Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC1318LRBGfwffklro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Calculul stralucirii pe suprafata


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Noi 2015 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Calculul stralucirii pe suprafata
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Nu mi-a fost clar daca subiectul e pozitionat bine sub Observatii incecpatori sau poate era mai bine la Fizica...
Ideea sta in felul urmator: incercand sa identific galaxiile pe care le pot observa mai usor prin telescop, am ajuns la formula calculului stralucirii unei suprafete :
https://en.wikipedia.org/wiki/Surface_brightness
Am aplicat formula : S = m + 2.5 * log_{10} A si am obtinut pentru cateva galaxii:

Cod:

C51
9.3 + 2.5 * 2.26 = 14.95

Triangulum Galaxy
5.7 + 2.5 * 3.3652576729 = 14.1

Andromeda
3.5 + 2.5 * 3.9519942931 = 13.375

Bode Nebulae
6.9 + 2.5 * 2.4725809413 = 13.075

Cigar Galaxy
8.4 + 2.5 * 1.57 = 12.32


Desi stralucirea este ordonata corect (dupa ochiul meu), mi se pare o diferenta foarte mica in rezultat intre Bode si Andromeda insa diferenta gigantica la observatii vizuale (practic Bode se vede foarte bine fata de Andromeda)

Ce imi scapa pentru a obtine niste rezultate mai veridice?

Multumesc,

_________________
Dob 8"
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Noi 2015 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca acea formula descrie magnitudinea absoluta si nu aparenta pe care o observi tu de fapt iar in acest caz distanta pana la acele corpuri ceresti este factorul neconsiderat.
Daca citesti in articolul mentionat de pe wikipedia imediat dupa formula respectiva ai urmatoarea precizare, citez:

"For astronomical objects, surface brightness is analogous to photometric luminance and is therefore constant with distance: as an object becomes fainter with distance, it also becomes correspondingly smaller in visual area. In geometrical terms, for a nearby object emitting a given amount of light, radiative flux decreases with the square of the distance to the object, but the physical area corresponding to a given solid angle or visual area (e.g. 1 square arcsecond) increases in the same proportion, resulting in the same surface brightness.[5] For extended objects such as nebulae or galaxies, this allows the estimation of spatial distance from surface brightness by means of the distance modulus or luminosity distance."

Asadar marimea fizica pe care trebuie s-o masori in cazul tau de masuratori este distanta luminozitatii descrisa in:
https://en.wikipedia.org/wiki/Luminosity_distance
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Noi 2015 05:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In formula este vorba de magnitudinea aparenta, restul este altceva.

Acea valoare reprezinta doar o medie de stralucire, dar in realitate luminozitatea unei nebuloase este mai mult sau mai putin uniforma. Iar aici intervine contrastul. Vizibilitatea depinde si de cum e distribuita stralucirea in detalii, si cat de brusc variaza aceasta stralucire (contrastul la detalii). Mai sunt si alti factori: marimea nebuloasei (cele mai mari sunt mai greu de vazut chiar la aceeasi stralucire de suprafata), contrastul la margine fata de fundal (cele mai difuze si relativ uniforme sunt mai greu de perceput), poluarea luminoasa etc.

Vezi mai jos, cum variaza stralucirea la Orion si de ce se vede zona trapezului din oras, iar restul nu.



m42-profilel-1b-600.jpg
 Descriere:
http://www.clarkvision.com/astro/surface-brightness-profiles/introduction.html
 Marime fisier:  75.25 kb
 Vizualizat:  de 3235 ori

m42-profilel-1b-600.jpg


Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 10 Noi 2015 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema este ca ceea ce doreste de fapt este masurarea magnitudinii aparente dar metoda respectiva nu este potrivita deoarece foloseste numai magnitudinea absoluta. De aici rezulta discrepantele observate, desigur o alta cauza fiind neuniformitatea acelei straluciri in cazul corpurilor considerate. Din acelasi articol ( https://en.wikipedia.org/wiki/Surface_brightness) citez exemplul dat al formulei respective in cazul luminozitatii de suprafata a Soarelui:

"Relationship to physical units

The surface brightness in magnitude units is related to the surface brightness in physical units of solar luminosity per square parsec by

S(mag/arcsec^2)=M0+21.572-2.5\log_{10} S (L0/pc^2),

where M0 and L0 are the absolute magnitude and the luminosity of the Sun in chosen color-band respectively."
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Noi 2015 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce mi se pare dubios in "Luminosity Distance":
https://en.wikipedia.org/wiki/Luminosity_distance
este ca nu vad o dependinta de suprafata. Din Stellarium sau orice alta sursa avem magnitudinea... si stim ca un obiect e mai greu de observat daca e mai mare (Andromeda de exemplu) ...
Singura formula care face referire si la suprafata e cea din "Surface Brightness":
https://en.wikipedia.org/wiki/Surface_brightness
S = m + 2.5 * log_{10} A

In concluzie, nu ar trebui ca formula dupa care merg sa ia in calcul suprafata? (galaxiilor de exemplu)

_________________
Dob 8"
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact