Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_11a_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie camera CCTV pentru meteori


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere CCD

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Procyon
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Ian 2013
Mesaje: 285



Localitate: Galati

MesajTrimis: 19 Ian 2014 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie camera CCTV pentru meteori
Raspunde cu citat (quote)

Salut ! Cineva imi ofera o camera CCTV monocrom cu sensibilitate 0.03 Lux si ma intrebam daca ar merge folosita la meteori.
Multumesc !

_________________
Stoian Andrei-Marian
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 20 Ian 2014 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, eu folosesc o camera A/N de 0.01 LUX, cu o lentila de 2,1 milimetri si camp de aprox 171 de grade si "vede" stele sub magnitudinea zero. Cu aceasta camera la Perseide am prins peste 15 meteori luminosi / noapte de exemplu. Parerea mea ca decat nimic, e buna si o asemenea camera.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 30 Ian 2014 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Am cumparat si testat mai multe camere in ultimul timp. Una din ele cu sensibilitatea declarata de 0,03lux(B&W), masurata cu nu stiu cu ce lentila(f=?) si la ce IRE(100, 50 sau 15). Chipset Sony, CCD-ICX055, CXD1310+2463. Sensibilitatea poate fi crescuta semnificativ prin fortarea AGC max(pin 14 CXD1310 la masa prin rezistor de 2k2) dar va creste si nivelul zgomotului. Eventual poti face si modificarea pentru AGC manual-implica taierea unui traseu pe cablaj. Eu i-am facut doar modificarea pentru AGCmax. Detalii pentru mod gasesti la http://wpk.saao.ac.za/1004x/index.html
-Am modificat si una cu chipset LG dar este mai putin sensibila.
-o surpriza deosebita am avut-o de la o camera color luata pe okazii.ro cu 160lei. CCD Sony EXView HAD II, 700TVL, OSD, Control AGC(in trepte), DNR, posibil mod A/N, fara Sens-up(din pacate). Este cea mai sensibila din toate testate. Cu AGC nivel 30 este echivalenta cu Vision cu sens-up 8x si AGC low.
Desigur ca o importanta majora o are lentila- un f cat mai mic ajuta.
-Mi-am mai cumparat o camera zilele trecute (A/N, Sony ExView 1/3", 0,003lux). Am crezut ca este o alta implementare a modulului 1004x de la RF Concepts(si pretul este acelasi). Insa in interior am gasit un main-board mai mare 70x50mm(1004x are 32x32), CCD-ul este pe o placa separata cu cateva condensatoare de decuplare si etajul de amplificare video. Placuta de iesire are si un DIP-switch(x4) pentru control AGC(normal/max dupa cum am constatat mai tarziu), BLC si E/AI.
I-am facut deja modificarile AGC max si AGC manual. Testele indoor arata promitator. Astept o noapte cu cer senin pentru testare pe stele.

Cer senin!
Marius
Sus
lefmir
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2015
Mesaje: 136



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Ian 2016 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua!
Stiu ca e un topic vechi de 2 ani, insa recent m-am intrebat cum s-ar comporta o astfel de camera CCTV 1004x cu modificarile de rigoare; puteti sa impartasiti niste impresii/ poze?
Multumesc!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 28 Sep 2018 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O camera interesanta (pare si ieftina) . Este depasita ? sensibilitatea este ok ? . Pina prind ceva mai sensibil si performant , ma gindeam sa vad niste pareri ...
https://www.okazii.ro/resigilat-camera-sup...a185566851
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 29 Sep 2018 06:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Hai sa vedem punctele pro si contra.
Pro:
-are deja carcasa de exterior, se poate lasa intr-o pozitie permanenta. Cupola cred ca este acrilica, deci se va matui in timp.
-fiind o camera analogica de rezolutie joasa, semnalul video se poate inregistra pe PC/laptop cu imvestitii minime- placa de captura de tip Ezcap
Contra:
-sensibilatea nu este chiar grozava. O sa vezi doar cateva stele. O sa prinda totusi meteorii mai luminosi. Din cate vad, nu are meniu OSD, deci nu poti ajusta nimic- nici castig, nici sens-up. Mai castigi putin daca schimbi lentila cu una cu f mai mic.
-rezolutia este foarte mica (0,3Mpx) mai ales daca o vrei "all sky". Gasesti camere megapixel la un pret mai mic- trebuie sa iei totusi un DVR .

Si eu am inceput tot cu camere de tip analog, este un minim necesar.

_________________
Marius
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 29 Sep 2018 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@2SKY, ca solutie low cost ar fi Samsung SCB2000 + un laptop cu soft de facut timelapse (gasesti gratuit). Trebuie doar sa mai investesti intr-o carcasa sau sa ti-o construiesti singur.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2018 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colegul nostru Cristian C a avut camere Samsung de vânzare. Mi-a dat și mie una, mai trebuie să găsesc o carcasă și unde s-o amplasez pe balcon, gestiunea cablurilor și unitatea PC care să huruie noaptea e cam nașpa, trebuie negociat cu soția, etc. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2018 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
...și unitatea PC care să huruie noaptea e cam nașpa, trebuie negociat cu soția, etc. Smile
Raspberry pi!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 02 Oct 2018 02:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Camera am gasit , dar fara lentila/obiectiv . Si separat am gasit si doua obiective , dar alte firme decit Samsung , care au acel racord si arata la fel . Ce anume face acel racord daca focalizarea este manuala? , are leduri ...?
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 03 Oct 2018 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lentila/obiectivul e pe montura "C". Se infileteaza in fata senzorului si are un surub lateral care trebuie sa il slabesti iar pe timp de zi faci focusul pe un obiect indepartat sa se vada clar. Astfel vei avea focalizate si stelele pe timp de noapte. Apoi blochezi din surub focusul ca sa nu se roteasca liber.
Nu ai nevoie de leduri IR, camera setata pe sens-up 64x vede lejer Calea Lactee si iti livreaza cam un cadru la ~1,5 sec.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 03 Oct 2018 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa lente sint Samsung SCB 2000 , 1 cadru la 1,5 sec ? Ce parere aveti de Samsung SCC-B2035P . Pare mai sensibila si 25cadre/s , nu stiu cum speed shutter pare mai mica ca la SCB2000 , dar apare ca ar fi prin control extern .... . Am de gind sa o cumpar si pe asta Smile
https://www.manualslib.com/manual/147427/S...=30#manual



Screenshot_2018-10-03 Samsung SCC-B2035P User Manual (Page 30 of 32).png
 Descriere:
 Marime fisier:  61.45 kb
 Vizualizat:  de 8870 ori

Screenshot_2018-10-03 Samsung SCC-B2035P User Manual (Page 30 of 32).png


Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 03 Oct 2018 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate camerele de tip analog PAL au 25fps. Unele permit si cresterea expunerii (sens-up). In cazul de fata pana la 512x (ar fi cam 10s). Ar putea fi utila aceasta optiune daca vrei sa vezi mai multe stele si meteori de magnitudine mai mare( sau daca camera nu este prea sensibila fara sens-up). Daca inregistrezi pe PC (mpeg2), filmul va avea tot 25fps, indiferent de sens-up (se va repeta cadrul timp de pana la 10s). Daca inregistrarea se face pe DVR pentru cctv, acesta permite pana la min. 1fps(mp4- H264).
-Cablul de la lentile controleaza irisul. Daca lumina este puternica acesta se va micsora. Eu le-am scos irisul cu tot cu cablu(le-am folosit si pe camere care nu aveau controlul acestuia). Irisul este inchis atunci cand nu primeste tensiune de control.

_________________
Marius
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Oct 2018 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au ajuns o parte din ele , dar intre timp am mai urmarit citeva clipuri pe YT , si toti le lauda (SCB2000). Acum se pune problema : intr-un clip se scoate filtrul IR si este destul de simplu , intrebarea este daca este obligatoriu , daca cistigul este semnificativ pentru sensibilitate noaptea . Voi cum le-ati folosit ? Cum scapati de inghet , aburire , prin incalzire doar ?
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 05 Oct 2018 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu pot sa-ti spun nimic de diferenta cu si fara filtru IR. Prima operatie dupa ce mi-a sosit camera a fost indepartarea filtrului, asa ca nu am folosit-o deloc cu el.
Eu zic ca la meteori sigur conteaza dat fiind faptul ca o parte de energie se disipa termic prin frecare.
Eu folosesc o rezistenta ceramica de 100 ohm situata aproape de dom, plus caldura degajata de camera e suficient sa tina domul de sticla mai cald decat mediul ambiant.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere CCD Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact