Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP7260.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Setari pentru astrofoto DSLR


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere DSLR

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Dec 2015 07:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Setari pentru astrofoto DSLR
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca pentru astrofotografii avansati, aceasta postare este absolut inutila. Dar cum sunt multi cei care, la fel ca mine, fac doar acum ceva pasi in directia astrofotografiei cu DSLR, m-am gandit ca nu ar fi rau sa pun rezultatul unor experimente facute de mine in ultimile zile. Tin sa mentionez ca am mai facut eu incercari si cu ceva ani inainte, dar acum, de cand am schimbat sistemul si am trecut la Canon, lucrurile sunt mai simple si sper sa am si ceva rezultate in viitor.

Prima problema este alegerea timpului de expunere pentru fotografii facute fara o montura motorizata. Gasisem acum catva timp o ''regula'', spusa de un autor de Timelapse, care folosea regula 500/focala obiectiv=timp de expunere. dar aceea este valabila pentru rezolutii reduse la HD, adica 1920x1080.

Experimentele mele imi arata ca regula pentru fotografie la maxima rezolutie este

200/focala exhivalenta=timp expunere.

Astfel, un obiectiv de 50mm, pus pe un Canon APS-C va avea focala echivalenta de 80mm, si se pot face expuneri de 2,5 secunde. Evident, daca vreti sa folositi pozele doar cu resize, atunci se pot marii timpii corespunzator cu raportul de resize. De aceea, la HD se poate merge cu 500/FE=T.

O alta problema pe care am constatat-o in urma recentelor mele incercari este cea a culorii pe care o capata cerul in fotografii de timp lung facute in zone cu poluare luminoasa, cum e cam in toate orasele. Un balans de alb pus pe tungsten da o culoare a cerului foarte aproape de realitate, in conditiile in care in jur sunt multe lumini stradale.



058R.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  262.04 kb
 Vizualizat:  de 3770 ori

058R.JPG



_________________
Dragos N
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 24 Dec 2015 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar regula 500/f este in cel mai bun caz "orientativa" si e mai degraba maximul in anumite conditii, dar nici 200/f nu e neaparat raspunsul, depinde la ce rezolutie intentionam sa publicam rezultatul si de declinatia obiectelor fotografiate.

Pentru postat pe forumuri si alte astfel de destinatii cred sincer ca incadrarea in 1920x1080 (2 megapixeli) e suficienta, cine are rezolutia asta la monitor poate vizualiza 1:1 full screen, se poate creste pentru a-i acoperi pe cei cu ecrane 1440p sau 4K (deja 8 megapixeli), cine face crop sau printuri evident trebuie sa fie riguros pe masura a ce intentioneaza sa faca.

Mai important, expunerea maxima e direct proportionala cu declinatia obiectului (in widefield se ia obiectul din cadru ce are declinatia cea mai mica). Se poate folosi Stellarium, adaugam senzorul camerei si obiectivul folosit, incadram asa cum intentionam sa fotografiem si cautam cea mai mica declinatie ce apare in cadru. Calculele mai departe se pot face si manual (ne intereseaza cate arcsecunde cuprinde un pixel si cat se misca in RA acea masura pe perioada expunerii) dar este un calculator foarte util aici, dati scroll pana la Star Trail Calculator (sunt si multe alte lucruri utile pe aceasta pagina) si se poate calcula cat e deviatia de la o stea rotunda. Indiferent de cat de scurta e expunere sau de mica rezolutia, o deviatie tot va fi, dar trebuie gasit cat consideram ca fiind acceptabil. Cat de mari vor fi stelele depinde de calitatea instrumentului folosit, cred ca 5 pixeli e spre minim, iar la stele foarte palide trailing-ul nu iese in evidenta. Daca luam in calcul o stea de 7-8 pixeli pe un senzor de rezolutie medie (12-16MP) atunci o deviatie de 1-2 pixeli e acceptabila. Daca luam in considerare ca oricum reducem semnificativ rezolutia putem tolera si 2-3 pixeli in timp ce pentru video intr-adevar pretentiile sunt si mai mici. Cu o mare parte din obiectivele DSLR ne putem astepta totusi la coma si alte defecte la dimensiuni similare sau mai mari.

De curiozitate am calculat star trails la 500/f, 200/f si 350/f (ca media lor) pentru un obiectiv de 50mm pe Canon 450D (12 megapixeli)

10s (500/50) - star trail in pixeli
Dec 0 : 7
Dec 30 : 6.1
Dec 45 : 5
Dec 60 : 3.5
Dec 75 : 1.8


7s (350/50) - star trail in pixeli
Dec 0 : 4.9
Dec 30 : 4.3
Dec 45 : 3.5
Dec 60 : 2.5
Dec 75 : 1.3

4s (200/50) - star trail in pixeli
Dec 0 : 2.2
Dec 30 : 1.9
Dec 45 : 1.6
Dec 60 : 1.1
Dec 75 : 0.6

Fiecare sunt oarecum* valabile in functie de situatie, dar daca iesim sa fotografiem cu un plan anume atunci un calcul scurt ne spune cat putem sa ne intindem, spre deosebire de majoritatea monturilor, rotatia pamantului e foarte previzibla Laughing. Odata ce ne obisnuim cu camera si obiectivele folosite ne dam seama si cat putem tolera ca deviatie, mai departe e simplu.

* La declinatie 75 unde ar fi ok 500/f singurul cadru posibil cu 50mm pe Canon APS-C e practic steaua polara in centru

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Dec 2015 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bune aceste calcule. Ai putea sa le extinzi si pentru alte obiective cu focale diferite.

Cat despre coma obiectivelor foto, exista pe aici, din ce imi amintesc, un topic in care sunt mentionate cele mai bune obiective in aceasta directie. In principiu, cam toate obiectivele foto au coma la deschidere maxima, si de aceea se recomanda inchiderea lor cu o treapta sau doua. Asta insa vine in contradictie cu nevoia de cat mai multa lumina. Asa ca si aici, daca rezolutia e redusa, se poate merge la maxim, dar nu cu orice obiectiv. O alta solutie este cropuirea cadrelor, si realizarea unor mozaicuri, daca se doreste camp foarte larg. Cu atat mai mult cu cat cele mai expuse obiective la aparitia comei sunt obiectivele cu focala scurta.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere DSLR

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact