Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Ursa-Mare.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Eclipsa partiala de Soare din 19 martie 2007


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Eclipse

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 27 Feb 2007 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Eclipsa partiala de Soare din 19 martie 2007
Raspunde cu citat (quote)

La adresa http://www.astronomy.ro/eclipsa-partiala-d..._1130.html gasiti un mic articol despre prima eclipsa de Soare a lui 2007.
Avand in vedere faptul ca eclipsa nu este una dintre cele mai spectaculoase si deoarece ea se poate observa doar in Alaska si parti din Asia, nu am oferit prea multe detalii. Totusi pentru persoanele interesate de eveniment am mentionat doua linkuri in sectiunea de sus a paginii.
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 19 Mar 2007 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului: ECLIPSA DIN 19 martie 2007
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu prea inteleg, de ce nu se poate vedea o eclipsa la Bucuresti , care se termina la LT 6:24,9 in timp ce soarele rasare la LT 6:22?


Intrucat stau chiar mai la rasarit de Bucuresti, am urcat iaras pe acoperis la 6:10 unde la 6:12 am vazut rasaritul Soarelui, impreuna cu vecinul meu Eugen Croitoru, care mi-a deschis acoperisul care s-a ridicat in vre-o doua minute, in pofida norilor densi, iar la LLT 6:15 (UT 4:15) am vazut discul intreg in toata splendoarea cu doi norasi subtiri la 10 si 25 grade sub diametrul orizontal, iar in partea de jos la aproximativ 20 grade de polul Sud al discului solar am observat o intunecare, care a durat pana pe la LLT 6:17 (UT4:17). Peste un minut sau doua dupa aceasta am vazut un punct intunecat (codita pepenelui) la Polul sud al discului Solar pana la LLT 6:23-6:24 (UT 4:23 - 4:24). Am mai stat pe acoperis inca vre-o zece minute fara Eugen Ctroitoru, vecinul meu de la etajul 9, care mi-a deschis capacul de la acoperis. Cerul era seren, cu nori putini, mici si rari cu exceptia partii de est imediat asupra orizontului. Vant din rasarit. Temperatura la UT 4:00 t=6C; UT5:20, t=8C, h=80%; UT5:47, t=12C;

Eugen a exclamat la UT 4:15 (LLT6:15): "Fantastic, si , probabil, Alex ai dreptate- in partea de jos este Luna." Eu prefer sa raman putin mai sceptic. Nu stiu cum sa lupt cu norii? Trebuie, sa urc in avion, insa pentru aceasta am nevoie de multi bani!

Cel putin, de azi inainte cheia de la acoperis este a mea!
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 19 Mar 2007 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: ECLIPSA DIN 19 martie 2007
Raspunde cu citat (quote)

Alex Gaina a scris:
Eu nu prea inteleg, de ce nu se poate vedea o eclipsa la Bucuresti , care se termina la LT 6:24,9 in timp ce soarele rasare la LT 6:22?


Alex, nu a fost o problema de timp, ci una de loc. Zona de penumbra nu a cuprins si Romania.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Mar 2007 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar un bilet de avion costa destul de scump dar unul de tren e relativ ieftin. Data viitoare daca mai e asa o configuratie, ia un bilet de tren cu o zi-doua inainte si mergi spre est cat poti de mult (Moldova, eventual Rusia) si vei vedea mai mult din eclipsa Very Happy Consulta internetul innainte si alege un loc fara nori.
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 20 Mar 2007 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului: ECLIPSELE SI INTERNETUL
Raspunde cu citat (quote)

Uite, ca de aceasta data m-am incapatanat si nu am dorit sa consult internetul! Am deschis doar Anuarul Astronomic Roman, unde la p. 87 se spune ca eclipsa este invizibila in Romania, insa, intrucat in Anuar sunt si erori, asupra carora voi reveni, am hotarat sa verific cu ochii mei. La Chisinau rasaritul teoretic are loc la LLT 6:12 (UT4:12) as cum s-a si intamplat in practica la 19 martie. De fapt nici nu afirm, ca am vazut umbra Lunii, cum a afirmat vecinul meu Eugen, dupa ce i-am explicat in prealabil in ce consta o eclipsa de soare.


Acuma stiu foarte bine, ca eclipsa trebuia sa se vada la Oriol in Rusia (Long. 36E, Lat approx 50N), dar nu stiu unde exact a trecut frontiera de West a eclipsei?? Si de fapt, ca orice curba ea poate fi descrisa cu o formula.....
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 20 Mar 2007 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

la urmatorul link ai o harta cu zonele de unde a fost vizibila eclipsa: http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEpl...Mar19P.GIF

Si nu-i corect sa spunem ca am vazut umba lunii peste soare Very Happy In timpul eclipselor de Soare, vedem chiar discul Lunar care trece peste discul aparent al Soarelui.
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 21 Mar 2007 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului: REFERINTE ECLIPSA 19 martie 2007
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc lui Alexconu pentru unele precizari. Am cautat acuma prin Internetul rusesc si va trimit cateva referinte, dintre care una contine o animatie (pe care se pare ca o cunoasteti) si


imagini foarte frumoase de la Novokuznetsk (Reg. Kemerovo), Vladivostok (Orientul departat), si Orenburg (la nord de Kazakhstan). Ultimele sunt color si intr-adevar sunt foarte spectaculoase.

http://galspace.spb.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=392
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Mar 2007 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante poze, dar din pacate calitatea lasa de dorit.
O asemenea conjunctura a mai fost favorabila la eclipsa din 2003, eveniment care l-am observat si eu, cred ca in acea vreme am fost singurul din Iasi care a observat aceea eclipsa.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Eclipse

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact