Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
JUPITERfw.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Maksutov Orion 180mm sau SC Celestron Edge HD de 8 inch ?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sabinus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2015
Mesaje: 34



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 04 Apr 2015 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Maksutov Orion 180mm sau SC Celestron Edge HD de 8 inch ?
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

V-as ruga sa imi spuneti parerea voastra in legatura cu o eventuala alegere pe care va trebui sa o fac. Folosesc acum un SC Meade ACF de 6''. Doresc sa trec in viitorul apropiat la un diametru mai mare - dar nu mai mult de 8'' pentru motive de portabilitate.

In masura in care observatiile planetare si lunare ma preocupa tot mai mult in ultimul timp si dat fiind ca nu am in vedere achizitionarea unei lunete ED sau APO, ce credeti ca ar fi mai bine sa aleg : un Maksutov Orion 180mm sau un SC Celestron Edge HD de 8 inch ? Preturile tuburilor optice sunt comparabile.

Daca as alege pe primul, l-as socoti oarecum complementar cu SCT-ul meu actual de 6''. Pe de alta parte, daca este adevarat ca intotdeauna "aperture rules" - inclusiv la observatiile planetare si lunare - nu e oare mai bine sa imi cumpar un SCT de 8''.

Astept eventualele voastre sfaturi si va multumesc de pe acum.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Apr 2015 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu m-am uitat prin niciunul dintre instrumente, nu știu dacă are cineva MAK 180 de la Orion, SC-uri de 8" mai sunt, așa că probabil un review de cloudynights.com sau alt site care nu face reclamă ar putea fi mai elocvent.

Într-adevăr apertura mai mare aduce un câștig de lumină, suprafața crește cu pătratul razei așa că cei 20mm contează destul de mult. De asemenea, pe lângă calitatea opticii contează și construcția mecanică, sistemul de focalizare, cât de bine se păstrează colimarea în timp, cât îi ia să se aclimatizeze și ce tip de montură necesită în funcție de greutate.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Apr 2015 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SC 8” Edge HD este superior la Mak 180. Imaginile sunt mai luminoase, ceva mai multe detalii vizibile la unele obiecte deeepsky, stelele sunt mai punctiforme, mai rotunde, mai bine definite. Cu oculare cu camp vizual larg, curbura campului nu este vizibila, campul vizual pare plat. Mai este si partea mecanica, care este mai buna la Edge HD. Are theogon expuse pe forum si experientele lui cu 3 asemenea telescoape (Mak 180, C8 clasic portocaliu si C8-ul meu).

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=138866#138866

Pe de alta parte, varianta Mak 180 de la SkyWatcher este mult mai ieftina decat Orion, fiind identica, acelasi producator.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 05 Apr 2015 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak 180 sw, C8 orange și C11 am în panoplie, prin ED 120 Esprit m-am uitat, ca și C11 HD.
Ce pot să zic, avem cu toții instrumente preferate, preferință ce vine din lecturi, din impresii culese de ici și de colo sau poate așa suntem structurați.
Mi-a plăcut mak-ul de 180 (există și un reviw pe forum), dar pus alături de un C8 de foarte bună calitate, este puțin în urmă datorită unui inci de apertură și datorită teratamentelor antireflex mai bune pe C8. C8 HD are în plus un corector de comă și un aplatizor de câmp. Teoretic vei avea o imagine stabilă, fără coma și un câmp plat (mă rog, aproape plat) al imaginii. În plus un instrument cu 2 kg mai ușor decât un mak.
Însă față de un C8 mai vechi sau de o calitate optică medie , mak-ul mi se pare mai bun mai ales la duble.
În concluzie (după opinia mea) C8 HD este puțin în fața mak-ului de 180 (sw sau orion - cam tot aia la calitate, diferența fiind doar la preț) În plus vei putea cu un up grade să folosești în viitor focala nativă a principalei cu sistemul hyperstar.

[/i]

_________________
mihai
Sus
Sabinus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2015
Mesaje: 34



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 05 Apr 2015 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Maksutov Orion 180mm sau SC Celestron Edge HD de 8 inch ?
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, Horatius, Theogon, multumesc mult pentru raspunsuri. Inclinam deja in directia Celestron-ului Edge HD mai ales ca utilizarea Meade-ului ACF de 6''(primul meu catadioptric si un instrument care imi place mult) m-a obisnuit cu o imagine fara coma. Acum sunt si mai convins.

Argumentul luminozitatii superioare mi se pare important pentru calitatea observatiei strict vizuale - nu fac, inca, astrofotografie, dar prefer sa vad cat mai bine ceea ce observ, in limitele unui diametru care permite portabilitatea instrumentului. Aici ajungem si la diferenta de greutate intre cele doua tuburi optice care - chiar daca nu mare - e reala. Cred ca si timpii de echilibrare termica ai celor doua tuburi sunt inegali - si aici Celestronul EdgeHD o ia inainte cu siguranta.

Multumesc inca o data.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 06 Apr 2015 07:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

C8 HD are un sistem pasiv de răcire și față de C8-ul clasic are tubul de perforație obturat de ansamblul corector. De aceea cred că adaptarea termică se face mai lent decât la instrumentul clasic.
_________________
mihai
Sus
Sabinus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2015
Mesaje: 34



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 06 Apr 2015 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru precizare!
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 06 Apr 2015 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e obligatoriu ca Edge HD sa se raceasca mai greu decat un C8 clasic chiar daca are corectorul in tubul de perforatie. In dreptul primarei are niste aerisiri care permit trecerea aerului din exterior catre interior si invers. Circulatia asta poate fi accelerata cu niste ventilatoare care exista deja ca si accesorii.

Din experienta mea cu C8 clasic, faptul ca il lasam la racit cu corectorul in jos si tubul de perforatie neobstructionat de nimic nu facea nicio diferenta, tot trebuia ajutat de un sistem activ din cauza ca circulatia aerului e proasta in tub. Ca e un sistem activ care sufla prin tubul de perforatie, unul care trage afara aerul din spatele primarei, unul care trage aerul din lateralul primarei sau unul montat in locul secundarei Fastar care scoate aerul din tub tot acolo e.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 06 Apr 2015 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu știu dacă suprafața adunată a secțiunilor orificiilor de aerisere este egală cu secțiunea tubului de perforație, dar dacă există deja ventilatoare ca accesorii ar fi bine să le cumperi și pe acelea. Dacă nu scoți instrumentul afară la aclimatizat cam 1,5-2 ore înainte de sesiunea de observații. cel puțin eu așa fac.
_________________
mihai
Sus
Sabinus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2015
Mesaje: 34



Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 06 Apr 2015 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Maksutov Orion 180mm sau SC Celestron Edge HD de 8 inch ?
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru sfaturi ! Daca voi achizitiona un EdgeHD de 8'' cred ca voi proceda asa cum fac acum cu SC-ul meu Meade de 6'' adica il voi lasa sa se raceasca inainte de observatie numai ca nu doar o ora, ci o ora si jumatate-2 ore. Nu cred ca vreau (inca) sa folosesc un ventilator pentru a accelera lucrurile.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact