Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m8-siril-photoshop2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224539
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cocoon nebula vizual


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 09 Aug 2015 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Cocoon nebula vizual
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

ma chinui de o vreme sa observ vizual Nebuloasa Cocoon (IC 5146 C19). Cat timp faceam observatii din oras (din curte, in Cluj), speram ca cerul nepotrivit sa fie problema. Oservatiile faceam cu un Dobson de 254 mm, si cu totul ca am folosit un filtru H-Beta Lumicon, cumva era de inteles ca din oras nu se vede. Ieri insa am iesit la observatorul din Feleac cu colegul theogon si desi cerul era decent, fara Luna, cu un seeing cat de cat bun, nebuloasa nu se arata nici in Dobsonul meu de 10', nici in C11 al lui theogon. Am folosit iarasi si filtru H-Beta, dar imaginea nu ne-a convins. Parca-parca se vedea ceva in Dobson cu ocularul TeleVue Plossl de 32mm, insa nu pot sa zic cu siguranta ca nebulozitatea aia fina era Cocoon ori era un efect al combinatiei filtru/ocular (in sensul ca daca miscam telescopul, nebulozitati asemanatoare apareau prin apropiere).

Intrebarea pe care va adresez ar fi daca a reusit cineva sa observe vizual nebuloasa, si daca da, cu ce instrument, sub ce cer? Nu de alta, dar sa stiu daca mai are sens sa casc ochii sperand ca apare la un moment dat - ori sa stau linistit ca in Romania cu acest instrument nu am sanse Smile.

mersi.
tsa

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 18 Aug 2015 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca un cer mai bun,la munte de exemplu.In oras,langa orasele mari e tot acelas lucru.
Nu am observat obiectul cu pricina,dar as putea spune ca unele telescoape mai mici la vizual vad mai iute obiecte greu vizibile prin telescoape mari in conditii de semipoluare luminoasa-orase.Sigur ca nu are rezolutia unui telescop mare 10-12' ,da se vede ceva.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 18 Aug 2015 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca trebuie vazuta fara filtru .
Once you have located the Cocoon Nebula, you don't need a very big telescope to observe it. A fine 4" refractor is enough, given a dark 6mag+ sky. Without filter at low power (3.5 to 4 mm exit pupil) a dim nebula is discernable using averted vision. Of course seeing the nebula becomes easier using bigger telescopes, but, interestingly, a nebula filter is counter-productive. Even in an 18" scope, the nebula is inconspicuous using an UHC filter, and quite unobservable using an OIII filter. A better choice might be a H-beta filter, but the best view of the Cocoon is to be had without any filter, because then the nebula appears as in an 18" telescope as "cotton pad" with a few stars superimposed on it. These stars are not faint, and readily observable in smaller scopes, more easily than the nebula itself. The Cocoon Nebula is not very hard to see, but it takes some experience if you want to observe it in smaller telescopes.
http://www.nightsky.at/Photo/Neb/IC5146_WN.html
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 18 Aug 2015 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi sternchen si 2SKY de feedback si de sugestii. Da, cred ca imi trebuie un cer mai negru.

Nu stiu ce sa zic de abordarea fara filtru... Normal ca am incercat si fara. In cluster am gasit dincolo de cele patru stele mai stralucite din trapezoid inca vreo 8 stele de diferite magnitudini (din oras am gasit doar 5 in jur). Am facut un desen, o sa postez dupa ce introduc in calculator.

Da, am citit ca OIII si UHC nu ajuta mult, deci am mers pe H-Beta (care pe multe bloguri e recomandat). Sigur, am facut o incercare si cu celalalte doua, fara prea mare incredere, mai mult asa din curiozitate.

Ciitatul postat de 2SKY mentioneaza un refractor de 4". O fi mai recomandat la acest obiect un refractor de 4" fata de un Newtonian de 10" sau un Schmidt-Cassegrain de 11"?

Nu stiu ce sa zic, de asta si intrebam daca e cineva care a reusit sa vada nebulozitatea si daca da, cu ce instrument, poate lamurim o treaba.

Mersi.
tsa

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 18 Aug 2015 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu exact ce vrea sa spuna cu "fine"refractor,dar tocmai ma gandeam la unul scurt care la o pupila de iesire de 3-4mm vede super deepsky,la o marire de 25-30 ori cu oculare simple gen plössl.
Acuma nu cred ca se poate compara la detaliu unu de 4 cu unu 10'.Ce m-a lasat placut surprins la 4'f/5 refractor este calitatea imaginii la mariri mici si faptul ca e putin influientat de poluarea luminoasa.M-am uitat de cateva ori din oras si mi-a placut cum a vazut dso.Totusi detalile nu au fost fantastice,ideea e ca se poate vedea ceva,iar calitatea imaginii e f buna pana la un grosisment de 30 ori.Cu oculare mai bune cred ca s-ar putea vedea mai mult,si mai fain desigur pe un cer cat mai bun
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 18 Aug 2015 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nebuloasa are mag ~11 , un refractor de 102 mm , mag limita 11,8 , iar 254 mm mag limita 13,8 . In ce conditi , daca te poti simplu apropia de aceste valori , e greu de spus . Oricum Dobsonul este mult mai luminos .
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 19 Aug 2015 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am extras si atasat cateva pagini din cartea "Deep-Sky Companions: The Caldwell Objects" de Stephen James O'Meara - Cambridge University Press.

CALDWELL 19 SHOULD BE A PARADOX FOR visual observers, especially for those using small-aperture telescopes. Normally one would expect a bright nebula to be more conspicuous than a dark one, but this is not the case with the Cocoon and its neighboring field of dark nebulosity.



c19.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  c19.pdf
 Marime fisier:  781 kb
 Descarcat:  de 189 ori

Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 19 Aug 2015 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi nobody, e chiar informativ articolul. Dincolo ca lamureste niste chestii vad ca si autorul pomeneste de un cer negru. E clar ca trebuie mers sub un cer bun.

Atasez desenul facut de mine, nu se vede nebulozitatea, ar veni cam in jurul stelei din dreapta jos (din trapezoid) cuprinzand si steaua din stanga (jos), urcand cam pe la jumatatea trapezoidului. Din ce am vazut inca nu stiu sa identific nici roiul deschis Collinder 470, adica care or fi stelele care formeaza clusterul. Dar mai incolo probabil reusim. Si sper sa vedem si nebulozitatea.



C19 Collinder 470.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  150.81 kb
 Vizualizat:  de 4425 ori

C19 Collinder 470.JPG



_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact