Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147z~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Hexagonul lui Saturn


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 28 Mar 2007 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Hexagonul lui Saturn
Raspunde cu citat (quote)

Datorită importanței lui pentru Fizică și Astrofizică, acest subiect a fost adus de la secțiunea „Diverse” în această secțiune la data de 29 aprilie 2007, ora 14:25.

Imagini interesante luate de cassini de la polul nord a lui saturn:
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2007-034

Are cineva idee ce constrangeri in dinamica fluidelor poate forma asa ceva si mentine pe o perioada de cel putin 20 de ani de cind am observat noi pt prima data?

Larry
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Mar 2007 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wooow! Ce misterios!
Chiar sunt curios cine și cu ce teorie poate explica așa ceva... Shocked

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Mar 2007 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant. Abel, uite un subiect tare de tot Wink .
La ce m-aș gândi:
Un fenomen de autoorganizare într-un strat de fluid supus unui gradient mic de temperatură determină apariția așa-numitor "celule Benard", hexagonale. (v. fig)
Faptul că e una singură - celelalte sunt distruse - , probabil se datorează rotației + faptului că diferențele de temperatură nu sunt constante cu latitudinea. Ar merita studiat mai îndeaproape.

_________________
הבה נגילה
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Mar 2007 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

parcă am uitat ceva... uite și poza


celule Benard.jpg
 Descriere:
celule benard la suprafata unui strat de fluid cu convectie
 Marime fisier:  4.8 kb
 Vizualizat:  de 13510 ori

celule Benard.jpg



_________________
הבה נגילה


Ultima modificare efectuata de catre raduM la 28 Mar 2007 13:01, modificat de 1 data in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mar 2007 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In afara teoriei impulsului volumic, sincer, nu stiu ce altceva ar putea explica acest straniu fenomen. Asteptam cu interes Smile Very Happy Laughing
Nu mi-o lua in nume de rau. E o gluma nevinovata. Ca si in cazul lui Iacob, eu unul intrezaresc ceva in teoriile pe care le sustineti. Din pacate eu nu sunt foarte bun la fizica pentru a avea o parere autorizata. Tot din pacate se pare ca modul in care voi va prezentati teoriile e departe de rigoarea stiintifica necesara pentru a fi bagati in seama de fiziceni adevarati.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Mar 2007 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing
formarea celulelor Benard e un fenomen cunoscut, chiar și de către fizicienii adevărați. Laughing
Ba chiar și de alții:

http://www.kli.ac.at/theorylab/jdc/papers/BC-ECHOIV.pdf

_________________
הבה נגילה
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Mar 2007 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Are cineva idee ce constrangeri in dinamica fluidelor poate forma asa ceva si mentine pe o perioada de cel putin 20 de ani de cind am observat noi pt prima data?


alte 21 de lucrări care tratează efectul Benard-Marangoni (formare de structuri hexagonale) în fluide cu convecție:

http://search.arxiv.org:8081/?query=benard+cells&in=nlin

Laughing Laughing Laughing Abia acum am văzut postul lui Abel, mai sus. Cum de m-oi fi gândit la el? Laughing Laughing Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 28 Mar 2007 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Radu pt link-uri. Formarea unei celule de convectie rayleigh-benard suna foarte tentant ... dar oare este posibil la o asemnea scara? Cu toate ca "uniformitatea relativa" unui gigant gazos cum e saturn sau jupiter ar fii medii "ideale" pentru asa ceva ...

Larry
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Mar 2007 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Un fenomen de autoorganizare într-un strat de fluid supus unui gradient mic de temperatură determină apariția așa-numitor "celule Benard", hexagonale. (v. fig)
Faptul că e una singură - celelalte sunt distruse - , probabil se datorează rotației + faptului că diferențele de temperatură nu sunt constante cu latitudinea. Ar merita studiat mai îndeaproape.

Profunde cunoștințe! Eu habar n-am de așa ceva. Dar apariția acestor celule Benard este explicată? Sau să înțeleg că și acestea sunt fenomene inexplicabile? Dacă sunt explicabile, atunci de ce hexagonul adus în discuție de Larry este considerat neexplicat?

M-am apucat să citesc câte ceva din linkurile pe care ni le-ai pus la dispoziție.
raduM a scris:
Abia acum am văzut postul lui Abel, mai sus. Cum de m-oi fi gândit la el?

Da, aceste celule ar putea fi o explicație dacă ele însele sunt deja explicate și dacă există o legătură directă între aceste celule și hexagonul saturnian.
dragon a scris:
Ca si in cazul lui Iacob, eu unul intrezaresc ceva in teoriile pe care le sustineti. Din pacate eu nu sunt foarte bun la fizica pentru a avea o parere autorizata. Tot din pacate se pare ca modul in care voi va prezentati teoriile e departe de rigoarea stiintifica necesara pentru a fi bagati in seama de fiziceni adevarati.

Într-adevăr, nu pot pretinde că mi-am prezentat teoriile riguros, dar nici că sunt foarte bun la Fizică. Îmi este mai ușor să-mi recunosc limitele decât să apăr o imagine pe care nu o merit. Dar sunt convins că majoritatea fenomenelor misterioase pot fi explicate cu o nouă lege de conservare, cu o mișcare elicoidală sau cu legătura dintre mișcarea unui solid și electromagnetism.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mar 2007 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La capitolul "Sătul ... pardon ... Saturn la mine acasa" recomand urmatorul experiment. Se ia o tigaie si se toarna in ea ulei. Se pune pe o plita la incalzit. Temperatura nu o dau pentru a face experimentul mai interesant (plus ca nu o stiu Wink). Se presara putina faina, pentru a vizualiza faimoasele hexagoane. Apoi se adauga cartofii taiati felii si se lasa pana se rumenesc. Pofta buna! Laughing

Recomand efectuarea experimentului doar in combinatie cu prajirea cartofilor pentru a nu irosi bunatate de ulei in caz de insucces. Razz
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Mar 2007 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

red giant a scris:
La capitolul "Sătul ... pardon ... Saturn la mine acasa" recomand urmatorul experiment. Se ia o tigaie si se toarna in ea ulei. Se pune pe o plita la incalzit. Temperatura nu o dau pentru a face experimentul mai interesant (plus ca nu o stiu Wink). Se presara putina faina, pentru a vizualiza faimoasele hexagoane. Apoi se adauga cartofii taiati felii si se lasa pana se rumenesc. Pofta buna! Laughing

Recomand efectuarea experimentului doar in combinatie cu prajirea cartofilor pentru a nu irosi bunatate de ulei in caz de insucces. Razz

Mulțumim pentru experiment, dar se poate și explica?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mar 2007 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Experimentele nu se explica. Se efectueaza Very Happy
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Mar 2007 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Formarea unei celule de convectie rayleigh-benard suna foarte tentant ... dar oare este posibil la o asemnea scara?


Nu văd de ce n-ar fi posibil. Condițiile sunt îndeplinite chiar frumos.


Abel> da, sunt explicate. Uita-te pe wikipedia , Benard cells. Explică destul de drăguț. Modelarea matematică e mai dificilă, mai ales că aici e o singură celulă. De ce una singură? Asta e partea interesantă. Scrierea sistemului de ecuații care să-ți modeleze așa ceva. Dpdv teoretic se pune problema adaptării sistemului de ecuații neliniare deja consacrat la condițiile care se observă pe Saturn. Grosime a stratului de gaz, viscozitate, viteză de rotație, temperaturi... nu e simplu deloc.

Red Giant> nu stiu ce iese din cartofi prăjiți cu făină, dar eu aduc berea. Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Mar 2007 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dacă sunt explicabile, atunci de ce hexagonul adus în discuție de Larry este considerat neexplicat?


Poate s-au gandit si altii la celule Benard și s-au lămurit că e o pistă falsă. Posibil, nu spun nu. E doar o ipoteză, la prima vedere. Dar nu poți spune că ai explicat până nu obții modelul matematic și nu îl verifici.
Dar poate n-a făcut încă legătura, nimeni. Ia și lucrează la idee, poate iese un Nobel ceva... Shocked

_________________
הבה נגילה
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 28 Mar 2007 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesanta discutia ... dar totusi ce cauta pe "Diverse" Confused ... iar fi stat mai bine pe "Cosmologie", cred eu.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact