mai bune ai tu nevoie acum.
Foarte bine te-ai orientat... de timp ai nevoie , pentru a invata sa manuiesti telescopul de 200 mm.
Telescopul este ca un instrument muzical iar Astronomia este ca muzica , necesita mult exercitiu personal.
Nu am spus-o eu , a spus-o marele Herschel.
Cumpara-ti un caiet studentesc si incepe sa tii un jurnal de observatii in care sa notezi detaliat , cu schite si descrieri metodice ,toate observatiile.
Fa si poze daca poti ,cand poti si la ce poti si le adaugi in jurnal la celelalte inregistrari.
Obiceiul de a nota,inregistra iti va ascuti simtul detaliului.
Vei putea sa te compari pe tine cu tine insuti.
Nu exista alta cale pentru desavarsirea ca bun observator al cerului.
Ai incredere in mine,peste ani , vei rasfoi jurnalele vechi de observatii si inima ta se va bucura.

Ocularul de 10mm care te-a dezamagit ti-a aratat de fapt cat ai de exersat.
Sa nu ma intelegi gresit , nu vreau sa fiu dur , nepoliticos ...sau sa ma dau mare si rotund (ce-i drept pana toamna trecuta am fost oleaca asa, mai rotofei Very Happy ).
Sunt sigur ca ocularul de 10mm nu este grozav .
Dar peste un an de zile ,chiar si tu vei vedea mult mai multe detalii prin el.

Dupa o suta sau doua sute de ore de observatii (noteaza si asta ,cand incepi si cand termini ) nu vei mai avea nevoie de nimeni ca sa te sfatuiasca ce oculare sa-ti cumperi.
Vei sti singur ,ba chiar vei avea opinii personale de necombatut pentru ca ochiul tau va fi deja educat pentru observatie.

Ca sa inchei comparatia de la inceput :daca ieri ai fi hotarat sa devii muzician iar azi ti-ai fi cumparat un pian ,maine ai fi fost pregatit pentru primul tau concert ?



Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2016 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La planete ai nevoie de cer cu turbulență redusă în primul rând. Oculare scumpe și grele nu rezolvă problema asta, din păcate. Diferența dintre unul scump și unul "stock" este vizibilă când deja ai un pic de experiență. La început toate mi se păreau la fel. Acum disting culori, observ cât de bună este corecția, transparența și altele. Astea vin în timp, nu poți să arzi etapele.

Un set bun de oculare îl poți rezolva în timp pentru că în practică nu ai nevoie decât de un ocular de câmp larg bine corectat pentru DSO (31mm Baader Hyperion Asferic ar fi un exemplu mai accesibil) și de 2-3 plossl sau orthoscopice de bună calitate pentru planete, duble. 15-10-7 mm ar fi focalele uzuale, +/- 1mm

Barlow nu prea am folosit, extrem de rar cerul a permis măriri mari de-aia nici n-am cumpărat niciunul și am și vândut ocularele scurte de 4 și 5mm.

Fiecare instrument are niște oculare cu care dă cele mai frumoase imagini la anumite obiecte. Împerecherea asta uneori e la fel de greu de găsit ca un "suflet pereche". Very Happy

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2016
Mesaje: 24



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Feb 2016 09:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele mai faine raspunsuri, multumesc mult! Azi noapte si azi de dimineata am petrecut iarasi citeva ore cu ochiul in telescop si imi dau seama ca aveti dreptate. De invatat sa cinti poti invata pe orice instrument, fineturile le deprinzi mai incolo.
Multumesc si... ne auzim aici. La mine pasiunile nu sint trecatoare.

_________________
Catalin Cretu
https://picasaweb.google.com/calpatin
Telescop: Skywatcher 203/1200 cm Dobson
Oculare: GSO Superview 2" 30 mm, Gold Line 6mm 1.25'', Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm
Binoclu: Nikon Monarch 10X42
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact