Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lunus3b_wfinalmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astreya 102mm super apo


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
piskota
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2009
Mesaje: 366




MesajTrimis: 05 Mai 2015 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Astreya 102mm super apo
Raspunde cu citat (quote)

Acum cateva luni am avut sansa sa cumpar un telescop unic. Este vorba de un Astreya (made in Russia) air spaced triplet care vine cu un tub special proiectat- despre care o sa vorbesc cu o ocazie ulterioara.
In esenta este vorba despre acest triplet
http://astreya-optics.narod.ru/eng/prod/lens102.html
dar bucata care a ajuns la mine a mai facut un popas la Gyulai Pal, cine l-a colimat si a confirmat ca Astreya nu a fabricat din gama asta un triplet la fel de performant si de reusit si nici nu o va face curand, contructia asta fiind scoasa din fabricatie. Are niste air space-uri foarte mari... etc.
Lentilele pot fi colimate, aici este noutatea iar daca rusul a avut zile bune si s-a pomenit cu niste lentile reusite atunci rezultatul intra in gama Takahashi. S-a intamplat cu acesta celula, acum telescopul are Strehl-ul de 0.985 si o corectie demna de laudat.
Rusul intre timp s-a desteptat si nu mai fabrica lentile din categora Super, oricum WO i-a toata mizeria si le vinde in tuburi fitoase:)
Le recomand de acea incepatorilor, mai ales cei care au bani sa nu i-a scule scumpe, supraevaluate noi de doi bani, ci mai degraba unelte testate a caror calitate optica este verificata, fiindca pur si simplu de asta depinde daca ramai cu un hobby sau il pierzi pentru totdeauna cu pierdere si la buget desigur.
iata cateva poze facute cu Astreya astazi cu oculare Nagler 22mm T4 si Takahashi LE 10mm si cu un amarat telefon de la Nokia.
interesant cu cat luminozitatea era mai buna si soarele batea mai tare apoul se descurca mai bine....
recomand experienta apo.... Smile cer senin.



WP_20150505_17_26_25_Pro.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  793.87 kb
 Vizualizat:  de 6553 ori

WP_20150505_17_26_25_Pro.jpg



WP_20150505_17_27_06_Pro.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  918.8 kb
 Vizualizat:  de 6553 ori

WP_20150505_17_27_06_Pro.jpg



WP_20150505_17_44_48_Pro.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  968.11 kb
 Vizualizat:  de 6553 ori

WP_20150505_17_44_48_Pro.jpg



WP_20150505_17_56_52_Pro.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  809.8 kb
 Vizualizat:  de 6553 ori

WP_20150505_17_56_52_Pro.jpg



_________________
Nullius in verba.


Ultima modificare efectuata piskota la 06 Mai 2015 07:53, modificat de 2 ori in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Mai 2015 07:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Astreya 102mm super apo
Raspunde cu citat (quote)

piskota a scris:
Acum cateva luni am avut sansa sa cumpar un telescop unic.
(...)
Rusul intre timp s-a desteptat si nu mai fabrica lentile din categora Super, oricum WO ia toata mizeria si le vinde in tuburi fitoase:)
Le recomand de acea incepatorilor, mai ales cei care au bani sa nu ia scule scumpe, (...)
recomand experienta apo.... Smile cer senin.



Felicitari! Smile
Sa-l stapanesti sanatos, sa-l folosesti cu placere si multe nopti senine iti doresc, cu poze si observatii reusite! Wink
Mai avea cineva, mai demult, o Astreya, am avut ocazia sa vad un model 130 parca. Sunt niste instrumente deosebite, intr-adevar

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2015 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Astreya 102mm super apo
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l folosesti sanatos la cat mai multe si interesante observatii! Very Happy

piskota a scris:
recomand experienta apo.... Smile cer senin.


Recomandarea ta e demna de toata lauda insa nu cred ca forumul asta e cel mai potrivit cerc de fani apo la care sa te adresezi. Din cate am vazut de-a lungul timpului pe aici conteaza doua criterii la alegerea unui instrument: sa fie cat mai mare si sa fie cat mai ieftin, restul proprietatilor fiind considerate doar "mofturi" mai mult sau mai putin burgheze.
Evident criteriile enuntate mai sus au la baza unele interese promovate mascat pe aici.

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 09 Mai 2015 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poată că unii năzuiesc (justificat) la aperturi mari pentru că altfel o serie întreagă de obiecte rămân inaccesibile, dar cine s-a uitat măcar printr-un ED, ca să nu mai zic de apo, nu va uita imaginile. Am pus în curte un ED de 100 de la SW în paralel cu un newton de 200 ambele fixate pe Saturn. Pe un distins domn pe care l-am avut oaspete, nu l-am mai putut desprinde de oculare (instalasem pe ed și un binoviewer), în ciuda telefoanelor oficiale care nu mai conteneau și la care distinsul amic încetase să răspundă, eu mulțumindu-mă cu familiarele imagini date de N8
Așa că prietene Piskota bucută-te de instrumentul minunat pe care l-ai dobândit și pune-l la treabă.

_________________
mihai
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Mai 2015 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Astreya 102mm super apo
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Sa-l folosesti sanatos la cat mai multe si interesante observatii! Very Happy

piskota a scris:
recomand experienta apo.... Smile cer senin.


Recomandarea ta e demna de toata lauda insa nu cred ca forumul asta e cel mai potrivit cerc de fani apo la care sa te adresezi. Din cate am vazut de-a lungul timpului pe aici conteaza doua criterii la alegerea unui instrument: sa fie cat mai mare si sa fie cat mai ieftin, restul proprietatilor fiind considerate doar "mofturi" mai mult sau mai putin burgheze.
Evident criteriile enuntate mai sus au la baza unele interese promovate mascat pe aici.

Cer senin!


Imi permit sa te contrazic. Faptul ca din pacate, aceste instrumente sunt scumpe este foarte important la noi, ca si oriunde.

Cat priveste interesele mascate, asta nu stiu. Tu stii.

Eu unul mi-am propus de mult sa iau un ED mai maricel decat un 80mm, dar nu e chiar usor, pentru ca de fiecare data cand am avut posibilitatea, tot apertura a invins. Embarassed

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2015 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Astreya 102mm super apo
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Eu unul mi-am propus de mult sa iau un ED mai maricel decat un 80mm, dar nu e chiar usor, pentru ca de fiecare data cand am avut posibilitatea, tot apertura a invins. Embarassed


Laughing Laughing Laughing Pai vezi ca am avut dreptate?

Acum serios vorbind: este posibil ca opiniile mele sa nu placa multora dar asta nu inseamna ca nu am libertatea sa le exprim. Nu caut sa conving pe nimeni ca am dreptate, fiecare are drumul lui in astro.

Cer senin.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 09 Mai 2015 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu vad cam asa , contrastul este opusul luminii care apare la o luneta , din cauza trecerii razelor prin sticla dar si datorita diafragmelor care taie din apertura fara sa ne dam seama , fiind necesare . Deci contrastul , este foarte util la terestru pe cind la astro iti trebuie cistig de lumina adica apertura . Cine vrea contrast , fuge dupa refractoare , iar ceilalti dupe reflectoare . Very Happy
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 09 Mai 2015 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai sa studiezi drumul razelor de lumina intr-o luneta, o sa vezi ca diafragmele nu taie deloc din apertura, pentru ca sunt calculate astfel incat sa nu se interpuna in drumul optic. Ele au rolul doar de a stopa razele parazite, reflectate in tub.
Diafragmele au rolul de a creste contrastul prin blocarea luminii parazite reflectate pe diferite suprafete interioare ale tubului.

Contrastul este foarte util si placut la observatiile planetare. Daca vei observa mai mult timp planetele si vei cauta detalii planetare la ocular, vei intelege cat de important este contrastul in acest caz.
Lumina.... da ! Cat mai multa lumina, in cazul nebuloaselor sau a astrilor de magnitudine foarte slaba ( ex. peste 12-14).
In rest, sunt de acord cu ambele tipuri de instrumente, desi "marea mea dragoste" sunt refractoarele de calitate ( ex. acromate cu focala peste f/15) sau ED/APO.
Uite aici ceva deosebit :
http://www.company7.com/library/unitron/unitron_132-152.html
Sus
piskota
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2009
Mesaje: 366




MesajTrimis: 09 Mai 2015 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului: buna seara
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult ptr urarile de bine. - Saiph si Zoth.
Din ce am citit din comentarii pot spune ca toti aveti dreptate, cel putin din punctul meu de vedere. Daca as dori un newton premium de 12"? Normal ca da! Dar oare de ce se fabrica inca apouri mici de inalta calitate (uitati odata de skywatcher si orion and co...) daca totusi apertura este hotaratoare? Este evident. Pur si simplu ofera o alta experienta... implica altfel de cunostinte practice etc.... si au alte tinte!
mai bine sa spunem care ar fi setupul ideal....
pentru mine apo 80mm (focala sub 480mm), apo 10mm cel putin F12, si unul cu F6 (astea doua le am deja), unul de 200mm (nu o sa am niciodata:) ), newton 250mm(sau 200) si un dobson de 17"(nici asta!). toate premium desigur:)))
montura? mult peste neqgotoalt/az6 sau cum o cheama...
la ce sunt dipus sa renunt sa am macar o parte din ele? la o masina care arata mai bine decat cea a vecinului.
a avea un instrument bun inseamna o investitie daca il cumperi cu capul.
deci... daca stie cineva o oglinda 200mm premium (care vine cu un tub pe masura) sa ma anunte neaparat ca renunt si la jantele de aluminiu de pe rabla ce am acum!Smile
Fiecare isi are preferintele proprii> pentru mine sa ma uit la pasari, la soare, la biserica (pana cand apune Soarele, am copii mici sunt pus pe treaba...), planete, dso etc.... toate sunt importante. depinde de timpul disponibil si in ce moment te alfi in serialul numit> viata ta:)
daca a avea un telescop insemana si un proces de invatare deja ai facut un pas inainte. asta daca ai pe cine sa te indrume. privilegiul nu este daca ai un apo, este daca te uiti la o imagine banala si ai ajuns sa intelegi unele detalii ce se arata in fata ochilor. asta daca nu strica imaginea ocularele de la foarte bune in sus:)
ce ramane de discutat? instrumentul in sine!
cer senin

_________________
Nullius in verba.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact