Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Venusstckz.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare de buget


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Dec 2015 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare de buget
Raspunde cu citat (quote)

De aproape două luni sunt fericitul posesor al unui refractor SW 120/600 și constat că acesta poate mai mult decât ocularele deținute de mine. Așa că se impune achiziția de urgență a unui ocular de 3-6 mm focală pentru planete - Lună - duble și, în cursul lunilor următoare, să completez colecția cu 3-4 piese care să acopere gama 10-30mm.
Am răscolit toate discuțiile de pe forum și de aiurea și tot nelămurit am rămas.
Un ortoscopic Abbe pare să compenseze mai bine decât alte scheme optice aberațiile unui refractor scurt, chiar dacă numai pe zona centrală dar super-plossl-urile GSO din dotare mă fac oarecum reticent la razele mici de curbură ale lentilelor unui astfel de ocular. Sau cel puțin când vine vorba de unul ieftin. Pe de altă parte, ocularele „planetary” cu câmp larg ieftine nu dau pe spate pe nimeni iar unul mai răsărit iese mult din buget. Nu mă încântă nici numărul mare de lentile și de treceri aer-sticlă.
Pentru focale mai lungi aș prefera ceva cu unghi mai larg, dar nu mă agăț de asta. Sunt mai importante un contrast bun și reflexii interne reduse. O să aloc ceva mai mulți bani și un termen mai lung pentru un ocular de câmp larg pe 2". Până atunci, face față destul de bine "super" de 25mm.
Sfaturi?
Edit: am uitat să precizez dotarea actuală: super 10 & 25mm, Super Plossl GSO 4 și 6mm, Plossl 15mm, 18mm neidentificat (vizor de cameră super 8)


Ultima modificare efectuata mmarin la 23 Dec 2015 23:59, modificat de 2 ori in total
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 23 Dec 2015 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Am aceeasi luneta.
Merge bine pana la 100 X. Daca esti foarte pretentios la cromatism poti sa nu urci peste 60 X.
Totusi, la Luna, Jupiter si Saturn am mers pana la maxim 150 X.
Ocularele pe care le am in dotare sunt Planetary 4 mm, Planetary 6 mm, Super Plossl 10 mm si Super Plossl 25 mm.
Sunt multumit de aceasta configuratie la un buget relativ redus.
Cu siguranta ca sunt oculare care merg mult mai bine pe instrumente scurte insa eu doar pe acestea le-am folosit.
Per total, daca vei utiliza o putere de maxim 100 X vei fi multumit de refractorul tau. Ca prim pas as achizitiona un ocular de 6 mm cat mai bun la un buget mediu si un Super Plossl de 10 mm.
Ocularele Erfle, Televue Panoptic...sunt bune pe instrumente scurte dar sunt scumpe.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Dec 2015 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ăsta poate chiar ceva mai bine, obiectivul a fost demontat și bibilit până s-a apropiat de limita teoretică - nu de către mine, desigur; problema e că ocularele GSO din dotare au fost șlefuite în viteză și au niște șanțuri circulare care strică întrucâtva calitatea imaginii. Am nevoie măcar de unul care să-mi asigure un câmp de 20 de grade fără defecte. Pentru grosismente mai mici mi-au cam rămas ochii pe UWA sau GoldLine de la SW dar unii le laudă, alții le înjură; nu știu ce să cred...
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2015 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricat de mult ar fi fost bibilit, obiectivul unui acromat de 120 cu f/5 are sferocromatismul la fel de mare cat spectrul lui rezidual si nu poate fi privit (si evident utilizat) ca un instrument de grosisment mare. Valoarea de 100x avansata de Teo este cam limita lui maxima. Daca ochiul permite se poate urca la 120x. In consecinta ti-as recomanda un ocular bun de 6mm sau eventual de 5mm, nu insa mai mic.
Luneta este un excelent instrument portabil pentru deep-sky si pentru acest domeniu satisfactiile pe care le da sunt maxime.

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Dec 2015 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc de sfaturi, la focala de 5-6mm mă cam orientasem și eu; la 100x luneta dă semne că mai poate, 150x pare deja cam mult. Mă tentează un Baader clasic ortho, îmi plac și prețul și designul cu terminație conică. Sau ar fi bine să mai strâng bănuți pentru un HD Japan?
Pentru zona 8-20mm cred că o să rămân la super plossl, chiar dacă au câmp vizual mai îngust. Oricum, aici nu-i grabă, mă descurc acceptabil cu ce am...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2015 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că nu există un instrument bun la toate. De-a lungul timpului am construit și adunat o serie de instrumente și oculare. Anumite combinații sunt ideale pentru un anumit tip de observații, de exemplu, luneta Fraunhofer 80x900 merge cel mai bine cu Hyperion de 8mm la observații planetare, lunare și solare. Cu luneta RFT de 110mm F/5.5 am folosit cu succes un ocular Erfle de binoclu militar de 30mm sau Hyperion-ul de 24mm la DSO. Ocazional am folosit și Nagler de 11mm cu această lunetă, celelalte oculare mai simple nu sunt grozave dar asta nu înseamnă că nu se pot folosi la observații. Esențial este să găsești combinația potrivită pentru un anumit gen de observații. Și să observi cât mai mult cu ce ai deja! Succes!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Dec 2015 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc,Erwin. Jucăria asta am luat-o în special pentru DSO, de-aia mă și gândesc la un ocular pe 2". Nu mă aștept la o imagine perfectă pe tot câmpul ocularului dar pe vreo două treimi sper să fie O.K.
Mi s-a pus pata pe un ocular "planetar" după ce am pus-o la probă pe Lună și pe antenele de pe un bloc mai îndepărtat. A reieșit că se pot distinge detalii cu contrast mic de numai două secunde de arc. La contrast mare, rezoluția maximă pare să fie de vreo 1.5"- nu-i rău deloc, mai ales că testele s-au făcut în condiții de turbulență destul de deranjantă. După ce reușesc să termin montura AZ și sacul de transport, vreau să o scot în câmp să văd ce poate cu adevărat.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 25 Dec 2015 05:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit la 102/500 ca si ocular deepsky pe 2" un bresser wide de 25mm la 70grade,iar la mariri mari tot un breser 9mm la 60 ce are corectie f buna.Folosind un barlow de calitate si filtru galben am putut urca peste 100ori si chiar mai mult in functie de conditii cu ocularul de 9.Fltrul galben aduce o reducere semnificativa a aberatilor chiar la mariri mari.probabil insa,cresterea aperturii ingreuneaza efectul filtrului.

Ca si barlow folosesc APM pe 2" cu lentila ED care impreuna cu bresserul de 9mm am putut merge la 140ori,imagine buna pt un acromat scurt fara filtru,iar mai mult depinde de mai multi factori..si de rabdarea ta Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact