Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn0002_10-03-19_st1900_final.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Hyperion zoom Mark 3


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 18 Oct 2015 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Hyperion zoom Mark 3
Raspunde cu citat (quote)

Salutare . Rog pe cei care detin , sau au privit printr-un zoom mark 3 de la baader , sa- si spuna parerea legat de performantele lui . Din ce am vazut eu rascolind pe ici pe colo e ca nu prea se incadreaza la parerea nu tocmai buna cand e vorba de ocular zoom . Parerea generala este ca nu va da imagine de nagler , nagler nu-mi permit , dar da aceeasi imagine precum ocularele hyperion cu focala fixa , unii zic ca mai buna , unii zic ca nu vad diferente . As vrea sa aflu si parerea celor de pe acest forum legat de acest ocular .

Treaba este ca prea mult nu pot investi in oculare , o idee ar fi explore scientific 8,8 sau 11 mm , inclin spre 8,8mm preponderent dso , pupila de iesire in jurul lui 2 mm , zona grosismentului rezolvant pe mine ma incanta cum se vede . mai am un ocular cu zoom de la o luneta terestra , este putin sub calitatea celui de 10 plossl venit cu telescopul dar imi este drag tare Smile)))

mai logic ar fi doua plossl televue , sau ortoscopice de banii alocati pentru zoom , numai ca nu imi place sa-mi bag ochiu in ocular , stiu, imagin sharp , detalii fine , si tot ce tine de teoria calitatii imaginii date de sticla putina


telescopul care are nevoie de ocular(e) este 254/1200 mm , f... abrupt ...4,72 , hyperioanele cu focala fixa nu lucreaza prea bine pe el , naglere si alte fineturi exclus , am 1000 de lei disponibili , cand va veni urmatoarea mie nu stiu , posibil sa dureze , din cauza asta ma atrage zoom-ul.


chipurile nici celestronurile xcel lx nu ar fi chiar rele pe sistemul asta vitezoman

daca este cineva care detine astfel de ocular sau a privit prin el , il rog sa spuna ce are pe suflet Smile .Multumesc

_________________
cer senin sticla !
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Oct 2015 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am avut ocazia să privesc prin el. La instrumente cu focale scurte nici naglerele obișnuite nu dau imagine perfectă pe tot câmpul la un newtonian, coma tot se va vedea la margine dar mult mai mică decât cu Hyperion, cu zoom sau fără. Un Delos e imbatabil dar mult mai scump. Dacă vrei cele mai bune oculare de câmp larg și cu eye relief mare trebuie să spargi mai multe pușculițe, asta este... Smile

Până una alta observă cu ce ai la îndemână, o să găsești câte un ocular potrivit pentru fiecare tip de observații care dă cea mai bună imagine la anumite obiecte cu tubul tău.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 18 Oct 2015 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatii !

Am telescopul de vreo 6 luni , simt ca ii trebuie ceva mai bun in zona lui 2mm pupila de iesire , in zona asta , 9-10-11mm focale la ocular, ar fi potrivit pentru majoritatea obiectelor pe cer. Ocularul de 25mm se descurca binisor desi si el va trebui schimbat cu ceva 25-30mm si 70 grade afov , "norocul" meu este ca nu ma scoate din sarite coma , ar trebui sa o corectez , dar bugetul nu permite

Pentru 1 mm pupila de iesire am un ocular ortoscopic de 5 mm , rar folosit din cauza atmosferei , dar superb in momentele de acalmie , "problema" este ca trebuie sa ating ocularul cu genele sa vad tot campul si am constatat ca nu prea imi place treaba asta

Din citite stiu ca televue conduc la sisteme rapide , totusi nu as da dublu ca pret pe un tv , fata de explore scientific , devreme ce calitatea imaginii nu va fi de doua ori mai buna si oricum , din cum inteleg eu lucrurile diferentele intre doua oculare macar de aceeasi focala , din aceeasi clasa dar preturi diferite sunt mai vizibile la aperturi mari , 15 -20 si mai multi inchi , la 254 mm nu stiu daca , dupa ce ma voi uita prin es 82 grade, voi zice woooow ce diferenta cand privesc printr-un tv 82 grade. Ar trebui sa ma uit prin ele , numai ca prin zona mea nu exista , asa ca incerc sa filtrez de subiectivism tot ce gasesc pe net legat de zoom-ul din titlu

_________________
cer senin sticla !
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Dec 2015 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Ti ai luat hyp zoom III pana la urma? Impresii?
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 16 Dec 2015 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut ! Nu , nu am luat zoom-ul , am luat un explore scientific 8,8 mm 82 grade camp aparent . Am zis ca ocularele cu focala fixa medii ca pret ( de top nu-mi permit) sunt cu o treapta peste un zoom pe care mi-l permit . poate daca aveam ocazia sa privesc printr-un mark lll ma multumea si il luam pe ala , in zona mea astronomii amatori sunt cam ...invizibili , unul cu oculare mai deochete in raza mea de actiune nu stiu sa fie , asa ca decizia s-a bazat din informatiile de pe net + ceva observatii cu ocularele venite cu telescopul si kasai-urile de la observatorul astronomic din apropiere , campul real mai mare dat de ocular a castigat increderea ochiului .

Nu am prea avut ocazia sa-l testez , dar in putinul timp cat am privit prin el concluzia a fost ca isi merita banii , roiurile globulare , marea nebuloasa din orion , ring-ul , luna, etc , sunt magnifice , dupa vreo ora de uitat pe cer cu el nu-mi venaea sa ma mai uit prin plosul de 10 venit cu telescopul

o mica problema ar fi ca in pozitia cea mai confortabila de privit nu vad tot campul , daca ma apropii de ocular il vad cat de cat complet dar trebuie sa fiu cu ochiul intr-o anumita pozitie , altfel apare asa numitul blakout ( nu stiu daca am scris corect ) , mai evident cu cat apropii ochiul de ocular . Cred ca trebuie ceva educatie a privitului prin ocularul asta Smile))

Asta este parerea mea , nu zic ca zoom-ul nu ar fi bun , daca luam decizia sa-l iau pe el poate ca il ridicam in slavi acum , nu stiu . Singurul zoom prin care am privit e de la o luneta terestra , bine inchegat mecanic , in schimb, optic , mai slab decat ocularul de 10 mm venit cu telescopul . Totusi il foloseam mai des decat plosul de 10 pentru ca imi placea ca pot mari imaginea in asa fel incat nici sa vad jegul de poluare luminoasa , dar nici sa pierd din detalii din cauza intunecarii imaginii , apoi am constratat ca daca iau un ocular de focala fixa care sa nu intunece imaginea si sa pierd o parte din detalii, dar nici sa pierd contrast din cauza poluarii luminoase ( asa putin cum exista prin oras ) , nu as avea nevoie de zoom (copilului din mine i-a ajuns joaca cu zoom-ul de la lunetica ).

In cazul meu ocularul da o pupila de iesire de 1,8 mm (oglinda de 250mm f 4,8 ) care pe mine in conditii de oras ma multumeste , nu l-am scos la cer negru , dar cred ca lucrurile vor sta mai bine , desi unii zic ca din afara orasului o pupila de iesire mai mare da rezultate mai bune , in cazul meu un ocular de 11mm ar da rezultate mai bune pe cer negru , trebuie sa testez , sa vad cu ochiul meu cum sta treaba in sensul asta

_________________
cer senin sticla !
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 17 Dec 2015 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pentru impresii. Cum corecteaza ES pe telescopul tau? Este satisfacator?
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 19 Dec 2015 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am fost atent la aspectul asta , pe mine coma nu ma zgarie pe creier , nici la ocularul de 25 unde este uriasa , pun obiectul in centru si gata. Daca nu mi.a sarit in ochi in putinul timp cat am privit prin el inseamna ca este mai redusa decat la plosul de 10 venit cu telescopul . La urmatoarele observatii o sa fiu atent si la detaliul asta
_________________
cer senin sticla !
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 13 Ian 2016 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de es-ul de 8,8 mm ,bineinteles: vede coma oglinzii , as aprecia ca de pe la 90% din camp , pe marginea campului se vede clar coma , alaturi de putina aberatie cromatica (stelele , pe marginea campului vizual, au o tenta albastruie cu atat mai vizibila cu cat stelele sunt mai stralucitoare, nu am aprofundat problema pentru ca nu e capat de tara asta ) .Inainte de cumparare tot rasfoind rewiev-uri unii au raportat unele reflexii la intrarea-iesirea stelelor stralucitoare din campul vizual ,mi-am adus aminte si in seara asta am incercat sa vad daca si al meu are buba asta dar nu am vazut zare de reflexie , doar ceva irizatii de la lumina parazita de la "sorii" de iluminat stradal

M42 se vede clar , frumos incadrat in camp , norii bine definiti cu aspect de vultur cu aripile deschise . In cateva clipe de acalmie atmosferica am distins 6 stele in trapez . A fost cel mai clar m42 vazut prin telescop pana acum , din afara orasului cred ca imi spala creierul si nu ma mai intorc in civilizatie Smile).Urmeaza o comparatie cu 9mm kasai la claritatea imaginii , desi am impresia ca ortoscopicele kasai nu se simt in largul lor pe f5-ul de la observatorul astronomic . Singua planeta vazuta cu es-ul a fost uranus, atat cat se poate vedea uranus la 136x Smile nu stiu cum le va vedea pe celelalte . La luna nu m-am uitat in seara asta cu el , m-am uitat acum mai bn de o luna putin ,la patrare un pic inghesuita intra toata in camp , cred ca si mai greu daca e plina , luna la 136x este superba si.... mare , nu am retinut atunci cum se vad detaliile pe marginea campului , am fost vrajit in seara aia de cum se vede luna , era intre ultimul patrar si luna noua

pentru a nu aparea confuzii : nu vorbesc despre de hyperion marklll , daca sunt posesori de hyperion marklll ii rog sa-si spuna parerea despre el . Am cam deviat de la subiectul titlului , sper sa nu fie cu suparare >

_________________
cer senin sticla !
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 14 Ian 2016 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nicio problema. Prezinta interes si ES. Sa inteleg ca testul a fost pe F/5? Daca da, atunci 90% camp corectat mi se pare ok raportat la pret.

Te invidiez pentru M42....sper sa vad si eu mai mult de 4 stele si cu atata nebulozitate curand.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 14 Ian 2016 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Testul a fost pe f4,8 254/1200 mm (rotunjit f 4,8, ultimii 4-5 mm de oglinda banui ca sunt pentru marketing , intra extra focus nu vad niciuna din cele 6 cleme de prindere a primarei , decat daca e decolimat vad pe unele dintre ele ) . Da , claritatea nebuloasei am observat-o spre sfarsitul sesiunii , dupa doua ore inca se mai vedea cate un "sarpe " amortit intra sau extra focus din cauza turbulentei de tub , in prima jumatate de ora de observatii turbulentele de aer si tub nu au dat imagine buna la orion si am lasat-o pe mai tarziu .pana acum am avut tendinta sa ignor turbulenta din tub , am zis ca la 136x nu e prea vizibila , dar este . M82 s-a vazut bine , se vedea si mai bine cred dar trebuie sa lucrez la un paravan ceva , care sa blocheze lumina venita de la un stalp din apropiere si ma incurca in zona lui m82 , am facut paravan din capacul telescopului tinut cu mana in dreptul razelor venite de la stalp si se vedea clar cresterea de contrast . Little dumbell s-a vazut binisor , fara detalii bineinteles , dar vizibila asemanarea ca forma cu sora mai mare .Destinatia lui va fi: roiurile globulare , luna, m42, ceva galaxii mai stralucitoare +ceva nebuloase planetare , in zona asta cred ca va performa cel putin bine , nu am incercat barlow cu el pentru ca nu am si nici prea dese serile in care il voi folosi asa nu vor fi , ortoscopicul de 5 mm isi face bine treaba in zona asta

cu ocazia sta am observat ca am focuserul putin descentrat , stelele aveau o usoara forma de elipsa ,abia perceptibila , prima data am zis ca e coma , dar asa se vedeau si in centru , apoi am zis ca are ocularul vreun defect , dar rotindu-l in portocular deformarea ramanea orientata in aceeasi directie , un imbus a rezolvat problema . banui ca avand mai multe lentile in compunere + distanta dintre ele mai mare decat la plossl , au sesizat mai bine descentrarea

_________________
cer senin sticla !
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Ian 2016 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca discutia despre Hyperion s-a "racit" vreau sa intervin si sa spun Mark III nu este un ocular slab. L-am avut si raportat la pret nu cred ca dezamageste. Este un produs corect pozitionat fara a fi perfect sau excelent optic. Este usor soft la 8m si la 24mm, e destul de mare, are un camp aparent redus la 8mm etc dar nu poti sa spui ca nu ofera ce promite la pretul cerut si ca nu are avantajele lui.

Legat de zoom-uri, acestea au o faima proasta mai ales din cauza faptului ca cei mai multi cumpara produse ieftine si de aici si marea masa a parerilor. Daca iti iei un zoom si vrei sa aiba calitate de Nagler sa spunem trebuie sa te gandesti ca ar trebui sa coste cel putin cat doua trei oculare Nagler si nu cat trei Plossl-uri. Daca vezi lucrurile din perspectiva asta intri in zona ocularelor zoom premium unde nu vei fi dezamagit deloc. Leica, Meopta sau Kowa nu se joaca atunci cand fac zoom-uri. Vei gasi campuri aparente mari, de peste 60 grade la Leica, sau chiar campuri aparente fixe pe toata plaja focala la Meopta, lentile asferice, sticle speciale, mecanica impecabila, dimensiuni reduse etc.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Ian 2016 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu s a racit deloc Adrian. Eu unul iti multumesc pentru punctul de vedere avizat.

Ai perfecta dreptate. Zoomurile sunt judecate prea aspru si nerealist sub raportul performantelor pe care le ofera intr un anumit pret. Probabil ca exista tehnologia ca sa se produca un zoom parfocal, camp fix de vreo 60-70 grade AFOV, eyerelief 15-20mm si performante pentax xw/nagler. Dar poate ca o asemena realizare tehnologica ar impune un cost de 2-3000 euro. Cine ar plati atat?
Am avut si eu un zoom Gso parca de vreo 3-400 lei si pentru scopul lui si banii dati a fost satisfacator.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Ian 2016 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu M. a scris:
Probabil ca exista tehnologia ca sa se produca un zoom parfocal, camp fix de vreo 60-70 grade AFOV, eyerelief 15-20mm si performante pentax xw/nagler. Dar poate ca o asemena realizare tehnologica ar impune un cost de 2-3000 euro. Cine ar plati atat?


Nu costa atat si ocularul de care vorbesti exista sub diferite forme. Un zoom bun incepe de la 500euro si poate merge pana la 800euro. Daca te uiti pe un sit specializat la sectiunea de zoom-uri astro oferta e foarte saraca. Se remarca Naglerul cu doua zoom-uri scurte, un Pentax, Hyperionul si o serie de chestii mai accesibile. Daca intri la sectiunea de observatii terestre lucrurile stau cu totul altfel. Gasesti:

Meopta 30-60x cu camp aparent de 66 grade constant
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...piece.html

Kowa TE-11WZ, noul ocular de la Kowa cu 60-80grade camp aparent 7.5-18mm. Am versiunea anterioara a acestui ocular, fara camp larg si este o placere sa privesti prin el.
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...copes.html

sau Leica ASPH 8.9-17.8mm cu camp aparent tot de 60-80grade
http://www.apm-telescopes.de/de/okulare/zo...-1-25.html

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Ian 2016 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant....Daca au performante de oculare fixe premium iti mai trebuie doar un ocular de focala mai lunga pe post de cautator si un barlow bun.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact