Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
montesJura_mareImbrium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

baader hyperion


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Ian 2016 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La asta m-am referit cand am pomenit de astigmatismul indus de ocular (nu cel al telescopului).
zoth a scris:
- corectia campului: s-a mai discutat de multe ori acest aspect, pentru unii conteaza mai mult cat vad iar pentru altii ce vad. Personal prefer de 1000x un camp de 40, 50 sau 60 grade bine corectat decat un camp de 70 sau 80 grade slab corectat.

Si eu prefer un camp mai mic, dar mai curat. Dupa o vreme (mai scurta sau mai lunga) incepi sa vezi diferenta si sa capete importanta. Mai multe detalii: http://www.telescope-optics.net/eyepiece_aberrations_1.htm

Referitor la ocularele modulare, aceste sunt optimizate doar in configuratia standard, restul e marketing. Rezultate mai bune decat in acea configuratie poti obitne eventual daca nu se potrivesc curburile campului sau vrei sa experimentezi anularea unor aberatii ale telescopului (putin probabil). Dar nicidecum nu inlocuieste un set de oculare. Si nici "lentila de camp" nu este un Barlow, ci Smyth. Chiar daca seamana si "lungesc" focala efectiva, au roluri diferite, mai ales cand este vorba de astigmatismul ocularului.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Ian 2016 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru mine conteaza cat vad si cum vad....o combinatie fatala pentru buzunar. Ca si camp 72 grade AFOV mi se pare suficient. Corectat perfect pana la margine ar fi ideal...si competente de contrast si transmisie a luminii ortoscopice....Macar exista asa ceva?
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Ian 2016 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere, cel mai deranjant lucru la Hyperioane a fost efectul de genunchi. Un om nu poate sta perfect nemiscat, si in plus, un telescop pus pe montura motorizata se misca si el. Si mereu pierdeam imaginea, sau o parte din ea. Iar uneori era greu sa gasesc imaginea. Si asta era mai pregnant cu cat focala era mai scurta. Si poate ca nu in mod intamplator, din cele 4 pe care le-am avut, 5, 8, 13, si 17, ultimul mi s-a parut cel mai bun optic.

De atunci am inceput sa caut pe cat posibil oculare scurte fara grup Smyth ca lentila de camp, pentru ca problema genunchiului la o usoara deplasare o ochiului se pare ca este mult amplificata de acest grup, daca nu i se datoreaza in totalitate.

Din ce stiu, ocularele Hyperion mari, 24 si peste, nu mai au acest grup de lentile in fata.

Am incercat cat timp am avut aceste oculare toate combinatiile posibile, cu tuburile de 14 si 28. Nu merita. Mai bine pui un Barlow in fata, desi asta agraveaza un pic problema genunchiului.

Acum daca ar fi sa cumpar din nou asa ceva, da, as lua cele de la 8 la 17, si eventual cele mai mari. Totusi acum ofertele sunt mult mai multe decat in urma cu 8 ani cand le-am luat eu. si mai de calitate, dar sunt si mai scumpe, mult peste Hyperion.

Problema corectarii pe tot campul vizual. Din punctul meu de vedere este cam asa: alegi un ocular cu camp de 50 grade corectat total, sau unul cu camp de 70 grade corectat doar pe 50 de grade Smile

Evident glumesc, dar nu mult. Insa, uneori, chiar daca privesti mai mult obiecte cu intindere mica, un camp vizual larg e totusi util. Asta e, nimic nu e perfect in lumea asta, nici la telescoape, nici la oculare.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 12 Ian 2016 19:14, modificat de 1 data in total
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 12 Ian 2016 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru mine, din tot ce mi-a trecut prin mana, Delosul mi se pare ocularul cel mai bine corectat. Am observat atat Jupiter cat si Saturn parasind campul ocularului fara sa sufere deformari sau pierderi de contrast. Asta pe raport focal f4.7. Si Ethosul are campul la fel de bine corectat doar ca la Delos eyerelieful il face mai confortabil.

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2016 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Hyperioane conceptul de modular nu se refera la faptul ca ocularul poate fi folosit fara grupul lentilelor de camp. In lipsa acestora toata corectia ocularului se duce de rapa.
Daca imi amintesc bine pe la inceputurile acestor oculare chiar cei de la Baader aveau o notita in care specificau ca nu recomanda folosirea ocularelor fara grupul lentilelor de camp.

Un astfel de concept il puteti regasi insa la ocularele cu focala mica din seria Eudiascopic. Daca la ocularul de focala 3,8mm ii desurubati grupul barlow si infiletati barelul in corpul ocularului il transformati intr-un 7,5mm la fel de bine corectat ca cel de 3,8mm. Mai mult, daca infiletati grupul barlow in ocularul cu focala de 10mm il transformati pe acesta din urma intr-un 5mm la fel de bun ca cel de 10mm. Altfel spus, cu doua oculare puteti avea 4 focale la dispozitie. O investitie rentabila zic eu, la calitate japoneza, evident pentru cei care suporta campuri pe langa 50 grade.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Ian 2016 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa pun un subiect si un predicat topicului, am intrebat de hyperion deorece intentionam sa-mi reformulez selectia de oculare si sa trec pe oculare widefield dar pe 1.25 inch , inclusiv cel de 25mm intrucat vreau sa utilizez si ceva filtre. Initial am zis sa merg pe un Hyperion de 24mm si pe un ocular de calitate medie 11mm 82 grade, insa mi-e teama ca raman si fara plaja focala bine acoperita si cu oculare de calitatea carora s-ar putea sa nu fiu pe deplin multumit; iar alte oculare de calitate widefield foarte curand nu se poate.

In concluzie, m-am decis sa-mi fac o selectie de plossl Vixen NPL cu urmatoarele focale: 32mm, 20mm, 15mm, 10mm si-n cap Celestron Ultima 7.5mm. De ce Vixen NPL? Pentru ca am citit numai de bine de ele, eu insumi sunt foarte multumit de cel de 10mm si este cel mai solid construit din toate pe care le am. Pana-mi voi permite oculare widefield de top cred ca cel mai intelept este sa raman in zona plosslurilor.
Multumesc pentru toate punctele de vedere avizate....sau si neavizate dar bine intentionate;)

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Ian 2016 00:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu

Ocularul de 32 mm este prea lung dupa parerea mea , vei avea fondul cerului prea luminos , te va ajuta doar la cautat.
Nu exista Vixen NPL de 25mm ?
Cu acesta deja incepi sa si vezi cate ceva.

O alta intrebare : esti sigur ca ai nevoie de o serie de oculare ,asa frumos distantate ,in progresie aritmetica ?Pentru ce ?La ce iti foloseste ocularul de 20mm si cel de 15mm ?
Acestea ar fi potrivite doar pentru observatii de stele variabile.

Parerea mea este sa iti cumperi trei sau patru oculare de cel mult 10mm.
Inafara de roiurile deschise la care vei folosi ocularul de baza , toate/sau aproape toate / celelalte obiecte iti incap in campul ocularului de 10mm care deja iti ofera detalii ,si inca ce detalii...
Restul de doua ,trei oculare , sub 10mm ar fi : 5mm , 6mm ,8mm.

Eu asta as lua : 25mm / 10mm/ 8mm/6mm/5mm.
E foarte bun 7.5mm in loc de 8mm.
(Acest sfat nici nu este de la mine ci de la Texereau.)

Insa orice oculare vei cumpara , sa le folosesti sanatos la multe si interesante observatii,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 13 Ian 2016 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca de unde observ eu, de cele mai multe ori turbulentele sunt prea mari chiar si pentru 10mm. 20 si 15 m-ar ajuta sa ma pliez pe seeing mai bine. La 32 m-am gandit pentru a avea un TFOV apropiat de cel actual pe care l am cu 25mm 72 AFOV. Daca era pe 1.25 inch il pastram, dar asa este aiurea pentru ca nu merg filtrele de 1.25 inch, iar pt filtre de 2 inch n-am bani. Cam asta ar fi ideea....plus mie personal imi place tare mult fidelitatea fata de un brand si mi-ar placea un pluton de Vixen NPL;)
Multumesc pentru sfaturi....mai cuget o tzara in lumina lor;)

Cer senin...ca aici este atroce cu temperaturile astea oscilante in jurul la zero grade.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact