Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclisa_Soare_03_10_2005.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Contrastul si rezolutia diverselor tipuri de telescoape


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Apr 2015 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Contrastul si rezolutia diverselor tipuri de telescoape
Raspunde cu citat (quote)

Cercetatoarea olandeza Agnes Clarke a realizat un algoritm pentru simularea contrastului si rezolutiei pentru telescoape de diverse tipuri, pe baza analizei frontului de unda. Cu ajutorul acestuia, a realizat o serie de simulari pentru diverse tipuri de telescoape, cat si pentru diverse configuratii. Astfel, se pot aprecia performantele pentru diverse telescoape Newton, de diverse diametre si cu diverse obstructii centrale. Dar de asemenea Schimdt-Cassegrain, Maksutov-Cassegrain, si refractoare. Mai jos gasiti linkul pentru aceste simulari.

http://opticsandalgorithms.blogspot.nl/201...erent.html

De asemenea, a realizat si analiza unor telescoape existente, la urmatorul link. Tot aici gasiti si codul sursa care a fost folosit pentru aceste analize, pus la punct de autoare.

http://opticsandalgorithms.blogspot.nl/201...terns.html

O foarte interesanta analiza este cea intre dimensiunea unghiulara a discului de difractie, si dimensiunea obiectelor pe cer:

http://opticsandalgorithms.blogspot.nl/201...terns.html

Se poate vedea direct influenta aperturii asupra dimensiunii discului Airy si a cercurilor de difractie, la cele mai bune instrumente, respectiv refractoare Apo, si refractoare acromatice lungi, cat si dimensiunea lor efectiva, in raport cu un cadru de 60 secunde de arc, suficient pentru a cuprinde in el planeta Jupiter.

Deoarece autoare mi-a comunicat ca va mai adauga mai multe analize, e bine sa reveniti in timp pentru a vedea aceste actualizari.

Finnaly, I want to thank to Agnes Clarke for her work, and her permission to post this informations on our forum.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Apr 2015 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Efectele se mai pot studia cu urmatorul programel, Aberrator: http://aberrator.astronomy.net/index.html
Include simulari policromatice, stele duble, planete, sectiuni ale fasciculului, front de unda, MTF.
Asta in functie de apertura, obstructie, defocalizare, coma, astigmatism, aberatii sferice de ordinele 3 si 5, aberatii cromatice, deformari mecanice, curenti de tub, turbulenta atmosferica, OPD real.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Mai 2015 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doamna Agnes Clarke a facut un update al programului:

Intai o animatie a unui newton de 130mm caruia ii creste obstructia de la 0 la 50%:

http://opticsandalgorithms.blogspot.ro/201...ction.html

In al doilea rand, a refacut o parte din calcule pentru telescoape, adaugand si telescoape noi:

http://opticsandalgorithms.blogspot.ro/201...erent.html

_________________
Dragos N
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 09 Mai 2015 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante concluzii însă ceva îmi scapă. Cum poate avea un refractor (acromat sau apo?) un contrast inferior (0,854 la 10'') față de un N 200 (0,881) sau SC 200 (0,867) cînd (din experiență spun) imaginea dată de un ED de 120 este superioară celei furnizate de N200 sau SC 200?
_________________
mihai
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2015 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil pentru ca apertura conteaza.
_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Mai 2015 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am discutat cu autoarea, acest program de simulare este inca in dezvoltare. Si cred ca mai are ceva de lucru. Mie mi-a placut in primul rand pentru ca nu trebuie sa-mi bat eu capul cu Abberator, si pentru ca neavand totusi prea mare incredere in simulari in general, doua programe sunt mai bune decat unul.

Pe de alta parte, datele comparative privind acelasi tip de instrument cred ca sunt utile, spre exemplu, comparand datele cu diferite obstructii.

_________________
Dragos N
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Mai 2015 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este adevărat că apertura contează în astronomie, iar programul de simulare scoate bine în evidență acest lucru, acordând, după opinia mea, un rol mai puțin important obstrucției centrale.
Vorbind doar din punct de vedere strict vizual constat că într-un ED (120 mm) cerul este mai negru, detaliile planetare mai fin desenate, ieșind mai pregnant în evidență față de fondul planetei, iar stelele duble strânse sunt mai curat despărțite și nu sunt înnecate una în lumina celeilalte, așa cum apar într-un N8 sau SC8- care au o apertură mai mare și de aici un contrast mai bun (?)
Evident că fotografic poți crește contrastul iar prin prelucrarea imaginii poți extragre detaliile latente care sunt cuprinse în informația culeasă, dar care nu se reliefează decît prin programele astrofoto specializate și priceperea (arta) utilizatorilor.
Dacă e vorba de astrofoto atunci sunt de acord cu concluziile testului, dacă însă e vorba de vizual opinia mea este că testul nu reflectă adevărul. (să nu mai vorbim de comparația dintre un apo de 150 mm cu un contrast de 0,858 și un Newton de 200 cu un contrast de... 0,881 !!! Sad )

_________________
mihai
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Mai 2015 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cum s-ar putea cuantifica diferentele subtile dintre lumina reflectata de o oglinda, si cea refractata de o lentila, pentru ca este o diferenta. Daca ne gandim doar la faptul ca o oglinda cu o suprafata lambda/10, va da un front de unda de lambda/5, spre deosebire de o lentila, la care daca suprafata este lambda/10, tot atat va fi si frontul de unda.

Nu stiu ce parametri a luat in considerare autoarea, dar ma gandesc la faptul ca in Romania avem multi programatori, iar cativa sunt sau au fost pe forum. Poate se vor simti stimulati sa incerce si ei un program mai bun, si eventual, mai usor de folosit pentru neofiti ca mine. Sau care sa dea rezultate de-a gata, ca asta, dar mai bune, mai aproape de realitate.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Mai 2015 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din explicatii, autoarea a calculat/simulat ceea ce se numeste "encircled energy": http://www.telescope-optics.net/diffractio..._diameter_

In primul tabel s-a raportat la discul de difractie: "At its heart, contrast must be the ratio between the light in the airy disc and the light outside of the Airy disc".
In al doilea tabel, in mod cam arbitrar, s-a raportat la un cerc cu raza de 1 arcsec: "Contrast is calculated as the ratio of light in a 1 arcsec radius of the focal point to the light in a larger circle (figures are given for 10 and 30 arcsecs)". Aceasta valoare este sub raza discului de difractie la telescoapele mai mici din tabel (1 arcsec raza Airy = 140 mm apertura) , de unde si "pierderea de contrast", care de fapt este mai degraba pierderea rezolutiei sub limita de difractie.

Transferul de contrast al unui telescop este o functie (foarte) complexa ce depinde si de forma detaliilor observate: http://www.telescope-optics.net/mtf.htm

P.S.
Ceva nu mi se pare in regula cu figura asta de difractie ce i-a iesit din simulare: https://i.imgur.com/dIos57i.png, in special discul central, dar si inelele.



MTF.PNG
 Descriere:
http://www.telescope-optics.net/mtf.htm
 Marime fisier:  58.51 kb
 Vizualizat:  de 10119 ori

MTF.PNG


Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Mai 2015 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În fapt Agnes Clarke explică metodele de lucru și după ce le-am citit și eu m-am mai dumirit. Cred că în al doilea tabel în care s-a luat în considerare dublul discului airy pentru fiecare telescop și care apar la rubrica Fine contrast, rezultatete se apropie de observații, pentru că mai încolo raportarea la cercuri de 10 și 30 arcsecunde, rezultatele contrazic ceea ce am văzut de atâtea ori la ocular.
Obervația lui nobody ''pierderea de contrast este mai degrabă piederea rezoluției sub limita de difracție'' o consider pertinentă și explică rezultatele testelor, dar evident nu le justifică.
O postare binevenită care ne mai scoate din amorțeală și ne arată că dincolo de pregmatismul imaginii, lucrurile sunt mult mai complexe și mai greu de cuantificat.

_________________
mihai
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mai 2015 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toti parametri de care se vorbeste si simularile se pot face pe Zemaz care da si culoarea naturala a aberatiilor cromatice la refractoare la test pe stea se poate introduce obstructie si spider cu diverse grosimi , la brate. si imagini planetare se pot introduce . Recomand Zemax 2008 . in rest programasele sunt de amatori cu diverse experiente in programari,soft si optica .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact