Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m_35_and_ngc2158__final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Optica Newton, monturi, oculare, accesorii


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (privat)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 29 Ian 2016 07:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Optica Newton, monturi, oculare, accesorii
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Din motive de sanatate si de spatiu (nu mai am atelier si in apartament de 60m nu se poate lucre ATM) scot la vanzare urmatoarele:

1. Set optica Skywatcher 254/1200 compus din oglinda principala cu barilet si sistem de prindere pe tub, secundara cu tot cu spider si suruburi de prindere pe tub, inel intaritor pentru tub in zona secundarei, practic e un set complet fara focalizator si tub metalic. Optica este in stare foarte buna. Pret 900 lei
2. Focalizator Crayford pentru Newton cu microfocalizator 1:10 Skywatcher pe 2" cu adaptor de 1,25" si adaptor pentru tub, manufacturat. Pret 300 lei
3. Focalizator cu cremaliera pentru luneta pe 2" pentru tub de 90mm. E un focalizator foarte bun, fara jocuri, bine centrat, dar fara pretentii. Aici dau cu titlu de bonus tubul si obiectivul de 80/900, inele de prindere si sina pentru montura home made. Practic este o luneta de 80/900. Tubul are 3 diafragme calculate si este tapetat pe interior cu velur autocolant. Acestea sunt bonus deoarece obiectivul are acoperirea antireflex usor patata. Eu nu am observat probleme vizual, dar obiectivul nu este ca nou. Luneta da imagini neasteptat de frumoase pentru o luneta construita efectiv pe genunchi. Pret 250
4. Ocular Baader Hyperion 31mm asferic cu toate accesoriile, adica adaptor 2", adaptor 1,2", cupa de cauciuc suplimentara. Are capace, saculet de piele si cutia originala. Se prezinta perfect mecanic si optic. Pret 550 lei
5. Ocular Baader Hyperion 17mm. Merge pe 2" sau pe 1,25". Are montat sistem de incalzire facut de mine cu mufa RCA si merge la 12V in impulsuri (pot sa dau schema alimentatorului special). Daca nu se doreste incalzitorul pot sa-l demontez. Ocularul se prezinta perfect mecanic si optic. Are cutie si saculet de piele. Pret 400 lei
6. Inele adaptoare pentru oculare Hyperion de 14mm si 28mm. Pret pentru ambele inele 70lei
8. Set complet Intelliscope push to go. Provine de la un telecop Dobson Orion. Setul contine cei doi senzori pentru cele doua axe, toate cablurile aferente, telecomanda si manual de utilizare. Functioneaza ca un system go-to dar nu are motoare. Dupa ce se face alinierea telescopul se misca manual in pozitia ceruta de telecomanda. Usor de utilizat, este intuitiv. Pe net se gasesc tutoriale pentru adaptarea la orice telescop Dobson. Pret 400 lei.
9. Montura GO-TO Alt Azimutala Celestron Nexstar 6-8 SE. Stare foarte buna. Merge cu baterii AAA sau alimentator. Dau si alimentator Trepiedul este din otel 1,25”. Pret 900 lei
10. Diagonala 2” cu adaptor pentru 1,25”. Capace si cutia de carton. Pret 150 lei.
11. Montura AZ3 cu trepied de aluminiu. Pret 200 lei
12. Camera Philips SPC900. Pret 150 lei
13. Cautator 6x30 Skywatcher inclusiv pantof pentru tub. Antireflexul cam deteriorat, dar cautatorul e perfect functional. Pret 180 lei.
14. Inele prindere Skywatcher albe pentru tub de 254mm. Au fost modificate un pic de fostul proprietar, dar sunt perfect functionale. Pret 100 Lei

Preturile sunt usor negociabile, mai ales daca se iau mai multe repere. Deoarece nu le am in Bucuresti nu pot pune poze acum. Incerc in weekend sa ajung la tara sa fac poze. Expedierea se face prin orice curier solicitat de cumparator. Plata transportului prin curier o face cumparatorul. Ambalarea se va face perfect, am acces la cutii de orice dimensiune, folie cu bule, pufuleti de plastic etc. In functie de distante si timpul disponibil pot sa fac livrare gratuita (ne cunoastem, bem o cafea, verificam produsele). Distanta trebuie sa fie astfel incat sa pot face drumul dus intors in aceiasi zi.

Astept oferte

_________________
Dobson Skywatcher 10"
Binoclu 10x50 Bresser
Sus
petrica marin
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2015
Mesaje: 14



Localitate: dorohoi

MesajTrimis: 29 Ian 2016 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie
Raspunde cu citat (quote)

Salut,am trimis un PM,sunt interesat de unele accesorii.
Sus
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 29 Ian 2016 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o corectie. Am facut anuntul foarte dimineata si nu eram up 100% se pare.

La pozitia 13 este vorba de un cautator Skywatcher 6x30 care provine de la un Black Diamond, este varianta neagra cu suport alb. Optica este in stare buna, are montata de mine incalzire si un led rosu de iluminare reticul (ledul are un pot de reglare intensitate luminoasa). Trebuie alimentat la 12V in impulsuri (pot sa dau schema acestui alimentator foarte simplu cu celebrul integrat 555). Pretul corect pentru el este 120 lei inclusiv cu pantoful ce se monteaza pe tub ( pantoful este nou nout, nu a fost montat niciodata).

_________________
Dobson Skywatcher 10"
Binoclu 10x50 Bresser
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2016 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca fapt divers, toate lucrările ATM inclusiv ultralight-ul de 300mm care este acum la vânzare le-am construit în apartamentul cu 2 camere de 50mp.

Sigur că se adună multe, dar dacă ești liber și n-ai o nevastă să te sâcâie... Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Ian 2016 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin , fii cuminte , ca ( din invidie)...te parasc !? Shocked

M.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 31 Ian 2016 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se adauga pozitia 15.



Mai jos anuntul actualizat si poze:

1. Set optica Skywatcher 254/1200 compus din oglinda principala cu barilet si sistem de prindere pe tub, secundara cu tot cu spider si suruburi de prindere pe tub, inel intaritor pentru tub in zona secundarei, practic e un set complet fara focalizator si tub metalic. Optica este in stare foarte buna. Pret 900 lei
2. Focalizator Crayford pentru Newton cu microfocalizator 1:10 Skywatcher pe 2" cu adaptor de 1,25" si adaptor pentru tub, manufacturat. Pret 300 lei
3. Focalizator cu cremaliera REZERVAT pana pe 15 februarie pentru luneta pe 2" pentru tub de 90mm. E un focalizator foarte bun, fara jocuri, bine centrat, dar fara pretentii. Aici dau cu titlu de bonus tubul si obiectivul de 80/900, inele de prindere si sina pentru montura home made. Practic este o luneta de 80/900. Tubul are 3 diafragme calculate si este tapetat pe interior cu velur autocolant. Acestea sunt bonus deoarece obiectivul are acoperirea antireflex usor patata. Eu nu am observat probleme vizual, dar obiectivul nu este ca nou. Luneta da imagini neasteptat de frumoase pentru o luneta construita efectiv pe genunchi. Pret 250
4. Ocular Baader Hyperion 31mm asferic cu toate accesoriile, adica adaptor 2", adaptor 1,2", cupa de cauciuc suplimentara. Are capace, saculet de piele si cutia originala. Se prezinta perfect mecanic si optic. Pret 550 lei
5. Ocular Baader Hyperion 17mm. Merge pe 2" sau pe 1,25". Are montat sistem de incalzire facut de mine cu mufa RCA si merge la 12V in impulsuri (pot sa dau schema alimentatorului special). Daca nu se doreste incalzitorul pot sa-l demontez. Ocularul se prezinta perfect mecanic si optic. Are cutie si saculet de piele. Pret 400 lei
6. Inele adaptoare VANDUTE pentru oculare Hyperion de 14mm si 28mm. Pret pentru ambele inele 70lei
8. Set complet Intelliscope push to go. Provine de la un telecop Dobson Orion. Setul contine cei doi senzori pentru cele doua axe, toate cablurile aferente, telecomanda si manual de utilizare. Functioneaza ca un sistem go-to dar nu are motoare. Dupa ce se face alinierea telescopul se misca manual in pozitia ceruta de telecomanda. Usor de utilizat, este intuitiv. Pe net se gasesc tutoriale pentru adaptarea la orice telescop Dobson. Pret 400 lei.
9. Montura GO-TO Alt Azimutala Celestron Nexstar 6-8 SE. Stare foarte buna. Merge cu baterii AAA sau alimentator. Dau si alimentator Trepiedul este din otel 1,25”. Pret 900 lei
10. Diagonala 2” cu adaptor pentru 1,25” REZERVATA pana pe 15 februarie. Capace si cutia de carton. Pret 150 lei.
11. Montura AZ3 REZERVATA cu trepied de aluminiu. Pret 200 lei
12. Camera Philips SPC900. Pret 150 lei
13. Cautator 6x30 Skywatcher inclusiv pantof pentru tub. Antireflexul cam deteriorat, dar cautatorul e perfect functional. Pret 120 lei.
14. Inele prindere Skywatcher VANDUTE albe pentru tub de 254mm. Au fost modificate un pic de fostul proprietar, dar sunt perfect functionale. Pret 100 Lei
15. Busola militara . Buna pentru punerea in pol, grosier, a monturilor. Pret 50 lei

Pozele nu sunt cele mai reusite, sunt total antitalent



busola.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  149.14 kb
 Vizualizat:  de 6134 ori

busola.JPG



_________________
Dobson Skywatcher 10"
Binoclu 10x50 Bresser
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2016 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Mircea, era perioada în care eram "home alone"... Embarassed

Nu au apărut pozele, s-a încărcat doar una, trebuie să apeși butonul la fiecare să se facă upload.

Aș fi curios să testez Asfericul de 31 cu luneta RFT înainte să-l dai, dacă se poate?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 31 Ian 2016 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se adauga pozitia 15.



Mai jos anuntul actualizat si poze. Statusul, adaugarea de produse si modificarile de pret cu rosu

Unde s-au impus precizari sunt puse comentarii la poze. Va rog sa cititi aceste comentarii.

1. Set optica Skywatcher 254/1200 compus din oglinda principala cu barilet si sistem de prindere pe tub, secundara cu tot cu spider si suruburi de prindere pe tub, inel intaritor pentru tub in zona secundarei, practic e un set complet fara focalizator si tub metalic. Optica este in stare foarte buna. Pret 900 lei
2. Focalizator Crayford pentru Newton cu microfocalizator 1:10 Skywatcher pe 2" cu adaptor de 1,25" si adaptor pentru tub, manufacturat. Pret 300 lei
3. Focalizator cu cremaliera REZERVAT pana pe 15 februarie pentru luneta pe 2" pentru tub de 90mm. E un focalizator foarte bun, fara jocuri, bine centrat, dar fara pretentii. Aici dau cu titlu de bonus tubul si obiectivul de 80/900, inele de prindere si sina pentru montura home made. Practic este o luneta de 80/900. Tubul are 3 diafragme calculate si este tapetat pe interior cu velur autocolant. Acestea sunt bonus deoarece obiectivul are acoperirea antireflex usor patata. Eu nu am observat probleme vizual, dar obiectivul nu este ca nou. Luneta da imagini neasteptat de frumoase pentru o luneta construita efectiv pe genunchi. Pret 250
4. Ocular Baader Hyperion 31mm asferic cu toate accesoriile, adica adaptor 2", adaptor 1,2", cupa de cauciuc suplimentara. Are capace, saculet de piele si cutia originala. Se prezinta perfect mecanic si optic. Pret 550 lei
5. Ocular Baader Hyperion 17mm. Merge pe 2" sau pe 1,25". Are montat sistem de incalzire facut de mine cu mufa RCA si merge la 12V in impulsuri (pot sa dau schema alimentatorului special). Daca nu se doreste incalzitorul pot sa-l demontez. Ocularul se prezinta perfect mecanic si optic. Are cutie si saculet de piele. Pret 400 lei
6. Inele adaptoare VANDUTE pentru oculare Hyperion de 14mm si 28mm. Pret pentru ambele inele 70lei
8. Set complet Intelliscope push to go. Provine de la un telecop Dobson Orion. Setul contine cei doi senzori pentru cele doua axe, toate cablurile aferente, telecomanda si manual de utilizare. Functioneaza ca un sistem go-to dar nu are motoare. Dupa ce se face alinierea telescopul se misca manual in pozitia ceruta de telecomanda. Usor de utilizat, este intuitiv. Pe net se gasesc tutoriale pentru adaptarea la orice telescop Dobson. Pret 400 lei.
9. Montura GO-TO Alt Azimutala Celestron Nexstar 6-8 SE. Stare foarte buna. Merge cu baterii AAA sau alimentator. Dau si alimentator Trepiedul este din otel 1,25”. Pret 900 lei
10. Diagonala 2” cu adaptor pentru 1,25” REZERVATA pana pe 15 februarie. Capace si cutia de carton. Pret 150 lei.
11. Montura AZ3 REZERVATA cu trepied de aluminiu. Pret 200 lei
12. Camera Philips SPC900. Pret 150 lei
13. Cautator 6x30 Skywatcher inclusiv pantof pentru tub. Sistem antiroua home made. Led rosu cu reglarea intensitatii pentru reticul. cautatorul e perfect functional. Pret 120 lei.
14. Inele prindere Skywatcher VANDUTE albe pentru tub de 254mm. Au fost modificate un pic de fostul proprietar, dar sunt perfect functionale. Pret 100 Lei
15. [b]Busola militara[/b] . Buna pentru punerea in pol, grosier, a monturilor. Pret 50 lei

Pozele nu sunt cele mai reusite, sunt total antitalent


Si un off topic:

Erwin, stiu ce zici. Insa imagineaza-ti un apartament de 60m impartit in 4 camere. Bucataria e mai degraba o chicineta. Daca bucataria era mare nu era o problema sa mesteresc in casa. Toleranta sotiei mele este mult peste standarde, crede-ma. De multe ori eu ma suport mai greu decat ma suporta ea Smile Am casa plina de incinte acustice mesterite de mine. Fac amplificatoare cu tuburi electronice in casa, mesteresc diverse utile sau inutile, doar din placerea de a mesteri. Daca bag in casa fierastraul electric si freza pentru lemn cred ca depasesc limita de toleranta.



busola.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  149.14 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

busola.JPG



cautator.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  230.1 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

cautator.JPG



diagonala.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  166.49 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

diagonala.JPG



celestron1.jpg
 Descriere:
Unul din suportii suruburilor de la trepied are o fisura. E doar o problema estetica functioneaza 100%
 Marime fisier:  971.95 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

celestron1.jpg



1intelliscope.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  469.51 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

1intelliscope.JPG



2hyperion17.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  448.38 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

2hyperion17.JPG



3hyperion31.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  385.43 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

3hyperion31.JPG



luneta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.21 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

luneta.jpg



focuser (2).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  177.33 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

focuser (2).JPG



focuser.jpg
 Descriere:
Focuserul a fost modificat de fostul proprietar, dar e perfect functional.
 Marime fisier:  1.1 MB
 Vizualizat:  de 6097 ori

focuser.jpg



detaliupr.jpg
 Descriere:
o zgarietura fina. In realitate abia se vede.
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 6097 ori

detaliupr.jpg



secundara.jpg
 Descriere:
Are spiderul complet si inelul de intariere , dar nu apar in poza

Mici zgarieturi pe coating, dar in realitate arata mai bine, abia se vad
 Marime fisier:  722.16 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

secundara.jpg



principala1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  985.34 kb
 Vizualizat:  de 6097 ori

principala1.jpg



_________________
Dobson Skywatcher 10"
Binoclu 10x50 Bresser
Sus
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 01 Feb 2016 00:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, nu cred ca e o problema. Spune-mi cat timp vrei sa-l tii. Si da-mi o adresa pe privat sa ti-l expediez. In functie de cat costa curierul, daca e mai mult de 20 lei la returnare pui si tu, numerarul dat de mine la dus, in cutie Smile
_________________
Dobson Skywatcher 10"
Binoclu 10x50 Bresser
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Feb 2016 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut bogdan69

Doresc sa achizitionez focuserul Crayford pentru Newton.
Te rog confirma ,sa stiu ca pot conta pe el.

Mersi ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 01 Feb 2016 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pozitia 2 Focuser Crayford pentru Newtonian este rezervat pentru Domnul Pteancu
Ocularul Baader Hyperion 31mm Asferic este imprumutat lui Erwin. Asteptam un review pentru el.

_________________
Dobson Skywatcher 10"
Binoclu 10x50 Bresser
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Feb 2016 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc lui Bogdan pentru promptitudine.
Nepotul meu Gratian , care cumpara de fapt focuserul pentru newtonianul sau de 150 x 750 mm , a luat deja legatura si rezolva detaliile impreuna cu Bogdan.

Off-topic: eu merg mai departe cu focuserul filetat DIY in constructia reflectorului meu de 245mm Very Happy

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2016 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La prima vedere ocularul este foarte bun însă nu am avut condiții propice pentru o evaluare corectă. Am reușit să intru cu mașina în noroi până la praguri și am pierdut vreo oră până a venit cineva cu altă mașină să mă tragă. Cerul a fost cețos și din cauza noroiului nu ne-am putut îndepărta de cele 3 felinare puternice din zonă. Aș vrea să-l mai testez dacă se poate, în condiții mai bune.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 03 Feb 2016 05:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Erwin,

Binenteles ca poti sa-l mai tii. In acest moment nu mai am telescop functional, deci nu intru in sevraj ca nu e la mine. Daca o sa vrea cineva sa-l cumpere in urmatoarele zile o sa-l recuperez de la tine. Smile
Mie mi-a placut din prima zi, dar parerea mea nu conteaza, mai ales ca vanzator. Din cauza asta m-am abtinut si ma abtin sa fac aprecieri. La fel imi place si cel de 17mm, chiar daca multi zic ca nu sunt extraordinare Hyperioanele. Mie imi par oculare bune la preturi decente, stiu ca exista si mai bune dar sunt putini care isi permit sa dea banii de o masina pe un ocular. Gata, ca ma ia valul si nu e bine.

_________________
Dobson Skywatcher 10"
Binoclu 10x50 Bresser
Sus
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 03 Feb 2016 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un update necesar:

1. Set optica Skywatcher 254/1200 compus din oglinda principala cu barilet si sistem de prindere pe tub, secundara cu tot cu spider si suruburi de prindere pe tub, inel intaritor pentru tub in zona secundarei, practic e un set complet fara focalizator si tub metalic. Optica este in stare foarte buna. Pret 900 lei
2. Focalizator Crayford pentru Newtoni VANDUT
3. Focalizator cu cremaliera REZERVAT pana pe 15 februarie pentru luneta pe 2" pentru tub de 90mm. E un focalizator foarte bun, fara jocuri, bine centrat, dar fara pretentii. Aici dau cu titlu de bonus tubul si obiectivul de 80/900, inele de prindere si sina pentru montura home made. Practic este o luneta de 80/900. Tubul are 3 diafragme calculate si este tapetat pe interior cu velur autocolant. Acestea sunt bonus deoarece obiectivul are acoperirea antireflex usor patata. Eu nu am observat probleme vizual, dar obiectivul nu este ca nou. Luneta da imagini neasteptat de frumoase pentru o luneta construita efectiv pe genunchi. Pret 250
4. Ocular Baader Hyperion 31mm asferic cu toate accesoriile, adica adaptor 2", adaptor 1,2", cupa de cauciuc suplimentara. Are capace, saculet de piele si cutia originala. Se prezinta perfect mecanic si optic. Pret 550 lei
5. Ocular Baader Hyperion 17mm. Merge pe 2" sau pe 1,25". Are montat sistem de incalzire facut de mine cu mufa RCA si merge la 12V in impulsuri (pot sa dau schema alimentatorului special). Daca nu se doreste incalzitorul pot sa-l demontez. Ocularul se prezinta perfect mecanic si optic. Are cutie si saculet de piele. Pret 400 lei
6. Inele adaptoare VANDUTE
8. Set complet Intelliscope push to go. Provine de la un telecop Dobson Orion. Setul contine cei doi senzori pentru cele doua axe, toate cablurile aferente, telecomanda si manual de utilizare. Functioneaza ca un sistem go-to dar nu are motoare. Dupa ce se face alinierea telescopul se misca manual in pozitia ceruta de telecomanda. Usor de utilizat, este intuitiv. Pe net se gasesc tutoriale pentru adaptarea la orice telescop Dobson. Pret 400 lei. Rezevat
9. Montura GO-TO Alt Azimutala Celestron Nexstar 6-8 SE. Stare foarte buna. Merge cu baterii AAA sau alimentator. Dau si alimentator Trepiedul este din otel 1,25”. Pret 900 lei
10. Diagonala 2” cu adaptor pentru 1,25” REZERVATA pana pe 15 februarie. Capace si cutia de carton. Pret 150 lei.
11. Montura AZ3 REVINE LA VANZARE cu trepied de aluminiu. Pret 200 lei
12. Camera Philips SPC900. Pret 150 lei REZERVATA
13. Cautator 6x30 Skywatcher inclusiv pantof pentru tub. Sistem antiroua home made. Led rosu cu reglarea intensitatii pentru reticul. cautatorul e perfect functional. Pret 120 lei.
14. Inele prindere Skywatcher VANDUTE
15. Busola militara . Buna pentru punerea in pol, grosier, a monturilor. Pret 50 lei

Toate preturile sunt negociabile. Indrazniti sa faceti oferte pe PM Smile

_________________
Dobson Skywatcher 10"
Binoclu 10x50 Bresser
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (privat) Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact