Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Semenic,_Telescopul_e_in_masina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Evaluarea poluarii luminoase.


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Linkuri utile

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Noi 2015 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Evaluarea poluarii luminoase.
Raspunde cu citat (quote)

http://www.skyandtelescope.com/astronomy-r...sky-scale/

Am gasit acest articol si mi s-a parut foarte interesant si elaborat, autorul, om cu 50 de ani de observatii in spate, a facut o clasificare pe 9 clase a calitatii cerului noptii.

As fi foarte curios, daca mai exista in Romania locuri accesibile care ar putea sa se incadreze la clasa 1 si la clasa 2, si pe unde...

Personal in mod cert am prins un clasa 2 sau aproape, undeva in zona submontana la Buzaului, intr-o noapte de iarna, la Ciolanu, mai precis. Pot afirma asta deoarece am regasit in elementele de identificare ale autorului " The summer Milky Way is highly structured to the unaided eye, and its brightest parts look like veined marble when viewed with ordinary binoculars", detalii care m-au frapat distinct.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Noi 2015 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Clasa 1 nu este in Romania sigur . si clasa 2 probabil ca nu eu spun ca ai nevoie de o distanta de cel putin 100km de oras de marime mijlocie fata de locul unde esti .si chiar la 2000m alt vezi extrem de bine orase cu cupola de lumina la mare distanta pe un cer uscat si senin . pt astro foto incadrare joasa si 100km e putin . e mica tara . prinde bine un desert de 300km in jur .
Eram in muntii Godeanu la 1800 m alt si ma deranja Craiova ce e la 140km .
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 04 Noi 2015 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asta pot sa confirm si eu. De la cota 2000 Sinaia, noaptea de vedeau fara probleme orasele de vale inclusiv Ploiestiul. Totusi daca ne am afla intr o alveola montana de genul Lacul Balea, fara a fi necesare observatii prea joase, nu ar putea fi intrunite conditiile unei clase 2 doar pentru partea superioara a cerului? De la un 30 grade in sus? Domurile luminoase urbane din departare afecteaza doar zona joasa, de orizont, a cerului, nu? Nu stiu daca m am facut bine inteles.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Noi 2015 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ce se refera autorul in articol prin sintagma, "zodiacal light" si referindu se la ea in continuare afirma ca are o culoare " distinctly yellowish"?
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 16 Noi 2015 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Meridionali nu esti niciodata chiar atat de departe de orasele medii-mari iar in Apuseni doar ceva mai bine, altitudinea in orice caz nu ne ajuta prea mult cu poluarea luminoasa, izolarea specifica muntilor e avantajul. Pentru asta nordul Orientalilor cred ca este cel mai aproape de optim, mai exact granita dintre judetele Suceava si Bistrita, cat mai aproape de granita cu Ucraina - dealurile de langa satele Brodina sau Izvoarele Sucevei unde esti la ~40 de km in linie dreapta de Campulung Moldovenesc cu ai sai ~16,000 de locuitori. Ai "privilegiul" sa fii legitimat de Politia de Frontiera din cand in cand dar vizual Calea Lactee este deosebit de impresionanta, aratand acea viniatura si un numar coplesitor de stele.

In orice caz, sa ajungi in astfel de locuri necesita un efort destul de mare pentru majoritatea dintre noi (combinat cu incertitudinea vremii). Pentru vizual as spune ca prezinta avantaje mai mult pentru avansati (fata de o zona clasa 3-4) care revin la obiecte bine cunoscute pentru a mai prinde ceva detalii cu echipament in stare optima si tehnica bine pusa la punct, altfel se iroseste oarecum efortul. Pentru astrofoto sunt avantaje (odata ce s-a extras tot ce se putea intr-o zona normala), dar tot narrowband da rezultate mai bune si dintr-o zona cu poluare luminoasa moderata.

OvidiuDanut, lumina zodiacala e lumina a soarelui reflectata de granulele de praf ce se afla in planul ecliptic, "discul" sistemului solar

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 16 Noi 2015 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pt punctul de vedere elaborat Cos Min. Wow...nu m as fi gandit la o asemenea insemnatate a luminii zodiacale....fascinant.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Linkuri utile

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact