Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180919_230756_113x_mare_imbrium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224492
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce pot vedea cu un sct de 127 mm,precum si despre focala .


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
lucian tatu
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iun 2015
Mesaje: 93



Localitate: giurgiu

MesajTrimis: 14 Iul 2015 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce pot vedea cu un sct de 127 mm,precum si despre focala .
Raspunde cu citat (quote)

Ma numesc lucian ,sunt din Giurgiu ,am un sct de 127 mm cu binocular si doua hiperyoane de 13 mm.Vreau sa cunosc daca ,in afara de compensatorul de 1,25 pot achizitiona un altul de 1,7 si ce pot observa in afara de planetele venus ,jupiter ,saturn ,ma refer la galaxii ,nebuloase .De asemenea as dori sa cunosc daca in calculul puterii de marire al unui telescop se are in vedere strict focala instrumentului sau se adauga [nu luam in calcul compensatorul ] si drumul parcurs de lumina prin prisma binocular +ocular baader .Apreciez ca focala compensatorului si a ocularului baader nu sunt neglijabile si pot influenta puterea de marire a telescopului ,daca intr-adevar se au in vedere si conteaza in sensul ca se adauga la focala stricta a telescopului .Mentionez ca sunt multumit de calitatea compensatorului ca lentila barlowsi de aceea consider ca un alt compensator de 1,7 imi poate aduce un cistig de putere .Am cerut aceste sfaturi de la cei in masura si mai experimentati decit mine intrucit vreau sa scot tot ce se poate de la un sct de 127 mm.Astept orice sfat in aceasta privinta in conditiile in care il folosesc numai in calatorii ,fara auto ,deci fara monturi care ar depasi greutatea telescopului si a acccesoriilor [ o montura ar face orice iesire in natura o problema ,fapt pentru care am un trepied foto ce suporta pina la 8 kg,iar telescopul plus accesoriile ajung la 4,5 kg] .Multumesc anticipat
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 15 Iul 2015 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca trebuie sa inmultesti valoarea compensatorului cu focala telescopului: compensatorul o mareste de 1.25 sau de 1.7 ori pentru a permite ajungerea ocularelor in focus. Probabil vei vedea ce vezi cu o luneta de ~ 8mm: data fiind focala LUNGA mai mult obiecte stralucitoare.
_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 15 Iul 2015 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Lucian
Salut.
Focala lunga sau scurta nu are nicio importanta asupra obiectelor slab luminoase. Grosismentul, in schimb are (pentru o apertura data). Cu cat marim mai mult, cu atat scade luminozitatea imaginii la ocular.
La observatiile vizuale (la ocular) nu conteaza daca raportul f/d este 5 sau 20.
Raportul f/d conteaza doar la expunerile fotografice efectuate in planul focal ( de aici denumirea de telescoape rapide sau lente, care nu se aplica la vizual ci doar in fotografie).
Pentru luminozitate este importanta apertura si evident obstructia data de oglinda secundara-(la telescoape reflectoare).
Prismele si oglinzile plane nu influenteaza cu nimic focala obiectivului.
Focala poate fi virtual marita sau micsorata prin adaugarea unor lentile Barlow sau a unor lentile reducatoare de focala.
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Aug 2015 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,

Am si eu un SCT de 127 mm F10 Celestron.
Nu am o experienta foarte mare cu el insa pot sa-ti spun ca pe langa planetele amintite se mai poate vedea si marte.Deasemenea f. usor se pot vedea si clustere de stele gen M13, M5, M10 si altele care nu le-am mai notat.
La capitolul Galaxi/nebuloase cu ocular de 32mm am vazut M31, M32 M27 ( merge si ocular de 13mm), M57, M81 si M82 pe un cer fara luna.

La stele duble am putut separa Delta Cyg si Pi ( tripla) din acvila

Cer Senin .
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Aug 2015 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La telescoapele catadioptrice, asa cum sunt SC-urile si Maksutov-urile, apar in mod normal unele variatii ale distantei focale atunci cand se schimba ocularele, daca nu sunt parfocale, sau cand se introduc in drumul optic compensatoare sau lentile barlow. Dar aceste variatii sunt mici, si practic nu conteaza daca un ocular cu un compensator iti va da marire 100x sau 102x. Diferenta pe imagine la stele e insesizabila. Ce poate avea o influenta mai mare este lungirea drumului optic datorita introducerii binocularului, dar nici asta nu este asa importanta ca sa spunem ca afecteaza mult puterea de marire. Apare o crestere, dar este undeva sub 10%. Influenta este mai mare la luminozitate, care scade din cauza folosirii binocularului.

Daca imi amintesc bine, eu am utilizat Maksutov-ul meu de 127mm, cand aveam asa ceva si cu un binoviewer, si cred ca merge sa-l folosesti si fara compensator. Si e posibil sa mearga si la SC. Vei avea marire mai mica, dar luminozitate mai mare, si camp mai larg. Cat priveste compensatorul de 1,7, poti sa-l iei sa obtii mariri mai mari. E o varianta mult mai ieftina decat sa cumperi alte doua oculare.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact