Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
holmes6A.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224696
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare ocular 12mm-15mm


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Dec 2015 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Recomandare ocular 12mm-15mm
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Intentionez sa achizitionez un ocular in intervalul [12;15]mm cu unghi maricel, peste 60° si cu un pret ~100e (pentru a fi folosit in dob-ul de 8'). Destinatia va fi atat DSO cat si planetar (combinat cu un Powermate 4x). Dupa niscaiva investigatii am ajuns la Baader Hyperion 13mm sau Celestron Luminos 15mm. Le-a incercat cineva pe ambele in paralel? sau imi puteti recomande alternative? Luminos-ul pare cel mai tentant datorita unghiului net superior. Pe de alta parte unii spun ca ar avea un glare deranjant cand luna e plina....

Multumesc,

_________________
Dob 8"
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2015 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dobsonul e f/5?
Nagler?
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Dec 2015 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Dobsonul e f/5?

Dap, e f/5.

valy a scris:
Nagler?

Dupa cum ziceam, bugetul e de 100e... mai pot plusa putin putin. Naglerul e de 4 ori mai scump.

_________________
Dob 8"
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2015 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i chiar de patru ori. Dar daca vrei wide pe f/5...
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Dec 2015 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

corect... Luminos de 15mm e 581RON iar Nagler de 12mm 1.862RON

In alta ordine de idei... daca totusi are cineva experiente cu Luminos vs Hyperion sau alternative intr-un pret <= 100e...120e, v-as fi profund recunoscator,

Multumesc,

_________________
Dob 8"
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 20 Dec 2015 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Explore Scientific zica-se sunt bune si doar usor mai mult decat bugetul tau.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Dec 2015 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alternativa buna la Nagler ar fi Baader Morpheus:
http://www.skywatcher.ro/Baader/oculare_morpheus_baader.htm

Restul cam au astigmatism pronuntat la f/5 ...
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2015 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alternativa, nu foarte usor de gasit, dar nici imposibil:
Meade SWA 16mm sau versiunea nebranduita Maxvision 68° 16mm
A fost comparat cu Panopticul de 15mm, pe vremea cand acesta se gasea, si au fost destul de multi care au sustinut ca SWA-ul de 16mm este cel putin la fel de bun ca Panopticul.
Eu am luat de aici de pe forum un Meade SWA 16mm cu 100E iar perechea lui am luat-o de pe Ebay cu aproximativ 100USD si le folosesc la binoviewer

La 129 de Euro fara tranport cred ca gasesti Explore Scientific SWA 16mm. Foarte bun si asta.
La Meade/Maxvision/ExploreScientific eyerelieful este cam de 12mm - cu mentiunea ca la Meade/Maxvision se mai pierd vreo 2mm din cauza constructiei. La ExploreScientific nu stiu din proprie experienta, dar lumea se plangea si la ala ca "eyerelief is too tight"

Vezi ca pe OLX vindea cineva un Celestron Axiom de 15mm la 250 de lei. Foarte bun, dar are un eyerelief destul de mic, parca vreo 7mm
Cu siguranta este posibil sa-l gasesti si pe forum tot in jur de 250-300 de lei.


PS> Daca ai cum sa aduci din State, iti recomand Meade UWA 82° WaterProof 14mm. Se gasesc in jur de 109-129USD fara transport. Excelente, mai bune decat versiunea anterioara non-WP si de asemenea mai bun decat echivalentul de la ExploreScientific.
Eu am din seria asta 5.5mm, 8.8mm si 14mm

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 21 Dec 2015 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O mare parte din (daca nu toate) ocularele Meade sunt fabricate de Explore Scientific - Jinghua (proprietarul ES) a fost furnizorul Meade o perioada lunga, apoi a cumparat Meade Europe iar in 2013 a cumparat Meade cu totul (anuntul nasdaq). Asadar cam orice ocular Meade are un echivalent optic ES si invers. In orice caz insa doar cuvinte de lauda pentru Meade/ES si din partea mea (cel putin pentru seria de 82 de grade).
_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2015 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hyperion de 13mm am avut eu și se vede coma pe margine și la F/8 iar la F/5.5 cât are luneta de 110mm nu mai zic. Cu toate astea, dacă ții cont de cât de mari sunt cele mai multe obiecte în câmp și cât de multe sunt cele la care te-ar putea deranja la această mărire... nici n-ar trebui să se ia în seamă ce este pe marginea câmpului. Evident că ocularele foarte bine corectate sunt și foarte scumpe, cu toate astea cel mai important lucru este să observi și ca să observi trebuie să folosești ceea ce ai la îndemână și îți permiți.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Dec 2015 02:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca deranjeaza coma sau nu la marginea campului este o chestiune foarte subiectiva si difera de la individ la individ. Pe mine ma deranjeaza de exemplu cawo swan 25 mm 72grade, cam de la 65% incolo din camp face coma pe F/8. Cineva spunea ca l intereseaza centrul campului. Pai daca este vorba asa, ia ti domle plossl si scapi de 10x mai ieftin decat un ocular wide de calitate.Eu din pacate sunt f sensibil la coma si este posibil ca si altii sa fie inclusiv initiatorul topicului, care ar putea urmari un nagler SH pe la 800-900 lei.Despre Morpheus, deocamdata sunt mai mult evaluari optimiste si poate prea optimiste. Nu mai cred in ieftin si cel mai bun. Cel mai bun este intotdeauna si cel mai scump. Asta este realitatea economica si comerciala invariabila.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2015 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cos Min a scris:
O mare parte din (daca nu toate) ocularele Meade sunt fabricate de Explore Scientific - Jinghua (proprietarul ES) a fost furnizorul Meade o perioada lunga, apoi a cumparat Meade Europe iar in 2013 a cumparat Meade cu totul (anuntul nasdaq). Asadar cam orice ocular Meade are un echivalent optic ES si invers. In orice caz insa doar cuvinte de lauda pentru Meade/ES si din partea mea (cel putin pentru seria de 82 de grade).


Nop. Povestea este ceva mai intortocheata. Sorry de oftopic, dar istoria Meade / JOC este destul de interesanta.

Meade intr-adevar si-a produs o buna parte din timp ocularele la Jinghua Optical Electronics (JOC), dar...
In 1999 Meade a cumparat Bresser si astfel a aparut Meade Instruments Europe
Prin 2008 vicepresedintele Meade Scott Roberts a plecat de la Meade si a fondat Explore Scientific impreuna cu, supriza, JOC. Nu este de mirare ca seria de oculare de 68° si 82° scoase de Explore Scientific sunt clone optice ale ocularelor Meade SWA si UWA
In 2009, JOC impreuna cu fostul propietar Bresser rascumpara Meade Europe si astfel Bresser GmbH reapare pe piata. Nu intarzie sa apara si clonele optice ale seriei Meade 5 Element Plossl sub numele Bresser 60° 5 Elements.
In mai 2013 a fost anuntata fuziunea Meade - JOC
in iulie 2013 a fost anuntata terminarea fuziunii cu JOC si inceperea fuziunii cu Ningbo Sunny Electronic

In urma acestor miscari, Explore Scientific (JOC) scoate pe piata ocularele Maxvision SWA si UWA. Acestea sunt practic oculare MEADE SWA si UWA produse deja de JOC si care n-au mai ajuns la MEADE, cel mai probabil datorita anularii fuziunii.

Maxvision SWA a fost scoasa pe piata ca serie completa (16, 20, 24, 28, 34 si 40mm). Din UWA cred ca au scos doar 18 si 24mm. Pretul excelent dar si stocurile relativ limitate au contribuit la disparitia de pe piata cu repeziciune a Maxvision-urilor. In vara se mai gaseau pe piata doar Maxvisionurile de 20 si 40mm.

Seria de oculare Meade UWA WP a fost produsa dupa fuziunea cu NSE, de aici si diferentele dintre seria non-WP fabricata la JOC si cea WP fabricata la Ningbo.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2016 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca un fapt divers, unul dintre cele mai bune oculare in zona 15mm nu este produs de o firma consacrata in zona astronomiei. Este un ocular preluat din zona observatiilor terestre fabricat de Swarovski cu o focala de 15.4mm si camp de 65 de grade. Ce este interesant e faptul ca Swarovski a produs acest ocular cu barilet de 1.25" special pentru astronomie insa s-au vandut atat de putine incat a ramas un celebru necunoscut in domeniu. Modelul se numeste 15.4mm WW. Sunt greu de gasit second hand insa sunt mai ieftine decat Panopticele de 15mm la 125-150euro/bucata (noi au costat in jur de 180euro) si cu performante asemanatoare sau mai bune. Merg bine pe instrumente rapide dat fiind provenineta lor si dau un camp corectat pana la margine.
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact