Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_1constellations.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Luminozitate ciudata pe Luna.


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Robert Pope
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2015
Mesaje: 4



Localitate: Ibiza

MesajTrimis: 09 Feb 2015 06:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Luminozitate ciudata pe Luna.
Raspunde cu citat (quote)

Salutari si bine v-am gasit(e prima mea postare). Sunt pe insula Ibiza(paralela 39, Emisfera Nordica, deocamdata Smile ),de aproximativ 4 luni. Recent(in urma cu 3 saptamani de cand Luna era in crestere) am observat, cu ochiul liber ce-i drept cum ca Luna este "luminata" de jos in sus si nu cum stiam eu ca ar fi normal dintr-o parte astfel incat sa creeze impresia de relativ "C". Sper sa fiu inteles. Acum la 2 zile parca sau 3 de la faza de Luna Plina, Luna fiind in "scadere/descrestere" vad ca se intuneca incapand din partea de sus, fenomen invers cresterii. Ma poate lamuri si pe mine cineva cum e posibil? Poate e o intrebare prosteasca, si daca e, imi cer scuze, dar nu stiu altundeva unde sa adresez intrebarea mea. Nu vreau sa intru in teorii ale conspiratiei si alte cele, dar prietenii mei de aici la fel spun ca nu au mai vazut formandu-se Luna asa si descrescand asa... Si din Bucuresti aseara cineva mi-a spus la fel ca se "umbreste" incepannd din partea de sus/relativ usor dreapta, cam cum este in fotografia ce o anexez. Fotografie e facuta cu ceea ce am in casa, un aparat foto Nikon de duzina, la scena nocturna, luminozitate maxima, zoom maxim optic si digital, astfel incat m-am bucurat ca am putut obtine in imagine lumina Lunii, singurul aspect ce ma interesa... Se tot vorbeste si sper doar sa fie bazaconii ca Pamantul isi schimba inclinatia axei de rotatie(calendare Maya, schimbare poli, schimbarea rotatie Pamanutului, dezastre implicite, ca in sistemul nostru Solar sunt deja "anomalii de comportament asa cum era stiut" ale celorlalte planete, din Centura de Asteroizi , aflata intre Marte si Júpiter, s-a desprins un numar de asteroizi , destul de ingrijorator : in jur de 40 000 ! etc) si nu stiu ce sa mai cred. Zvonuri/teorii? Ma poate lamuri si pe mine cineva? Multumesc anticipat.


D.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  894.54 kb
 Vizualizat:  de 3140 ori

D.jpg


Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 173

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 09 Feb 2015 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gandeste-te doar care e pozitia aparenta a lunii fata de soare, atunci cand acesta se afla la orizont. E normal sa fie luminata "de jos in sus"in ambele cazuri (la rasarit sau la apus). Daca ai rabdare, in cateva zile o sa vezi litera "C" si pe partea asta, de descrestere.
Spune-le si prietenilor sa nu mai creada toate povestile astea cum ca lumea ar fi altfel decat am invatat si decat, pana la urma, o percepem si cu bunul simt.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 730



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 09 Feb 2015 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Urmariti prima data Luna? Intr-o singura noapte, cum Luna se deplaseaza pe cer (mai bine zis cum Pamantul se roteste, dar na) ai posibilitatea de a vedea (aparent) de parca Luna isi schimba pozitia. La rasarit desigur arata de parca este iluminat de jos, pana cand Luna cand se afla la Sud-Vest parca este iluminat din lateral. Daca ai venit pe un forum pentru astronomie pentru ca vrei confirmare la niste prostii gen "civilizatia Maya a prezis-o" ai venit unde nu trebuie. Iti recomand sa instalezi Stellarium pe PC, si iti setezi locatia exacta si sa faci simulari cum se vede Luna in fiecare noapte. Nu este nimic in neregula cu Luna, Pamntul nu schimba axa rotatiei mai mult decat in orice alt an, nu s-a desprins 40.000 de asteroizi din centura de asteroizi.
_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
racostru
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2008
Mesaje: 136



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 09 Feb 2015 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca asteptai pana la apus ai fi vazut ca este rasturnata invers. Totul tine de miscarea aparenta ...sau poate nu Twisted Evil
Sus
Robert Pope
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2015
Mesaje: 4



Localitate: Ibiza

MesajTrimis: 09 Feb 2015 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc sincer pentru raspunsuri si pentru recomandarea pentru Stellarium.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2015 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, Robert! Dacă tot ești într-un loc superb unde probabil ai parte de temperaturi pozitive în timpul nopții și cerul e senin, fă rost de un binoclu bun, 7x50 sau 10-50 și privește cerul în fiecare seară. Vei descoperi, urmărind și Stelarium, o serie de obiecte interesante și mișcarea lor aparentă pe boltă. Nu te chinui să faci poze, dar urmărește-le consecvent și ai să începi să percepi care este locul nostru în Univers. Evită publicațiile de doi bani și citește articole de pe site-uri serioase. Sunt și aici pe forum câteva topicuri pentru începători și poate vei prinde drag de această pasiune care ne-a adus și pe noi aici împreună.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Robert Pope
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2015
Mesaje: 4



Localitate: Ibiza

MesajTrimis: 11 Feb 2015 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Erwin. Si eu ma bucur ca am ajuns aici, pe acest forum. Si, da, in Ibiza e atmosfera foarte curata si cerul mai tot timpul este curat si senin. Am luat in calcul recomandarile si mersi de ele. In plus am aflat ca la 200 de metri pe strada(stanca Smile ) unde locuiesc tocmai s-a redeschis un observator astronomic, in Ianuarie, ce era in renovare de nu stiu cand si am inteles ca au investit aproximativ 300.000 de euro, asa ca, e foarte probabil sa aiba ceva aparatura de ultima ora. Daca ai sau aveti(ma refer si la ceilalti care vad postul meu) ceva recomandari pentru anumite observatii de facut in aceasta perioada din locatia de unde ma aflu, multumesc anticipat.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact