Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Messier_13_mic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224493
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primul amator roman in misiune de lunga durata in Canare!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 11 Feb 2015 01:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Primul amator roman in misiune de lunga durata in Canare!
Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi de Grupuri Astro,

Va confirm o noua premiera romaneasca in cadrul proiectului EURONEAR, anume prima misiune de observatii de lunga durata sustinuta de un tanar astronom amator din Romania!

Acum trei saptamani si ceva a aterizat si l-am cunoscut si eu face-to-face in La Palma pe tanarul astronom amator de 20 de ani Radu Cornea din Sibiu, fost olimpic national la astronomie si absolvent al Colegiului National Gheorge Lazar. Probabil ca acum vreo jumatate de an probabil nici nu visa sa ajunga vreodata la observatoarele din Canare...

V-am anuntat mai demult despre initiativa lui Radu de a strange banii necesari (min 5000 EUR) pentru a observa 5 luni in Tenerife pe doua telescoape din clasa 1m, anume IAC80 al IAC (Institutul de Astrofizica din Canare) si ESA-OGS 1m al ESA (Agentia Spatiala Europeana) in cadrul unei colaborari EURONEAR - IAC - ESA. Ei bine, aceasta initiativa s-a concretizat gratie unei campanii initiate de ziarul local Sibiu 100% precum si sponsorizarii primite de la 10 firme si institutii din Sibiu (incluse aici http://euronear.imcce.fr/tiki-index.php?page=Sponsorships) alaturi de cateva persoane private.

Actuala prima misiune de lunga durata EURONEAR va contine in total 65 de nopti in perioada februarie - iulie 2015 dedicate in principal observatiilor curbelor de lumina ale asteroizilor near Earth (NEAs) pentru determinarea perioadelor de rotatie precum si a altor proprietati fizice a asteroizilor NEAs. Speram ca Radu le va face fata cu succes, reprezentand cu cinste la observatorul european din Teide proiectul EURONEAR precum si astronomia de amatori din Romania!

Desi el nu este activ pe nici un grup de discutii astro (ceea ce este un MARE pacat pentru foarte multi tineri amatori precum si astronomia din Romania!) din fericire el a participat anul trecut in vara intr-o tabara organizata de SARM unde Valentin Grigore i-a vorbit despre proiectul EURONEAR si mi l-a recomandat ca eventual colaborator. Afara de Vali, Radu mai auzise despre EURONEAR si de la fosta lui profesoara din Blaj Anca Marian, care pregateste si lotul international de astronomie. Zis si facut; dupa un training Astrometrica acordat via SKYPE de catre Ruxandra Toma (studenta la doctorat in Anglia), Radu a descoperit impreuna cu Lucian Hudin al cincilea asteroid NEA de catre EURONEAR pe imaginile luate de telescopul INT din La Palma!

Gratie ajutorului ING privind cazarea vreme de o luna a lui Radu in apartamentele unde i-a cunoscut pe ceilalti 6 studenti anuali ai ING, peste putina vreme el va termina stagiul si trainingul initial impreuna cu mine (care include computere, sistemul de operare Linux, cel de reduceri profesionist astronomic IRAF, observatii, multe reduceri de date, astronomie si altele despre viata Smile , un stagiu care a continut si doua scurte observing runs pe telescoapele Mercator si INT de la observatorul ORM din La Palma.

Va trimit atasat cateva poze impreuna cu Radu, inainte de imbarcarea saptamana viitoare vreme de 5 luni catre Observatorul din Teide, Tenerife!

Un vis devenit realitate, al unui tanar amator roman voluntar, foarte curios si interesat de astronomie, caruia ii doresc MULT succes mai departe la studii, de preferinta lui in America!

De la observatorul ORM,



Radu-Ovidiu-INT-2015.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  357.46 kb
 Vizualizat:  de 5821 ori

Radu-Ovidiu-INT-2015.jpg



Radu-ORM.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  694.02 kb
 Vizualizat:  de 5821 ori

Radu-ORM.jpg



Ovidiu-Radu-INT-dome-2015.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  697.07 kb
 Vizualizat:  de 5821 ori

Ovidiu-Radu-INT-dome-2015.jpg



Radu-INT-WFC-filling-cryostat.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  767.78 kb
 Vizualizat:  de 5821 ori

Radu-INT-WFC-filling-cryostat.jpg



_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 22 Feb 2015 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari din Teide!

Dupa prima luna de training si prim contact cu telescoapele in La Palma, acum doua zile am venit impreuna cu Radu in Tenerife pentru misiunea propriu-zisa de care v-am zis.

Din pacate vremea s-a stricat de curand, astfel ca primul run la Observatorul din Teide l-am inceput cu ninsoare, gheata si ploaie, asa incat maine eu ma voi intoarce la treaba La Palma iar Radu va ramane sa indure vremea de aici inca vreo 10 zile.

Sunt convins insa ca stafful de la observator si mai ales Radu va invata si se va descurca foarte bine pe albele telescoape, IAC80cm si ESA-OGS 1m. Deci din pacate a venit vremea sa ma despart de un nou colaborator de incredere si de un prieten roman, prin mai sper sa-l revad in La Palma alaturandu-se pentru cateva zile expeditiei SARM.

Cateva poze dintr-o mica excursie de azi, cu multa gheata de la observator, vulcanul Teide fumegand "un norisor", si cu telescopul IAC80 aici:

http://euronear.imcce.fr/tiki-browse_gallery.php?galleryId=14

Cer senin de la Observatorul din Tenerife, de la poalele vulcanului Teide!

Ovidiu si Radu



DSC_0561.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  470.53 kb
 Vizualizat:  de 5702 ori

DSC_0561.JPG



DSC_0514.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  932.39 kb
 Vizualizat:  de 5702 ori

DSC_0514.JPG



DSC_0552.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  638.43 kb
 Vizualizat:  de 5702 ori

DSC_0552.JPG



DSC_0534.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  642.08 kb
 Vizualizat:  de 5702 ori

DSC_0534.JPG



DSC_0550.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  373.68 kb
 Vizualizat:  de 5702 ori

DSC_0550.JPG



_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Feb 2015 05:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este prima data cand vad acest topic, si ma bucur foarte mult ca un tanar are sansa de a se perfectiona, si a merge mai departe in directia pe care si-o doreste Din pacate, eu nu am avut aceasta sansa. Dar, chiar daca e doar unul, e un inceput bun. Sper sa fie mai multi in viitor.

Asa ca ii urez lui Radu, oase tepene, ca sa poata sa puna osu' la treaba cat mai bine, iar tie, Alin, spor in tot ce faci, si sanatate.

[si mie un cistig la lotto, sa vin si eu in Canare].

_________________
Dragos N
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 23 Feb 2015 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut Ovidiu,te rog trimite-mi adresa de mail a lui Radu Cornea...m-am mutat recent in Sibiu si incerc sa iau legatura cu pasionatii de astronomie din oras...multumesc Smile
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 24 Iun 2015 03:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari din Tenerife!

Unde ma aflu impreuna cu amatorul roman Radu Cornea in ultimele nopti ale misiunii EURONEAR de lunga durata (5 luni) pentru a observa curbe de lumina ale asteroizilor apropiati de Pamant (NEAs).

In tot acest timp Radu a urcat de 6 ori la observator unde pentru circa 50 de nopti a folosit telescoapele IAC80cm si ESA-OGS 1m pentru a observa circa 35 de NEAs! Una sau doua articole stiintifice trebuie sa urmeze peste cateva luni.

Mai mult, la sediul institutului de astrofizica din Canare (IAC) acum doua zile am avut bucuria sa vorbim romaneste impreuna cu astronomul vizitator si colaborator apropiat EURONEAR Marcel Popescu, aflat intr-o vizita de lucru de o luna la IAC.

Va trimitem cateva poze din cupola ESA-OGS alaturi de Radu! Personal, sunt foarte multumit de munca lui aici dar si mandru probabil de primul roman observator in Tenerife!



Teide-Observatory.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  697.29 kb
 Vizualizat:  de 5354 ori

Teide-Observatory.JPG



Teide-La-Palma.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  699.34 kb
 Vizualizat:  de 5354 ori

Teide-La-Palma.JPG



Radu-Ovidiu-OGS-dome-Teide-Obs.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  654.43 kb
 Vizualizat:  de 5354 ori

Radu-Ovidiu-OGS-dome-Teide-Obs.JPG



Radu-Ovidiu-ESA-OGS-Control-Room.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  723.32 kb
 Vizualizat:  de 5354 ori

Radu-Ovidiu-ESA-OGS-Control-Room.JPG



Radu-Ovidiu-ESA-OGS-1m.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  695.57 kb
 Vizualizat:  de 5354 ori

Radu-Ovidiu-ESA-OGS-1m.JPG



Ovidiu-AMOS-camera-Teide-Obs.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  625.64 kb
 Vizualizat:  de 5354 ori

Ovidiu-AMOS-camera-Teide-Obs.JPG



LCOGT-Teide-Obs-Gran-Canaria.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  837.18 kb
 Vizualizat:  de 5354 ori

LCOGT-Teide-Obs-Gran-Canaria.JPG



_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Iun 2015 04:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu, chiar daca nu raspund multe persoane mesajelor tale, sa nu iti imaginezi ca asta e o lipsa de interes. Poate ca nivelul e cam prea inalt, ca sa avem ceva de spus.

In fapt, cred ca oricare membru al acestui forum este incantat de realizareile voastre, si ar vrea sa le repete.

Mult succes in continuare. Si nu uita. Esti, din pacate, singurul astronom profesionist roman care comunica si cu amatorii, si ar fi mare pacat pentru noi daca te-am pierde.

Multa sanatate, si succes.

_________________
Dragos N
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 24 Iun 2015 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la cele spuse de Dragos...citesc de fiecare datã cu interes mesajele lui Ovidiu si mi se pare un lucru deosebit cã un astronom profesionist tine legãtura cu amatorii...eu il astept si pe Radu Cornea sã ne impãrtãseascã personal actiunle sale in cadrul proiectului Euronear,si eventual sã ia legãtura cu amatorii din Sibiu cand revine in Romania (suntem vreo 3,din cate stiu eu)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact