Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10884725_899867316713332_1595697742_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Comparatie binocluri


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Noi 2015 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Comparatie binocluri
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
A incercat cineva atat Nikon Aculon cat si Lacerta (10x50). Daca da, l-as ruga sa impartaseasca cateva pareri comparative

Cu stima,

_________________
Dob 8"
Sus
Corneliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Feb 2012
Mesaje: 107



Localitate: Petrosani

MesajTrimis: 22 Noi 2015 08:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Nikon Aculon
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am cumparat acest binoclu pentru a-l oferii cadou unui prieten. L-am testat alaturi de doua binocluri: Bresser Spezial Jagd 8X56 si un clasic Carl Zeiss Jena Deltrintem 8X30.
Impresia a fost foarte buna de la inceput. Pot spune ca bate Carl Zeiss-ul la calitatea imaginii desi, mai spre marginea campului vizual sunt detectabile, e drept cam greu, ceva aberatii cromatice. Comparat cu Bresserul de 8X56, ei bine, bine, se "bate" si cu acesta desi, cu 56mm diametru Bresserul ofera imagini mai luminoase si cu o rezolutie usor superioara. Totusi, desi maresc amadoua de 8X, Nikon are un camp vizual cu cel putin 20% mai larg decat Bresserul! Daca adaugam greutatea si dimensiunile mai mici in coditiile in care Bresserul este de doua ori mai mare si mai greu, eu zic ca balanta inclina spre Nikon per total avantaje Smile)). Cu greu m-am despartit de acest binoclu!

Cele bune!

Corneliu.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 30 Noi 2015 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, am folosit cele doua modele de binocluri in paralel si pot spune ca per total sunt mai multumit de Nikon decat de Lacerta, dar este posibil ca exemplarul Lacerta sa fi avut ceva probleme de fabricatie pe partea de optica.

Binoclul Nikon are un astigmatisc foarte mic aproape inexistent pe cand cel de la Lacerta deranja din acest punct de vedere.

Tubul optic din partea stanga(cel fara reglaj de dioptrie) furniza o imagine cu o calitatea usor mai slaba ca si definitie decat cel din partea dreapta.

Pe partea de transmisie a luminii nu am sesizat diferente desi Lacerta dispune de suprafete antireflex mult mai serioase si pe toate suprafetele in comparatie cu cel de la Nikon, la care sunt vizible fara efort reflexii naturale, incolore.

Aberatiile cromatice pe timp de zi sunt mai mari la Nikon spre marginea campului vizual.

Lacerta are o constructie mult mai solida fata de Nikon fiind construit din metal iar cel din urma din plastic. Ca o mentiune tot pe partea de constructie modelul Lacerta este umplut cu azot.

Cam astea ar fi diferentele cele mai mari.
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Noi 2015 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatii, am ramas pana la urma la un Lacerta 8x45. Se simte minunat in mana si pare a avea optica foarte buna.

In prima faza (prima seara) l-am incercat in... casa Smile fiind noapte\innorat si am ajuns in situatia pe care o descriai Daniel, dar mi-a picat fisa ca punctul pe care focalizam era la vreo 3.5m, distanta minima de focalizare fiind 5m. Lentila dreapta putea fi adusa in focus mai aproape datorita reglajului independent - motiv din care puteam vedea mai clar cu ochiul drept, la distanta mai mica decat cea specificata de producator.

Cu stima,

_________________
Dob 8"
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact